UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK De strijd tussen achi-uren- dag en porfemonnaie. Amerika heeft schepen te veel. öfüciëie mededelingen. PlaatselifSi nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag 23e JAARGANG - No. 85. Bureau: Vao Weedestraal 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1-50 - Per post fl.75. DINSDAG 4 NOVEMBER 1947. Hoeveel jaren hebben de arbeiders niet ge streden voor de verovering van de acht- urendag! En wat zien wij thans? Dat niet alleen op fabrieken, maar ook op vele kan toren het personeel iedere kans aangrijpt om overuren te maken. De arbeidsinspectie heeft handen vol werk aan de controle en met de bepalingen van de collectieve ar beidsovereenkomsten wordt ten aanzien van de werktijden gemakkelijk en veelvuldig de hand gelicht, zonder dat er aanmerking op wordt gemaakt. De oorzaken daarvan zijn velerlei. In de eerste plaats natuurlijk het tekort aan geschoold personeel. Men kan het werk niet af. vindt het zonde de ma chines een groot deel van de dag ongebruikt te laten staan en de orders onuitgevoerd te laten. En het personeel komt door het verbod van loonsverhoging zo slecht uit met weekgeld, dat het graag iedere dag er een paar uurtjes bij aanknoopt. Op vele rijksbureau's wordt vier dagen van de week 's avonds overgewerkt; wij kennen zelfs een der grootste rijksinstellingen te Den Haag, waar iedere maand tachtig overuren per personeelslid gemaakt mogen worden. Gemiddeld wordt dus de werktijd met niet minder dan bijna 20 uur per week ver lengd Als men nagaat, wie het zijn, die bij voor keur overuren maken, dan zijn het de ge huwden, die zich het eerst melden. Zij zit ten met de iedere week of iedere maand weerkerende vraag, hoe zij de lopende uit gaven moeten dekken, hoe zij geld bij el kaar krijgen om de nieuwe textielpunten te besteden, hoe ze de brandstoffen moeten betalen, hoe het schoolgeld van studerende kinderen bij elkaar moet komen, hoe het aanslagbiljet van de belasting eindelijk vol daan kan worden, enz. Bij zoveel zorgen denkt men niet meer aan de achturendag, maar stelt de nuchtere eis van voldoende inkomen voorop. Plet is om deze redenen, dat de indexcijfers van de lonen geen maat staf meer bieden voor het inkomen. Aan de loonstop wordt ontkomen door overuren te maken of door andere bijverdiensten te zoeken. Men vindt deze laatste op de meest uiteen lopende wijzen. Het meest voor de hand liggende is nog altijd het verhuren van één of meer kamers, waarvoor dooi-gaans zo schandelijk overvraagd"Vordt, maar waar door men de huurlasten belangrijk ver licht. Verder worden allerlei karweitjes ge zocht. Zelfs zijn er huisvrouwen in zeer ge goede buurten in Amsterdam, die thuiswerk aannemen voor de confectieindustrie. Wij hebben deze gevallen persoonlijk in een wijk van Amsterdam-Zuid geconstateerd, waar het inkomen loopt van 3000.tot 5000.per jaar en waar de dames na eerst het huis aan kant gedaan te hebben (dienstmeisjes hebben ze geen van alle meer) voeringen in jassen naaien voor de som van 1.15 per stuk. De meeste van deze thuiswerksters doen er twee per dag, waarmee ze dan 15.tot 17.-per week extra maken. Wie zou dat vroeger voor mogelijk gehouden hebben! Dat alles toont wel hoe krap het wordt met de koopkracht van ons volk. En toch zien we in deze verschijnselen een bewijs van een gezonde wil om zoveel mogelijk met eigen kracht de moeilijkheden de baas te blijven. Er wordt gewerkt, hard en lang gewerkt, er wordt gewerkt door iedereen en gezamenlijk kunnen we daardoor de pro ductie wellicht op voldoende hoogte krij gen. Als we eenmaal door het ergste heen zijn. kunnen we weer eens gaan denken aan de luxe auto en een acht-urendag. In tal van Amerikaanse havens liggen 10- tallen schepen, die gedurende de oorlog in ijltempo zijn gebouwd, doch waarvoor thans geen emplooi is. De Amerikaanse handelsvloot is officieel daardoor nog 50 miilioen ton sterk, maar in de vaart is daarvan nauwelijks 20 miilioen. Scheep vaartdeskundigen verwachten, dat over enige jaren de tonnage gedaald zal zijn tot omstreeks 13 miilioen ton. Engeland neemt weer zijn oude plaats in het scheepvaart verkeer in en ook Noorwegen en Nederland breiden hun oude zeevaartwerkzaamheden uit. Wat moet Amerika nu doen met die schepen, waarvoor het geen zeelui, geen re ders en geen werk heeft? Men wil de beste er van wel verkopen, maar het gebrek aan dollars bij de meeste landen maakt het deze onmogelijk, een groot aantal van die boten aan te schaffen. Dus liggen ze maar te roesten, terwijl de West-Europese landen een dringende behoefte aan scheepsruimte hebben. Misschien was het nog het best de meest bruikbare ervan tegen redelijke prij zen voor lange jaren te verhuren of in huurkoop te geven, zodat ze althans ge bruikt konden worden zonder al te grote uitgaven. Of zal men ze, evenals na de eerste wereld oorlog is geschied, jarenlang laten roesten, totdat ze eindelijk voor de sloop worden verkocht? Destijds heeft Ford een vloot, waarvan de bouw twee milliard heeft ge kost voor enkele honderden millioenen op gekocht en er auto's van gemaakt. Beschouwt men de schepen thans soms als een staal- en scheepsruimtereserve voor een geval van nood? Europa zou echter j sneller op de been komen en daardoor min- der door het communisme bedreigd wor- j den als het meer schepen kreeg. Zal het plan-Marshall misschien een aantal van deze broodnodige schepen weer in de vaart brengen Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 21 October 1947 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van G. J. H. Kuiper, van beroep caféhouder, wonende te Soqst» om een tapvergunning in de beneden voorlocaliteit van net perceel, plaatselijk gemerkt nr. 59-61, en gelegen aan de Van Weedestraat aldaar. Binnen twee weken, na de dagtakefning dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen vart deze vergunning schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. ELECTRIFICATIE VAN DE LIJN UTRECHTBAARN. Enige weken geleden hebben wij gemeld) dat er ernstige plannen bij de Nedqr'k Spoorwegen bestonden om in 1948 over te gaan tot elecfrificatie van de lijn Den DolderBaarn. In aansluiting daar aan kunnen wij thans melden, dat deze plannen al in een ver gevorderd stadium verkeren. Men is n.1. al begonnen met de materialen langs genoemd baanvak aan te voeren, zodat met de opbouw van het bovennet kan worden begonnen. AANRIJDING. Op de Birktstraat reed een truck mie' oplegger tegen de achterzijde van een luxe auto, toen deze ter plaatse stopte. De luxe auto liep daardoor nogal averij op. Tijdens een onderzoek door de politie bleek de truck zeer slechte remmen fö hebben. Bij een snelheid van 25 K M. per uur had de wagen een afstand van niet minder dan 26 M. nodig om tot stilstand te komen. DE ONVERBETERLIJKE IDEALIST. Voor het Bijz. Gerechtshof te Utrecht stond Donderdag de 70-jarige A. J. H. Hinderdael uit deze gemeente terecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de periode 1940-45 ais eigenaar, uitgever, drukker en hoofdredacteur van het twee maal per maand verschijnende tijdschrift Hollandse Post heeft bewerkstelligd, dat in het tijdschrift werden opgenomen ar tikelen, geschreven hetzij door verdachte zelf, hetzij door derden, welke artikelen onder meer inhielden: Verheerlijking van Hilter en het Duitse leger, verdediging en aanbeveling van de Duitse oorlogsdoeleinden, propaganda voor de strijd tegen Rusland en het com munisme aan de zijde van Duitsland» het kleineren van de oorlogsvoering der geallieerde legers, belediging van H.M. Koningin Wilhelmina, door haar te quali- ficeren als verraadster, het aanbevelen van boeken, welke een nationaal-socia- listische geest ademden ienz. Uit het verhoor bleek, dat verdachte aen Vlaamse activist is, die na de oorlog 1914-18, na een veroordeling, uit België naar ons land is uitgeweken. Hij hoop te, mede door zijn propaganda, hef groot-Germaanse Rijk te kunnen verwe zenlijken. In zijn hoedanigheid als re dacteur-uitgever heeft hij tijdens de bezettingstijd op allerlei wijzen getracht zijn uitheemse ideeën hier te lande in gang te doen vinden. De procureur-fiscaal hield een scherp requisitoir cn eiste tegen Hinderdael eern gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek van voorarrest. Uitspraak 13 November a.s. ONZE STRAATVERLICHTING De Prov. Utr. Electr. Mij. verzoekt ons plaatsing van het volgende: Hoewel wij begrijpen, het vlotte „In de Hoek'', kort geleden opgenomen in Uw blad, niet in alle opzichten als ernst te moeten opvatten, staan er toch enke le verwijten in aan het adres van die P.U.E.M-, die wij niet zo maar kunnen laten voor wat zij zijn. Het betreft in hoofdzaak de straatverlichting, die naar de mening van de schrijver zeer veel te wensen overlaat. Vooropgesteld moge worden, dat de P.U.E.M. niets liever wil1 dan te zorgen voor een zo uitgebreid mogelijke straat verlichting. De beslissing hierover ligt evenwel niet bij de P.U.E.M* maar bij het gemeenfebstuur, dat echter rekening moet houden met de geldende rantsoe neringsvoorschriften van hef Rijkskolen- bureau. Wij kunnen op dit gebied niet krijgen wat wij graag willen hebben. De opmerking over verhoging der P.U.- E.M-tarïeven met 50 procent is zo dui delijk en in hoge mate onjuist, dat wij ons ontslagen achten van de plicht daarop verder in te gaan. Wij volstaan met de mededeling, dat aan iieder nor maal verbruiker bij vergelijking zijner maandrekeningen zal blijken, dat de verhoging in de buurt van 10 a 15 pro cent ligt. Als hïj daarbij niet vergeet, dat de vastrechfbedragen van het vastrecht- tarief in het geheel niet verhoogd zijn. Daar het Bureau voor de Prijsbeheiqrsing niet over één nacht ijs gaat, behoeft er niet aan getwijfeld te worden of dieza verhoging was volkomen verantwoord. Aangezien wij er prijs op stellen onze naam in de provincie hoog te houden» meenden wij goed' te doen qen en ander even recht te zetten. AANRIJDING. Een op de Steenhoffstraat in de rich ting Soesfdijk rijdende 14-jarige wielrij der, K. G. genaamd, wilde, zonder enig teken te geven en terwijl een i(n dezelfde richting rijdende vrachtauto hem passeen- de, naar links de weg oversteken. De knaap botste hierdoor tegen de zij kant der vrachtauto, waardoor hij tegen de grond sloeg. De knaap klaagde over pijn aan zijn linker arm, welke hij niet kon bewegen. RATTENBESTRIJDING. Bij de plantenziektenkundige Dienst te Wageningen bestaan plannen om in de a.s. winter in deze provincie fe komen tot sfreekaqties voor een algemene rat tenbestrijding. Deze rattenbestrijding is er niet zo zeer op gericht een bepaalde rattenplaag te keren, maar om deze te voorkomen en het tof dusver aanwezige normale aantal ratten stelselmatig te verminderen. De actie zal eerst dan hef mieeist effect hebben, wanneer zij over ,eie,n zo' groot mogelijk gebied huis aan huis, gelijk tijdig wordt uitgevoerd, in samenwerking van overheid en de bevolking. Die bestrij dingsmiddelen zullen worden verschaft en neergelegd voor rekening deir ge meente, terwijl het de bedoeling is, daf de betrokken inwoners daarin eqn bij drage verlenen. Door deze actie mag worden verwacht, dat geen objecten wor den overgeslagen en infectie haar dien blij ven bestaan. Het zal evenwel noodza kelijk zijn, dat de belanghebbenden zelf vrijwillig hun arbeid beschikbaar stellen of op eigen kosten werkkrachten te le veren. Teneinde een inzicht te verkrïjgetn om trent de omvang van de rattenplaag in deze gemeente en de daarüegqn even tueel te treffen maatregelen, is be- even wel noodzakelijk dat ten spoedigste ter secretarie (le afdeling) door de betrok kenen schriftelijk (naam en adres) aan gifte wordt gedaan van de aanwezigheid' van ratten. Onder verwijzing naar een terzake in dit blad voorkomende mededeling inza ke rattenbestrijding, worden belangheb benden uitgenodigd schriftelijk ter se cretarie, le afdeling, aangifte fe doen van de aanwezigheid van ratten bij hun percelen, en wei binnen 7 dagiefn. GEVONDEN VOORWERPEN. Alpinopet, dames handschoen, wollen handschoen, blauwe kinderkousjes, groen witte kinderwanfen, D^K.W. auifowie], ceintuur, hondenriem, kindermufsje, bar. zakdoek, bos sleutels, muntbiljet van fl-2 inlegvellen, genummerd 8642 e|n 14734., beursje met f 0.35, glacé hand schoenen. DE BIOLOGISCHE-DYNAMISCHE LANDBOUWMETDOHE. In deze tïjdi van voedselnood voor de ge hele wereld heleft de landbouw wiöer de primaire plaats in de aandacht der men sen ingenomen, die zij i(n vroeger jaren steeds bekleedde. In alle landen worden oplossingen ge-i zocht voor de speciale problemen, die zich in de moderne tijden bij dc wie- reld voedsel voorziening voordoen, z.a. de uitpuffing van de grond ondanks de steeds intensievere bemesting, heit afne men van de voedingswaarde bij het toenemen van de quantitelt der nodigs'a producten. De biologische -d ynamische landbouwme thode tracht een weg aan itie geven om hier verbetering in te brengen volgens de oerprineïpes van het leven in natuur en kosmos. Vrijdagavond om 8 uur komt Mevrouw Casparé» directrice der tuinbouw school voor meisjes „Huis te Lande" hierover een voordracht houden in „Religie en Kunst'', waarbij gelegenheid zal zijn tof het stellen van vragen. KUNST BOVEN VOLKSGEZONDHEID 7 De heer Veenstra kan gerust zijn. Ik ga en ging in mijn stukje over de T.B.CL- bestrjjding niet zover te beweren, dat kunst geen regeringszaak is, al zou ik me ook, wanneer ik dit wel had beweerd, met Thorbecke niet in slecht gezelschap voelen. Ik 'beweerde alleen, dat als er bij die Nederlandse Opera zo'n f 2000.per dag bij moet, er niet veel levensvatbaarheid in 'zit. Dat dit in alle landen over de gehele wereld zo is, wist ik niet, maar dit verandert toch niefts aan mijn mening. Ik zou haasf zeggen: integendeel. Waarschijnlijk ben ik even trots op de prestaties van het Concertgebouw orfceist als de heer Veenstra, maar bij mij gaaf een rood lampje branden, wanneer ik er bij denk, dat dat orkest haast een mii lioen aan subsidie kost. Dat klinkt na tuurlijk erg materialistisch, maar het is nu eenmaal zo. Ook ging het er bij mij niet om1 of kunst wel of niet een regeringszaak is» ook niet over de grootte van de bedra gen die er mee gemoeid zijn. Het ging er mij wel om (dit heeft ook de Heqr Veenstra wel begrepen) dat ik, en heus velen met mij; het er niet mqe eens ben, dat er naar de kunst met millioenen ge smeten wordt en dat instellingen voor T.B.C. bestrijding maar moeten zien hoe ze. middels de volksgunst, de eindjes aan elkaar knopen. Regeringen, die zichzelf respecteren, subsidiëren de Kunst zegt u! Ik zou er van willen maken: Regeringen! die zichzelf respecteren, geven in de al lereerste plaats subsidie voor volksge zondheid. Op welke plaats in de rij der subsidies) dan de kunst moet komen, Iaat ik graag aan een ieder vrij te bepalen. Maar het moet niet zo zijn, dat we een directeur van een T.B.C.-inrichting kumne/n horen zeggen: „Barakken kan ik wel in Zwe den krijgen, maar voor de inrichting er van is geen geld''. Zoiets klinkt een beetje gek als op het zelfde moment de gemeenteraad van on ze hoofdstad subsidies staat uit 'e delen aan opera en toneel op een wijzie alsof men daar over een grabbelton beschikt. H. OEKMAN. We hopen, dat de Vegetariërsbond, dia deze openbare avond heeft georgani seerd, beloond zal worden met een rui me opkomst. OPBRENGST COLLECTE. Dank zij de vele collectanten, welke zich ditmaal hebben gemeld, bracht de Zaterdag j-1. gehouden collecte voor Zon negloren de mooie som op van f 1310.19V2- TONEELGROEP BUURTVERENIGING „BEETZLAAN'-. Voor een goed bezette zaal voerde de Toneelgroep van de buurtvereniging „Beetzlaan'' j.T. Zaterdagavond in Eem- Iand twee aardige kluchten op en hoe wel verschillende spelers voor 't «forst voor het voetlicht traden, zijn deze di lettanten er wel in geslaagd de talrijke) aanwezigen een genoeglijke avofnd te be zorgen. De avond werd met e-en gejzeJllfig bal beslotent BILJARTEN. De uitslagen van de vorige weiek ge speeld ecompetitiewedstrijden van die N.B.B., district Eemland, waren als volgt: Cadre Klasse. Vergulde Wagen 2Gouden Ploeg 1 24 Noord-Brabant 1Noord-Brab. 3 06 Vergulde Wagen 1Centraal 1 60 le Klasse Libre. Nieuwe Kei 1—Leusderkwartier 13 5 Ons Genoegen 2—Metropole 1 26 Gouden Ploeg 2Vergulde Wagen 3 44 Zonneheuvel 1Ons Genoegen 1 62. 2e Klasse Libre: Centraal 2Animo 1 08 Metropole 2—Vergulde Wagen 4 4—4 Leusderkwartier 2Nieuwe Kei 2 80 Soestdiik 1—K-O-T. 1 8—0 3e Klasse Libre: Tavenu 1—D.O.S. 1 26 De Pauw 1Vergulde Wagen 5 08 Middelwijk 1Gouden Ploeg 3 26 Oosterpark 1Leusderkwartier 3 44 4e Klasse Libre Tavenu 3—Metropole 3 62 Animo 3K.O-T. 2 44 Ons Genoegen 3 Eemlust 1 62 Centraal 3Tavenu 2 62 5e Klasse Libre: D.O.S. 2—Leusderkwartier 4 62 Metropole 4Middelwijk 2 26 Soestdijk 3K.O.T. 3 26 O.D.L. 2Zonneheuvel 2 26 6e Klasse Libre: Centraal 4Vergulde Wagerw 6 35 Eemïust 2-Ons Genoegen 4 44 Oosterpark 2Animo 3 44

Soester Courant | 1947 | | pagina 1