W. N. NIEUWENHUÏS VOORUITGANG Uit ons eigen land. VOOR ONZE DAMES. Voetbal Loodgieter - Electriciën Plaatselijk nïewws. Geldige bonnen. LENSSEN! ROB DE AVONTURIER Plaatselijk nieuws. CHARMANTE BLOUSE. Blouse en rok zijn nog steeds favoriet. Wij beeJLdejn hier een bijzonder aardige, aparte blouse af. De garnering bestaat uit biezen en kno pen in afstekende kleur. Is de blouse beige, dan kan de garnering in hruijm worden genomen. Jonge meisjes kuinlnein deze garnering natuurlijk wat fleurige^ kiezen, bijvoorbeeld beige miejt rood en blauw, geel met bruin of groen, groen met bruin en zoekt u zelf maar een paar andere kleuren, die goed harmomicriejn. Bij het knippen van de blouse wordt middenvoor, evenals middenachter tegetn de stofvouw gelegd, zodat er geien naad ïn het midden komt. De blouse heeft middenvoor een befje, dat op elke ge wenste hoogte kan worden ingezet. Dat hangt af of men van een hoge of Jage hals houdt. Dit befje wordt ook met een gekleurde bies afgewerkt. Als d|e ruimte aan het voorpand is ingehaald, wordt het schouderpasje er op gestikt. De garnering stikt men eerst op de mouwen, alvorens deze dicht te stikken. De ruimte aan de kop van de mouw wordt in plooien gelegd, zodat de mouw precies in het armsgat past. Aan de taille wordt tot sloft een band ges'ikt. Het patroon van-dit model is in de ma ten 42-44 en 46 a f0.80 verkrijgbaar bij het ,,Patronenhuïs", Middenweg 200, Am sterdam-Oost. Na ontvangst van een postwissel, waarop vermeid: No 4741, maat Wordt het patroon omgaand toegezonden. S.E.C. WINT VAN EN AVANT. S-E-C. heeft Zondag een lastige klip om zeild door En Avant op eigen terrein een 12 nederlaag toe te brengen. De hardwerkende En Avant ploeg heeft het S.E.C. niet cadeau gegeven en hoe meer de tijd verstreek, das te enthou siaster en desi te feller gingen de Utrech tenaren spelen. De S.E.C.-ploeg heeft zich daardoor niet laten intimideren, waardoor uiteindelijk ook de wedstrijd een overwinning werd. Gesteund door de vrij sterke wind had S.EC. direct het beste van het spel en door deze vel dmecr der held kreeg de, En Avant-verdediging druk werk. Deze was er echter goied in en gaf door fel op de, bal te zitten de S.E.C.-iers geien kans. De snelle S.E.C.-Iinksbuiten was zijn be wakers echter meerdere malen te vlug af en enige fraaie door hem geloste scho ten bezorgde de En Avanf-doelman vieiej moeite. Bij een hoekschop op het En Avant-doel' had midvoor Post geen geluk met eien fraaie kopbal, die vlak langs de staan der naast ging. Er waren ongeveer 25 minuten gespe/eld, toen vanaf de linker vleugel die bal voor het En Avant doel belandde, de doelman trachtte deze voorzef te onderscheppen, hetgeen hem niet gelukte,, waarna mid voor Post de bal handig met een tikje in het onverdedigde doei plaatste. 01. Aangemoedigd door dit succes volgde nog verscheidene S.E.C.-aanvallen, maar verder dan enige hoekschoppen op het En Avantdoel, die niets opleverdem kwam het niet. De rust kwam met de kleine 01 voor sprong voor S.E-C. Na de doelwisseling een geihe,el ander spelbeeld. Nu had En Avant een kleine veldmeerrierheid en S.E.C. moest alle zeilen bijzetten om onheil te voorkomen. Reeds na 10 minuten werd eiön schot, door de En Avant-linksbuite'n gelost, voor S.E.C. noodlottig, want via de staander vloog de bal onder de vallen de doelman door in de touwen. 11. De Utrechtenaren gingein ,nu nog felller speien, maar daardoor ook onzuiverder. S.E.C. daarentegen wist door kalm spel' en goed geplaatste ballen het spel in evenwicht te brengen. De middenlinfe zat goed achter die voor hoede en liet de verdedigende taktieik varen. Enige gevaarlijke aanvallefm, zo wel van rechts als van links werden op het En Avantdoel onderjmome|n e,n Em Avant kroop door het oog van de naald, toen de S.E.C. linksbinnen net naast hef verlaten doel schoot en dezelfde speler even later een van do En Avaïit-do:lIman komende bal ineens, inschoot. Dc scheids rechter annuleerde echter het dcdlpunt wegens buitenspel. Een hard schot van de En Avant-mid- voor wist de S-E.C.-doelman even later nog net vallende tot hoekschop te stom pen, maar direct daarop zat de S.E.C. - voorhoede weer voor het En Avant-doell en het was wederom Post, die tien mi nuten voor tijdi met een keurig boogschoit over de voor zijn doel opgestelde En Avant-doeknan wist te passeren. 12. Wel trachtte de Utrechtenaren in da laatste minuten nog een gelijk spel te forceren, maar, met de overwinning :m zicht» gaven de S-E.C.-ers hun geen kans meer. SE.C. had een zware, maar o.i. een verdiende overwinning behaald. B.D.C.—DuE.V. 0—4. B.D.C. heeft het Zondag tegen de leider van haar afdeling, D.E.V. uit Doorn, niet kunnen bolwerken efn met 04 de tech nische meerderheid van haar tegenstan der moeten erkennen. Door deze nederlaag is B.D.C. gebeql uit de kopgroep teruggevallen en om kampioen van haar afdeling te worden» moet heel wat meer gepresteerd wordtin» dan wij de laatste Zondagen van B.D.C. te zien hebben gekregen. In 't veld' wordt er heel aardig gespeeld» maar de afwerking der aanvallen zijin onvoldoende, terwijl er in de verdediging grote tactische fouten voorkomen. Met het voordeel van de wind was D.E-V. direct het meest ïn de aanval en reeds na 10 minuten wist de midvoor dei- bezoekers dit in een goed doelpunt uit te drukken. 01- Toch hield B.D-C. tegen het technisch beter spelende D.E.V. aardig stand, en het zat de thuisclub nieit mee, 'een, na ongeveer een half uur spelen, een, op haar doel genomen hoekschop inejefns door de wind in het doel belandde, waar door D.E.V. met 20 leidde. Met deze stand kwam ook de rust. Reeds in het eerste gedeelte van de tweede helft werd de overwinning dier bezoekers een voldongen feit, want na drie minuten wist de D.E.V. midvoor een voorzet van rechts in eejn doelpujnt om te zetten, terwijl de rech'sbinntfi er 7 minuten later 0—4 van maakte. Met deze veilige voorsprong zakte het spel van de Doornse ploeg iets af ,en kwam B.D.C. ook meer in de aanval. Vele schoten, op te grote afstand ge- gelost, werden op het D.E.V.-doöl afge vuurd, evenwel zonder resultaat. Het zat de thuisclub in deze periode van de strijd niet mee. Wat de B.D.C.- ers oojc probeerden, de hatelijke nul' konden zij niet doen verdwijnen', hoe wel o.i. hen zeker twee tegieindoielllpunfieiu toekwamen. Toen tenslotte de goed lei dende scheidsrechter het einde van dezcj sportief gespeelde wedstrijd aankondig de, had D.E.V. een alleszins verdiende maar enigszins geflatteerde overwininiing behaald. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 AUTORUIT VERNIELD. Op de Van WeedestPhat sloeg eien stuk touw of iets dergelijks van een passe rende vrachtauto zodanig' tegen de voor ruit van een aldaar rijdende bestelwa gen, dat dezq werd vernield. OPZIENBARENDE WENDING IN STRAFZAAK. In Augustus 1945 werd de veehouder W. C. van der Grift, wonende in de boerderij „De Euit'' nabij „De Naald", door de P.R.A. te Baarn gearresteerd, daar tegen hem beschuldigingen war^n ingebracht van ernstige aard. Hij zou n.1. de schuilplaats van ondergedokejn Joden aan de bezetter bekend gemaakt hebben. Woensdag werd de zaak v. d. Grift ïn cassatie behandeld voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. Tijdens de zit ting kwamen zoveel nieuwe bijzoindierhei- den aan het licht, waardoor de beschut- gingen tegen de reeds 26 maande(n gede tineerde man van alle groind cintbloof bleken, dat de president van het Ge rechtshof de onmiddellijke invrijheidstel ling van verdachte gelastte. Dezelfde dag is de heer v. d. Grift nog op zijn boerderij „De Eulf' teruggekeerd. BOMEN KWAMEN EN VERDWENEN. In de tijd van kolennood verdwenen ook de langs de, Verl. Talmalaan staande bo men. Door de gemeente werden nieuwe boompjes geplant, maar hiervan verdwe nen dezer dagen vele exemplaren. Teg,e|n, één persoon, die -hierin de hand heeft gehad, werd proces verbaai opgemaakt. GESLAAGD. Voor het te Amersfoort gehouden staats examen (poiitieaiploma) slaagden de volgende Soester politieagenten: L. Houkes, F. v. d. Meulen, J. v. Oostende,, F. la Rose, K. v. d. Veen en D.Wareman. APPELSAP. Met ingang van 2 November 1947 mag appelsap tegen ten hoogste voor die vol gende prijzen aan consumenten worden verkocht: per fles van 1000 c.c. f0.96, per fles van 750 c.c. f 0.75, per fles van 700 c.c. f0.71, per fles van 375 c-c. f0.40, per fles van 330 c.c. f0.36, per fles van 300 c.c. f0.33, per files van 280 c.c. f 0.31, per fles van 250 c-c. f0.30, per fles van 230 c.c. fO-27, per fles van 190 c.c. f0.25 en per fles' van 170 c.c. f 0.23. Deze prijzen liggen 9 a 2 cent per fles, al naar gelang de inhoudsmaat, lager dan dc tot nu toe geldende. voor het tijdvak tot en met 15 November zijn de navolgende bonnen aangewiezejnl: Bonkaarten KA, KB, KC. 711 Serie Q. Q-03 Diversen 100 gram bloem of zelf- rïjzendbakmeel of kindermeel. Q-04 Diversen 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam» stroop enz., of 750 gram ver snaperingen. Q-05 Diversen 250 gram zachte zeep. Bonkaarten KD, KE 711 Serie Q Q-13 Diversen 100 gr. bloem of zelf- rijzendbakmeel of kindermeel of kin- derbiscuïts. Q-14, Q-15, Q-16 Div- 250 gr. sui ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen. Q-17 Diversen 500 gram zachte zeep. Q-16 Reserve 500 gr. bloem of zelf- rijzendbakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. Bonkarten MA» MD, MH 711 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) Serie Q. Q-21 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz- of 500 gram jam, stroop enz.» of 250 gram versnape ringen. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. Q-01, Q-03 Tabak 2 rants. sigaret ten of kerftabak. Q-01 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. Q-03 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Heeft U toekomst-wensen Sluit dan een Levensverzekering bij Van Weedestraat 29 - Soestdijk DIEVEGGE VEROORDEELD. Wegens diefstal van een portemonnaie met geld ten nadele van F. B. alhier veroordeelde de Utr. Politierechter da 33-jarige juffrouw Chr. M. H. alhier tot één maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar en een geldboeten van f20.subsidiair tien dagen hechtenis. RECTIFICATIE. In de advertentie van de firma Schet- zer in ons vorig nummer staat als adres vermeld Hartmanlaan 56A. Dit moet No. 56 zijn. SOESTERBERG. GEEN SPREEKUUR De Burgemeester van Soest is verhin derd op Woensdag 5 November zijn spreekuur op Soesterberg ie houc:n. Het eerst volgende spreekuur van de Burgemeester zal plaats hebben op Woensdag 12 November. KLAPROOSDAG. Voor de klaproosdag, die 11 November a.s. ten bate van de verzorging der Ned. oorlogsgraven ook te Soesterberg zal' worden gehouden, is de belangstelling nog niet bijster- groot- Naar men ons mededeelt, bestaat er e(en onfis'lölkind te kort aan collectanten. Toch is het een heilige plicht van iedere Vaderlander om in het bijzonder deze collecte te doen slagen. Een eerste voorwaarde hfejrtoie in een voldoende aantal colIecfante|n. Dames en heren kunnen zich hiervoor opgeven bij de heer J. A. Luïjf, Veldm. Montgomeryweg 82, tel. 412. Een tweede voorwaarde is, dat iedeir gezin naar vermogen offert voor het verheven doel, onze grote doden 6a eren op een van de weinige mainieretq, die mogelijk zijn. Met mijn dappere kleindochter Ama leefde ik de laatste jaren in de wilder nis, zonder ooit weer naar de beschaving terug te keren. Ik deed verkeerd. Ik vond wat goud :ein diamanten, die in gindse kist liggen, maar de grote schat niet. En u, vreemdelingen, die ik het leven redde, bevoel ik terug te keren en niet verder fe zoekefn naar deze vervloekte kostbaarheden, die on geluk brengen. En gij zult mijn kleindochter meenemen en haar beschermen, want zij redde u het leven. Toen spreidde de grijsaard een kaart" uit en duidde zijn gasten uit, welke weg ze terug moesten gaan. „Ge zult met een olifant moeten reizen'' zei hij, „want uw kameraden bij de vliegmachines hebban dcor een vertrouwde bode raeds eien brief van mij ontvangen, dat gij iin vei ligheid zijt, maar dat ze onmiddellijk vertrekken moesten. Wanneer ze daar de nacht hadden doorgebracht, waren ze stcilig door dc wilden gedood. Mijn macht is tenslotte beperkt. En ga nu slapen, want het is reeds laaf en wij allen hebben behoefte aan rust. Dc volgende morgen werd Rob gewelkt door zijn nieuwe vriendin. „Kom mee, langsilaper,'' sprak ze vrolijk, „we gaan samen wat vruchten voor het ontbijt zoeken.*' Vrolijk trokken ze samen naar buiten. Al pratend liep ze de goed on derhouden tuin in en Ama verfeldie Rob van haar leven. 't Proefstation voor strooverwerking Kwam weer met een nieuwtje aan, 't Heeft met stro een proef genomen, 't Stro, dat overblijft van 't graan, Waar de bakkers brood van bakken, Tot ons aller groot plezier. Stro blijkt nu ook heel' geschikt voor Fabricage van papier. 't Is om van te watertanden Voor de mensen van de krant. Strakjes geen papier-tekort in Ons deviezen-arme land. Als u dus eens van de zomer Langs een korenveld moogt gaan, Kunt u daar het blad „De Waarheid" Broederlijk naast „Trouw'' zien staan. Het „Handelsblad'' staat even verder, Bij een stukje land met kool Groeit ons eigen „Soester Krantje" Naast „De Volkskrant'' en „Parool". BEKEURD. Bekeurd werden 5 wielrijders en 2 auto mobilisten, die het met de verlichting niet zo nauw namen. BELANGRIJKE VONDST. Tijdens een huiszoeking bij D. G. aa<n de Soesterbergsestraat vond de politie» verborgen in een bedstede,, een partij stoffen, voering enz. voor de vervaardi ging van costuums, pl.m. 50 gouden eb zilveren horloges, gouden ringein, siera den enz. alsmede een bedrag aan geld van niet minder van f 15000. Allle goederen en het geld werden in beslag genomen, terwijl G., die de goe deren voor een derde had verborgen, in arrest is gesteld. Een uitgebreid onderzoek ïs gaande qn als de voortekenen niet bedriegen, be looft dit zaakje een muisje met 'n zeer lang staartje tc worden. HULDIGING D. RENOOIJ. Maandagavond kwam de Motorclub „Soest'' in haar clublokaal „Zonneheuve!" in ledenvergadering bijeein. Na de be handeling van de agendapunten, waarin; besloten werd binnen afzienbare tijd eien jaarfeest te houden, waarvoor een feest commissie werd benoemd, werd overge- gegaan tot huldiging' van het lid, de heer D. Renooïj, die op zo'n bijzondere wijze de naam van Nederland en ook van de motorclub „Soest'', door zijn bijzon dere prestaties op moforgebied in Neder land en in) het buifetoiLaind» heeft hoog ge houden. De heer Renooïj werd namens de motor club toegesproken door de heer P. Oly- slager. Na op duidelijke wijze uiteen te heb ben gezet wat een motorrijder moot presteren om in motor wed s frij'den suc ces te kunnen boeken, complimenteerde spreker Renooij met het behaalde ter reinkampioenschap van Nederland €(n met het behaalde succes in Tsjecho Slo wakije, door aidaar de zesdaagse mo torwedstrijden zonder straf punten uij, te rijden. Namens de motorclub Soest bood spre ker Renooij een fraaie tekening in lijst aan, voorstellende de heiex Reinooij in voile actie. Ln enige welgekozene woorden dankte Re nooij voor het huldeblijk en het mede leven van zijn clubgenoten. In een interessante causerie vertelde Dïck Renooij daarna van zijn belevenis sen tijdens de zesdaagse in Tsjecho Slo wakije. Ook de motor, waarop hij deze zware rit had volbracht, was aanwezig, waar door de bijzondere technische eigen schappen door Renooij konden worden uitgelegd en getoond. Alles bijeen was het een interessante leerzame avond. TERUGKEER MILITAIREN UIT NEDERLANDS-INDIë. Blijkens ontvangein bericht van de Com mandant van het Demobilisafiecen|trum 'e Huis ter Heide zat op 7 November 1947 hk* het m.s. „Kota Inten" ui' Neder- Ïands-Indië terugkeren de militair J. M. Nijborg, wonende te Soest, Klein Ein- getxiaalweg 13. Het afhalen in de onit- scnepïngshaven kan niet worden toege staan, daar het vervoer naar de woon plaats door de zorg van de militaire au toriteiten geschiedt. Er zijn nog maar al te veel Nederlanders, die het gevoel hebben, dat het met de opbouw van ons land niet al te best is gesteld. Toegegeven: de moeilijkheden zijn groot en lijken vaak on overkomelijk. Men heeft met materiaalge brek te kampen en als er materialen zijn, kan men geen arbeiders krijgen en met een enkel woord wordt door de teleurgestelden meermalen de toestand aangeduid als ho peloos. Toch is de toestand niet zó hopeloos als men uit op zichzelf staande gevallen veelal meent, te mogen afleiden. Wij moeten het geheel overzien wij moeten nagaan, hoe het was en dan het heden met het eigenlijk nog zo nabije verleden vergelijken. Daar toe werd ons prinselijk paar in de geleg heid gesteld. 'Het eerste officiële bezoek, dat Prinses liana als regentes bracht, gold het eik GoereeOverflakkee, het lang-gere Zuidhollandse eiland, dat in de laat maanden der bezetting geweldige schi opliep en voor een groot gedeelte om water stond. Het prinselijk paar zal zich van kunnen overtuigen, dat hier dé opbo geweldig is opgeschoten dat het donk verleden er grotendeels is vergeten. Ook het in de oorlog beroemd geworc Walcheren krijgt hoog bezoek. Onze gering heeft tal van vooraanstaande staa lieden onder wie de Britse minister-pre dent Attlee, uitgenodigd ter gelegenheid van de boomplantd op 4 November een bezoek aan het Zeeuw eiland te brengen. Het spreekt vanzelf, dat ook een groot at tal Nederlandse autoriteiten aanwezig zijn. Met gerechtvaardigde trots zullen laten zien, dat de Zeeuwse wapenspre Luctor et emergo ik worstel en k( boven geen ijdele klank is. Opbouw en moeilijkheden. De moeilijkhed worden mede veroorzaakt door zwarte sti ken door het ontduiken der bepaling! die in het algemeen belang werden g maakt. Daarom deed het goed te vernemt dat het college van algemene commissar sen voor de wederopbouw krachtig ingret toen te Amsterdam, inplaats van een aa gevraagd pakhuis, dat 900 mocht koste een bar werd ingeric waaraan liefst 55.000 zou worden bestee „Afbreken!" luidde terecht het bevel, c schoon er. reeds voor een bedrag v 40.000 was verwerkt. Zo'n krachtige hc ding zal andere zwarte ondernemers schrik om het hart doen slaan. Ja, er zi soms vreemde geschiedenissen bij de o bouw te boekstaven. Daaronder kunnen v ook rekenen de drukte om de walvisvaar Het boek, dat dr. Melchior schreef, blij het begin te zijn van een weinig frisse g schiedenis. Weet u nog, de storm, die o stak, toen bleek, dat de vangst bij de eers tocht niet zó geweldig was, als uit de v( haaltjes van de verslaggever aan boord v de Willem Barendsz viel op te maken? I verslaggever, aan boord van de walv vanger, de heer Jaap Kolkman, heeft net als dr. Melchior, een boek over die toe geschreven. Maar hij erkent, dat het bo door de maatschappij is gecensureerd dat vele passages er uit moesten. Sja de maatschappij schijnt er bijzondere c vattingen op na te houdende walvis kri; een geweldige staart! Al zijn er dan vaak vreemde opbouwdingi het gaat toch in Nederland nog niet slecht, als wij in een sombere bui zo gra verzekeren. Neen, het is nog niet zo hoj loos. Daarvan getuigde ook dr. Hirschfe die met de Amerikaanse regering over het plan-Marsh besprekingen voert. Vóór de inwerkingt: ding van dit plan heeft Nederland ge extra hulp nodig. Nochtans wees Hirschfeld erop, dat het wegvallen van handel met Duitsland en de moeilijkhed in Indonesië grote bezwaren met zich m brengen. Het ergste is, dat de Indonesische moeilijkhed ons schier dagelijks mensenoffers vrage De drie laatste maanden zijn er meer d: 200 Nederlandse militairen gesneuveld ongeveer 650 man werden er gewond. G lukkig schijnt het stadium voor onderha delingen weer te zijn bereikt. In de Veili heidsraad werd het Indonesische deb voortgezet: de commissie van drie he< haar eerste contacten gehad. Moge een ander tot bevredigende resultaten leide zodat ook eindelijk de opbouw van Indon sië ter hand kan worden genomen. Te di aanzien kwamen er verheugende bericht uit de West. In Suriname zijn dé plannen tot het kweken van banan in een vergevorderd stadium. Jarenlai heeft men er proeven genomen om een go product te kunnen brengen, doch nu schij men zo ver te zijn, dat binnen afzienba tijd enige duizenden hectaren in cultu kunnen worden gebracht. De Surinaam bananen zullen welkom zijn! Het zal m wel een jaartje duren, vóór het eerste b nanenschip in Nederland wordt geloi maar wij hebben een begin. Van beginnen gesproken Het bestuur van de „Bond van Verei gingen voor Christelijk Middelbaar Voorbereidend Hoger Onderwijs" heeft e begin gemaakt met een actie om verbei ring te brengen in de lage salariëring der lerarc In een brief aan de minister werd hier gewezen. Er schijnen echter reeds plann te bestaan, collectief ontslag te nemen of te staken. Te hopen is, dat het zo ve? n: zal komen. Een ander begin: het voorlopig verslag de algemene beschouwing der Tweede K mer over de Rijksbegroti is verschenen. U kent deze lectuur: v< leden zus en sommige zó andere led dit en zeer veel leden dat. Halen wij slechts uit aan, dat er leden waren, die v< wachtten, dat de voorstellen tot grondwe herziening op korte termijn de Kamer zi len bereiken en dat de verkiezingen da£ door nog in 1948 kunnen worden gehoude

Soester Courant | 1947 | | pagina 2