VOORUITGANG Uit ons eigen land. Het is alles Rusland. Plaatselijk nieuws. ESPERANTO. 'c Proefstation voor sfrooverwerking Kwam weer met een nieuwtje aan, 't Heeft met stro een proef genomen, 't Stro, dat overblijft van 't graan, Waar de bakkers brood van bakken, Tot ons aller groot plezier. Stro blijkt nu ook heel1 geschikt voor Fabricage van papier. 't Is om van te watertanden Voor de mensen van de krant. Strakjes geen papier-tekort in Ons deviezen-arme land. Als u dus eens van de zomer Langs een korenveld moogt gaan, Kunt u daar het blad „De Waarheid" Broederlijk naast „Trouw'' zien staan. Het „Handelsblad" staat even verder» Bij een stukje land met kool Groeit ons eigen „Soester Krantje" Naast „De Volkskrant" en „Parool". BEKEURD. Bekeurd werden 5 wielrijders on 2 auto mobilisten, die het met de verlichting niet zo nauw naraein. BELANGRIJKE VONDST. Tijdens een huiszoeking bij D. G. aan de Soesterbergsestraat vond de politie» verborgen in een bedstede,, een partij stoffen, voering enz. voor de vervaardi ging van costuums, pl.m. 50 gouden e/h zilveren horloges, gouden ringein, siera den enz. alsmede een bedrag aan geld van niet minder van f 15000. Alle goederen en het geld werden in beslag genomen, terwijl G., die de goe deren voor een derde had verborgen, in arrest is gesteld. Een uitgebreid onderzoek is gaande en als de voortekenen niet fciedriegiep, be looft dit zaakje een muisje met 'n zeer lang staartje te worden. HULDIGING D. RENOOIJ. Maandagavond kwam de Motorclub „Soest" in haar clublokaal „Zonneheuvel" in ledenvergadering bijeen. Na de be handeling van de agendapunten, waarin besloten werd binnen) afzienbare tijd eien jaarfeest te houden, waarvoor een feest commissie werd benoemd, werd overge- gegaan tot huldiging van het lid, de heer D. Renooij, die op zon bijzondere wijze de naam van Nederland en ook van de motorclub „Soest", door zijn bijzon dere prestaties op moforgebied in Neder land en inj het buitenland, heeft hoog ge houden. De heer Renooij werd namens de motor club toegesproken door de heer P. Oly- slager. Na op duidelijke wijze uiteen te heb ben gezet wat een motorrijder moet presteren om in motorwedstrijden suc ces te kunnen boekein, complimientejerdie spreker Renooij met het behaalde ter reinkampioenschap van Nederland ejn met het behaalde succes in Tsjecho Slo wakije, door aidaar de zesdaagse mo to rwedstrij den zonder straf punten ui£ te rijden. Namens de motorclub Soest bood spre ker Renooij een fraaie tekening jn lijst aan, voorstellende de hejer Renooij iin voile actie. In enige welgekozen*, woorden dankte Re nooij voor het huldeblijk en het mede- reven van zijn clubgenoten. Ln een interessante causerie vertelde- Dick Renooij daarna van zijn belevenis sen tijdens de zesdaagse in Tsjecho Slo wakije. Ook de motor, waarop hij deze zware rit had volbracht, was aanwezig, waar door de bijzondere technische eigen schappen door Renooij konden worden uitgelegd en getoond. Alles bijeen was het een interessante leerzame avond. TERUGKEER MILITAIREN UIT NEDERLANDS-INDIc. Blijkens ontvangen bericht van de Com mandant van het Demobïlisafiecenifrum <e Huis ter Heide zal op 7 November 1947 radt het m.s. „Kota Inten" uit Neder- lands-Indië terugkeren de militair J. M. Nïjborg, wonende te Soest, Klein Ein- gendaalweg 13. Het afhalen in de ont- scnepïngshaven kan niet worden toege staan, daar het vervoer naar de woon plaats door de zorg van de militaire au toriteiten geschiedt. Er zijn nog maar al te veel Nederlanders, die het gevoel hebben, dat het met de opbouw van ons land niet al te best is gesteld. Toegegeven: de moeilijkheden zijn groot en lijken vaak on overkomelijk. Men heeft met materiaalge brek te kampen en als er materialen zijn, kan men geen arbeiders krijgen en met een enkel woord wordt door de teleurgestelden meermalen de toestand aangeduid als ho peloos. Toch is de toestand niet zó hopeloos als men uit op zichzelf staande gevallen veelal meent te mogen afleiden. Wij moeten het gefoeel overzien wij moeten nagaan, hoe het was en dan het heden met het eigenlijk nog zo nabije verleden vergelijken. Daar toe werd ons prinselijk paar in de gelegen heid gesteld. Het eerste officiële bezoek, dat Prinses Ju- liana als regentes bracht, gold het eiland GoereeOverflakkee, het lang-gerekte Zuidhollandse eiland, dat in de laatste maanden der bezetting geweldige schade opliep en voor een groot gedeelte onder water stond. Het prinselijk paar zal zich er van kunnen overtuigen, dat hier dé opbouw geweldig is opgeschoten dat het donkere verleden er grotendeels is vergeten. Ook het in de oorlog beroemd geworden Walcheren krijgt hoog bezoek. Onze re gering heeft tal van vooraanstaande staats lieden .onder wie de Britse minister-presi dent Attlee, uitgenodigd ter gelegenheid van de boomplantdag op 4 November een bezoek aan het Zeeuwse eiland te brengen. Het spreekt vanzelf, dat ook een groot aan tal Nederlandse autoriteiten aanwezig zal zijn. Met gerechtvaardigde trots zullen zij laten zien, dat de Zeeuwse wapenspreuk Luctor et emergo ik worstel en kom boven geen ijdele klank is. Opbouw en moeilijkheden. De moeilijkheden worden mede veroorzaakt door zwarte stre ken door het ontduiken der bepalingen, die in het algemeen belang werden ge maakt. Daarom deed het goed te vernemen, dat het college van algemene commissaris sen voor de wederopbouw krachtig ingreep, toen te Amsterdam, inplaats van een aan gevraagd pakhuis, dat 900 mocht kosten, een bar werd ingericht waaraan liefst 55.000 zou worden besteed. „Afbreken!" luidde terecht het bevel, of schoon er reeds voor een bedrag van 40.000 was verwerkt. Zo'n krachtige hou ding zal andere zwarte ondernemers de schrik om het hart doen slaan. Ja, er zijn soms vreemde geschiedenissen bij de op bouw te boekstaven. Daaronder kunnen wij ook rekenen de drukte om de walvisvaart. Het boek, dat dr. Melchior schreef, blijkt het begin te zijn van een weinig frisse ge schiedenis. Weet u nog, de storm, die op stak, toen bleek, dat de vangst bij de eerste tocht niet zó geweldig was, als uit de ver haaltjes van de verslaggever aan boord van de Willem Barendsz viel op te maken? Die verslaggever, aan boord van de walvis vanger, de heer Jaap Kolkman, heeft nu net als dr. Melchior, een boek over die tocht geschreven. Maar hij erkent, dat het boek door de maatschappij is gecensureerd en dat vele passages er uit moesten. Sja de maatschappij schijnt er bijzondere op vattingen op na te houdende walvis krijgt een geweldige staart! Al zijn er dan vaak vreemde opbouwdingen, het gaat toch in Nederland nog niet zo slecht, als wij in een sombere bui zo graag verzekeren. Neen, het is nog niet zo hope loos. Daarvan getuigde ook dr. Hirschfeld, die met de Amerikaanse Regering over het plan-Marshall besprekingen voert. Vóór de inwerkingtre ding van dit plan heeft Nederland geen extra hulp nodig. Nochtans wees dr. Hirschfeld erop, dat het wegvallen van de handel met Duitsland en de moeilijkheden in Indonesië grote bezwaren met zich mee brengen. Het ergste is, dat de Indonesische moeilijkheden ons schier dagelijks mensenoffers vragen. De drie laatste maanden zijn er meer dan 200 Nederlandse militairen gesneuveld en ongeveer 650 man werden er gewond. Ge lukkig schijnt het stadium voor onderhan delingen weer te zijn bereikt. In de Veilig heidsraad werd het Indonesische debat voortgezetde commissie van drie heeft haar eerste contacten gehad. Moge een en ander tot bevredigende resultaten leiden, zodat ook eindelijk de opbouw van Indone sië ter hand kan worden genomen. Te dien aanzien kwamen er verheugende berichten uit de West. In Suriname zijn de plannen tot het kweken van bananen in een vergevorderd stadium. Jarenlang heeft men er proeven genomen om een goed product te kunnen brengen, doch nu schijnt men zo ver te zijn, dat binnen afzienbare tijd enige duizenden hectaren in cultuur kunnen worden gebracht. De Surinaamse bananen zullen welkom zijn! Het zal nog wel een jaartje duren, vóór het eerste ba- nanenschip in Nederland wordt gelost, maar wij hebben een begin. Van beginnen gesproken Het bestuur van de „Bond van Vereni gingen voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs" heeft een begin gemaakt met een actie om verbete ring te brengen in de lage salariëring der leraren. In een brief aan de minister werd hierop gewezen. Er schijnen echter reeds plannen te bestaan, collectief ontslag te nemen of te staken. Te hopen is, dat het zo ve? niet zal komen. Een ander begin: het voorlopig verslag op de algemene beschouwing der Tweede Ka mer over de Rijksbegroting is verschenen. U kent deze lectuur: vele leden zus en sommige zó andere leden dit en zeer veel leden dat. Halen wij er slechts uit aan, dat er leden waren, die ver wachtten, dat de voorstellen tot grondwets herziening op korte termijn de Kamer zul len bereiken en dat de verkiezingen daar door nog in 1948 kunnen worden gehouden. Thans heeft de Gaulle gesproken en zijn program kenbaar gemaakt. Het bestaat feitelijk uit slechts twee punten: le. on middellijke ontbinding van het Parlement en 2e. nieuwe algemene verkiezingen, waar voor hij als reden aanvoert, dat de rege ring haar wettelijke basis, het vertrouwen van het volk, mist. Dat is niet helemaal juist. Want al heeft de communistische partij het zwaarste ver lies geleden, de socialistische partij minder, zij is dan ook nog een, zij het wankelend en afbrokkelend, geheel, zij kan toch invloed op de wip zittend, naar rechts of links uit oefenen. Het Nationale Comité van de MRP, de z.g. volkspartij, meent dat herziening van de Grondwet en ontbinding van het Parlement tot ongeregeldheden aanleiding zullen ge ven. De socialistische partij vreest ener zijds de partij van de Gaulle, anderzijds de communisten en wil kool en geit sparen door in contact te treden met de MRP, de Volkspartij en de radicalen (die trouw ble ven aan de republikeinse gedachte), het Alg. Vakverbond en de Chr. (R.K.) arbei ders. De communisten hebben alle tegen standers van het fascisme opgeroepen om met hen één lijn te trekken en de leerling dictator, zoals zij de Gaulle noemen, de weg te versperren. Ook in het Parlement heeft de Comm. par tij al gepoogd dit doel te bereiken en Ra- madier, de minister-president, die schijn baar ook niets voor de Gaulle voelt, en dit is verklaarbaar, daar hij de socialistische minister ook verwijderen wil, heeft in de Nationale Vergadering, die een zeer bewogen karakter droeg, nog een motie van vertrouwen gevraagd, waarover Donderdag gestemd is en waar van de uitslag was, dat hij met 20 stemmen meerderheid werd aangenomen. Dinsdag hebben de communisten, fel gela den, de nederlaag moeilijk kunnende ver duwen, zich geducht geweerd. Ook Ramadier was niet de oude, kloeke, zakelijke betoger van anders, maar scherp in zijn aanval, zo op de Gaulle als op de communisten. Beide groepen verweet -hij, Frankrijk te bedreigen, hen noemende vij anden van de Republiek. Aan het adres der communisten zei hij nog, dat geen enkele Franse partij zich doeleinden diende te stellen, die strijdig zijn met de veiligheid van het land. De overwinning van de Gaulle schreef Ramadier toe aande vrouwen, die niet genoeg politieke vastheid hadden, de Gaulle beschuldigende van het verwek ken van een politieke koortstoestand en het ondermijnen van de nationale disci pline De leider der communisten, Duclos, ook van de tongriem gesneden, viel Ramadier persoonlijk aan, hem verwij tende een bedankje van de „meesters in Washington te krijgen, als hij het overlij densbericht van het Franse communisme kon overbrengen!" Nu kan 'men wel veel van de Gaulle zeg gen, maar hij is dan toch maar de man geweest, die in de bange dagen van Frank- rijks ondergang, toen Petain voor de Duit sers bukte, zich zelf bleef en van stonde aan het verzet tegen Hitier en Petain or ganiseerde. Nu staat Frankrijk voor de keus of een soort dictatuur van de Gaulle, of het communisme. En dit wil de meerder heid niet, zelfs de communist moet daar voor terug schrikken. Een blik naar het Oosten en ze weten wat het Russisch com munisme doet. Denk aan Petkow, de leider der boerenpartij in Bulgarije, die meende nog wel met de Russen te kunnen samen werken. Die één bleef met zijn land en volk, en wiens lot is geweest: een Russisch von nis: de dood. Hier hebben Engeland en Amerika, heel de wereld fel tegen geageerd en het resultaat: de Rus zei, het is een in terne aangelegenheid, waarmee ge niets te maken hebt. Denk aan Manioe, de 74-jarige leider der oppositie in Roemenië, die ook vertrouwen meende te kunnen hebben in de Russen, en nu in de gevangenis zit, be schuldigd van verraad. Dan enige maanden geleden trok de lei der der Hongaarse oppositie, Nagy, naar Amerika, omdat hij zijn leven niet zeker was. En nu is Julius Varga, de secreta ris van de onafhankelijke (anti-communis tische) Partij van Zoltan Pfeiffer gevan gen genomen, verdacht v^.n fraude bij de verkiezingen. Om dit te ontgaan heeft Mikolajczyk, de leider van de oppositie van de Poolse boerenpartij, ook de vlucht genomen, uitgescholden door radio Moskou als een „gezworen vijand van het nieuwe democratische Polen." Maar op weer andere manier maakt Tur kije kennis met het communisme van Rus land door de wijze waarop de Sovjet als oorlogsophitser optreedt. „In naam van het Turkse volk klaag ik de pers en de radio der Sovjets formeel aan wegens haar misdadige oorlogsophitserij en haar aansporing tot psychologische agres- sie en zenuwenoorlog." Dit zei Sapar, de gedelegeerde van Turkije in de politieke commissie der Ver. Naties, als een antwoord op een rede van de Sov jet-gedelegeerde Wisjinski, die een paar dagen te voren over Amerika en Engeland sprekende hen had uitgemaakt voor psychopathische aartsbarbaren, paranoialijders en schizophrenen, bezeten door waanzinnige ideeën! Dat is de taal der deftige Russische communisten, die de we reld willen hervormen door hun medegede legeerden voor zielszieke aartsbarbaren 't kon niet mooier en voor krankzinnigen en splijtzwammen uit te jouwen. Dat de heren het niet op zich lieten zitten, is te verstaan, en wel verre van zich door de ■Rus, die nota bene een resolutie had voor gesteld om oorlogsopruiers strafbaar te stellen voor oorlogsophitsers en laste raars te laten uitmaken, wees Austin (Amerika) er op, dat, volgens Wisjinsky, een man als de oudminister Byrnes, omdat hij in zijn boek „Eerlijk gezegd", de waar heid over Rusland had meegedeeld, en eer der in vrede, dan in oorlog geloofde, toch volgens Wisjinsky een oorlogsophitser moest zijn. Hij zag jn de resolutie een bliksemafleider van werkelijke oorlogsoorzaken waarvan hij honger en ellende noemde. De Rus kreeg de bal, door hem opgeslagen, terug. Juist de Sovjet Unie staat schuldig. Zij heeft altoos tegengewerkt. De Canadese gedelegeerde, Ilsey, noemde de resolutie een boemerang en gaf Wisjinsky te verstaan, dat het de Sovjet is die aanspoort tot aan valsoorlog en burgertwist. Maar wat baat al dat gepraat. De feiten spreken voor zich. Naast Turkije mag nu ook Iran weer genoemd worden. De Iraans- Russische oliekwestie is in een ernstig sta dium gekomen, doordat het Iraanse parle ment de voorlopige overeenkomst met de Russen over de stichting van een maat schappij heeft afgewezen. Ghavam, de Iraanse premier zei, dat Rusland het verdrag had afgedwongen. Het Iraanse parlement ïam een nieuwe oliewet aan, waarin gezegd wordt, dat Iran zelf zijn oliebronnen zal exploiteren, en dan met eigen kapitaal; als Rusland olie wil, dan moet het deze maar kopen. Engeland heeft weer geadviseerd om „de deur open te houden"/voor verdere bespre kingen met de Sovjet, doch dat is een ad vies, ingegeven door vrees, gelijk er zovele zijn, en vrees is in deze tijd in dat land, naar 'het schijnt, een gewild artikel. Doch er komt kentering. Turkije, Iran en ook in Zuid Amerika begint men zich schrap te zetten tegen het opdringen der Sovjet. Heeft de Braziliaanse regering de diploma tieke betrekkingen met de Sovjet verbro ken de Russen antwoorden door de Bra ziliaanse diplomaten in Moskou gevangen te nemen. Echt Russisch, maar uit de tijd van Czaar Peter de Grote. Niet erg, zei Brazilië, dan houd ik de Sovjet-diplomaten van Moskou gevangen, en zo worden nu aan beide zijden de diplomaten vastgezet. En naast dit Braziliaans verzet komt uit Parijs het bericht, dat daar door verschil lende uit Oost' Europese landen uitgeweke nen een vergadering is gehouden ten be hoeve van de door de Sovjet Unie onder drukte volken. De oud-senator Gautherot deelde mee, dat binnenkort een „Internationale van onderdrukte volken" zou worden opgericht om het communisme te bestrijden. Deze vergadering was te zien als een permanent verbond tussen de volke ren, die verdrukt worden door de Russische regering, te beginnen met het Russische volk zelf. Telegrammen werden voorgelezen van Joego Slavische, Bulgaarse en Roe meense ballingen, terwijl aan het slot der vergadering een resolutie werd aangenomen waarin men zich solidair verklaarde met allen, die de vrijheid hebben gekozen, en gevraagd wordt om onderdrukking der communistische propaganda. Dat is wel no dig, want de communisten, die de lucht hadden gekregen van deze vergadering, hebben al gepoogd haar te doen mislukken en moesten door de politie met geweld wor den verwijderd. Wonderlijk dat al wat op revolutionnaire stam staat of er uit op gegroeid is, zich wel alle vrijheid weet te veroorloven en voor zich op te eisen, doch anderen die vrijheid niet gunt. En toch wat baat de uil een bril, als hij niet zien en wil? In Denemarken verloren de communisten negen zetels, die vermoedelijk ten goede kwamen aan de soc. democraten, die er evenzoveel wonnen. De Boerenpartij won 11 zetels. Er komt kentering of zij blijvend zal zijn, is een vraag, want alleen een vast be ginsel is in staat het communisme te ver slaan. Een veertigtal vooraanstaande academi ci in de Verenigde Staten heeft in een manifest aan de „College Teachers" hef onderwijs in Esperanto aanbevolen e<n gewezen op de voordelen aan het on derwijs in deze taal verbonden. Professor Dr. M. Minnaert, hoogleraar aan de Universiteit te Utrecht .schreef in zijn werk „De sterrekunde iein de mensheid" o.a., dat alleen de invoering van een wereldtaal' als Esperanto een eind kan maken aan de taalmoeilijkhe den, die zich bij internationale weten schappelijke congressen voordoen. Oe Poolse regering geeft aan de Poolse Esperanto-Vereniging een fli/nke subsidie.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3