UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Dertig jaar Sovjet. Onze Boerderijen. Officiële mededelingen. Dlstrihufiedienst SoesS. Voetbal. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag 23e JAARGANG No. 86. Bureau: Vau Weedestraat 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, fl-50 - Per post f175. VRIJDAG 14 NOVEMBER 1947. Zeven November 1917. De eerste we reldoorlog is over z'n hoogtepunt heen, de Centralen hebben Rusland neergesla gen.'Het volgend voorjaar zal hun offen sief brengen, dat het Westen definitief moet verslaan. Met Rusland is men im mers „fertig"'. De partij daar, die contact mêj het Westen zocht en de oorlog wilde voort zetten is, dank zij een vernuftige inval van een stelletje Duitse generaals en Duitse generaals hebben nooit anders dan vernuftige invallen van de baan geknikkerd. Lenin, de man van het uiterste, werd met hun hulp gerepatrieerd en won 't van Kerensky, de man van het middep. De communisten, bolsjewiki, hetgeen be tekent aanhangers van de meerderheid, begonnen met de opbouw van e£in socia listische staat. De naam „bolsjewiki" is eigenlijk mis leidend. Ze betekent niiet dat ze in het Russische volk een meerderheid ach ter zich hadden, maar in de socialistische partij. En onder de Tsaar waren de so cialisten in Rusland niet bepaald talrijk. Evenmin trouwens als elke andere aam Westerse ideetn verwantte beweging. Ze waren in Rusland taboe en gedwongen in het geheim te werken. Bang voor provocateurs, bang voor spi onnen, wantrouwend, afzijdig van ande ren, vormde een „westerse" beweging daar een groep, die wel probeerde het Russische volk of tenminste de intellec- tir-le bovenlaag, want het volk was an alfabeet, voor zich te winnen, maar meer durfde 't niet aan om de invloed van dat volk door zich heen te laten stromen. Zo was het bij de communisten van die tijd, zo is het bij de communisten van heden nog. De communistische partij in Rusland, zich de „voorhoede van het proletariaat" noemende, omvat ook na dertig jaar re volutie nog slechts een gering percentage van de bevolking. Dat hadden er meer kunnen zijn, veel meer, maar de partij begeert dat niel- Zij blijft exclusief, onderworpen aan een strenge partijdiscipline, de leden voortdurend f blootgesteld aan de voort durende controle van de GePeOe, die in de plaats kwam van de Tsaristische Achrana; het beste te vergelijken met de Gestapo van Hitier. Vele ambtenaren van de Achrana zeftqn trouwens hun werk voort bij de GePeOe. Een „voorhoede"? Neen, een top van een partij aristocraten, die het Rus sische volk wijst waar het te gaan heefit en wat het te doen heeft. Is die weg goed of slecht geweest? De ontzaggelijke onwetendheid van het volk heeft ze bestreden door het te leren lezen en schrijven. Aandoenlijk was het een krom ge werkte boerenvrouw met het geduld van een kind, met volle overgave het russischo „aap, noot, mies, jet' te zien leren en de opgetogenheid, waarmee een „vader tje" je een stuk uit de krant voorspelde. Maar.wat mag het volk lezen? Kan heb om bij de krant te blijven, een keus doen uit bladen, die de dingen fceschou* wen van uit een bepaald gezichtspunt? Neen. De achterlijke industrie van het Tsaren- bewind heeft het omgezet in een nijver heid, die jaar na jaar en ook na de tweede wereldoorlog, inloopt op de Amerikaanse. Schenkt het de arbeiders die levensstandaard, die een arbeider jn Amerika of West-Europa heeft? Vraag het de enkele Russische soldaat uit de bezettingszone, die met een ander in contact durft treden. De Middeleeuwse verhoudingen op het platteland, technisch zowel als maat schappelijke, zijn verdwenen. Een „ge- industrialiseerde" landbouw is er voor in de plaats gekomen. De landbouwop- pervlakten, waarvan een West-Europeaan zich geen voorstelling kan vormen, wor den op een rationele marnier geleid, die Amerikaanse landbouwspecialisfen doet watertanden. Maar in 1947 leven de landarbeiders er nog in krotten. Er is geen verschil tussen de arbeiders op het einde van de 18e eeuw in qen kapitalistisch land en dat van de ar beider van vandaag in Rusland. Met hun onmondigheid, zweet, bloed en le ven betaalden en betalen ze de indus triële opbouw van hun land. Maar de opbrengst van die inspanning komt toch het geheel ten goede? De een zal misschien wat meer van de taart krijgen dan de ander, maar de grote so ciale verschillen van hier treft men daar toch niet aan? Er is in Rusland evenzeer een bevoor rechte klasse als overal elders. Die klasse sluit zich af van de rest. Wie er buiten staat komt er niet me<er tussen. En naar buiten? Rusland han delt niet anders dan de eerste de beg'e imperialistische staat uit de 19e eeuw. Ook al zwaait het naar zijn geestverwan ten in het buitenland met de rode vlag» naar zijn onderhorigen zwaait hef met de zweep. Neen, na dertig jaar is Rusland geein voorbeeld geworden voor de wereld. Men blijve ons daarom van het lijf met mooié phrasen in de mond en ee/n gum miknuppel in de hand. De herinnering1 aan de jaren 1940-1945 is daarvoor nog te vers. Zelf ben ik altijd langs de weg of in het veld. behorend tot die^weinige gelukkige mensen, wier werk tevens hun liefhebberij en omgekeerd is. Als je veel op pad bent, dan spreek je ook veel mensen en een amateursigaret of een pijpje eigen teelt rokend, hoor je veel din gen waarover je je toch eigenlijk wel heel erg verwondert. Stel je voor, een twee weken geleden sprak ik een dame en een heer, die in de vacantie het hele land doorc reisden en die twee hadden niet gezien, dat elke streek in ons land een ander type van boerderijen had. „Weineen mijnheer"4 zo sprak deze man, „een boerderij is een boer derij en verder zie ik er niets bijzonders aan, de een is groot, de ander klein, en verder basta!" In de oorlog leefde ik me over niets meer te verwonderen, maar hier moest ik met een snelle beweging mijn onderkaak weer tot orde roepen, want mijn mond dreigde open te vallen! En de verwondering werd nog groter, toen ik in de afgelopen twee weken nog meer mensen over het onderwerp „boerderij typen" aanklampte en velen alweer .niets wisten. Vandaar dit artikeltje, maar volgens het oude recept, geef ik alleen weer enkele tips, en moet U zelf gaan zoeken en zelf ontdek-' ken. Het buitenspoor is iets dat je zelf bui ten leren moet en al wordt het aantal boe ken over de natuur met de dag groter toch moet U er zelf op uit trekken en Uw ogen de kost geven, daar hebt U ze ten slotte ook voor gekregen van de Schepper. Welnu, trek er op uit en ontdek de Neder landse boerderijtypen. Ontdek wat de men senhand deed om de kostelijke natuurpro ducten, die het land ieder jaar oplevert, te bergen Vv'e zuilen eens beginnen mee een 'droge somming: We kennen o.a. in ons land de Friese stelp, met een kleine variatie in Noord-Holland en de eilanden. Verder de Groninger en Zeeuwse bouwboerderijen met schuren, zo groot dat je er stil van wordt als je erin staat en je bewondert de koste lijke oogst. Alleen jammer, dat vooral in het Groninger land naast de villa en de kapitale bouwschuur van de hereboer vaak een heel klein armzalig huisje staat, zoiets als een hondenhok, daarin woont de landar beider met zijn gezin. Geen wonder, dat hier grote tegenstellingen bestaan tussen arbeider en boer. Verder vind je in het Noorden ook vaak nog een bordje bij de boerderij: „Wacht U voor de hond" of in het Fries „Pas op e houn". Zulke gastvrij heid begrijp ik evenmin als de bordjes, waarmee iedere Nederlander opstaat en naar bed gaat, U weet wel: met art. 461 enz.. Zal ik U eens een geheimpje vertellen? Op vele boerderijen waar zo'n hatelijk bordje staat, hebben ze niet eens een hond Een heel bijzonder type van boerderijen vinden we in Twente, het oude Saksische type, het „los hoes". Uit hygiënisch oog punt is het natuurlijk een verblijdend ver schijnsel, dat het boerengezin en het vee niet meer als het vfare in één ruimte hui zen, maar ik kan U verzekeren, dat het 's wintersavonds goed verkeren was in een oude Saksische hoeve. Ga ook eens in de mooie oude dorpen van Zuid-Drente kijken, in Gees en Oosterhes- selen of in Havelte en Zuid-Sleen. Prach tige boerderijen met het Wolfsdak. (Wat dat is, moet U zelf jnaar uit zien te vin den Verder Zuidelijker in de BetuWe vinden we weer een heel ander type hoevenhier staat het huis van de boer dwars op het bedrijfs gebouw. De stallen liggen hier geschaard om de deel. In Brabant kennen we weer een ander mo del: het Frankische langgeveltype; waarbij woonhuis en bedrijfsgebouw in ééft lange lijn liggen en dan tenslotte onze mooiste en intiemste boerderij: de „Romeinse villa" in Zuid-Limburg, waarbij alles om een bin nenplaats ligt, met in het midden de mest vaalt Er zijn mensen, die alleen oude gebouwen mooi vinden, maar naast de genoemde oude hoevesoorten, die van geslacht tot geslacht groeiden, is er helaas op het platteland ook heel veel lelijks, dat men voor modern uit scheldt. Gelukkig zijn er echter ook veel> heel mooie, moderne boerderijen. En deze passen zich niet zozeer bij het oude streek- type aan, maar zijn over het hele land zo'n beetje gelijk. Er is n.1. een streven, om een „Nederlands" boerderijtype uit de moderne tijd te creëren en ik geloof wel, dat we daar al met al wonderwel in geslaagd zijn. Het isolement der verschillende streken is verbroken en Nederland is in alle opzichten een grote eenheid geworden. Probeer eens het mooie boek van de Neder landse Heidemij. „Boerderijen in Neder land" in handen te krijgen, U hoeft alleen de plaatjes te bekijken en trek er dan eens opuit, weer een nieuw onderdeel van ons mooie land verkennend en rijker te worden naar geest en ziel HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene ke(n(nis, dat ter secretarie van Soest ter inzage ïs gelegd een verzoek met bijlagen van J. Rijn- ders» Wilhelminalaan 16, Soest, om ver gunning tot het oprichtep va!n een kupst- hacsperserij voor de vervaardiging van kunstharspersproducten in het perceel Veldm Montgomeryweg 70, 'kadastraal bekend gemeente Soiest, sectie E. nr. 2367, in welk bedrijf zijn geplaatst elf electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 11,6 p.k. Op Dinsdag 25 November 1947 zal ge legenheid bestaan om bezwaren tegein dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag des voormiddags elf uur ter secretarie zitting worden gehouden. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van E. C. Higler, Heideweg 78, te Soest, om in een gebouw, kadastraal bekend in sectie .D. nr. 2784 en gelegen aan de Duinweg éen timmerfabriek te mogen oprichten, door hen is verdaagd. ZEER en WASPOEDER VOOR VUILE ARBEID, ARTSEN ENZ. Aanvragen hiervoor kunnen^ op het daarvoor bestemde formulier, af te ha len aan het loket „Voorlichting", tot 29 November weder bij dit loket worden ingediend, onder overlegging van de 2e Distriburiestamkaart van betrokkenen. Voor SOESTERBERG kunnen tot deze datum formulieren worden afgehaald en ingediend bij het bijkantoor aan de Ra- demakerstraat. VOETBAL-PROGRAMMA. Voor de beide Soester clubs staan op het competitieprogramma van a.s. Zon dag weder enige belangrijke wedstrijden vermeld. S.E.C. moet op bezoek bij Woudenberg, een niet te onderschatlefi! tegenstander. Woudenberg bezet momen teel met slechts een gewonnen wedstrijd en een gelijk spel de laatste plaats, dus volgens de ranglijst een zacht eitje voor de leiders. Wil S.E.C. echter aanspraak blijven maken op een eventueel kampi oenschap en haar fraaie ongeslagen po sitie handhaven, dan mag de tege/npartij Zondag niet worden onderschat. Die Woudenbergers zijn gewend e'dn enthou siast spelletje te spelen, dat alteen miet weldoordacht spel bestreden kan wor den. Speelt S.E.C. met de heilige wil om te winnen, dan gevejn wij hen ook de volle honderd procent kans om de vol le buit te veroveren. B.D.C- krijgt bezoek van Voorwaarts uit Rhenen en gezien de geleverde prestaties van beide clubs in deze competitie, ont lopen zij elkaar niet veel in kracht- Voorwaarts verloor j.l. Zondag maar net met 23 van het leidende D.E.V., het geen voor B.D.C- een vingerwijzing moet zijn de zaken Zondag serieus aan te pakken. Wij verwachten dan ook een spannende ontmoefijng op het terrein aan de Ferdinand Huijckïaan, daar bei de ploegen er alles op zullen zetten in de ibtovenste helft van de ranglijst te blijven toeven. S.E.C- 2 krijgt bezoek van Velox 4 en zal moeten winneni om -niet in de gevaar lijke zone van haar afdeling terecht te komen. Het derde elftal van S.E.C. doet hef fojt nu toe uitstekend en heeft ook nog geen wedstrijd verloren. Zondag moet echter een lastige hindernis ge'nomdni worden tegen A-P.W.C- 3 en dan nog wel op Birkhoven. 't Zal niet meevallen» maar, waar een wil is, is een weg. De stand van de Res. 2e Klasse C ziet er als volgt uit: A.P.W.C- 3 7 6 1 0 13 31-10 S.E.C- 3 6 6 0 0 12 13-2 Baarn 3 6 3 1 2 7 18-9 L.V.V- 2 5 2 1 2 5 15-10 E.M.M. 3 7 2 1 4 5 13-21 A.W. 3 6 2 0 4 4 15-16 Hiilversum 6 6 1 1 4 3 12-15 Sperwer 2 6 1 1 4 3 5-23 Laren 3 6 1 0 5 2 6-25 S.D.O- 2 1 1 0 0 2 3-0 Het volledige programma is als volgt: WoudenbergS-E.C. te Woudenberg, 2 u, B.D.C-Voorwaarts te Soest, 2 uur. SLECHTS OVER M'N RESTANTEN Zeer waarschijnlijk deugt mijn techniek niet, maar dat komt dan omdat ik het aanmaken van kachels en haardefn leer de van iemand, die het vak ook niet verstond. Ik kan 's morgens niet uit m'n bed komen door het walgelijke ge voel, aanstonds weer op handen ein voeten om dat zwarte onding te moeten kruipen in een pogiing er vuur im te krijgen. M'n zoon zou graag deze ceremonie eens willen bijwonen, maar ik sta er op, dit alléén te doen, want waar zou min pres tige blijven, als hij pappie zoveel lelijke dingen hoorde zeggen. Sedert vanmiddag heb ik nog een extra réden om hem verre te houden van m'n dagelijkse strijd met m'n kachel. Hij kwam n.3. thuis met de boodschap» dat „juf de ouwe kranten moest hebben'? om weer kranten en rekeinschriftein van te maken. Nou wil het ongeluk, dat al les wat „juf" zegt, voor hem wet is, dus als hij mij 's morgens minstens 2 kranten plus een scheut petroleum zou zien gebruiken om de kachel aan het snorren te krijgen, zou Leidein i(n last zijn. Nu kan het best waar zijn, waf Minister Gielen allemaal vertelde ovqr dat ouwe papier, dat hef deviezen spaart en zo, maar om het gevleugeld te zeggen: „Slechts ovèr m'n restanten, krijgt hij m'n ouwe kranten". Ik heb zitten snikken van aandoening» toen ik Minister Gielen hoorde vertel len, dat we 4 millioen kilo oud papier hebben moeten importeren, di'e ons 1 millioen gulden kostte. Ik vind het zonde van het geld, al maakt het op de 288 millioen gulden, die Minister Gielens departement te ver teren heeft, niet zo vreselijk veel uit- Ik moet er nu alleen nog achter zieln te komen welk land het is, dat zomaar oude kranten kan uitvoerein. Dat moet 'm goed land zijn. In ieder geval een lamd. waar je niet iedere ochtend kachels moet aanmaken. Een land waarschijnlijk, waar de mensen zoveel kolen krijgen, dat ze hun haarden 's nachts laten dóórbra/n den- Als wé in Holland zover zijn, of laten we zeggen, als de minister mij 24 mud geeft, kan hij op mijn ouwe kranten Kfjcd.- auïivoi/.ükj'C- Maar niet eerder. Hoe m'n a-s<3*óiaf!a houding mezelf ook tegenstaat. H. OEKMAN. S-E.C. '2Velox 4 te Soest, 2.30 uur. A.P.W.C. 3—S-E.C. 3 te A'foort, 12 uur. B.D.C- 2Amerf. Boys 5 te Soest, 12 u- H.V.C- 6B.D.C. 3 te A'foort, 2 uur. Tevens kunnen wij nog melden, (fat ten gerieve van de S-E.C. supporters een extra autobus rijdt, die te half 1 van de garage naar Woudenberg vertrekt. Opgave bij het secretariaat. BELGIE SPAART AL WEER Hoewel in België het leven zeer duur is en voor de personen met kleine inkomens aller lei maatregelen moeten worden genomen om hun voldoende geld te verschaffen voor een bestaansminimum, is de algemene toe stand er niet slecht. Onlangs zijn de gezins toelagen met 171/2 pet. verhoogd en is be sloten 62 francs per maand uit te keren aan hen, die 72.000 Irs. of minder per jaar verdienen. Intussen nemen de stortingen bij de spaarbanken toe. In Juli werd frs. 598 millioen gestort bij de Alg. Spaar- en Ren- tekas tegen 511 millioen in Juni. De terug betalingen bedroegen in Juni 455 en in Juli 480; zodat het gunstige verschil toenam van 56 op 118 millioen. Het industriële leven is zeer levendig. De ijzer- en staalindustrie kan bijv. de bestel lingen niet verwerken. Zo heeft, naar ver luidt, Nederland, dat een behoefte heeft van 200.000 ton aan rails, daarvan een bestel ling van 40.000 ton hi België geplaatst. De kolenproductie bedroeg over Augustus met I.825.000 ton zelfs 65.000 ton meer dan verwacht werd. Ook in de textielindustrie is een voortdurende toeneming van de pro ductie te constateren. NOOD MAAKT VINDINGRIJK Doordat ook in Engeland de steenkool erg schaars wordt, komen hier en daar oude paalrdetrams te voorschijn, waarmee een gebrekkige communicatie op locaalspoor- lijntjes wordt onderhouden. In vergelijking daarmee is een fikse Duitse juffrouw prac- tischer. Die heeft om de verbinding te on derhouden tussen de.Halligen-eilanden voor de Noordzeekust van Sleeswijk-Holstein met het vasteland een zeillorrie in gebruik genomen. Tussen deze eilanden en het vas teland ligt nl. een dijk van 15 kilometer lang, waarover rails liggen. Vroeger liep daar een treintje over, waarvoor thans geen locomotief, geen wagens en geen kolen zijn. Er staat echter altijd wind en zo is het mogelijk om met een spoorweglorrie langs de rails heen en weer te zeilen. Erg com-i fortabel is het niet, maar het-isolement is tenminste overwonnen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1