De loon- en prijspolitiek. De laatste loodjes. Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, f 1-50 - Per post f 1.75. 23e JAARGANG No. 89. Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 25 NOVEMBER 1947. De regering stelt er prijs op, aldus de Me morie van Antwoord inzake de Rijksbegro ting, in het kort haar algemeen standpunt uiteen te zetten ten aanzien van de te voe ren loon- en prijspolitiek. Hieruit blijkt wel, dat de Regering haar volle aandacht besteedt aan de vorming van hoge winsten, niets voelt voor een on beraden loslaten van de loonstop en in op voering van de productivitetit het enige middel ziet tot verbetering van het levens peil van ons volk. De regering gevoelt niet voor de weg van de minste weerstand, i.c. verhoging van de lonen, daar binnen enkele maanden de prij zen de lonen weer zouden hebben ingehaald, door de hieraan onvermijdelijk vastzittende stijging der prijzen, wegens de vergrote vraag en de stijging der kostprijzen. Zij geeft als enige remedie: opvoering van de productie. Een reële vermindering van ge noemde spanningen, zonder de lasten naar de toekomst te verschuiven, kan slechts worden verkregen door verhoging van de productie en van de arbeidsproductiviteit. Bovendien stelt een verdere stijging van het loon- en prijspeil het land aan grote eco nomische gevaren bloot, wanneer op de wereldmarkt de conjunctuur mocht om slaan. Belangrijk is hetgeen wordt gezegd over de hoge winsten in het bedrijfsleven. De Regering ontkent niet, dat er ondanks prijsbeheersing in een aantal onder nemingen winsten worden gemaakt, die hoog, resp. te hoog zijn. Zij vestigt er in tussen de aandacht op, dat de prijsbeheer sing ten onrechte vaak wordt geïdentifi ceerd met winstbeheersing. Ook wanneer de Regering continu over zodanige complete gegevens van het gehele Nederlandse be drijfsleven zou beschikken, dat de prijsbe- heersingspolitiek op een ideale wijze ten uitvoer zou kunnen worden gebracht, dan nog zouden in tal van bedrijven hoge wins ten kunnen worden gemaakt. In landbouw, handel, industrie en verkeer zijn steeds ondernemingen, de uit hoofde van bijzondere omstandigheden ais vesti gingsplaats, bedrijfsomvang, specialisatie dan wel integratie, speciale patenten enz., hoge winsten maken, wanneer de normale onderneming niet meer dan redelijk ver dient. Dit geldt te meer, wanneer, zoals nu, de vraag in het algemeen het aanbod aan zienlijk overtreft en het doorsnee winstpeil hoger ligt dan wanneer de concurrentie het bedrijfsleven tot een scherpe prijsbepaling dwingt. Van de concurrentie wordt geaccepteerd, dat zij de prijs onder omstandigheden op of beneden de kostprijs van de meerderheid der bedrijven brengt. Van de prijsbeheer sing wordt verwacht, dat zij het normale goede bedrijf een redelijke winstkans geeft en de ondernemingen als regel, behoudens uitzonderingen, geen verlies laat lijden. Dit hogere gemiddelde peil komt uiteraard ook de in bijzonder gunstige omstandigheden verkerende ondernemingen ten goede. Slechts door steekproeven, welker aantal door de beperktheid van het apparaat wordt begrensd, is het mogelijk zich min of meer een beeld te vormen van de kost prijzen in de verschillende bedrijfstakken. Talrijke, niet direct voor de kosten van levensonderhoud van belang zijnde bedrij ven, waar bovendien een kostprijsbereke ning dikwijls op grote moeilijkheden stuit, gaan door de mazen van dit net. Een tra ditie van vele jaren geleide economie en een schat van gegevens zouden nodig zijn om dit ingrijpen doeltreffender te maken. Het is dan ook minder juist het welslagen van de prijsbeheersing onder de omstandig heden van vandaag af te meten aan de ge maakte winsten. Vastgesteld wordt, dat de hoge winsten in belangrijke mate worden gemaakt bij de export; de regering over weegt in een aantal ondernemingen tot op zekere hoogte met deze winsten rekening te houden. Het ongunstigst, met name in het licht van de vele onberingen, welke zeer velen van ons volk zich moeten getroosten, werken, uiteraard hoge winsten, indien zij niet worden besteed voor investeringen, doch voor consumptieve doeleinden. Het zijn spannende weken, die voor de re geringen van de 16 landen, die op Ameri kaanse economische hulp hopen, voor de boeg liggen. In de Komende weken zal er immers over beslist worden of die hulp volloende snel en in voldoende omvang zal komen. Ons eigen land heeft het grootste belang bij een spoedige beslissing, want ons dagelijks leven is er mee gemoeid. Komt die hulp niet op tijd of in onvoldoende mate, dan móét het levenspeil hier te lande be langrijk worden verlaagd en dat zullen we allen verre van aangenaam vinden. Het is daarom van zoveel betekenis, dat President Truman besloten heeft in de buitengewone zitting van het Amerikaanse parlement, die bijeengeroepen is om de noodhulp aan Frankrijk. Italië en Oostenrijk te behan delen, ook het plan Marshall aan de orde te stellen. In Amerika weet men dus ook dat de grootst mogelijke spoed betracht moet worden. Voor ons land dringt de tijd wel in het bij zonder. Minister Liefcinck heeft onlangs in de Tweede Kamer gezegd, dat vertraging in de hulpverlening de regering er toe zou noodzaken gebruik te maken van de laatste reserves waarover wij beschikken; met name zou het onvermijdelijk worden een deel van onze reeds te geringe goudvoor raad te offeren en het bezit aan buiten landse effecten in versneld tempo van de hand te doen. Hij vroeg zich dan ook af, of het niet reeds thans nodig is bepaalde maatregelen te nemen om de schok, die een lege portemonnaie oplevert, op te vangen. Dit was een ondubbelzinnige waarschuwing, die kennelijk duidt op het voorbereiden van enkele versoberingsmaatregelen. Het is duidelijk, dat deze zouden moeten slaan op vermindering van het gebruik van inge voerde goederen. Welke goederen dat zul len zijn. laat zich slechts raden, maar het zou ons sterk verbazen als er niet binnen kort enkele tamelijk ingrijpende maatrege len waren te wachten. Met name gronden wij deze veronderstellin gen op de volgende passage in de rede van de minister: „Hoewel hier dus een gevaar dreigt, en ik heb niet geschroomd daarop na drukkelijk te wijzen, sluit ik mij aan bij hetgeen in de Memorie van Antwoord reeds is gezegd, dat men het „de wolf komt" niet ijdel moet roepen. Ik geloof niet, dat het moment daar is, dat wij de conclusies kunnen trekken, dat de Mars hall-hulp te laat zal komen. Er is nog alle kans, dat zij op tijd komt. Men heeft in de verantwoordelijke kringen van de Amerikaanse administratie volledig be grip voor de urgentie van de hulp, dip in aanmerking komt. Daarom is de regie ring vooralsnog niet in een alarmstem ming en is er geen reden, dat het Neder landse volk in een alarmstemming zou geraken. Dit neemt niet weg, dat men zich wel gewaarschuwd houde." Het is het laatste zinnetje waarop het aan komt. De Minister wil er mee zeggen, dat men voorbereid moet zijn op bezuiniging op de invoer. Wat ons hierbij het meest verbaast, is dat de regering er zo laat mee aankomt. Van alle kanten is er voortdurend voor gewaarschuwd, het integer onze financiële reserves het land regelrecht naar de grootst mogelijke moeilijkheden leidde. Ook wij hebben dit herhaaldelijk be toogd. Eerst echter nu we dreigen vast te lopen, worden blijkbaar bezuinigingen in studie genomen. Laat ons met de minister hopen, dat het nog niet te laat is. Toch is beschamend, dat het zo ver met ons land gekomen is, dat het van de snelheid van werken van het Amerikaanse Congres af hangt, of v/ij straks thee, koffie, zeep, auto's, machines, papier, olie, benzine, enz. zullen kunnen kopen. Dat komt er van als men een paar jaar boven zijn stand leeft. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat de verzoeken van: le J. A. Peters te Soest, om in perdeidl Den Blieklaan 35 een ste;e|ngruistim,rich- ting te mogen oprichten; 2e C. v. d. Broek te Soest, om1 in per ceel Nieuwstraat 11-13 ee;n moffelinrich- tïng te mogen oprichten; 3e J. Lubbers, Middelwïj'kstraat 44 te Soest, om in perceel Middelwijks'traat 40 een felsinrichting te moge|n oprichteln,; door hen voorwaardelijk zijn ingewilligd. OPHALEN VAN SCHILLEN. Namens Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengt de Directeur van Gemeentewerken tier openbare berijms, dat nog steeds van kracht zijn de Veror dening en de Voorschriften betreffende het bewaren en ter beschikking sfellleh van afvallen van levensmiddelen enz. Volgens deze voorschriften is een ie der verplicht de navolgende afvallen van levensmiddelen te bewarein: aardap pelschillen, fruitafvallen, brood-, vlees- en visresten en alle andene eÈejnstiosfdn. De bewaring moet fris en hygünislch geschieden. ïn hoofdzaak is dus van belang het be waren en ter beschikking stellen vap aardappelschillen. Voor het ophalen van aardappelschillen enz. is de gemeente in wïjkein vefdqeld. Voor elke wijk is door hef gemeente bestuur een schillen-ophaler aangewe zen, die daartoe voorzien is van eeln speciale vergunning. Het is verboden deze afvallen aan an deren dan deze vergunninghouders af te staan. Het afhalen geschiedt op Maandag en Donderdag. Bovenbedoelde verplichting geldt niet ten aanzien vajn de afvallien, welke afkomstig zijn van de huishou ding van de houder en door deze be stemd zijn tot voedingsmiddelen voor dieren, die tot zijn eigen huishouding of bedrijf behoren. Klachten betreffende het wel of niet afhalen van deze afvallen gclievie melra in te dienen op 't bureau van Gemeietnte Werken, Ljange Brink weg 49b. Burgemeester en Wethouders van Soest gelet op het winkelsluitingsbesluit 1941, brengen ter algemenie kie|njnis, dat door hen, met machtiging van de Minister van Economische Zaken, is bepaald, dat de winkels gedurende de tijdvakken van 1 tot en niet 5 en van 22 to|f en me|t 24 December a s. tot 22 uur geopend mo gen blijven. GEMEENTERAADS VERGADERING. De Raad van de gemeente Soest is In openbare vergadering bijoen giqroepen te gen Vrijdag 28 November 1947, te 19 uur, ter behandeling van de navolgende! agenda: 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 6 October 1947. 2. Ingekomen stukken ein mediedieliingein. a. Antwoord van B. en W. op vragen van de heer G. van 't Klooster, inzake de heer C. Haver. b. Voorstel om schrijven van de heer J. de Vries inzake nijverheidsonderwijs en openbare leeszalen ien bibliotheken ter afdoening in handen te stellen van Burgemeester en Wethouders. 3. Verlenen van de wettelijk voorge schreven medewerking aan: a. het bestuur der Vereniging „Ben School met de Bijbel te Soest" inzake aanschaffing van een nieuwe leiermiethode voor algebra, natuurkunde en haindels- rekenen voor Chr. U.L.O.school aan de Prins Bernhardlaan b. het bestuur der Ver. voor Chr. La ger- en Uitgebreid Lager Ondieirwïjs fe Soesterberg inzake aanschaffing van toestellen en leermiddellen ten behoeve van het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de Chr. school aan de Postweg 62 aldaar. 4. Vaststelling van besluiten betreffende vergoeding (exploitatievergoeding ie.n be loning vakonderwijzers) aa|n bijzondere scholen. 5. Voorstel tot hef verlenen van vergoe ding van reiskosten ingevolge art. 13 der L.G.Wct- 6. Voorstel om aan de heer J. H. Was sing, overeenkomstig eigen verzoiek, ejsr- vol ontslag te verlenen als hoofd der openbare school voor v.g.l.o- 7. Voorstel inzake opheffing openbare school voor v.g.l.o. en tot wijziging van de gemeenschappelijke negieling inzake toelating van leerlingen uit Soest op de openbare scholen te Amersfoort. 8. Voorstel tof het opnemen en "beleg gen van kasgelden voor 1948. 9. Voorstel tot vaststelling ener nieuwo legesverordening. 10. Voorstel tot aanwijzing van de Dienst van Gemeentewerken als tak van dienst, bedóeld in artikel 252 der ge meentewet. 11. Voorstel tot het aangaan ener nieuwie; straafverlichfingsovereenkomst met de P.U.E.M. 12. Crediet-aanvrage voor aankoop nieu we verwarmingsketel voor de broeikas bij gemeentewerken tegen inruiling van de bestaande ketel. 13. Voorstel tot aankoop van een nieu we personenauto voor de gemeente-po litic. 14. Adres van de bewoners van de Kruisweg verzoekende verbetering van die weg met voorstel van B. en W. 15. Voorstel tot verlening van verbete ringsvoorschotten aan de R.K. Bouwver eniging „St. Jozeph" en de Woningstich ting Patrimonium". 16. Voorstel tot het wijzigen en hef op nieuw vaststellen van de Verordening regelende de voorwaarden voor de le vering van gas, en tof verhoging vam de gasprijs. 17. Voordracht ter voorziening in de vacature J. London, lid van de Schoon heidscommissie der gemeente Sorist. 18. Onderhandse verpachting aain J. C. Wilbrennïnck vam jachtgenot en het recht tot het opsporen, bemachtigen of doden van schadelijk gedierte. 19. Voorstellen inzake gemeente-eigen dommen: a. tot huur van het perceel Van Wele- destraat 3; b. tof aansluiting van de gemee(n|fe^vo- ningen Plasweg 32 ein Plasweg 40 op de waterleiding en in verband daarmede tot huurverhoging; c. tot onderhandse verhuur van de wo ning Beukenlaan 15a aan G. v. Hummel; d. inzake onderhandse verhuur van ge meentewoningen door B. ein W. tegen vastgestelde minimum huurbedragen. RAADSLEDEN STELLEN VRAGEN. Door de raadsleden Mevr. Butigener-Odi- mot en de heer Burgwal zijn de navolgen de vragen gesteld aan Burgemieiester en houders der Gemeente Soest: Ondergetekenden; leden vam de gemieen- Het begon er inderdaad de laatste we ken wat op te lijken en toen eejn memeefr van Gallup Opinie Onderzoek mij vroeg wat ik er van dacht, of de prijzen zou den stijgen of dalen, gaf ik zonder aar zelen m'n mening en zei „dalen". Meedere prijsverlagingen zijn immjeirs reeds aangekondigd, zoals van Philips- artikelen, fexfielgoederen, schoenen ienz. Ik heb wel niet iedere week nieuwe schoenen nodig en winterjassen koop ik ook niet per dozijn, maar het is in deze dure tijd toch een prettig geluid. De benzineprijsverhoging viel wel eqn beetje uit de toon, maar och, een kl|ein percentage van ons rijdt maar in een auto en we zijn er nu eenmaal sterk in ons niets aan te trekken van wat men met een ander doet. Kwade tongen beweren wel, dat de vetr- Iagingen niet zo spontaan zijn gekomen! als wordt voorgegeven, maar er dóór-zijn- gedreven met de dreiging van leian ex portbelasting, maar laten we eerlijk zijn, het grootste deel van ons trekt zich ook daarvan niets aan. Maar nu heb ik vanavond eön hevige bens op m'n hoofd gekregen. Melk, boter, kaas, varkensvlees :en mieiejr; noodzakelijke dingen zijn een onbehoor lijke sprong in prijs omhoog gegaan. Daartegenover staaf wel, dat andere le vensmiddelen in prijs omlaag zullen gaajn (als de groenteboeren maar willen mee werkenzegt dp Regering), maar ee>n eenvoudig rekensommetje wijst uit, dat we er hard op achteruit gaan. De regering rekent ons voor, dat, als we half boter en half margarine gebrui- bruiken, we nog 33 cent besparejn, maar) dat vind ik maar een slap praatje. Als we inplaats van boter plakken koolra pen op ons brood eten, sparen we nog meer. (Tussen twee haakjes, de regering mag wel voorzichtig zijn met hef lanceren van, dergelijke gedachten. In de oorlogstijd werden ons ook steeds van die praafjps voorgehouden en zij, die dat deden, komen nu allen; voor het tribunaal.) O, ik weet het, het is inderdaad onge zond, als een regering op jedene lifejr melk geld bijpast uit het Landbouw- egausaaeionds, triaar we zouden deze prijsverhoging, want daar komt het per slot toch op neer, gemakkelijker hebben geslikt, wanneer onze regering, oins was voorgegaan in versobering van haar uitgaven. Ik vind het maar erg ouderwets en af gezaagd om dergelijke besparingen uit te vechten op de rug van de kleine mato. H. OEKMAN. teraad, nemen hiermede de vrijhejd aan het college van Burgemeester en Wet- houedrs der Gemeente Soest, de navol gende vragen te stellen: 1- Is het B. en W. bekend, dat er in de gemeente geruchten gaan van de na volgende strekking: De boven verdiepin gen van de in aanbouw zijinde wonin gen aan de Leeuwerikweg, alhier, zou den gemetseld zijn met eien specie, waar van de samenstelling geen of zeier on voldoende cement bevat; 2. Is het B. en W. bekend, dat deze geruchten eveneens gaan betreffende do kelders van de in aanbouw zijinde wo ningen aan de Klaarwaferweg, alhier, welke kelders, liggende 50 c.M. beneden peil, eveneens niet ondeugdelijk materi aal zouden zijn bemetseld; 3. Zo ja, zijn B. en W- van mening dat, alvorens de bouw doorgang te doen vin den, een diepgaand onderzoek diieint fe worden ingesteld 4. Zo neen, zijn B. en W- vajn mening, dat in dit geval eveneens eien diepgaand onderzoek dient te worden ingiestefcl naar de juistheid van deze geruchten; 5. Indien deze geruchten op waarheid gegrond blijken te zijn, zouden B. en W. dan bereid zijn onmiddellijk maat regelen te treffen, wielke een nauwkeu rig onderzoek bevorderen betreffende de bouw van bovengenoemde woningjen; 6. Zijn B. en W- bereid hierover op de eerstvolgende raadsvergadering uitvoerig verslag uit te brengen? GEEN OVERWERK. Wegens het laten verrichten van over werk zonder vergunning werd proces verbaal opgemaakt tegen M. alhier. POSTDUIVENVERENIGING „DE VRIENDSCHAP" Op de algemene ledenvergadering vam de Postduivenvereniging ,De Vriend schap werd besloten op 6 en 7 Decem ber a.s. in de zaal van Zonneheuvel een tentoonstelling vain postduiven te hou den. Als keurmeerster zal de heet N. Robeerts uit Utrecht fungeren. BELANGRIJK NADEEL. Ten nadele van Mevr. S. werd eiein be langrijke hoeveelheid wasgoed van de waslijn ontvreemd.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1