Plaatselijk nieuws. Dislributienieuws. Hoe 't bij de buren gaat. Onze WeekspiegeL ALS DE DRANK IS IN DE MAN. Tengevolge van een overmatig gebruik van sterke drank werden onze plaats genoten B. en De B. in eein café alhier handgemeen. De politie moiest de vech tenden scheiden. TENTOONSTELLING WERKEN WILLEM VAN DAM. Zaterdagmiddag had in „De Haver kamp" aan het Kerkpad Z.Z. te Soest de opening plaats van een. tentoonstel ling van werken van de bekende A- mersfoortse kunstschilder Willem van Dam. Vele genodigden, w.o. ook de burgemees ter van Soest en zijn echtgenote, wareifl aanwezig, toen de heer J. Blok, als vriend en gastheer van Van Dam, ee(n welkomst woord sprak. Het is wel eigenaardig, aldus spr., dat hier een violist een tentoonslelliing gaat openen van een kunstschilder, maar toch is er in het werken van beicfein! veel overeenkomst. De musicus tracht steeds iets persoon lijks in zijn werk naar voren te breingem en ook een schilder tracht dit steeds tie doen. Na de tentoongestelde olieverfstukken, aquarellen cn etsen besproken te heb ben, wenste spreker Van Dam op dezei expositie en ook in zijn verder lieviemj veel succes toe. Spreker verklaarde-, de tentoonstelling daarna voor geopeinld en nodigde de aanwezigen uit tot een rond wandeling langs de geëxposeerde werkein. TONEELVEREEN. „SOESTDIJK". Naar wij vernemen komt de Tonelelvier- eniging „Soestdijk" op Zaterdag 13 De cember a.s. met het berpenicje Engere spel „Het Chinese Landhuis", door Ma- rion Osman en James Corbet. Honder den malen is dit stuk reeds door hef be roepstoneel opgevoerd en de bekende artist Arbert van Dalsum vervulde in ge noemd stuk een glansrol. Moeite noch kosten worden gespaard om tot een goede uitvoering te komien. Da décors en meubelen b.v. komen van de firma Beijne Zn. te Amsterdam. Gezien het succes bij vorige uitvoeringen, verwachten wij van deze toneelgroep we der een succesvol optreden. K.P.S-—P.T.T. „S.O.S." 2—2 Zaterdagmiddag speelde de elftallen van K.P.S- en de Soester P.T.T. een vriend schappelijke wedstrijd op het terrein van eerstgenoemde vereniging aan de be tonweg Soestdijk-Bilthoven. Hoewel K.P.S.» mede door de vrij sterke wind, aanvankelijk de toen aangaf, zag S-O.S- kans het eerste doelpunt te ma ken. Toch wist K.P.S- vrij spoedig daarna twee maal te scoren, zodat de rust inging met 2—1 voor K.P.S- Na de rust had S-O.S. hef voordeel van de wind, hetgeen mede tot gevolg had, dat S O.'Sna ongeveer 20 minuten, de stand op gelijke voet wist te brengen. Niettegenstaande beide ploegen daarna hard werkten om een beslissing te for ceren, kwam het einde met Eet gelijke spel 2-2. BOUWEN ZONDER VERGUNNING. De winkelier W. V. alhier, was onlangs overgegaan tot verbouwing van ee|n bij zijn winkel behorende schuur, zenider daartoe hef vereiste verlof t;e hebben aangevraagd. Deswege moest hij zich Maandag j.1. voor de Utr. Politierechter verantwoorden. Verdachte had n.1- bin nen de muren vap eep bestaande, maar in vervallen staat verkerende schuur ee(n geheel nieuw bouwwerk opgetrokken. De Politierechter veroordeelde V. tot f 150.boete, subs. twee maanden hech tenis. PIJNENBURG GEZUIVERD. Ter gelegenheid van het feit, dat da H.V.D. dezer dagen gereed kwam mief de opruiming van allerlei achtergelaten oorlogstuig in de bossen van het land goed „Pijnenburg'', waren Vrijdagmiddag in het „Spiehuis" meerdere personen bij een, w.o. Kapitein Franken, namens h,et Ministerie van Binnenlandse Zaken; de Commandant der Hulp-Verlenings-Dieinst (H.V.D.), le Luit. A. A. v. d, Horst; de Burgemeester van Baarn; de He^r en Mevrouw Insinger; de hoofdinspecteur vain politie van Baarn, de heer C. J. Dragt en de rentmeester, de hejeir Wil helm. De Burgemeester van Baarn zeidie ver heugd te zijn, dat wederom e,en uitge strekt gtbied van zeer gevaarlijk gcied gezuiverd is. Voor het wel zeer gevaar lijke cn verantwoordelijke werk brengt spr. dank aan de H.V.D. Wel zijn alle bossen nog niet schocln, maar spr. hoopt weer op de H.V.D. te mogen rekenen, wanneer dit nodig mocht zijn. Kapitein Franken wijst er op, dat hef geen gewoonte is dank voor de werk zaamheden te aanvaarden, maar zegt, zich aan deze gelegenheid niet te hebben willen onttrekken. De diefnst is bereid weer tc komen, wanneler hulp inodig is. Spr. deelt dan mede, dat het gehele landgoed „Pijnenburg", ter grootte van 600 H A., waaronder 80.000 M 2. water partij, thans geheel gezuiverd is. Twaalf weken lang heeft een pleeg van 8 per sonen gewerkt en zeer veel ontplofbare stoffen gevonden en opgeruimd. Vandaag,, aldus spr., wordt de laatste minutie naar de springplaats te Wolfheze .overge bracht. Meerdere landmijnen, die niiet meer vervoerd konden worden, werden ter plaatse tot ontploffing gebracht en dit werk verklaart de meerdere ontplof fingen, welke in de laatste maanden wer den gehoord. De heer Insinger zegt grote bewondering te hebben voor het werk door de dienst verricht en zegt hiervoor hartelijk dank. In verband met bovenstaande wijzen wij er op, dat nog niet alle bossen in de omgeving gezuiverd zijn en het daarom aanbeveling verdient buiten de bossieim van het landgoed „Pijnenburg" de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te ne men. Vooral in de bossen van Staatsbos beheer en Drakenstein, is grote voorzich tigheid geboden. SOESTERBERG. ACTIE NIWIN. De afd. Soesterberg van de Niwin ver zoekt ons te willen melden, dat met de geslaagde Kerstpakketten-actie haar werk nog geenszins is afgelopen. Zolang er nog zo vele jongens over zee vertoe ven, blijft er aanleiding bestaan om hef zo nuttige werk te blijven voortzetten. Reeds wordt een nieuwe pakkettenactie voorbereid, waarbij wederom1 een beroep wordt gedaan op de algemene deelnamej. ST. NICOLAASACTIE. De gezamenlijke winkeliers van SciQSÉer- berg zullen vanaf Zaterdag 29 Novem ber tot en met Vrijdag 5 December isejn St. Nicolaasactie voeren. Uitgezonderd hiervan zijn de zaken In huishoudelijke- en luxe artikelen en speie~lgoe,dwi]fiikeïli,e)rs, die reeds gisteren hun actie begonnen. Bij aankoop voor iedere gulden ontvangt men een genummerde bon. Deze num mers geven een kans op de hoofdprijs leirn verdere prijzen door de deielndrruendiö winkeliers beschikbaar gesteld. De prijzen zijn vanaf 1 December te bezichtigen in de etalage van de beer G. v .d- Berg, rijwielhandel, Radema- kerstraaf. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de raambiljetten. BOUWEN ZONDER VERGUNNING. Terzake overtreding van art. 2 van hef besluit verderopbouw, had zich voor *cfe Utr. Politierechter te verantwoorden, B. P. van J. alhier, wiens zaak reeds 24 October j.1. diende, doch toen voor het horen van getuigen werd aangehouden. Verdachte had de aannemer H. W. te Soesterberg opdracht gegeven het pand voor zijn pottenbakkerij aan de Postweg ,aldaar uit te breiden, zonder voor dit werk de vereiste toestemming te heb ben gekregen. De eis luidde f60.boete subs. 30 da gen hechtenis met welke eis de politie rechter acccord ging, omdat hier geen kostbare materialen waren gebruikt; Van J. voor een aantal materialen! toewijzing had gekregen, terwijl deze ook de boete, aan de aannemer opgelegd, voor zijn rekening heeft geinomen. ERNSTIG ONGEVAL. Tijdens het oppompen van banden bij de garagehouder N. sprong de velg van een vrachtauto uit elkaar, waardoor de chauffeur der vrachtauto zeer ernstig verwond werd en naar „De Lichtetrt- berg" moest worden overgebracht- Oor zaak was de slechte conditie van velg en band. Beiden werden door de polifiief in beslag genomen om na 'te gaajn, of hier van nalatigheid sprake is. EXTRA SUIKERBON AANGEWEZEN. De bonnen 0-26 en 524 zij|n aangeweze,n| voor het extra rantsoen voor 200 gram suiker of versnaperingen, of 400 gr. jam voor Sint Nicolaas. Deze bonnejn zijmi geldig tot en met 13 December a.s. Dat overal communistische gisting, onrust, spanning, beroering ener- en verweer an derzijds wordt waargenomen. En alles gaat naar het oude recept der Franse revolutionairen. De geschiedenis is zo leerzaam, ook in haar herhalingen. Honderd vijftig jaar geleden, in 1797, vond in Frankrijk de z.g. Coup d' état plaats. Een staatsgreep, waarmee in het land van de Gallische haan, de republi keinse leden der beide Raden de verkiezin gen van 49 departementen, waar de ko- ningsgezinden de meerderheid hadden ver kregen, ongedaan maakten en nietig ver klaarden. De leiders der koningsgezinden en een aantal dagbladschrijvers werden naar Guyana verbannen. De volgende da gen werden priesters, die gevaarlijk voor de openbare rust heetten, eveneens verban nen, terwijl Carnst en Barthelemy, twee leden van het Directoire als koningsgezind de eerste vluchtte, de tweede werd ge vangen genomen door republikeinen werden vervangen. Hetzelfde zien we ge beuren in Roemenië, waar Anna Pauker de plaats van minister van buitenlandse za ken Taturescu die naar men weet on der een lastercampagne aftrad innam. Deze Mevrouw Pauker werd in 1936 we gens staatsvijandelijke activiteit veroor deeld; in 1940 vrijgelaten, ging zij naar Moskou, waar zij gedurende de oorlog ver bleef. Als lid van het centraal comité der communistische partij is zij een der drij vende krachten der Roemeense communis ten. De gezanten van Roemenië in Amerika, Zweden en Noorwegen, hebben bij de rege ringswijziging hun functie vrijwillig neer gelegd, omdat zij het met het te voeren bewind niet eens waren. Mevrouw Pauker is nu een zuiverings-actie begonnen en al meer dan 160 ambtenaren, waaronder 12 gezanten en 10 consuls, als „anti-commu nistische elementen" ontslagen, omdat zij ze niet kon gebruiken. Dit openlijk optreden van het communisme wordt weer anders gezien in Italië en in Frankrijk, waar het nog niet de gelegen heid heeft zó openlijk zijn tactiek van om zetting der regering ten uitvoer te brengen, daar gaat het met onlusten en relletjes ge paard. Een golf van ongeregeldheden gaat over Italië, maar minister Alcide de Gas pari heeft in een krachtige rede betoogd, dat de regering niet zal buigen voor de revolutie. Zulks geschiedde op het Nationale Congres der Chr. democratische partij, toen hij de communistische revolutie, waarin de om verwerping van de regering-de Gaspari werd geëist, als. een „oorlogsverklaring" aanvaardde. Noch hierdoor, noch door on geregeldheden op de piazza's, „die een re volutie voorspellen" zou hij zich van de hem toevertrouwde koers laten brengen. Alleen dan, als hij geen meerderheid meer in de volksvertegenwoordiging 'zou vinden, dan zou hij zijn post verlaten, maar niet onder drang van een revolutionaire bewe ging. Hij zei voorts, dat zijn kabinet in geen enkel opzicht de slaaf van Amerika was, maar dat in de eisen van Tog- liatti, de communist, en de staat waar Nenni van droomde, de rode ster van Sta- lin was verborgen. Heel juist tekende de Gaspari de taktiek uoen hij zei: „na het vuur te hebben aangewakkerd, dienen zij zichzelf in schaapskleren aan en eisen zij een verzoeningsgezinde regering." Dat liedje hebben we hier ook al een halve eeuw en langer horen spelen, en daar past voor zichtigheid bij, waarom de Gaspari tegen over nieuwe stakingen en ongeregeldheden het aantal carabinieri van 65.000 tot 70.000 opvoert en een coördinatie met de militaire macht voorbereid. Ook de Franse minister Ramadier heeft de militaire macht moeten Inschakelen en daarmee de staking in Marseille weten te bedwingen en binnen de perken te hou den. Het wordt anders wel heel moeilijk. Nu meer dan 600.000 man in allerlei bedrij ven het werk hebben neergelegd, en de communisten doorgaan het land in bewe ging te brengen. Zelfs de onderwijzers drei gen met staking, nu wordt de toestand hoe langer hoe meer gespannen. Waar nog bij komt, dat de Franse poli.tie bij een plotse linge overval in het Sovjet-repatriërings kamp in Beau Regard bij Parijs, vier per sonen arresteerde en een hoeveelheid wa pens in beslag nam. Natuurlijk drong de vraag naar voren, waartoe moeten die wa pens dienen, die de Franse politie veilig heidshalve maar meenam. Ook nam zij zelve het beheer van dit kamp over, dat tot nu door Russische burgerlijke en mili taire autoriteiten was waargenomen. Dit alles en de aanhoudende stakingen veroor zaken spanning, die voor de sterkste staats- mans'zenuwen wel eens te veel kunnen blij ken. Het verwondert dan ook niet 'dat Ra madier, die nu ongeveer een jaar lang te gen de stroom 'heeft opgeroeid, moe werd en de riemen heeft neergelegd. In een radiorede heeft President Auriol zich tot het Franse volk gericht en gewezen op het grote gevaar, dat de democratie be dreigde als de communisten voet werd ge geven. Hij wees op het dreigend gevaar der voedselvoorziening en wat dit de bevolking te zeggen had, haar oproepend de stakingen tegen te gaan. Inderdaad, de democratie is in gevaar, en daar past een krachtig verweer tegen. Maar hoe zal een verdeeld Frankrijk dit geven, waar onder „democratie" zoveel leu zen verborgen liggen? Dat deze kabinetscrisis voor Frankrijk op een allerongelegenst ogenblik komt, lijdt geen twijfel. Frankrijks bedrijfsleven wordt door de stakingen lam gelegd. Vitale industrieën, die voor de voedselvoor ziening moeten zorgen, stil te leggen, is wel een zo onverantwoordelijke daad, dat er geen afkeuring scherp genoeg kan zijn. Ook het gelijktijdig uitbreken van de sta kingen in Italië en Frankrijk geeft te den ken. In niet-communistische kringen acht men dit samengaan een eerste grote aan val van de Kominform der te Belgrado tot stand gekomen communistische Internatio nale. In een scherp artikel schreef „Le Fi garo" „het bevel is gegeven om Frankrijk te verlammen en tot de ondergang te bren gen." Vast staat, dat de stakingen hun sociaal karaker hebben verloren en aange wend worden als politieke strijdmiddelen. En dan te weten, dat volgens de nog niet officiële cijfers de einduitslag der Gemeen teraadsverkiezingen was, dat er ruim 3,5 millioen communisten waren geteld tegen ruim 14 millioen niet-communisten, onder wie de Gaulle ruim 6 millioen en andere rechtse groepen ruim 2 millioen stemmen verkregen. Hieruit blijkt, dat de meerder heid der bevolking anti-communist is. Geen wonder, dat Ramadier in zijn laatste ka- merredé de Communisten een „halt" toeriep. Dit heeft ook Amerika's minister Marshall gedaan, die. aan de vooravond van zijn ver trek naar Londen voor de bijwoning van de Grote Vier-conferentie, te Chicago sprak en daar in een rede het Amerikaanse stand punt betreffende de wereldpolitiek uiteen zette. Te Londen wilde hij aandringen op volledige beveiliging van de reserves en in dustriële krachten van het Roergebied. Maar daarover hebben de Britse en Ameri kaanse gezagvoerders in Duitsland tegen de zin der Russen een beslissing genomen, waardoor het Roergebied onder Duits be stuur komt, dat verantwoordelijk as aan de bezetters. Maar dit tussen haakjes Marshall heeft in een scherp betoog zich tegen Rusland gekeerd. Hij sprak van de schaamteloze en eervergeten propaganda van Rusland, die een bedreiging vormt van de hele wereld. Het wordt tijd daaraan een halt toe te roepen. President Truman, die het buitengewoon Congres der Amerikaanse Staten opende en de hulp aan Europa verdedigde mede ter bestrijding van de inflatie in eigen land, was niet minder scherp tegenover Rusland. „De toekomst van de vrije naties der we reld staat op het spel," riep hij uit, om te betogen: wij willen vrede en veiligheid, om te constateren: wij hebben echter bij ons streven om vredesvoorwaarden te scheppen onvoorziene en onwelkome obstakels ont moet. Wij ontdekken, dat niet alle naties onze doelstellingen schijnen te delen of onze methodes goedkeuren." Neen, dat is wel zeker, en wanneer de Grote Vier heden (25 Nov.) in Londen bij eenkomen dan staan ze voor een onmogelijke taak, waar de vier plaatsvervangende ministers, die de conferentie moesten voorbereiden, het al niet eens zijn geworden. Het doel der Conferentie is het vredesverdrag met Duits land te voltooien. Maar deze taak is na de vorige conferentie nog hopelozer geworden, en nu hebben drie der vier Duitsland boven aan geplaatst en Rusland heeft Oostenrijk als eerste genoemd. De tegenstellingen tus sen de vier bezettende mogendheden en wel voornamelijk tussen Amerika, West-Europa en Rusland, zijn scherper geworden, zodat overbrugging schier onmogelijk schijnt. Dat blijkt uit Truman's woorden: wij zijn niet van plan ons door de huidige geschil len met sommige naties te laten afschrik ken in ons pogen. BUITENLANDSE ARBEIDSKRACHTEN VOOR DE INDUSTRIE Het is eigenaardig, dat een zo dicht bevolkt land als Nederland nog nieuwe bewoners aantrekt, maar het is een feit, dat men voornemens is duizenden, die uit hun eigen land verdreven zijn, zgn. „displaced per sons" (verplaatste personen) naar ons land te brengen en in industrie of huishouding te werk te stellen. Dezer dagen zijn reeds de eerste groepen aangekomen en in ver schillende plaatsen is men bezig naar on derdak te zoeken voor deze buitenlanders. Alleen in de textielindustrie denkt men 8000 van deze mensen, hoofdzakelijk uit de Baltische landen, te kunnen plaatsen. Ook in de confectie-industrie zullen Baltische meisjes geplaatst worden. Toch vraagt men zich in de betrokken kringen af of niet een beter resultaat zou worden verkregen als de eisen, die de overheid aan de ^dinistratie van de bedrijven stelt (voor sociale wetten, prijsberekening, vakgroepen, materiaal voorziening, enz.) belangrijk worden ver eenvoudigd. Daardoor zouden duizenden vrij komen voor productieve arbeid, terwijl zij thans door administratief werk worden opgeslokt. Rood of Oranje? De minister-president is enige tijd geleden met enkele ambtenaren in overleg getreden over het weer ter hand nemen van het wetsontwerp Rege ling Nederlandse Vlag. Een goed voorbeeld. Bussum is voornemens de vermakelijkheidsbelasting met vijf procent te verlagen, de opcenten perso nele belasting van 200 op 150 te brengen en de straatbelasting te reduceren van 8 tot 6 procent. De Spoorwegen-kip. In een vergadering van spoorwegpersoneel werd verklaard, dat men vroeger geen salarisverhoging kon krijgen, omdat men van een kale kip geen veren kon plukken, doch dat die kip tegenwoordig struisveren heeft. Heen en weer Cura$ao. Op 27 November zal de KLM haar honderdste vlucht naar Curagao uitvoeren. De Londense enquête. Tot voorzitter der parlementaire enquête-commissie is be noemd mr. L. A. Donker te Rotterdam, De beruchte druppel Volgens voorlopige tellingen van het Centraal Bureau voor Statistiek kwamen in September 1947 1009 nieuwe woningen klaar. De vrede getekend. Op een verzoenings bijeenkomst van de KNVB en de Konink lijke Belgische Voetbalbond zijn bei'de partijen weer volledig tot elkaar geko men. Hoe staat het met de criminaliteit? Van re geringswege zal een commissie in het leven worden geroepen, die een onder zoek zal instellen naar de invloed van de oorlog op de criminaliteit en moraliteit van het Nederlandse volk. Hij ruste in vrede. De oudste mannelijke inwoner van Nederland, de heer M. Mole naar te Poortugaal, is in de ouderdom van 103 jaar en 8 maanden overleden. Nederlands fabrikaat. In Groningen werd een proefrit gemaakt met de eerste in Nederland gebouwde trolleybus. Een eigenaardig verschijnsel. In de haven van Lemmer raakten, vermoedelijk door de broei van zeewier op de zeebodem, een massa vissen bedwelmd, die kwamen bo vendrijven. Waardevol geschenk. Het huwelijksge schenk van prinses-regentes Juliana en prins Bernhard aan prinses Elisabeth en luit, Philip Mountbatten bestaat uit vier bijzettafeltjes.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3