SPANJE. ONZE WENS AAN SINTERKLAAS. IN DE HOEK. Officiële mededelingen. Disiributienieuws. 30 Dagen hechtenis of £300.- boete. Plaatselijk nieuws. f» SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, fl-50 - Per post f 1.75. 23e JAARGANG No. 91. Bureau: Van Weedestraat 35 TeleJoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 2 DECEMBER 1947. Zwarte handel zelfs in treinkaartjes. Alles vrij te koop, doch de offi ciële lonen zijn te laag. Vrees voor de toch komende inflatie leidt tot grote activiteit. Algemene toe stand beter, dan in het buitenland wordt beweerd. Wie op reis naar Noord-Afrika enige dagen door Spanje trekt, maakt reeds onmiddel lijk kennis met de economische moeilijkhe den van dit land. Vooral het transport is ontwricht en de door de burgeroorlog ge leden verliezen zijn nog geenszins aange vuld, ook omdat de Spanjaarden niet „mee delen" indien aan de geteisterde landen voorraden worden geleverd. Deze trans- portschaarste heeft een zeer ongunstige invloed op de levensmiddelenvoorziening, tengevol ge waarvan weer de zwarte handel die hier evenmin valt te beteugelen als in Italië of Polen een kans krijgt. Zo moet men twee weken van te voren zijn plaats in de trein bespreken. Het 'biljet wordt geleverd op naam, maar niettemin kopen zwarte handelaren de kaartjes op en verkopen ze met grote winst, aan lieden, die haast heb ben. De controle op de namen ontbreekt gewoonlijk, zodat iemand zijn kaartje ge makkelijk kan overdoen. Alleen in bijzon dere gevallen kan men de beschikking krij gen over een gereserveerde plaats. De zwarte handelaren, die de „estraperlo" beoefenen (eigenlijk is dit de naam van een gokspel) hehhen het pleit practisch ge wonnen en de distributie volgens rantsoe nering verdrongen. Er wordt nog slechts weinig brood en olie bijvoorbeeld ge rantsoeneerd. De rest moet worden gekocht tegen prijzen, vijf maal zo hoog als voor de oorlog. Nu is in Frankrijk en Italië de prijsstijging nog veel hoger, maar daar zijn of worden! de lonen meer aangepast. In Spanje zijn de lonen, met toe slagen enz. ten hoogste verdubbeld. De toestand is dus zo, dat Spanje de peseta gerekend tegen de officiële koers onge veer hetzelfde prijspeil heeft als de om liggende landen en dat alles vrij te koop is, maar dat de lonen geheel onvoldoende zijn geworden. Aan dm bezwaar poogt men nu, om daling van de geldswaarde te voorko men en dus zoveel mogelijk het officiële loonpeil te bewaren, tegemoet te komen, door extra uitkering van levensmiddelen in de fabrieken, door verschaffing van kleding en schoeisel tegen lagere prijs, dan in de vrije handel en dergelijke lapmiddelen, die toch niet voorkomen, dat in een arbeiders gezin gewoonlijk meer dan één persoon moet werken de vrouw of een der kinde ren of dat de man 's avonds moet over werken. Daar er gebrek is aan geschoolde arbeiders, verdienen deze, indien zij voor winkeliers, zakenmensen enz. werken en bouwen, ook wel weer veel hoger loon dan het officiële. Het resultaat zal toch wel zijn, dat inflatie niet wordt voorkomen. Op de vrije markt van Tanger b.v. heeft de peseta maar ongeveer een derde van haar officiële waarde. Overigens heeft het regiem veel gedaan voor de sociale wetgeving. Geen dictatuur in de moderne tijd kan dit verwaarlozen, evenmin als de democratie. Maar terwijl de sociale wetten nog nimmer zo goed zijn ge weest, faalt, de uitvoering ervan, doordat de uitkeringen in de officiële geldswaarde geschieden, onvoldoende dus om de hoge prijzen op de vrije markt te betalen. Daar prijsdaling niet waarschijnlijk is, zolang Spanje's economische verbindingen met het buitenland niet zijn verminderd, zal loons verhoging niet kunnen uitblijven. Intussen heeft de vrees voor inflatie (waar dedaling van het geld) geleid tot grote ac tiviteit, vooral in de bouwwereld. Men be legt zijn geld in nieuwe huizen en wat ar chitectuur aangaat, neemt Spanje zelfs een leidende plaats in. De geldovervloed veroorzaakt toch ook weer, dat allerlei lieden er van profiteren, wier officiële lonen te laag zijn en het won derlijke is, dat de kleding en het schoeisel niet slechter zijn dan voorheen, hoewel de slechte woningtoestanden, welke vóór de burgeroorlog al bestonden, natuurlijk niet zijn verbeterd. Want ondanks de bouwnij verheid heeft de door de burgerooi log ver oorzaakte ellende in de woningtoestanden nog geen genezing gevonden. Overweegt men al die ongunstige factoren, dan is het eigenlijk verwonderlijk, dat de toestand nog niet slechter is. De huisvrouw heeft grote moeite, drie maaltijden daags klaar te maken, maar men redt zich. En de sfeer is niet triest of grauw. Er is vrij veel licht, leven en gezelligheid in de steden op het platteland, vooral in het Zuiden, is meer armoe, maar daar zijn de prijzen ook weer lager en men eet er beter dan in de stad, omdat het platteland meer achter houdt dan voorheen. Het valt op, dat er veel vertoon van weelde is, natuurlijk niet bereikbaar voor ieder een, doch zij geeft aan de etalages en mark ten een aanzien van grote welvaart. De geestelijke atmosfeer is niet meer die van kort na de burgeroorlog. Men durft veel vrijer becritiseren en „kankeren" op de economische toestanden. Wie bekend staat als democraat, behoeft niet te vrezen te worden gearresteerd, indien hij zich van politieke activiteit onthoudt en b.v. geen illegale pamfletten verspreidt. Maar in kleinere kringen komen weer ge lijkgezinden -samen zonder vrees voor spionnage en verraad. Het Spaanse individualisme, dat een absolutisme riaar Duitse trant on mogelijk maakt en dat ook medebrengt, dat de een zich niet zoveel van de ander aan trekt, heeft weer wat individuele vrijheid mogelijk gemaakt. Alles tezamen is de toe stand iets beter, dan in het buitenland al gemeen wordt beweerd, zowel wat de vrij- hejd als wat de levensstandaard aangaat. En niemand wil meer burgeroorlog, zodat de weg voor evolutie schijnt open te staan, waarschijnlijk via een monarchie. Daarom trent zijn socialisten en monarchisten het eens en het is niet onmogelijk, dat Franco toch wijkt voor de steeds sterker wordende druk in die richting. Voorlopig echter zit hij nog vast in het zadel, al moet hij vre selijk laveren om de uiteenlopende aanhan gers bijeen te houden. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is om op Woensdag 3 Decem ber a.s. zijn gewone wekelijkse spreek uur ten gemeentehuize te Soe,slf te hou den. Het spreekuur te Soieisfeirbejrg vindt wel plaats. Teneinde gegevens tie verzamelen voor een eventuele reëvacuatie is het nodig, dat alle nog in deze gemeende vte!rblijve|n- de geëvacueerden zich aanmelden ter secretarie, afdeling Sociale Zaken, Sde'an- hoffstraaf 5, alhier. Daartoe bestaat ge legenheid van 14 tot 16 uur van 3 tot en met 5 en 8 tot en mef 12 Dee. 1947. Alle geëvacueerden, die in .enigerlei vorm steun van het P.B.V.O. ontvangen, krijgen 'n afzonderlijke persoonlijke op roeping ern te verschijnen. EEN EI. Op 11 December zal voor alle leeftijds groepen een bon worden aangewezen aizeip do [bz uo[[BaoS opA uj -ia uaa jooa bon, evenals de vorige kepr, slechts e|en ei van klasse. 5 kunncm worden geleverd. Deze straf kan elke Soestenaar zijn sla ger besparen, dooir die lievie trouwie Cae sar, Puk of Fidel thuis te laten als hij of zij zijn of haar veertiendaagse karbo- naadje gaat inslaan, waint eejn hond mag nu eenmaal niet aanwezig zijn in eiem slagerswinkel. Laten wij hef waarderen, dat wij als klant weer zoveel respect bij onze le veranciers hebben, dat deze er tegen op zien om hun cliënten onaangenaam te treffen, door hun het mecnemien vain 'n hond kortweg te verbieden, hoewel deze toegevende houding hen iln ©ejn moeilijk parket brengt, want alle opsporingsamb tenaren hebben hef volste recht de hou der van de winkel onmiddellijk op de bon, te slingeren, met hef noodlottig.? gevolg van de in de aanhef vain dit drin gende verzoek vermelde straf. Én van dit recht zal, indien het publiek niet met alle medewerking tegemoet komt, zeer zeker gebruik gemaakt wor den, want hef is de laatste flijd heiel erg. Zelfs de zo onsmakelijke visitekaartjes worden door de niet beter wielende vier voeters achtergelaten. Overigens happen ze niet hun, zo juist op straat nog te g'asf gaande snuffelanuïf in de laaghangende boutein vlees ie(n schu ren ze hun stoffige vacht er langs haeln. Kortom, het is onhygiënisch en niet te tolereren. t Dit alles geldt ook wel degelijk voor alle andere levensmiddtjenzakan en daarom: werkt allen mee en wc.esf ver standig; brengt uw winkelier niet in moeilijkheden; laat uw hond thuis, als ge boodschappen gaat doen, ook als ge een van uw kinderein er op uit stuurt en maak 's avonds een extra wandelin getje met uw viervoetige huisgenoot in de Soesfer duinen. Het Hoofd van de Vleeskeuringsdienst te Soest. C. F. P. SOETENS. IAARFEEST K.P.S- De voetbalvereniging KP.S- (Koninklijk Paleis Soestdijk) hield Zaterdagavond in de zaal van „Bos en Duin" haar eerste jaarfeest. De zaal was geheel met belang stellenden gevuld, w.o. ook Z.K.H. Prins Bernhard, Prinses Juliana met de prin sesjes Beatrix en Irene, toen de voorzit ter, de heer B. Hoogewelen, allen een har telijk welkom toeriep en de aanwezigen aanspoorde bij de verrichtingen van KPS op het grogpt^jteld, dezelfde belang stel ling te tonen. De heer Stekefiae, voorzif!6e]r van de feestcommissie, deelde het oen ien andeir méde betreffende bet programma an na de aanwezigen een genoeglijke avond te hebben toegewenst gaf spreker het woord aan Mej- Emmy Prop, die namens ee;n damescomité de vereniging een fraaie ciubvlag aanbood met de wens, dat deze vlag voor de leden steeds .een symbool mag zijn van sportiviteit en kameraad schap- Na deze inleiding was het woord aan het gezelschap Kees Schilperoorf, dat de aanwezigen met muziek, zang en tcn°le.I op beschaafde en kostelijke wijze beeft geamuseerd. Alle nummers afzonderlijk te beschrij ven, zou ons te ver voeren, maar een uitzondering willen wij makeln voor „The two gentlemen and a guifar, Harry and ER GAAT SCHOT IN KOMEN. Ik had eerst willen schrijven: er gaaf een beetje schot in komen, maar dan zou hef net lijken, of ik alleen maar wil kankeren en dat is toch heus mijlp bedoeling niet. Ik onderschat de moeilijkheden niet, waarmee ons gemeentebestuur heieft te kampen, omdat ik weet, dat de riemen, waarmee soms geroeid moet worden, maar een zeer beperkte slag hebben. Ook ken ik de kortzichtigheid van som mige dorpsgenoten, wanneer het gaaf om grondafstand. Maar het gaat nu toch waf lijken en de kans lijkt mij, mede als gevolg van mijn kankeren, groot, dat de fietsers en wandelaars vanaf Hotel Trier tot sta tion Soestdijk binne|nkort hun eigen weg zulien hebben, wanneer hqt weer tenmin ste wil meewerken .en de eigenaren valt nog slechts enkele obstakels niet doen, alsof ze bij volle ziekenhuizen belang hebben. Hiermede heb ik de gemeente die eer gegeven, die haar toekomt, maar dat mag voor haar geen rede zijn om rust te nemen. Met nog veleü meer spoed moet er gewerkt aan de Steenhoffsfiraaif, Middelwijkstraat, Torenstraaf, Kerk straat en Birkfsfraaf en mocht daarvan binnenkort niets Mïjkt|n, dan verzoek ik alle ingezetenen Zoindagsmiddag's, b.v. van 2 tot 4 uur, naar deze s!raten te komen, om zich te ergeren. De voetbal lers en supporters kunnen dat dan doen na afloop der wedstrijden. Maar sportief blijven hoor. Buitendien zijn er natuurlijk nog veiel van die kleine en hislaas ook grotere din getjes, die blijven irriteren. Één daarvan is b.z. die klodderboel op de bekende muur aan de Alb. Hahnweg, waar tot ergernis van vele omwonendetn, nog aldoor die verkiezingsleuze van 1946 „kiest communisten" ons fegelngrijnsf. Ik kan me niet indejikejn, dat er niet één mannetje voor een paar uur kan worden gemist, om daar mef een wit kwast iets goeds te doen. Over de toesand, waarin de S.o.asf;etr Eng- weg verkeert, hebban wie; het maar niet. Het puir, ligt in Socsferberg wieliswaar voor het opscheppen, maar de weg daar heen schijnt te lang te zijin. In het voorjaar zullen we daar wel pol stokken nodig hebben. H. OEKMAN. Acky'', die met hun vrolijke liedjes enorm veel succes oogstten. Onvermeld mag ook niet blijven het op treden van het oud-lid, de heer P. Mar- tens, die met zijn voordrachten de lach spieren van de aanwezigen op eeln zwa re proef stelde. Aan 't eind van de voorstelling dankte de voorzifter van de feestcommissie de medespelenden voor hst gebodanje, ter wijl hij de medewerkende dames bloe men aanbood. De heer Jurriëns, secretaris dier vereniging, sprak daarna elnk'ele waar derende woorden aan 't adres van de heer W. Onrust, die fijdens het vo(e)£bal- tournooi in de afgelopen zomer in bijna alle wedstrijden als arbiter optrad en de heer Van Ekelen, die voor de club ©en respectabel aantal donateurs heeft ge worven. Spreker bood beide haren een stoffelijke blijk van waardering aan. Tijdens de pauze werd een tombola met zeer fraaie prijzen gehouden, waarvan de opbrengst, zijnde f 125.ten goede kwam aan hef Ned. Rode Kruis. Met een gezellig bal, o.l.v. de beer Van Es en met medewerking van „The Haiert Boys", wérd deze goed geslaagde avond besloten. PRINS BERNHARDKAPEL NAM AFSCHEID. Maandagmiddag te twaalf uur marcheer de de pas uit Indië teruggekeerde Prins Bernhardkapel de tuin van het Konink lijk Paleis Soestdijk binnen, om afscheid te nemen van hef Prinselijk Gezin. Nadat het corps zich voor hef paleis had opgesteld en de Prins met Prinses Juliana en de kleine Margriet zich op het bordes hadden begeven, werden lenigie marsen ten gehore gebracht, w'eiike mu zikale hulde met hef Wilhelmus werd be sloten. Nadat door de kleine Margriet, in bijzijn van de Prinses-Regentes, de beide bok ken van de kapel waren bezichtigd en de Prins zich met de commandant, luife'najni C. J. Binnema, had onderhouden, defi leerde de kapel voor het Prinselijk gezin, waarmee de plechtigheid werd besloten. In de daarvoor bestemde voertuigen ver trok de Prins Bernhard Kapel daarna weder naar haar standplaats (Haarlem) terug, in afwachting of de. kapel wel of niet zal worden ontbonden. <?.'B UTI&- PE-VIBZEN Lieve Sinterklaas, wat zijn wij Toch weer blij, dat u er bent. En we hopen nu maar, dat u Onze liefste wensen kent. Naast de chocolade-letters, Het banket en, marsepain, Weet u, dat er heel veel dingen Nog door ons te wensen zijn. Zoudt u ons niet kuninsn helpen? U hebt steeds zo veel gedaan. En wij hebben nog zo héél veel Op ons verlangens-lijstje staan. Allereerst een grotie bezem, Extra stevig gehanteerd, Die corruptie, zwarte handel Nu eens duchtig mores leert. Zuinigheid bij de regering. Prijsverlaging, als het kan. Geen gesmijt met zuur verdiende Centen van de kleine majn. Wij zijn al die nare dingen Nu al jaren méér dan moe! U alleen nog kunt on® helpen-- Het gaat dikwijls Spaans hier toe!

Soester Courant | 1947 | | pagina 1