De gevaren der fabrieksstad» IN DE HOEK. Ingezonden stukken. Officiële mededelingen. Distrihutienieuws. Voetbal. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag UITGAVE t DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, f 1-50 - Per post f 1.75. 23e JAARGANG No. 94. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 12 DECEMBER 1947. Het komt in deze tijd voor, dat een man van 45 jaar bij zijn sollicitaties te horen krijgt, dat hij voor de begeerde betrekking te oud is. In de ogen van hen, die de baan tjes hebben te vergeven", zijn wij al gauw te oud. - Er zijn echter ook mensen, die te jong zijn, om in het productie-proces te worden opge nomen geestelijk te jong. Het is waar: de leeftijdsgrens, waar beneden kinderar beid is verboden, wordt volkomen geres pecteerd. Ook zijn deze kinderen veelal aan de hoede toevertrouwd van de verzorgers van de sociale dienst, die de bedrijven er op na houden. Maar toch zijn deze jeugdige werkers te jong. Tè jong, omdat deze kin deren van het platteland worden gehaald, uit het gezin en in een industriestad, die èn wat werk, èn wat milieu èn wat de onder linge verhoudingen betreft, is staat is oude ren uit hun evenwicht te brengen laat staan kinderen van veertien tot zeventien jaar. Vele fabrieken en we hebben hier speciaal het oog op de textielindustrie in Enschede, hebben een dringende behoefte aan jonge arbeiders. „Piepenjungs" e.d., die eenvou dige, lichte werkjes moeten opknappen. Het werk moge eentonig zijn, 'het is licht. De hygiënische toestanden zijn, dank zij onze sociale wetgeving wel zo, dat ze er zonder schade voor hun gezondheid kunnen wer ken. Trouwens veel kinderen van textielar beiders deden en doen datzelfde werk en al zijn we geen bewonderaars van het „lopende handwerk" voor kinderen, in dit stadium van de arbeidsverhoudingen zou den we er vrede mee kunnen hebben. Ware het niet, dat het tekort aan jeugdige ar beidskrachten er de fabrikantenvereni gingen toe heeft gebracht een actie te ont plooien om jeugdigen van het platteland „aan te trekken". Deze actie is begonnen op een wijze, die ons te veel herinnert aan de ongebreidelde kin derexploitatie uit het midden van de vorige eeuw. Kinderen, eenmaal in het milieu der indus trie overgeplaatst, zijn niet voldoende be schermd tegen de geestelijke gevaren daar van. Sommige delen van ons platteland wachten op een industrialisering, het aantal bewo ners is te groot om emplooi te zoeken in het boerenbedrijf. Men denkt aan arbeids intensieve middenbedrijven, die de mensen uit de omgeving aan emplooi kunnen hel pen. Maar die industrie is er nog niet en het leven is duur. Bijverdiensten, kinderen, die wat inbrengen, de vrouw, die gaat wer ken, moeten het huishoudboekje sluitend maken. Geen wonder, dat er ouders zijn, die aan de oproep van de fabrikanten ge hoor gaven. Zij dachten er niet aan, dat de ver houding daar een andere is dan „thuis". De laatste is een meer per soonlijke. De baas, bij wie de jongen werkt, kent als regel de ouders en de ouders kennen de baas. 's Avonds is daar weer het gezinsverband. „Los" zijn de kinderen niet. In de fabriek is de verhouding een zuiver zakelijke. De werkbaas is vreemd voor de jongen of het meisje en omgekeerd. De kosthuizen zijn niet „eigen", de sociale verzorgster heeft niet het voortdurende contact met het kind, dat de ouders thuis met hen hebben. Tè vroeg raakt het tè zeer op eigen benen. De werfcampagne voor jeugdigen is begon nen met een circulaire aan weeshuizen e.d. om werkkrachten. Op analoge manier als vroeger, toen de „vaders" van de weeshui zen er vaak bij bedongen, dat op de twintig „volwaardigen" er een of meer gebrekkigen bij moesten worden opgenomen. Het maak te op ons de indruk van „ronselen". We kregen een correspondentie uit Ensche de onder ogen, waarin werd beschreven, hoe zulke „ontheemde meisjes" van een jaar of veertien, vijftien dapper rokende met de jongens van hun leeftijd op straat omslenterden en hoe zulke jongens er hun „scharreltje" op na houden. Een Friese vereniging, die zich hun lot aantrok en pro beerde hen van de straat te houden, moest dit pogen staken. De herrie en het lawaai, dat de jongelui veroorzaakten, maakte het verenigingsgebouw onbewoonbaar voor an dere clubs. Limonadeflessen werden op straat stuk gesmeten en de beheerder, die z'n spulletjes trachtte te redden en mede de orde te herstellen, kreeg antwoorden, waar het klassieke „Boefje" van Brusse nog wat van kon leren Is men te oud voor een betrekking, dan heeft dit alleen maar economische conse quenties voor de jongeren zitten er zede lijke consequenties aan vast. Consequen ties, die we niet graag voor onze rekening zouden durven nemen. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het gepubliceerde over de viering van het .Sinterklaasfeest in de Openbare schooi, wil ik gaarne op merken: le. dat het eerste en hoogste gebod van alle godsdiensten luidt: „Heb den Schep per lief en Uw Naaste als U zelve." Dit is dus HET Gebod voor ieder Chris ten. 2e. Verdeel de mensen in partijen, heb de een méér lief dan de ander, dan zijt gij ONchristelijk! Dan zijt gij, die de mensen verdeelt, ee|n oorzakelijke medewerker aan de tegen woordige wereldellende. Hoogachtend, Uw dr., TEN BOSCH, Technisch Philosoof. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat het gedeelte der Veldweg, hetwelk tussen de klompenmakerij en de opslagplaats voor bouwmaterialen van de Gebr. Swa- ger op de Rijksstraatweg uitkomt, met ingang van Maandag 15 December a.s. in de richting van het Kerkhof naar die Rijksstraatweg vanaf de plaats, wlaajr vóór de spoorwegovergang het desbe treffende bord ingevolge de Wegenver- keersregeling is geplaatst, is gesloten verklaard voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. CHOCOLADE BLIJFT OP DE BON. Mededelingen in dagbladen, die zich be zig hebben gehouden met eventuele wij zigingen in de productie van chocolade artikelen, hebben in enkele gevallen ook betrekking gehad op een beweerd bon loos verkopen van chocolade en aanver wante producten. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning deelt echter mede,, dat heit zgn vrijgeven voor banloze verkoop van cacao en chocolade-artikelen niet in het voornemen ligt. PINDAKAAS VOOR HOUDERS VAN B-KAARTEN. Uit de aanvoeren van grondmaten zal binnenkort een hoeveelheid van onge veer 350 ton worden beschikbaar ge steld aan de fabrikanten van pindakaas teneinde deze in staat te stellen, voor het eerst sedert 1940 .een beperkte hoe veelheid van dit voedingsmiddel te pro duceren. Uiteraard kan het product niet vrij worden verkocht; het zal f.z.t. op bon aan de rijpere jeugd (houders van levensmiddelenkaarten B) word® be schikbaar gesteld, t.w. een potje van ongeveer 370 gram por persoon. DE PRITZEN VAN APPELSTROOP. Na de jongste prijsverlagingen is de prijs voor los uitgewogen appelstroop f 0-89 per'kkg. en f0.45 per tys k.g. De verbruikersprijzen voor appelstroop in de meest voorkomende verpakkingen zijn: cartonnen beker: van 1000 gram 95 ct., van 900 gram 87 Va cent, van 500 gram 53V- cent, van 450 gram 50 cent; glazen pot: van 500 gram 50 cent, van 450 gram 47V2 cent; blik: van 1000 gram 97 cent, van 850 gram 81 cent, van 500 gram 541/'» cent, van 420 gram 45 cent. Blik met decoratie, in alle gewichten 2 cent duurder behalve in 850 gram 3 cent duurder. Alleen voor de glazen potten mag statiegeld worden berekend. VOETBALOVERZICHT. Het competitieprogramma vermeldt voor a-s. Zondag de volgende wedstrijden voor de Soester clubs; S-E.C.J.S.V. te Soest, 2.30 uur- B.D.C.K.V.V.A. te Soest, 2 uur- S-E.C. 2Elinkwijk 3 te Soest, 12 uur. E.M.M. '15 3S.E.C. 3 te H'sum, 2 uur. B.D.C. 3H.V.C. 6 te Soest, 12 uur. Voor het eerste elftal van S-E.C. is we derom geen competitiewedstrijd vastge steld, maar het S.E.C.-bestuur is er in geslaagd voor a.s. Zondag een nuttige oefenwedstrijd te organiseren. Een der leidende ploegen van de 4e Klasse L, n.1. J-S.V. uit Jufphaas komt haar kracht meten met die van S.E.C. B.D.C. krijgt bezoek van het Amers- frootse K.V.V.A. en zal trachten re vanche te nemen voor de indertijd op Birkhoven geleden nederlaag. In kracht ontlopen beide elftallen el kaar niet veel, maar misschien dat het spelen op eigen terrein de balans tein gunste van B.D.C. kan doen doorslaan. Ook de reserves van S-E.C. krijgen Zon dag de gelegenheid eien paar kostbare winstpunten te veroveren nu Elinkwijk 3 op bezoek komt. Wel werd in 't be gin van de competitie te Zuilen van dit elftal verloren, maar op eigen terrein achten wij de S.E.C.-ers toch zeker in staat revanche te nemen. S.E.C. 3, dat door een 40 overwin ning op Hilversum 6 en het gelijke sp-el van A.P.W.C. 3, laatstleden Zondag haar leidende positie in de Re,s. 2e klasse aanmekerlijk versterkt zag, gaat op be zoek bij E.M.M. '15 3 te Hilversum. De thuiswedstrijd werd begin October met 30 door S.E.C. gewonnen, maar het zal te Hilversum lang niet mee val len, hoewel wij er van verzekerd zijn, dat de spelers van S.E.C. 3 er alles op zulien zetten hun ongeslage|n positie te handhaven. Het derde elftal van B.D.C. krijgt be zoek van H.V.C. 6 en ook hier zien wij de gastheren de volle buit binnen ha len. De vastgestelde wedstrijd van S.E.C. 4 is uitgesteld. OVERBRUGGINGS REGELING BOUWARBEIDERS. Dank zij de activiteit van de Soester Bestuurdersbond is het gelukt voor eien honderdtal arbeiders een belangrijk re sultaat te bereiken. In de afgelopen winter liepen viele bouwarbeiders in de overbruggingsrege ling. Onder deze personen war® er, die in "het bedrijf 76 cent per uur verdien den, doch, door het aanhouden van een verkeerde circulaire van het Ministerie van Sociale Zaken, slechts 72 cent per uur ontvingen. Na veel geschrijf en gepraat met de be voegde instanties is het gelukt deze groep het te weinig genotene aïsnpg te doen uitkeren. In de komende week kunnen -'bedoelde arbeiders een oproep verwachten, met welke oproep zij zich moeten vervoe gen bij de afdeling, welke op de oproep is vermeld. SLAOLIE VOOR KERSTMIS. Naar wij vernemen zal e,r volgende week, in verband met de Kerstdagen, eien bcp- nenlijst worden bekendgemaakt voor 14 dagen. De aanvullende bopmenlijsi, die in de Kerstweek zou moeten verschijnen, zal dus door deze maatregel komen fe vervallen. Op deze veertiendaagse bon- nenlïjst zal een bon wordtin bekendgle- maakt ter verkrijging van 120 gram sla olie. EERSTE JAARFEEST W.S.V. „DE EEMKANTERS". Dinsdagavond vierde de Soester wandel sport-vereniging „De Eemkanters haar een-jarig bestaan met een gezellige bij eenkomst in het Sf. Josephgebouw aan da Steenhoff straat. Te ruim acht uur opende de voorzifter, de heer W. Groarf, de bijeenkomst. Tiel- de de vereniging, aldus spr., bij de op richting op 13 November 1946 41 leden, thans is de vereniging 60 leden sterk. De herfstwandeltochten, in Ocfober georga- niteerd, zijn een groot succes geworden, waardoor veel propaganda is uitgegajan, niet alleen voor de Eemkanters, maar ook voor de gemeente Soest- Nadat de Sint, die niet op hef appèl ont brak, aan elk lid een geschenk had uit gereikt, kwam de ware stemming er eerst goed in. De leiding werd daarna overgegeven aam de heer W. Butselaar, die, bijgestaan door de heet H. Kraal aan de vleugel, met spel en muziek de feestvreugde ver hoogden. Ook van dé zijde van enkele Eemkan ters kwam een liedje of eiein voordracht naar voren, zodat het veel te vroeg 12 uur was. Bij monde van de heer H. J. Vos werd de voorzitter namens de leden, een mooi schilderstuk aangeboden, als be wijs van waardering voor het vele werk, hetwelk hij in het afgelopen vereniglngs- jaar voor de Eemkanters heeft gedaan. VOOR REKENING VAN PA. Ditmaal waren het onze lieverdjes van Soest-Zuid, die stenen wierpen maar „Bello", waardoor enige ruiten het moesten ontgelden. Toch niet aardig om iemands laatste le vensdagen zo te vergallen. JAARVERGADERING. MOTORCLUB „SOEST". Dezer dagen- kwam de motorclub „Soest" in Zonneheuvel bijeen voor bet houden van haar tweede jaarvergadering. Na opening door de voorzitter, de heer P. Olyslager, en behandeling van emfcelle ingekomen stukken werden de jaarver slagen van de secretaris en de penning meester goedgekeurd. Bij .de bestuursverkiezing bleken de he ren W. Priem en B. Jorna, wegens druk ke werkzaamheden niet meier herkies baar, waarvoor werden gekozen de he- Van de zomer, toen niemand nog aan kachels wilde denken, stond ik bij m'n brandstoffenleverancier m'n order op te geven. Het zou mij niet meer gebeuren, dat ik, zoals vorige winter, weer een gedeelte van mijn meubilair moest op stoken, om een beetje dragelijke tem peratuur in m'n huiskamer te krijgen. Turven waren de uitkomst. Schrijft u er maar 2500 voor me op, zei ik, of schoon ik geen idee had, waar ik zo'n massa van idie dingen zou moetein berg sin. Maar m'n moeder zei altijd: beter er méé verlegen dan er óm verlegen. Des noods stapelde ik ze in m'n slaapkamer, maar brandstof zou ik hebben. Thuis had ik in lichte graad framelant mqf m'n echtgenote, omdat zij meende, daf zelfs Prins Maurifs met z'n Bredase turf- schuit er niet eens 2500 nodig had. Ik heb gezwegen; dacht daf ze me er van de winter wel dankbaar voor zou zijn. Maar zie, wij wikken en bestellen en de een of andere menner ergens in Den Haag haalt met één streek een streep door mijn slimmigheid. Ik heb een ongelukkige hand in dingen, waarin Den Haag wat fe zeggen heeft. Als we bef b.v. nog eens zouden beleven, dat de 100 gulden-briefjes moeten wor den ingeleverd, dan zult u zien, dat ik, terwijl m'n hele familie ze niet rijk is, er net met een paar zit te kijken. Zo ging het ook met de turven, alleen met dat verschil, dat ik nu zónder tur ven zit. Die meneer in Den Haag ziefte plots de aflevering stop en terwijl ie dereen in nTh buurt z'n schuur met turven heeft, kwam m'n leverancier mie vertellen, dat ik, net uitgerekend, mor gen aan de beurt zou zijn en er dus netjes naast greep. Een paar weken later sprak ik de man weer en natuurlijk sprak ik hem ook over m'n turven. Hij vond hef ook erg. U weet, zei hij, hoe de mensen zijn. Ik zou ze u misschien nog wel kunnen le veren, maar dan gaan ze minstens het dubbele kosten. En dan natuurlijk al leen omdat ik het was en.mondje dicht. Ik heb hem gezegd, daf mijn stok zover niet reikte, maar daf ze bij dn prijsbeheersing, waar ze ook wel turf nodig zouden hebben, die prijs wel kóm- den betalen. Maar wat heb ik daar een spijt van, wfint van de week werden mij van buiten Soest turven aangeboden, die ruim vier maal de vastgestelde prijs moesten op brengen. En nu is het inog niet eens, koud. Wat zijn we toch een prettig stel letje mensen onder iclkaar. H- OEKMAN ren H- v. d. Pol en C. Roes. In de kascommissie zullen voor hef vol gende verenigingsjaar de hemen H- But selaar, W. Priem en H. C. Willemars zitting nemen. Na langdurige besprekingen werd de contributie vastgesteld op f 0.75 por maand. Maandag 22 December a.s. zal voor de leden met hunne dames i]n de rieinsfal Zonneheuvel een wildavond plaats vip den. Bij de rondvraag maakten enige led-en gebruik het bestuur diverse vragen te stellen, die op bevredigende wijze door de voorzitter werden beantwoord. De heer Olyslager ontvouwde daarna de plannen voor 1948. O.m. zijln onder handelingen met de K.N.M.V, geopend om toestemming te verkrijgen voor bef houden van een grote terreïnwedstrijd, ook voor senioren op 2e Pinksterdag. Behalve het organiseren van verschillen de contact-avonden, zullen in het ko mende jaar drie betro u w baarheid sri f ten worden georganiseerd, terwijl ook enige filmavonden op het programma staan. DIE KAN VOORUIT. Niet minder dan 5 processen verba al wer den opgemaakt tegen B. te Amersfoort, die met zijn kraanwagen en daarapp ver bonden zeer primitieve laadinstaliatie au to's vervoerde uit de dump te Soesifer- b-erg. Geen deugdelijke remmien, geiejn nummer bord. geen vaste koppeling enz. waren de oorzaken. BRAAMHAGE KRIJGT BESTEMMING, Naar wij vernemen zal huize „Braamha- ge'' zeer binnenkort worden belrokkleln door de afdeling Kon. Marechaussee, welke belast is met de bewaking van hiet domein Soestdijk. Het pand zal in gereedheid worden ge bracht voor enige gezinnen, terwijl er eveneens een verblijf zal wordein inge richt voor ongehuwde personen. WEGGELOPEN DOCH WEER GEVONDEN. De 16-jarige dochter van P, die boos de ouderlijke woonwagen had verlaten, koin in Veeneindaal worden aangehouden en naar haar ouders worden terugga- bracht.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1