Het tempo van de moderne tijd* Op de goede weg* IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Distrihutienieuws. Voetbal. Plaatselijk nieuws. BOUWVAKPATROONS VERGADERDEN. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag 23e JAARGANG No. 95. Bureau: Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1-50 - Per post f 1.75. DINSDAG 16 DECEMBER 1947. Wel jachten, maar weinig positieve resultaten. Zelfs een eeuw omvat in de wereldgeschie denis een eng begrensde spanne tijds en alzo vormt een mensenleven slechts een kortstondig bestaan. Het is een waarheid, die alle ouden van dagen, terugziende op hun leven, zullen beamen. En toch, als men bijvoorbeeld de reisverhalen uit de Camera Obscura leest of zelfs maar het reizen uit onze jeugd met het hedendaagse snelverkeer vergelijkt en aldus de enorme technische vooruitgang op dit gebied alleen reeds waarneemt, dan moet een eeuw toch wel lang en kan een mensenleven niet kort zijn. Als we vernemen dat de heer Van Zeeland, Belgisch afgevaardigde in de Drielanden- commissie, uit Indonesië tijdelijk naar Bel gië zai terugkeren en beluisteren we dan de dag daarop geen nieuwsberichten, zo horen we de tweede dag, dat deze heer niet alleen op Schiphol is aangekomen, doch bereids, na een ontmoeting met Nederlandse auto riteiten te Den Haag, in Brussel is gearri veerd. Lezen we in ons avondblad over een pers- gesprek van Molotov in Moskou, zo brengt bet eerstvolgend nummer het bericht, dat deze Russische minister van buitenlandse zaken en zijn 150 medewerkers met een zestal vliegtuigen te Londen zijn geland. Het geschiedt alles in een verbijsterend tempo en als men nagaat hoe vele malen men tot elkander komt, afstanden niet tel lende. is het alles verbazingwekkend. Nu is er echter één merkwaardig verschijn sel, dat door zijn algemeenheid wel zeer onze aandacht vraagt. Is het aantal besprekingen legio, geschiedt het komen en gaan in adembenemend tempo, de gevoerde onderhandelingen zei fe zijn daarmede als 't ware omgekeerd even redig, op de vergaderingen is elk begrip van snelheid zoek geraakt, zakt het tempo tot nul, blijven de resultaten nul. Men moge nemen wat men wil, de econo mische hulp aan Europa, het vredesverdrag met Duitsland, dat met Japan, de Palestijn se kwestie en. het Indonesisch geschil, 't is alles om het even, jaositieve resultaten iijivw. wci eiKX. Men snelt tot elkaar, botst tegen elkaar en vliegt weer van elkaar, maar na bijna 3 jaren is de wereld nog even ver. En nu denken we aan het Weener Congres van 1815. Men reisde naar het aloude Weenen per reiskoets, twee weken reisduur van uit Moskou, minstens een week van uit Enge land. De moeilijkheden in dat destijds ont wrichte Europa waren even groot als nu, de tegenstrijdige belangen der mogendhe den zeker niet minder, doch hoewel uit de langzame reiskoets in stede van uit het snelle vliegtuig stappend, wisten die on derhandelaars bij de besprekingen het tem po dusdanig op te voeren, dat de zaak zelve binnen twee jaren geregeld was geworden. Zo treffend en zo algemeen is dit in con trast met de mogendhedenconferenties van deze na-oorlogse jaren, dat men zich mag afvragen wat de oorzaken kunnen zijn. En dan komen wij tot een eigenaardige con clusie, n.1. dat juist het moderne verkeer, het daardoor gemakkelijk tot stand bren gen van nieuw contact, de radiotechniek, waardoor ieder woord dat een Truman of Stalin spreekt, in dezelfde seconde over de gehele wereld wordt gehoord, juist de de finitieve beslissingen in de weg staan. Destijds wisten de afgevaardigden op het Weener congres, dat als zij onverrichter zake naar huis terugkeerden, het minstens jaren zou duren a'vorens men tot een nieu we conferentie zou vermogen te komen. Tegenwoordig breekt men desnoods uit simpel protest een conferentie af met de wetenschap, dat men desgewenst dank zij modern reistempo binnen een week opnieuw kan vergaderen. Als de heer Van Zeeland 100 dagen per zeilschip rond de Kaap nodig zou hebben om naar of van Java te komen, zou hij een voudig geen gelegenheid hebben om na een verblijf van 30 dagen in Indonesië de Com missie te onderbreken om de halve wereld rond terug te vliegen voor de Koningskwes tie in Brussel. Hij zou er gebleven zijn en snel tot resultaten trachten te komen. Een onpractische Veiligheidsraad zou zon der luchtverkeer en radiotechniek geen kans hebben gehad een politionele actie, welke op 7t punt stond orde te scheppen en daarmede een begin van welvaart te bren gen, ontijdig te onderbreken. Het is de hoogste tijd, als het reeds niet te laat is, dat men op Java tot positieve arbeid geraakt en dan klinkt het in onze oren maar droevig om na al de ellende, die in Indonesië gepasseerd is, de heer Van Zeeland, die in recordtempo uit Indië te rugkeert, te horen verklaren, dat men heel langzaam met de regeling om 't vuren te staken is gevorderd en dat er hopelijk over drie a vier maanden met de algemene be sprekingen kan worden begonnen. Dit is dan 't resultaat na twee en een half jaar praten en na 't grote offer van 300 gesneuvelde en circa 700 gewonde Neder landse soldaten. Dit is dus klaarblijkelijk een symptoom van de moderne tijd, eenmaal uit het jach tig vliegtuig gestapt, is alle tempo zoek. Het is maar goed, dat het niet alles pes simistisch nieuws is, wat de klok slaat. Er is al meer dan genoeg ellende in de wereld en we weten allen, dat het herstel lang niet hard genoeg gaat naar onze zin. Maar laat ons dat niet beletten waardering te hebben voor de gunstige tekenen. Een van de beste berichten van de laatste tijd is geweest de bekendmaking, dat het productiepeil van onze industrie thans weer boven het voor oorlogse uit is. Ondanks alle tekorten aan machines en grondstoffen hebben we het dan toch weer voor elkaar gekregen, dat we niet alleen even veel, maar zelfs méér produceren dan vroeger. En dat terwijl de productie van kolen en vooral de invoer van kolen, granen, veevoeder en andere grondstoffen nog steeds onbevredigend is. Kenmerkend is het enkele cijfer voor de kolenproductie, dat thans op 82 pet. van 1938 staat. Ons eigen land brengt dus slechts iets meer dan 4/5 van de steenkool op, die wij vroeger uit onze bodem dolven en als desondanks onze industrie meer pro duceert dan vroeger, is dat wel een buiten gewone prestatie. Men vraagt zich allicht af, hoe dan wel niet de productie zal zijn, wanneer onze kolenvoorziening weer nor maal zal zijn. Veilig kunnen we aannemen, dat in dat laatste geval de waardeproductie van de Nederlandse industrie tientallen procenten hoger zal zijn dan ooit tevoren. Intussen moeten we in ons enthousiasme niet over het hoofd zien, dat deze produc tieverhoging voor een groot deel zit in en kele bijzondere takken van nijverheid. Zo is de triplexfabricage, die vroeger ontoe reikend was om in eigen behoefte te voor zien, thans vrijwel zesmaal groter dan voorheen. Een dergelijke toeneming is er oorzaak van, dat het totale gemiddelde van de idustriële bedrijvigheid een heel eind omhoog getrokken wordt, en goed maakt wat andere bedrijven achter blijven. Deze ruime mate van voorziening met triplex komt zeer ten goede aan de meubelindus trie. L>eze laatste wérkt voor export en zo komt het, dat ondanks de sterk vergrote producie van triplex de gewone man in een houthandel vrijwel geen triplexplaten kan krijgenbijna de gehele productie wordt gebruikt voor verdere verwerking. Nu kan men wel smalen op de grote export, doch de geforceerde uitvoer begint thans vruchten af te werpen. Onze handel op En geland ontwikkelt zich zo gunstig, dat wij bij de handel op dit land niet meer afhan kelijk zijn van credieten. Wat wij kopen tegen Engelse of Australische ponden, kun nen wij met onze eigen producten betalen en dat is een belangrijke stap in de goede richting. Hetzelfde kan gezegd worden ten aanzien van de handel met Zweden, die in 1948 eveneens een overschot in ons voor deel zal opleveren. Wanneer de landbouw dan niet zulke tegenvallers heeft als in 1947 en de industrie zich blijft ontwikke len als op het ogenblik, is het hoogst waar schijnlijk, dat de totale handelspositie van ons land het volgend jaar zeer veel gunsti ger zal zijn dan 1946 en 1947. De twee zwakke punten zijn op het ogenblik nog Amerika en België. Aan de Belgen zullen wij eerst grotere diensten kunnen bewijzen, wanneer in het bijzonder onze landbouw productie toeneemt. De behoefte aan zuivel, vooral aan kaas, is in België groot en hoe meer ons land aan deze producten te ver kopen heeft, des te spoediger zulen wij ook met België in evenwicht zijn. Wanneer daardoor het handelsverkeer tussen beide landen op dezelfde hoogte is gekomen, zal de ,,Benelux-overeenkomst" werkelijke waarde krijgen. Eerst dan immers kunnen de financiële regelingen tussen de beide lan den sterk vereenvoudigd worden, doordat de waarde van gulden en Belgische franc in een vaste verhouding tot elkander zullen komen te staan. Dit laatste zal het moge lijk maken, dat Nederlanders en Belgen, als van ouds, vrijelijk in de wederzijdse landen kunnen rondreizen. Hoe de verhouding tot Amerika zal worden hangt grotendeels af van de prijsontwikke ling daar te lande. Met dat al is het tekort op ons nationale huishoudboekje nog niet weggewerkt, want daarvoor zijn nog ingrijpende maatregelen nodig, vooral op het gebied van de eigen uitgaven van het Rijk en van de gemeenten. We zijn er dus nog lang niet, maar we zijn wel op de goede weg. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat hef verzoek van Shell Nederland N.V., 's-Gravenhage, om in perceel Amersfoortsesfraat 4 een benzinepompinstallafie te mogen uitbrei den. door hen voorwaardelijk in inge willigd op 9 December 1947. PRIJSVERLAGING TOMATENSAP. Met ingang van 13 December 1947 wor den de maximumverkoopprijzen van to matensap met 15 a 20 procent verlaagd. De nieuwe maxi m um con su men ten j,rijzen, opgenomen in het Voedselvoorzi[eini|ngs- blad No. 99 van 12 December 1947, zijn als V,olgt: per fles van 180-190 c.c. f 0.30; van 270-280 c.c. f 0-39; van 370-380 c.c. f 0.47van 740-760 c.c. f 0.81 en van 980-1000 c.c. f 1.04. S.E.C.—J.S.V. 2—1. Daar het eersfe elftal van S.E.C. fwie|e achtereenvolgende Zondagen iniet voor de competitie behoefde uit te komen, had het bestuur J.S.V. uit Jutphaas, een der kopploegen uit de 4e klasse L, bereid gevonden een oefenwedstrijd te komen spelen. Deze wedstrijd heeft o.i. niet aan die verwachtingen beantwoord. Het door J.S.V. vertoonde spel was maar zeer middelmatig en alleen de achterhoede der Jufphaase ploeg kan op een goede wedstrijd terugzien. S.E.C. was deze middag bijna regelma tig in de aanval, maar de voorhoede combineerde tot in den treune, hield het spel te kort en verzuimdie, als die gelegenheid zich voordeed, leen behoor lijk schot te lossen. Over de wedstrijd zelf is niet veel te vertellen. Van de aftrap forceerde J.S.V. een hoekschop, die goed genomen, keurig werd ingekopt, zodat de bezoekers reeds na een minuut spelen de leiding hadden. S.E.C. antwoordde met enige vinjnige aanvallen, maar vond een trapkaste ver dediging tegenover zich. De snelle S.E.C.-linksbuiten was zijin tegenstanders vele malen te vlug af, maar zijn voorzetten werden meestal een prooi der J.S.V. verdediging. Toch was hij het, die na een half uur spelen snel naar binnen zweinkte en van dichtbij de partijen op gelijke voet bracht. 11. Na de rust is het een voortdurend of fensief op het J.S.V.-doel geweest, maar door het te peuterige spiel van de S.E.C.- voorhoede kon de J.S.V.-achterhoede 't -1 f.,i...n/d'n Er was een kwartier in de tweede helft gespeeld, toen dc S E.C.-midvoor onver wachts een trekbal op het J.S.V.-d;oel loste, hetgeen de doelman volkomen ver raste en waardoor S.E.C. met 21 de leiding nam. Hoewel daarna S-E.C. het beste van 'f spel behield, bleef de voorhoede te door zichtig spelen om succes fe boeken en daar ook de J.S.V.-aanval geheel door de verdediging der thuisclub in bedwang werd gehouden, kwam het eindfc met een magere 21 overwinning voor S.E.C. S.E.C. 2 heeft het tegen Elinkwijk 3 niet kunnen bolwerken en met 2—1 ver loren. In kracht ontliepen beide ielftal1|ejn elkaar niet veel en de nederlaag moet dan ook worden toegeschreven aan hef onproductieve spel der voorhoede en het geweldige doel verdedigen van de Utrechtse doelman. Het 3e elftal van S E C. bleef het goe de pad bewandelen en klopte te Hil versum E.M.Mj. 3 met 24. B.D.C.—K.V.V.A. 2—1 In een van beide zijden fors gespeelde wedstrijd is B.D.C. er in geslaagd met een kleine maar verdiende overwinning revanche te nemen voor de einige maan den terug op Blrkhoven geleden ne derlaag- Er waren 20 minuten gespeeld, toein de B.D.C. linksbuiten G. v. d. Berg er in slaagde de K.V.V.A. doelman fe passeren en daarmede zijn club de leiding fe ge ven 1—0. Dit doelpunt bleek achteraf bezien bet beslissende te zijn geweest, want hoewel er nog wel scoringskansen voor beide partijen zijn geweest, werd er niet meer gedoelpunt- De plaatselijke vereniging van Bouwvak- patroons hield Donderdagavond j.1. een buitengewone vergadering, waartoe alle door de B.S.B. erkende Bouwvak- en Daguurpatroons waren uitgenodigd. In deze vergadering, welke zeer druk bezocht was, trad als spreker op de heer Nobbenhuis, hoofdbestuurslid van de R K. Bouwvakarbeidetsbond „Sint Jo- zeph". De Voorzitter, de heer W- van Asch, opende de vergadering, waarbij hij allen welkom heette, in het bijzonder de heer Nobbenhuis. De hoofdschotel van deze vergadering was het onderwerp „zwarfe Ionen". De voorzitter deelde mede, dat het be stuur de heer Nobbenhuis heeft uitge nodigd om deze kwestie, zowel in hef Met de beste wil van de wereld kan ik* nu ik weet wat de Gemeente met Braamhage van plan is, eir niet over ijn de wolken zijn. Het is mogelijk, dat onze vroede Vade ren er anders over denkein ie|n misschien wel trofs zijn op een marechausseenka- zerne in ons dorp, al is het ook eetn kleine. Ik zou veel meer in m'n sas ge we/est zijn. wanneer ik zou hebben gehoord, dat Braamhage in gereedheid zou worg den gebracht voor meerdere gieizinnejn e(n b.v. Colenzo zou worden verbouwd om er de paleiswacht te huisvesten. Colenzo immers ligt heel wat gunstiger ten opzichte van het paleis dan Braam hage, want dat is altijd nog een slordi ge Kilometer van het paleis verwijderd. Ik vraag me af, waar tof heden de Pa leiswachters onderdak vonden. Mogelijk, dat ze verspreid zaten over ons dorp. Ik weet dat riiet zo precies. Wel heb ik het idee, dat de bewaking tegenwoordig uit heel wat meer perso nen bestaat en dus meer ruimte beno digd is. i Neen, ik had het een mjeier juiste op lossing gevonden, wanneer Colenzo voor de paleiswacht was gevorderd en opge knapt. Dat nu Braamhage dajarvoor moet worden geofferd, steekt de meer dan 600 wachtenden op eein wotning in Soest in niet geringe mate. Over het rentevraagstuk, waar ik het de vorige maal in verband met Braamhage over had, zullen we hef maar niet m'eelr hebben. Bij de behandeling der ge meentebegroting zullen we daarover mag wel iets horen en misschien „beleven". H. OEKMAN. belang van werkgevers als werknemers fe bespreken. De heer Nobbenhuis houdt hierna een gloedvolle reden, waarin hij uiteen ziet, dat het met hef betalen van zwarfe Io nen onherroepelijk de verkeerde kamt uitgaaf. Aan de hand van verschillen de voorbeelden wijst spr. er op, dat de werknemers langs wettelijk toelaatbare wegen een behoorlijk weiekloon kunnen verdienen door het toepassen vain pres- 1.-V TN 1 - - - - u, echter door de werkgevers worden aan gevraagd» waarna door de rijksbemidde laars een beslissing wordt genomen- Na de rede van de heer Nobbenhuis volgde 'n bespreking, waarin ma einige discussie met algemene stemmien wordt besloten met ingang vain 22 December geen zwarte lonen meer te betalen, doch vergunning aaln te vrage|n voor het uit keren van prestatieloon. Ook werd besloten geen werknemers meer aan te nemen zonder onfslagbe- wijs van laatste werkgever. Op de naleving van deze besluitejn zal door het arbeidsbureau en het bestuur zeer streng worden geilet. Verder dringt de voorzitter er op aan gehoor te geven aan de uitnodiging van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Utrecht, en de vergadering op Woensdag 17 December a.s. te 2 uur, te bezoielken. De reeds nu genomen besluiten zullejn daar zeker worden besproken. Ook wijst spr. er nog op, dat overal in den lande de Gewestelijke Arbeidsbureaux streng toezien, dat bedoelde besluiten worden nageleefd. Aan verschillende werkgevers zijn al zware boeten opgelegd en bij herhaalde overtreding wordt gevangenisstraf en sluiting van het bedrijf toegepast. Te ruim elf uur sloot de voorzitter dezje belangrijke vergadering. RAADSLID STELT VRAAG. Het gemeenteraadslid, de heer G. van 't Klooster, heeft aan Burgemeester en Wethouders onzer gemeente de navol gende vraag gesteld: ïs het B. en W. bekend, dat er van be woners in de omgeving van het woon wagenkamp in de Birkt geregeld klach ten bij de politie binnenkomen over ver nielingen ein verwijd er imglen vatn afras teringen en over diefstal van diversie ar tikelen, als pluimvee enz.? Achten B. en W. hef, naar aanleiding hiervan, niet gewenst om afdoende maat regelen te nemien, opdat zulks in die •toekomst niet meer kan voorkomen? BILJARTEN. De competitiewedstrijd voor de cadrje klasse van het district Eemland, n.1. De Gouden Ploeg 1Centraal 1, die Maan dagavond zou plaats vinden, is uitgesteld en wordt nu gespeeld op Vrijdag 19 December a.s. RIJWIEL VERMIST. Na afloop der Zondag gespeelde voet balwedstrijd S-E.C.J.S.V. bleek een rij wiel van R- te zijn verdwenen, terwijl een ander rijwiel is blijven staan. Hij, die de vergissing maakte, kan inlichtingen beko men bij de politie.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1