Nieuwjaarsgroeten* Na de mislukking* Onze Courant in de a.s. week. IN DE HOEK. Distributiediens! Soest. Distributienieuws. Voetbal. Burgerlijke Stand. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Abonn. p. kwart. 1-50 - Per post f 1.75. 23e JAARGANG No. 96. Bureau: Van Weedestraat 85 - Telefoon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 19 DECEMBER 1947. De Grote Vier hebben het opgegeven en daar de hoofdschotel der mislukte be sprekingen Duitsland golden, is het ge wenst eens te vertellen, hoe het' er in dit overwonnen laind „vandaag aan de dag'* uitziet- Dat de Duitsers in de Russische zone communist behoren te zijn, is zo lang zamerhand we] tussen de kieren van de ij.zeren vitrage doorgedrongen. Die Eenheidspartij, een samenstelling van de communisten en dat deel der sociaal democraten, dat zich daartoe leendia, is de partij, die genade heeft gevonden Sn. de Russische ogen. Oppositie daartegen voeren is ongezond. Per slot van zakein heeft Rusland op het stuk van concen tratiekampen langer ervaring dan de Nazi's hadden en daarom dient men dat „ongezond" niet al te figiuurlijk op te vatten. Overigens hebben de Russen ook wel weer wat van de Nazi's geleerd. Wat onder Hitier de volksverhuizing van honderdduizenden „Volksduitsers" bete kende, die ,,Heim ins Reich" moesten, hebben de Russen toegepast op de zes millioen inwoners vah de Baltische sta ten, die van hun haardsteden zijm weg gevoerd en als het ware werden uit gesmeerd over het Russsische rijk. En wat een „Vernichtungslager'' is, kunnen de mensen ervaren in de mijnien waar uraanerts wordt gedolven: op de grens van Tsjecho-Slowakije en de Russische zone van Duitsland. Daar werden ge deporteerden en dat zijn niet alleen Nazi's zonder enige bescherming in de ertsmïjnen blootgesteld aan de radio actieve uitstralingen van de ertsen. Me|n zou er alleen van kunnen zegge,n, dat dit afmaaksysteem productiever is dan de gaskamers. Zoals het Oosten practisch uitsluitend werkt voor Rusland, werkt de Franse zo ne nagenoeg uitsluitend voor Frankrijk. Men weet, dat het Saargebled in fei te door Frankrijk is ingelijfd- Daaren tegen wordt in de Engelse e;n Ameri kaanse zone geproduceerd voor iets wat wel wat lijkt op een poging tot een normale distributie. Maar naar schatting verdwijnt er ongeveer 60 procent van de voortgebrachte industrië le gebruiksgoederen in de zwarte han del. D.w.z. wordt op het platteland ge ruild tegen levensmiddelen. En dat zulks onontkoombaar is, moge blijken uit de levensmiüdelenrantsoeradn. Officieel ge ven die een calorieën-waarde van 15U0 (in Nederland rond 2500), maar vaak kunnen de bonnen piet worden gehono reerd. Met de productie van de grondstoffen staat het zo, dat bij voorbeeld van de jaarproductie van 17 millioen ton staal, voortgebracht in 1938, in 1946 twee mil lioen was overgebleven. En dat ook straks bij een betere ordening van zakein, van een productievermeierdering |n,iet veel is te verwachten, moge blijken uit het feit, dat gemiddeld een valide Duit se arbeider niet alleen zichzelf moet on derhouden, maar tevens: 1 vrouw, 2 kin deren, 1 „grijsaard"' en 1 invalide. Zoals de Russen de Duitsers trachten te bekeren tot het communisme, zo pro beren de Angel-Saksen hein te bekqt'epj tot de democratie. Een enigszins hope loze onderneming. Dit is (niet allezln die schuld van de leerling, maar ook een gevolg van de houding van de bezet ters. Direct nadat Duitsland was bezet, begon men bet terrein uit tie kammiep om „atoomdeskundigen'' te vinden, Wie de Angelsaksische Intelligence Service kent, weef, dat resultaat dan van tevoren is verzekerd. Zo ook hier. Die deskun digen waren Nazi's, stuk voor stuk!Maar men had ze nodig. Ze kwamen in Britse ot Amerikaanse dienst en ze kregen na tuurlijk de rantsoenen van de bezettings troepen. Wel wat zuur voor een goed sociaal-democraat, die een jaar of der tien in een concentratiekamp heieft ge zeten voor zijn democratisch principe en nu toe moet zien hoe dezte Nazi's hqü stukken beter hebben dan hij. In Zuid-Duitsland is een kamp, waar eeln 18.000 oud-SS-ers er zijn ook vele Nederlanders onder opgesloten zit ten. Hef landoorlogsreglement verplicht de bezettingstroepen, dezie gevangqnien hetzelfde rantsoen te geven als ze zelf hebben. Het kamp wordt dan ook zwaar bewaakt, niet omdat men bang is, dat „de heren" er uit zullen lopen, maar om te verhinderen, dat er parfic'uli.em Duitsers in „onderduiken". Het spreekt van zelf, menen de Duitsers, dat dit goud gevoede soldaten-materiaal eierlang zal worden gebruikt in de strijd tegen Rus land. De bewakers bestaan trouwens uit manschappen van de Poolse generaal André uit Londen, niet bepaald ee|n vriend van de regering iin Warschau. En de zuivering? Notoire Nazi's zitten nog steeds in hun bestuursfuncties. Ze Zijn moeilijk te vervangen en ze zouden bij1 een eventuele verwijdering uit hun posten met open armen door de Russen worden ontvangbn. Over de behandeling van dit volk vlogen de verwijten over en wqer. Pot en ketel, ls het te verwonderen, dat de conferen tie mislukte? Als gevolg van Kerstmis zal ons blad in de komende week slechts i maal verschijnen en wel op Woensdag. Heren Adverteerders gelieven hiermede rekening te houden. INLEVERINGSDAGEN DETAILLISTEN. In verband met de a.s. feestdagen die nen de detaillisten, welke op Donder dag 25 December moeten inllevieren, dit op Maandag 29 December te doen- De textielhandelaren, welkle op Vrijdag 26 December moeten inlevleren, wordeln op Woensdag 31 December verwacht. De overige inleveringsdagen blijven op- gewijzigd. .VOOR4NLEVERINGSBON VOOR VERSE ZUIDVRUCHTEN. In het begin van het volgend jaar zal de distributie van verse zuidvruchten weer 'een aanvang nertuin. Die bonnen- lijst van heden bevat voor alle consii- menten een vooripleverilngsbon, die! te vens koopbon is. Personen vain 5 jaar en ouder zullen t.z.t. op deze bon 500 gram en kinderen van 0 tot 5 jaar 1000 gram sinaasappelen kunnen betrekken. VOETBALOVERZICHT. Na enige weken gedwongen rust komt S.E.C. a.s. Zondag weder voor de com petitie in 't veld. Zij krijgt n.1- bezoek van het jubilerende Voorwaarts uit Utrecht, dat vorige week haar veertig jarig bestaan op luisterrijke wijze her dacht. Deze ontmoeting is voor beide partijen van groot belang. De Utrechtenaren zul len er alles op zetten de, beide winstpun ten uit Soest mede te nemen, daar bij een nederlaag de kans voor de bezetting van de eerste plaats practisch voor hen verkeken is. S.E.C. zal er daarentegen ook alles op zetfen de overwinning te behalen om de kopplaats te kunnen blijven bezetten, Bij een gelijk spel zou Amsvorde als la chende derde fungeren. Aap eep voor spelling wagen wij ons niet, daar de kracht van beide ploegen elkaar nipt veel ontloopt- In Utrecht werd het in dertijd een gelijk spel. B.D.C gaat de lastige reis naar Lcer- sum maken, om het op revanche belus te H-D.S, te ontmoeten. Te Sopst laden de Leersummers oen smadelijke 6-2 ne derlaag én zover zullen zij het Zondag zeker niet laten komen. Tcch achtep wij B.D.C. in staat de punten te veroveren,, maar dan met bescheidener cijfers. Supporters, die de reis naar Leptsum wensen mee te maken, kunlnian zich daarvoor opgeven Schrikslaan 60 en Steenhoffstraat 15. Deze bus vertrekt om half een van het raadhuis. S.E.C. 2 gaat op bezoek bij Quick 2 te Amersfoort en kan met een schotvaardi- ge voorhoede als overwinnaar uit de Keistad terugkeren. Het volledige programma voor de Soes- ter clubs ziet er als volgt uit: S.E.C.Voorwaarts te Soest, 2.30 uur. H.D.S.B.D.C. te Leersum, 2 uur. Quick 2S.E.C. 2 te A'foorf, 12 uur. S-E.C. 3Laren 3 te Soest, 12 uur. Soesferberg 2S.E.C 4 fe S'berg, 12 u. B.D.C. 2-H.V.C. 5 te Soest, 2 uur. B.D.C. 3Baarn 5 te Soest, 12 uur. S.P.S.V.—U.P.S,. 2 4-2- Voor de competitie van de Ned- Po litie Sportbond vond Dinsdag op hef B.D.C.-terrein de ontmoeting .S.P.S.V. U.P.S- 2 plaats. Reeds na vijf minuten spelen namen de Utrechtenaren de leiding toiqn hup rechtsbinnen de bal, die de So/esfier doelman niet goed onder controle ko|n krijgen, in het doel1 plaatste. Er ontwikkelde zich daarna een spel spel van doel tot doel met wisselende kansen en het was de S.P.S.V.-linksbin nen, die na eeln kwartier spelep met een goed schot de partijen op gelijke voet bracht. 11. S-P.S.V. werd daarna iets sterker in 't veld en na 35 minuten kwam dit tof uitdrukking door een fraai doelpunt van de linksbuiten Nielsen, die «em voorzet van rechts onberispelijk in het U.P.S.- doel plaatste. 21. Juist bij het verstrijken van de eerste helft scoorde dezelfde speler nog een doelpunt, hetwelk de scheidsrechter echter niet kon toekenineln. Na de thee kwam U.P.S- sterk opzetten, maar de S.P.S.V. verdediging, met doel man v. d. Veen aan 't hoofd, wist sfa|nd te houden, terwijl linksbuiten Nielsen er na een kwartier zelfs in slaagde mlet een keurig schot de voorsprong tot 31 te vergroten. De Utrechtenaren gaven die moied ech ter niet op en enige min|ute|n later is het hun linksbuiten, die er 32 van maak te. De spanning zit er nu weer ip, maar als tien minuten voor tijd Hartog han dig de bal over de uitgelopen U.P.S.- doelverdediger in 't doel plaatst en daarmede de stand op 42 voor Soest brengt, speelt U.P.S- verder eien verlo ren wedstrijd. Verandering in de stand komt er niet meer en met ee,n 42 overwinning voor S.P.S.V. komt het einde van cieze en thousiaste, faire ontmoeting. In ons nummer» dat op Oudejaars avond zal verschijnen» zullen de gebruikelijke nieuwjaarsgroeten worden opgenomen. De prijs van deze heilwensen be draagt f 1.50. Groeten van groter formaat naar plaatsruimte. Vroegtijdige inzending wordt aan geraden. GEBOREN. Rijkje Adriana, dochter van C. v. d. Horst en L. v. d. Pol, Eemsfraat 10. Adrianus Antonius Maria, zoon vain W. G. van Oosfeum en M. C J. Kortekaas, Soesterbergsestraat 160. Jan Piefelr, z. v. A. v. d. Hoef en A. Dikken, Birkt- straat 24. Agnes, d. v. A. Koster en Th. v. Moorselaar, Plasweg 32. Gerritje, d, v. A. van Kooij1 en K- v. d. Veen, Kolo- nieweg 3. Maria Reinarda, d. v. J. A. Tammer en B. G. Smorenburg, Luit Koppenlaan 20. Johannss, z. v. H. Al- tena en P. Walef, Wieksloferweg O.Z. 59. W'mmbald Joseph Anselmus Maria, zoon van J. Th. van Zijl en H- M. E. Beus, Birktsfraat 91. Petrus Gerardus, z. v. P- J. Smit en A. Graftdijk, 2e Heeserlaantje 6. Martïnlus Hendrik, z. v- H. L- Voskuilen en G. W. v-d. Broek, Hartmanlaan 76. Johatiwes, z. v. G. H. v. d. Broek en G. N. Prins, Laanstr. 9. Ernst Barend Geert, z. v. B. van Soest en L. Mussche, Vinkenweg 13. Maria Jacoba, d. v. L. van Tricbt en J. Smit, Braamweg 16. ONDERTROUWD. H. G. J. Kempers, 38 jr., sergf.maj.-in- sti'ucteur K.N.I.L., A'foort en W. v. d. Velden, 29 jr., Emmalaan 13. GEHUWD. J. P. Wijn, 33 jr., ijzervlechter en M. Verwoerd, 22 jr., Kostverlorenweg 3. OVERLEDEN. Abraham Lugfigheid, 82 jr-, geh. m- A- Hendriks, Kerkdwarsstraat 8. Louis J. de Reijck, 64 jr., geh. m. Th. Bre'uer, St Gilles in België. GEMEENTEHUIS GESLOTEN. In verband met de komende 'feestdagen zullen de diverse afdelingen ter ge meente-secretarie, aismiede de gemeente bedrijven op Zaterdag 27 December a.s. gesloten zijn. KERSTTENTOONSTELLING ,,'T PLANKENHUyS". Zaterdag 20 December a.s. zal in ,,'t Plankenhuys" ter gelegenheid van hiet Kerstfeest een tentoonstelling van schil derijen worden geopend. Het is dieze keer een wel zeer interessante tentoon stelling, want hij bestaat enkel uit in zendingen van in onze gemeente woon achtige kunstschilders, n.1. van Theo Bertin. E. L'hoëst, Johan Kuipers, Bob Lokhorst, Jan Barfelsman en Wim Wijn man. Een eerbiedwaardige lijst van na men, waarvan verschillende injet alleen in Soest en in Nederland, doch ook in het buitenland bekendheid genieten. Wij voor ons achten het voor onze gemeente van groot belang, dat onze mede-bewo ners-schilders zich zo gaan roeren. Daarbij stellen zij enerzijds de bewo ners in de gelegenheid met goede kunst kennis te maken, terwijl anderzijds de aandacht van buitenaf op de culturele waarde van onze gemeente wordt ge vestigd. Waar de kunstuitingen der zes Schilders zeer persoonlijk - en onderling in karakter sterk verschillend zijn, lijkt ons deze tentoonstelling erin buitenge woon interessante te wordeln. Daarom k'unnen wij onze plaatsgenoten tnïef ge noeg aanraden de tentoonstelling te bezoeken. „Zou je nu niet eens iets opbeurends schrijven, inplaats van maar altijd fe mopperen", zei mijn vrouw. „Geef de mensen liever iets, waarmleie je zie in een plezierige stemming brengt". Ik zou niets liever doen en vaak nitem ik' me voor m'n leven te beteren, maar het is altijd weer knudde, als ik eenmaal achter m'n schrijftafel zit. O zeker, ik weet wei lichtpunten 6e noemen en een meins moet wel met eien bord voor z'n hoofd lopen, als je ze niet ziet. Iedere keer als ik wieier aan de winter 1944-'45 terugdenk, ben ik dankbaar voor alles, vooral dankbaar voor de geestelijke en lichamelijke vrijheid, wel ke we weer genieten. Nu zijn er natuurlijk wel mensein, die meesmuilen als we het over vrijheid heb ben maar zij moeten het niet fe vier drijven. Zeker is het niet allemaal botertje tot de boom en het pakt allemaal inder daad heel anders uit dan we ons altijd hebben voorgsteld, vooral, wanneer wie ons herinneren waf oins vanuit Loinden door onze regering allemaal is beloofd. En daar zit 'm nu de kneep. Al die beloften moeten we zien te vergeten. Dat is voor alles beter. Ook mag je je nipt kwaad maken, omdat je in 1947 bijna 1948, nog geen nieuwe schoenen kreeg, omdat je er in 1945 al een paar ont ving, of je kregel maken, omdat je vrouw voor de zoveelste maal beweierd» dat de beddelakens niet 'elens meer deu gen voor poetslap en textielpunten voor noodzakelijke vervanging in zo'in klein aantal worden verstrekt, dat het wel 1957 zal worden voor we in dit opzicht een beetje gaan opschieten. Nog eens die beloften moeten we maar vergeten en ons niet meer ergeren. Ook niet, als er vier ministers, de pre mier incluis, naar Indië vliegen, om de zaak daar te regelen, terwijl 3 van die 4 ministers tesamen nog niet zoveel kan nis van Indië hebben, als vroeger eeln Controleur Binnenlands Bestuur in z'n pink. H. OEKMAN. VERGADERING K.V.P. Men verzoekt ons' er op te wijzen, dat de algemene vergadering van die K.V.P-, afd- Soest, niet op 22 December, zoals aanvankelijk werd vermeld, doch op 23 December jn het St- Jozephgehduw aan de Steenhoffstraat zal plaats vinden. PRIJZENCOMMISS1E. De plaatselijke prijzencommissie deelt mede, dat a.s. Dinsdagavond 23 dezer geen zitting ten gemeemitebuize zal wor den gehouden. Daarna wordt weer iedere Dinsdagavond van 7.30-8.30 uur gelegenheid gegeven om klachten in te diene|n over te vieel berekende prijzen. R.K. MIDDESTANDSVER- Dinsdagavond hield de R.K. Midden- standsvereniging alhier een buitengewo ne vergadering in de grote zaal vain het Sint Jozephgbouw. De voorzitter, de heer W. Bufzelaar, opende deze bijeenkomst ien verwelkom de in 't bijzonder de heer Herman die Geijer uit Leiden, die kwam spreien over: „De legende van de zwarte Mid denstand". De voorzitter deelde in zijn openings woord tevens mede, dat in Januari we derom een zeer belangrijke vergadiering zal worden gehouden. Hierna kreeg de heer De Geijiesf het woord. Spreker ging diep in op de pro blemen der Middenstand. Eé|n daarvan is wel de legende, dat Middenstan ders zwarte handelaren zijn. Dit is echter, aldus spr., een aantasting van de middenstand en spreker belichtte dit met meerdere voorbeelden. Die over heid wantrouwt in zekere zin de mid denstand- De regeringspolitiek is echter niet vóór de middenstand, integelndeel. Vele be palingen en belastingen van verschillen de aard drukken de midden stand. De kleine onderinenner moief hef hardste werken voor zijn dagelijks brood. Dag en nacht is hij druk en ook hij mag toch loon naar werken hebben en zijn prestaties in zijn prijzen calculeren. We moeten tegen deze politiek de wa penen smeden door organisatie in Vak- en Standsorganisaties en publiek en overheid overtuigen van de goecie kant van de middenstand. Hoe groter en hechter de organisatie, des te mleer in vloed en kracht kan er uitgeoefend wor den bij de Overheidsinstanties. Hierna werden er nog meerdere urgente problemen aangesneden en tot volte te vredenheid der aanwezigen behalndeld- Nadat de voorzitter de heer De Geijer had bedankt voor zijn leerzame cause rie, sloot hij deze geanimeerde vergade ring.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1