NIKAPROBA. Wij zijn nog sterk De vlag in top* S. E. C. is kampioen» IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SGESTDIJK De eerste zet op het Schaakbord van Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 21. HnresuVan Weedesïraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 DINSDAG 16 MAART 1948. Het gaat met grote en trouwens ook met kleine landep, net als met mensen- Zo lang ze zichzelf kunnen redden, bekok stoven ze hun zaakjes het liefst zelf. Komen ze „boven de streep'', kunnen ze méér dan alieen maar hun eigen za ken voor elkaar boksen, dan komt meestal de onbedwingbare zucht om zich niet de zaken van oep ander te bemoeien. We vinden dat niet mooi. Maar wees eer lijk, lezer. Zijn we zelf, als land iep als mens, veel beter? Het gebeurt ook, dat landen onlief de streep'' terecht komen. Dat ze hun eigep boedel niet kunnen beredderen. Dan zijn er drie mogelijkheden: óf ze wor den opgeslokt door de groteren, óf ze verkommeren, óf ze zoeken toenadering tot de buren, die in even kommervolle omstandigheden verkeren. De. laatste oorlog heeft twee landen bóven de streep laten komen Rusland en Amerika. Vele anderen zijn er onder gezakt. Alle naties van Europa, behalve dan die ene. Het Oosten is practïsch in de Slavische slokdarm terechtgekomen ,en velen me nen, dat de rest va:n Europa geen andere keus heeft, dan in het keelgat van Un- cle Sam te verdwijnen. Wat er kan gebeuren, weet men niet. Maar waarschijnlijk lijkt ons dat laat ste toch niet toe. Het verlangen om zelf standig te blijven is té sterk en ook de krachten in West-Europa zijn te sterk om zo maar met huid en haar te ver dwijnen in de muil van Sam of Joseph. Te sterk in West-Europa? Ondanks de economische, ondanks de politieke, on danks de sociale verzwakking, die bet Westen sinds 1940 onderging? Ondanks de financiële crisis in Frankrijk? On danks de economische crisis in Engeland? Ondanks „begroting zonder dollarhulp'' van Xieftinck? Inderdaad, ondanks dat alles. Laten we niet vergeten, dat, alhoewel er in West-Europa vele fabrieken zijn weggebombardeerd of van hun machine rieën beroofd, de mogelijkheid er nog steeds is om, wanneer die fabrieken weer zijn opgebouwd en wanneer die machinerieën er weer in zijn aangebracht, voordeliger voor de uag te komen dan voor de oorlog. Want een groot deel van onze industriële uitrus ting zal dan een hyper-modarnie zijn. Natuurlijk steken we ons daarvoor op een of andere manjar in de schuld, ne men wij verplichtingen op ons. Maar wa ren Rusland en Amerika, nog geen men senleeftijd geileden, financieel niet aange wezen op dezelfde landen, die nu vre zen hun slachtoffer fe worden? Die verplichtingen doen hef ten slotte niet, maar wel de wil om op een eerlijke SEC ging Zondag o,p visite In hef stadie bij de zee En uit Harderwijk bracht SEC ops 't Voetbalkampioenschap mee. Van 't gewicht van deze wedstrijd Was het elftal zich bewust; Het werd een-pul, heit werd twae-nuj. Het was drie-nul bij de rust. Na de thee brak Harderwijk los En zij vonden hef Soesfer niet; Daarna gingen Soester kogels Op een rij elrip als vet! Zes-een is de stand geworden Bij het laatste fluitsignaal; Zes-een, wat eep overwinning, Héél Soest vindt het kolossaal. Lest-best is hier waar geworden, SEC gaf hier de laatste klap; Kampioenen, die prestatie Vinden wij geweldig knap! Soest biedt zijn visitekaartje Aan het elftal „m.h.g." Want de S,oester sportlui levein Allemaal met jullie mee, HULDE, stoere Soesfer knapen, Voor de kleuren van GROEN-WIT; SEC heeft weer eens echt bewezen, Dat er pit in 't elftal zit. HULDE, fiere Kampioenen, Jullie elftal is héél sterk; Ga zo voort, dan zul je krijgen, Nóg veel groter kroon op 't werk. De Promotie-competitie Is altijd een zware taak; Speel met 't hoofd, speel met de blenen, Maar schiet bovenal goed raak! Speel met rustig zelfvertrouwen, Maar vooral met veel' élan, Speel zoals wij 'f allen willen, Speel, zo „SEC'* alleen dat kan! Soesfer Voetbalkampioenen, 't Liep in dit seizoep gesmeerd; Ga zó door, dan zijn wij zeker, Dat ie dit jaar promoveert, 't Kampioenschap is veroverd, Een prestatie - méér dan knap; Alle Soestenarep wensen: S.E.C. het DERDE-KLASSE-SCHAP! j E. v. E. manier die verplichtingen af fe lossen en weer „-/rij man'' te worden. De techni sche capaciteiten daarvoor zijn in Euro pa zeker aanwezig. Politiek is Europa een verbrokkelde een heid tussen twee wiereldinachfen. Fijn gewreven. Men kan het echter ook zó zien, dat juist door de druk waaronder de Europese landen staan, althans dp Wesf-Europese, dichter bij elkaar worden gebracht. Maar volstrekte politieke on macht? De Scandinavische landen hebben juist te kennen gegeven, dat ze in de wereld politiek graag op eigen benen blijven staan en onze minister van Buiten landse Zaken heeft onlangs nog met zo veel woorden gezegd: „Wat onze buiten landse politiek betreft, b[ehoran we tof het Westen ep onze samenwerking is, de omstandigheden brengen dif mee, in de eerste plaats gericht op het Westen. Maar eveneens is samenwerking met het Oos ten ops welkom''. Mocht een grote mogepdhieid van het Westen iets gaap ondernemen tegem hef Oosten, dan willen we toch ^erst zelf eens bekijken, wat er aan de ,,hand is, voordat we ergens aan meedoen. Dat is nu piet bepaald de taal van ie mand, die al halverwege hef keelgat van de eep of andere Holle-BoUe-Gijs steekt. Werkelijk, wie nóg zóveel eigenwaarde heeft, is nog sterk! Nu hef uit onze bekendmaking in de „Soester Courant'' van Vrijdag j.L be kend is, dat Nikaproba latep we niet zeggen eep federatie maar een ovier- koepelingsorgaap is van Nlwin, KAthotliek Thuisfront, PRÓtestanfs Thuisfront en BAnd Nederland-Indië en zich belast heeft met de welzjjns-verzorging van alle Soester militairen op iep overzee, iets, waartoe elk der hierboven genoem de lichamen afzonderlijk niet in staat is j en op verzoek vap het gemeentebestuur j tevens is geworden het plaatselijk demo- bilisatielichaam, tot de vorming waarvap door de overheid is aangedrongen, zal het een ieder duidelijk zijn, dat, wil dit werk slagen, de hulp vap alle gemeente- narein nodig is. Nikaproba zal voor haar acties ,over geld moeten beschikken en om dat te verkrijgen, stelt zij zich voor verschillende wegen fe bewandelen, waarbij het steeds haar streven zal zijn niet alleen fe ont vangen, maar gelijktijdig te geven. Al zeer bijzonder komt dit tot uiting in de eerste actie, welke wordt ingezet ep welke bestaat In het orgapïslaren van eep KUNST- EN BONTE AVOND op Donderdag 8 en Vrijdag 9 April a.s. Door een bijzondere opzet van deze avonden, zal het mogelijk zijn U een hoogstaande avond te bieden tegen eep lage entreeprijs, waarbij heit reeds te vo ren vaststaat, dat hieruit batep voor het werk dep jongens overzee zullen wor den geput. Wellicht vindt u dit een weinig bout gesproken, maar als wij u zeggep, daf hetgeen wij u op die avopdan zullen bie den ons niets kost, dan zult u beamen,, dat alles, wat wij van u ontvangen, winst is. Bij f organiseren van deze avonden zijn wij n.I. uitgegaan van de stelling, dat al les, wat voor deze avonden nodig is geen kosten voor ons mag medebren gen en hiermede zijn wij ten volle ge slaagd. Een keur vap medewerksters en mede werkers, merendeels ingezetenen, hebben op eerste vcrzoiek hun belangeloze me dewerking voor beide avonden toegezegd, de zaal, het Sint Jozefgebouw, wterd gra tis ter beschikking gesteld, drukwerk cp reclame worden gratis verzorgd, terwijl alle verdere wierk gratis wordt ver richt. 1 Wie deze medewerkenden zijn? Hier zijn ze! Mevr- Elisabeth fe Boekhorst, sopraan. Mevrouw Nels de Blij, piano, begeleiding. Elfride Pilon, piamo- Alle Roodbergen, tenor. Betty Prosman, piano, begeleiding. Eduard van Eedon, de Soester Clinge Dorenbos. Piet Ekel, radio-acteur en voordrachts kunstenaar. Jaap Veenstra, de zanger van het Levenslied. Cor Galis, humortót en conferencier. Ton Cup, goochelaar ep buikspreker. Het lijkt ons ongewenst iets ter toelich ting te zeggein van de dames Te Boek horst en De Blij. Alles wat wij. zouden zeggen, zou alleep afbreuk kunnep doep aan hef grote kunnen van deze dames. Mej. Pilon, sinds enige japen in Soest woonachtig, is reeds algemeen bekend als een zeer begaafd pianiste. Alle Roodbergen is 'n jonge zanger met een glasheldere stem, die, mede door zijn lessen van Mevr- Te Boekhorst, op belangrijke avonden reeds grote succes sen mocht boekep, terwjjl Mej. Pros- man, die nog steeds leiding geniet van Mevr- De Blij, kan gezien worden als een uitmuntende rechter hand van Alle Roodbergen. En wat te zeggeji van de heren, die het bonte gedeelte vap de avond voor hun rekening nemen? Wat te zeggen van onze dichtelr-zanger Van Eedep, wat van een Piet Ekel, die de verschillende types in z'n werk steeds zo uitnemend weet te treffen, wat van een Jaap Veenstra, die nog pas kort ge leden in onze gemeente eeln groot succes mocht oogsten, wat van een Ton Cup, de wininaar van de le prijs van hef grote goochelconcours 1948 te Hilversum en tevens winnaar van de wisselbaker vap het nationaal goochelconcours fe Amster dam, die tevens bekend staat als een der beste Hollandse buiksprekers ep wat uiteindelijk te zeggen van 'n Cor Galis, die de aanwezïgep doet schudden van de lach. Het zijn allein krachten van de bovepsfe plank, die, tot ops vermaak en in hef be lang van onze jongens overzee, bef beste zullen gevein> waartoe zij in staat zijn. De redactie van dit blad heeft haar ko lommen open gesteld voor alle publica ties van Nikaproba ein haar acties en hierdoor zijn wij ip de gelegenheid bin nenkort verdeTe publicaties te doen. Thans reeds zoudeto wij u echter willen adviseren houdt Donderdag 8 of Vrijdag 9 April a.s. vrij en zorgt, dat u er vlug bij bent, wanneer binnenkort met de kaartverkoop wordt begonnen, want, hoe wel twee avonden zulllen worden gege ven, staat het reeds fhalns vast, dat velen zullen moeten worden teleurgesteld. Zo is het S.E.C. dan gelukt de nek-aan- nek race vap de laatste wieken met Voor waarts te Utrecht, nadat Amsvorde was afgevallen, in haar voordeel te beslech ten. Tof aan de laatste wedstrijd was hef onzeker, wie de kampioenstitel zou be halen, waaruit blijkt, dat onze Soesfer dlub de overwinning niet cadeau gekre gen heeft. Het is niet de eerste maal, dat S.E.C. voor de deur van de derde klasse staat. Reeds hef eejrste jaar, na de fusie tus sen E.S.V.A.C- en SOEST in 1958, wist zij na eep' beslissingswedstrijd tqgen A.P.- W.C., pp het U.V.V -terrein te Utrepht, het kampioenschap te veroveren- In de promotiewedstrijden met het Am sterdamse H.E.D.W. en A W. te Bussum, faalde zij in haar laatste wedstrijd te gen A.W., die met 31 won. Drie siei- zoenani later deed S.E.C. wederom een poging de derde klasse binnen fe drin gen, maar ook nu bleken de promotie wedstrijden te zwaar. Ondanks deze te genslagen ging zij onversaagd verder- Jn de noodcompefitie tijdens de bezettings jaren deed zij uitstekend werk, door als tweede in haar klasse te eindigen, waar bij zij verschillende behqnde derde klassers achter zich lief. Thans is wederom de zo begeerde titel bereikt. Ongeslagen. S.E.C. wachten nu zware wedstrijden, doch zij heeft het voordeel, dat zij meer met dit bijltje gehakt heieft. Het zou het mooiste cadeau voor het bestuur zijn, als de pltoeg er ip kon slagen bij het 10-jarig bestaan, dat dif jaar gevierd wordt, het derde klasse schap aan te bieden. Dat ook de leiding in goede handen is, blijkt wel uit het feit, dat het dagelijks bestuur, de heren Dr- P. Donker," voor zifter, C. van Wijngaarden, secretaris en H. v. d. Broek, penningmeester van de oprichting af nog zifting heeft. S.E.C. proficiat! Dat .het 'bestuur niat bij de pakken neerzit, blijkt wel uit hef feit, datS.E.C. a.s. Zondag reeds een nuttige oefenwed strijd in het Burg. Dekethpark speelt tegen de sterke 3e klasser Olympia uit Gouda. Deze wedstrijd wordt voorafgegaan door een veferap|enwedstrïjd, waarin van de S.E.C.-zijde het voltallig bestuurmej enige oud-bestuursleden de strijd zal aanbinden tegen de Soester Motorclub. DE ZAAK DE HOND. Het Utrechtse Tribunaal adviseerde te gen mevr. de wed. M. J. Harfman-D|ep I-fond alhier, wegens haar lidmaatschap van de N.S.B. en hef financiepl steunen van de partij: ontzetting uit de beide kiesrechten en verbeurdverklaring van vermogen tof een bedrag va/n f2000. Iedere keen; als ik onze Heer Smit zag, heb ik geprobeerd hpm te ontfutselen wat NIKAPROBA wel mocht wezen. Maar het enige hoorbare resultaat, dat ik op een keer, pa heel lang zeuren, be reikte, was zoiets als: Bèh. Ik ben toen in de richting van geiten gaan zoeken en naar de werking vap automatische voerbakken met vreet-sfop- kleppen ep nog anderte mogelijke an on mogelijke dingen, maar ik kon er niet uitkomen. Nu ben ik pooit een licht geweest in puzzles oplossen, maar met eep ijver, omgekeerd evenredig aap' het resultaat, begon ik er steeds wieer aap. Samen met m'm vrouw heb ik gepro beerd NIKAPROBA te passen op arti kelen, vap schoensmeer af tot zelfwer- kende-vuile-vaaf-afwasmachine miet een afdroogappapaat toe. In 't blad van Vrijdag j.L is nu 'n tip van de sluier opgelicht- Dinsdag, dus vandaag, zou er meer volgep. Ik ben er zeer benieuwd naar en wat ik er tot nu toe van weet, is verbluffend. Het zou prachtig z.ijn als de plannen slagep ep wij Soesters zeggen: het moet slag'in. We zijn in Soest laten we er maar geen doekjes omwinden geen hardlo pers, maar ik ben er van overtuigd, dat we nu in Soest ons zelfs gaan overtref fen en dat NIKAPROBA een succes gaaf worden, waarop menige gemeente jaloers zal1 zijn. Iedereen gaat hier aan mee doen, want wat zal „onze jongens" een pleizierigler gevoel' .geven, dan thuis fe komen na een lang|e afwezigheid ep dan fe bemerken, dat wij meeleven met hun behouden fhuiskom&f? Iedereen wpef, dat „de jongens overzee" een ontzaggelijk werk voor ons allen hebben gedaan. Voor u, voor mij, voor iedereen! Vermoedelijk behoef ik het bestuur van NIKAPROBA geen idee aan de hand fe doen om aap pingping fe komen. Mijn idee is trouwens helemaal niet origineel» maar wel pracfisch en rendabel gebleken voor verenigingen, die hief toepasten. Namelijk: iedere Solester winkelier zet op z'n toonbank een' busje voor NIKA PROBA en probeert van z'n klanten met een heel zachte wenk wat klein geld af te troggelen. Vele kleintjes makiep één grote en de winkelier laat er zelf ook wél eens Iets inglijden, vooral wanneer hij zo nu en dan 's avonds verheugd is over de in houd van zijn kas. H. OEKMAN. VERDACHT VAN VERRAAD. De gewezen caféhouder G. J. Lengers alhier had zich voor hef Bijz. Gerechts hof te Utrecht fe verantwoorden wegens verraad. Hem was ten laste gelegd dat hij op 15 Januari 1945 aan enige leden van de Sicherheitspolizeï uit Amsterdam, die bij hem pp bezoek wanen, de ver blijfplaats van zekere Verboom had ver raden. Deze Verboom, bekend onder de naam van „Oom Roel werd door de Sipo ge zocht, omdat hij verdacht werd van wa pensmokkel ten behoeve van de illegali teit. Verdachte ontkende de heren van de Sipo ooit op bezoek gehad te hebben, maar deze personen, als getuigen gedag vaard, verklaarden wel degelijk bij Len gers geweest fe zijn om naar het adres van Verboom te informeren. Die waard zou hun dat ook verteld hebben, maar dat was feitelijk niet nodig gewieesf, om dat zij hef toch reeds wisten. Om deze reden meende de procureur- fiscaal aan Lengers de schuld nief al fe zwaar fe moeten aanrekenen en requi- rcerde hij vrijspraak. Het Hof zal 18 Maart a.s. vonnis wijzen. CHARLOTTE KöHLERAVOND. Op Maandag 22 Maart komt Mevrouw Chariotfe Kohier met haar nieuwe voor dracht „Waarheid of verbeelding" in ho tel Eemland. Mevrouw Kohier is niet opgetreden jn hef afgelopen winterseizoen. Soest zal een der allereerste plaatsen zijn, waar zij haar nieuwe stuk trepjgf. Het is de be werking door Krisfine D'haen van eep novelle van Henry James De auteur Henry James heeft in zijn boek de vraag gesteld: „Waar ligt de grens tussen waarheid en verbeelding? Tussen schijn en werkelijkheid? En heeft de verbeelding soms niet even ca- tastrophale gevolgen als de realiteit? De goede luisteraar zal de waarheid vin den. Mits hij komt luisteren naar Neer- land's grootste declamatrice: Charlötte Kohier! Nu, evenals twee jaar geleden, is het 't Dept. Soest der Maatseh. tot Nut van 't Algemeen, dat niet allieen leden an introducé s, maar ook anderen de ge legenheid biedt van d|e kunst van deze uitzonderlijk begaafde vrouw fe genieten.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1