Alweer een dode mus. NOG EVEN NIKAPROBA. Een Kuiper*Kunstschilder, IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG - No- 26. Bnreau: Van IVeedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart f 1.50 - Per post f 1.75 DINSDAG 6 APRIL 1948. De Internationale Handels- conferentie te Havana. Na zes maanden moeilijke onderhande lingen is te Havana eindelijk het inter nationale handelsverdrag gesloten. Vertegenwoordigers van 53 landen heb ben daar geconfereerd en zij zijn er ten slotte in geslaagd een ingewikkeld hand vest aan te nemen, dat wel door geen enkele staat ter wereld geratificeerd zal worden. Het gaat met dergelijke internationale verdragen zo, dat de afgevaardigden na langdurig overleg en voortdurende rug gespraak met hun regeringen tenslotte zich neerleggen bij een aantal bepalin gen, zonder dat men zich nog reken schap geeft van de practische uitvoer baarheid daarvan. Maar het zijn de volksvertegenwoordigingen, d.w.z. de parlementen, die er het laatste woord over hebben. Deze goedkeuring in ieder parlement van de 53 deelnemers noemt men de»ratificering. Bij het zo juist ge sloten verdrag is bepaald, dat minstens 20 landen de overeenkomst geratificeerd moeten hebben, eer de bepalingen van kracht worden. Maar juist bij de open bare bespreking van een dergelijk ver drag in het parlement pleegt de critiek los te komen en als we aannemen, dat een gemiddelde van 10 sprekers per par lement er hun mening over zullen geven, dan zullen nog honderden redevoerin gen nodig zijn eer de overeenkomst af gehandeld is. Bovendien is het resultaat van Havana alleen nog maar goedge keurd door de gedelegeerden. Of de re geringen het over zullen nemen is nog lang niet zeker, zodat het best mogelijk is, dat dit verdrag niet eens de parle menten zal bereiken. Veel hebben we niet vernomen over de eindeloze discussies in Havana, maar wat er van doorsijpelde, getuigde door gaans van een hopeloos theoretisch ge- praat, waarbij de overmachtige positie de. Ver. Staten sterk z'n stempel drukte op de voorstellen. Nu is het in dit op zicht met Amerika een moeilijk geval. Enerzijds verlangt men daar, dat de handelsbelemmeringen in de gehele we reld zullen worden weggenomen, maar anderzijds verzet de Amerikaanse indu strie zich met hand en tand tegen iedere maatregel, die de invoer naar Amerika zou bevorderen. Vandaar dat Amerika wel veel uitvoert, maar naar verhouding weinig invoert. Daardoor kunnen de Europese staten hun Amerikaanse aan kopen niet met eigen producten beta len; zij moeten met dollars of met goud over de brug komen. Maar aangezien ze geen dollars kunnen verdienen door die stroeve Amerikaanse handelspoli- iek, aangëzien ook blijkt dat hun goud voorraden nagenoeg uitgeput zijn, moe ten zij hun aandelen in Amer. maat schappijen verkopen om aan dollars te komen en verder leven van Amerikaan se credieten. Op de duur moet dat mis lopen. Onvervulbare eisen. De conferentie van Havana had tot doel de grondslag te leggen voor een gezon dere handelspolitiek over de gehele we reld, doch het nu aangenomen verdrag verlangt, dat de deelnemende landen zich zullen verplichten hun markten vrijwel onbeschermd open te stellen voor buitenlandse concurrentie. Dat is iets, dat in theorie misschien zeer wen selijk is, maar dat in de praktijk niet toegepast kan worden. Zo lang de pro ductie in Europa niet op peil is, zo lang de muntwaarden van de verschillende landen totaal ontwricht zijn, zo lang de officiële wisselkoers van het geld niet overeenkomt met de waarde, die men op de vrije markt daar aan toe kent, zo lang is die conditie totaal onvervulbaar. Daarom durven we gerust voorspellen, dat deze handelsovereenkomst net zo veel waarde zal hebben als 20 jaar ge leden het beroemde „Kellog-pact" waar bij „de oorlog in de ban werd gedaan." De werkelijke waarde van dat verdrag, dat met veel omhaal en vertoon in Pa rijs tot stand was gebracht, was nihil en zo zijn er nog een aantal even plechtig ondertekende en even waardeloze inter nationale verdragen aan te wijzen. Maar hoe dan wel? Met dat al blijft de noodzaak bestaan om de internationale handel te verster ken. Naar onze mening is het aangewe zen middel daartoe het scheppen van internationale credieteij, het in de vaart brengen van meer schepen en het op voeren van de productie door het beter verdelen van de grondstoffen. Als ieder land meer te verkopen heeft, komt de handel vanzelf los en vindt men door handelsbesprekingen van land tot land en tussen onderling verenigde groepen landen op natuurlijke wijze tot welke hoogte men elkander van dienst kan zijn. Daarom hebben wij meer fiducie in zulke combinaties als de Benelux, in de samenwerking met Frankrijk en Enge land en met de gezamenlijke Scandina vische Staten, maar vooral ih de uitvoe ring van het Marshall-plan, dan in de ondertekening van een grootscheeps verdrag, dat niet in de eerste plaats uitgaat van de harde werkelijkheid van vandaag. Het is dan ook wel opvallend, dat de in ternationale pers aan het resultaat van de conferentie van Havana maar bitter weinig aandacht heeft besteed. Alleen vraagt men zich af, waarom zoveel geld wordt uitgegeven om dergelijke prac- tisch waardeloze overeenkomsten uit te broeden Op bezoek bij een merkwaardig man. Koos Stikvoort kuipt en schildert. Nabloeier der Haagse School. Kijk talent. De Achterham te Alkmaar is een nauw straatje, waar de gehele dag het lied van de arbeid klinkt. Lage, oude huisjes, som mige zelfs eeuwenoud, zien vermoeid neer op de drukdoende ambachtslieden, de sme den, timmerlui en kuipers, die steeds veel werk aan de winkel hebben. Aan de Achterdam, nummer 8, woont kui per Stikvoort en dat is een bekende naam in 't vak. Reeds ruim 150 jaar zijn de Stik- voorts kuipers: overgrootvader vervaardig de reeds tonnen, diens zoon volgde hem op, kleinzoon kwam ook in de zaak en zo zette ook diens zoon, Koos Stikvoort, de traditie voort, terwijl nu een lid uit de nieuwe gene ratie al weer klaar staat om het bedrijf over te nemen, want de kuiper die nu nog 't be wind voert, zou zich 't liefst terugtrekken uit 't vak. Terugtrekken Iemand, die nog geen vijftig is? Ja, waarde lezers, maar Koos Stikvoort is ook geen gewone kuiper. Hij Doch laten wij hem zelf aan 't woord laten. Antwerpse tijd. Wij verhuizen daarvoor met Koos naar het naastbijgelegen perceel waar eis des tijds wasmachines te koop staan en klimmen hem na op een donkere, kronkelige, houten trap, die naar het atelier leidt. En hier in Stikvoort's heiligdom, is de sfeer direct aan wezig en komt de weinig pratende man los. „Natuurlijk zou, zoals m'n gehele familie voor mij, ook ik in het kuipersvak opgeleid worden en ik kwam daartoe bij mijn vader in de zaak. Echter reeds als kind tekende ik goed en langzamerhand werd de drang om kunstschilder te worden zo sterk in mij, dat ik tenslotte toestemming kreeg om in Antwerpen de Koninklijke Academie te be zoeken. Voor die tijd had ik natuurlijk niet stil gezeten, al mijn vrije tijd wijdde ik aan mijn geliefde schilderkunst. Ik was lid van de oude Alkmaarse vereniging „Kunst zij ons doel" en had reeds vijf jaar les gehad van de kerkschilder, Klasener. In Antwerpen had ik een heerlijke tijd; als ik daaraan terugdenk, springt nog mijn hart op van vreugde. Ik had er les van prof. Opsomer en van Charles Mertens en ver scheidene le en 2e prijzen mocht ik reeds toen met mijn werk behalen. Een minder prettige herinnering heb ik aan de vorige wereldoorlog. Ik moest in dienst en veel van mijn illusies moest ik opgeven. Ik trad in 't huwelijk en kwam terug bij mijn vader in de werkplaats. Als je een gezin hebt, moet je er voor zorgen en het te eten geven, nietwaar?" Zo vertelt Koos Stikvoort verder. Hij is een bescheiden natuur, veel laat hij weg, eigen roem ligt hem niet. De tijd gaat voort. Koos blijft schilderen. Al zijn vrije tijd benut hij om zich verder te bekwamen. Zondags trekt hij er op uit. Totdat Huysmans ,de kunstschilder, bij een expositie in „Kunst zij ons doel", zijn na tuurtalent ontdekt. Stikvoort blijkt een hoogst begaafde nabloeier van de Haagse te zijn; bewondert b.v. Millet, een der grootste voorbeelden van de Haagse school, zonder evenwel zijn werk daardoor te laten beïnvloeden. Hij behoudt een absoluut eigen accent. Dan wordt hij in ruimer kring be kent, sluit zich, op verzoek, aan bij de Ber gense Kunstenaarskring en treedt toe tot „De Onafhankelijken". Grote voorbeelden. „Weet je, wat 't was", zegt Koos. „Voordat ik grotere bekendheid kreeg in 't land, was 't wel 'ns vervelend hier in Alkmaar. De mensen dachteneen kuiper kan dat nu wel een kunstschilder zijn, zou dat nu wel goed zijn? Maar zij vergaten, dat Vondel kousen verkocht en Pieter de Hoogh huisknecht was. Voorbeelden, die nog met talrijke an dere (Jan Steen) aan te vullen zouden zijn." Maar 1938 werd een groot jaar voor Stik voort. Toen exposeerde hij in „De Ronde Brug" in Amsterdam en zijn werk werd op gemerkt door de vooraanstaande,kunstcri tici. Om strijd werden zijn schilderijen en tekeningen geprezen en het hek was van de (Achter)dam. Koos laat recensies zien; ze zijn zonder uitzondering in lovende toon ge steld. Talrijke werken verkocht hij, doch toen was 't weer kuipen. Want een gezin van negen mensen te onderhouden is geen sinecure. Toch kon hij hierdoor een langdurige reis naar Nunspeet maken, waar hij uitgenodigd was door Frans Huysmans. Ook daar, waar hij kennis maakte met een verwante geest, Arthur Briët, heeft hij een mooie tijd ge had. Het schilderen van intieme interieurs, van behoeftigen - en armen in dit leven, heeft zijn liefde. In 't begin kon Koos niet zo gemakkelijk met de eenzelvige boeren overweg, doch later ging dat beter. Vele souvenirs aan die periode zijn nog in zijn atelier te vinden: een driepoottafel, oude stoelen, boerenkledingstukken. Een man met idealen. Nu is Stikvoorts bekendheid nog steeds groeiende, zijn talent heeft zich verdiept'en verrijkt. Talrijke doeken van hem bevinden zich In het buitenland, Frankrijk, Engeland, Amerika. Van de 4000 werken, die in het Rijksmuseum in Amsterdam gehangen heb ben tijdens de tentoonstelling van heden daagse schilderkunst, gingen er 400 naar Brussel. Een doek van Stikvoort (erfje in Nunspeet) was daar ook bij. „Spanje, weet je, dat is al sedert mijn jeugd een hartewens", zucht Koqs en zijn ogen glinsteren. „Of Zuid-Frankrijk of Reims of Amiens om daar in de kathedralen te wer ken, zoals ik onlangs deed in Brugge. Als ik er zo „uit" ben, lijkt het of het steeds regen is geweest en ik dan voortdurend in de zonneschijn loop! Maar ik zal blij zijn, als ik mij nu spoedig geheel aan mijn schilderkunst kan wijden en mijn zoon de zaak kan voortzetten. Als ik dan nog vijf en zestig of zeventig jaar mag worden, dan zaï ik toch mijn werk vervuld hebben!" En wie zou dat Koos Stikvoort niet toe wensen? Want zijn geluk is tegelijk het ge luk van onsde kunst, een der hoogste goe deren der mensheid! KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat de op 22 Februari j.1. vastgestelde kiezerslijst, zoals deze thans luidt, van 1 April 1948 tof 1 April van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens de wijzigingen daarin ten ge volge van rechterlijke uitspraken, wel ke wijziging der lijst bevellen, te bren gen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage n>e- dergelegd en, tegen betaling der koste») sfemdistrictsgewijze, in uittreksel, ver krijgbaar. OPROEP. De Burgemeester van Soest roept gezags getrouwe ingezetenen op, die bereid zijn deel uit te maken van de in oprichting zijnde vrijwillige reserve gemieente-politte. Gegadigden moeten: le- Nederlander zijn; 2e van onbesproken levenswandel zijn; 5e- voor zover zij niet militair dienst plichtig zijn, de leeftijd van tenminste 21 jaar en ten hoogste 65 Jaar bereikt hebben; voor zover zij wel militair dienst plichtig zijn, de 'leeftijd van tenminste 45 jaar wat officieren betreft, van tien minste 40 jaar wat onderofficieren en korporaals betreft en van ten minste 28 jaar wat manschappen betreft en ten hoogste de leeftijd van 65 jaar bereikt hebben 4e- een goedie gezondheid genieten blij kens een over fe leggen geneieiskundigp verklaring. In de Sociale verzekering en geldelijke beloning van de vrijwilligers wordt voor zien. Schriftelijke aanmelding aan het bureau van politie. De aanmelding sluit op 17 April 1948. NEDERLANDSE BLINDENBOND. Maandag 12 April, 's avonds om 8 uur, houdt bovengenoemde Bond een Kunst- Propaganda-avond in hef Kerkgebouw van de Nederlandse Protestantenbond „Religie en Kunst Rembrandtlaan 20. De namen der solisten, allen blinden, waarborgen een mooie avond, die op hoog kunstzinnig peil zal staan. Guste van der Heijden, violiste en Johan Sleg- tenhorst spelen o.a. een sonate van Lo- catelli. Tegen de tijd, dat de krant gaaf draaien, moet je Hr. Smit nooit lastig' vallen. Dan kan hij je, zoals dat heet, missen als kiespijn. Dus.ging ik Zaterdagochtend naar hem toe, om te weten, fe komen wat ik weten wilde. Inplaafs van een rustig Zaterdagochtend- kantoor vond ik hem in hemdsmouwen en losgerukte das en in een nogal opge wonden stemming. Hij keek me aan met zoiets van: Ook dat nog. Opem'n vraag of er nog iets voor me wa* zei hij; „Zou je me een pleizier willen doen Oekman en ophoepelen?'* Dat prikkelde me om juist nog wat te blijven, want ik hou er van om mensen te zien, die het druk hebblen. Ik ben stil in een hoekje gaan staan ea kwam er al vlug achter, dat hef Nikapro- foa was, die hier de zaak zo grondig op stelten zette. De voorverkoop voor de avonden in het Sint Jozefgebouw aan medewerkenden en per telefoon besfeel- lenden was in volle gang. De telefoon stond niet stil en achter het loketje stonden de liefhebbers voor een plaats, met contant geld in de hand, te dringen. Zo af en toe waagde ik eens een infor matie. „Hoe het met de vrïjkaarfjes stond?" Hr. Smit keek me aan en dacht blijkbaar, dat ik ergens op uit was. „Hier betaalt iedereen, Oekman, van hoog tot laag. Wel of geen commissie lid, wel of geen Burgermeester; genodig den kennen we niet." Ik was er even beduusd van, want dat is toch wel een unicum. „En hoe het met de tombolaprijzen ging?" „Man", zei hij, „ik heb geen tijd om je dat allemaal te vertellen, maar 't is enorm- zoals de Middenstanders uitpak ken en het zijn allemaal pracht prijzen. De S,oester winkelstand heeft zijn beste beentje voorgezet, maar ook de andere ingezetenen tonen veel belangstelling voor de zaak. Hef is een genot te zien, hoe men in Soest met onze jongens overzee meeleeft. Het belooft een groot finan cieel succes te worden »n de roedewier- kenden garanderen een avowd om nooit te vergeten. Alles gratis, met uitzondering van de zit plaatsen en de hete opbrengst voor onze jongens. Jammer, dat de zaal niet nog groter is." Ik heb toen nog voorgesteld staanplaats-en fe gaan verkopen, maar toen schoot hiem schijnbaar te binnen, dat hij me ver zocht had op te hoepelen, want hij zei: „en zou je de deur achter j.e willen sluiten?" H. OEKMAN. Hef bestuur van Nikaproba verzoekt ons mede te delen, dat Mevr. De Blij, zeer tot haar leedwezen, verhinderd is mjede te werken aan de Kunstavond en Bonte Parade op a.s. Donderdag- en Vrijdag avond in het Sf. Jozefgebouw. Haar plaats wordt thans ingenomen door Mevr. Amé Benning-Horselenbierg te Baarn. Terwijl wij dit schrijven zijn voor bei de dagen nog een klein aantal toegangs bewijzen verkrijgbaar. Hoe bet hiermede gesteld zal zijn op het tijdstip van ver schijning van ons blad, kan natuurlijk niets worden gezegd. Zij, die nog kaarten wensen rad^en wij echter aan zich direct persoonlijk of te lefonisch (No. 2566) te wenden tot h^t bureau van ons blad, alwaar ook plaats bespreking mogelijk is. Frits van Tingen zal voordragen uit eigen dichtboek, terwijl de organist, Theo van Driest, een Toccata en Fuga van Bach zal ver lol kei;,. De propagandist Joh. van den Berg vertélt over leven en werk der blinden. Wij wekken de inwoners van Soest van harte gaarne op, door hun aanwezigheid er toe mede te werken, deze avond in alle opzichten te doen slagen. De musisï zorgen voor het ene gedeelte, aan ons om onze belangstelling en verantwoorde lijkheid te tonen tegenover hen, die in menig opzicht zoveel moeten missen en hun te doen weten, dat wij achfler hen staan en dankbaar zijn voor de rijke ga ven, die zij aan hun medemensen willen uitdelen. De entreeprijs is bepaald op f 1. Kaarten kunt u bekomen bij de leden van 't comité van voorbereiding en voor zover nog voorradig s avonds aan het Kerkgebouw. Mevr. E. B. Prinsen-Burghoorn, School straat 6. Mevr. A. F. Schreuder-Maltha, Pr. Bernhardlaan 17. de heer L. van Vierzen, Parklaan 33. de heer D. de Loo- ze. Praamgracht 7. Mej. C. E. Jolles, A. Paulownalaan 15.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1