Frankrijk. Ofschoon de Fransclien jaarlijks 820 millioen meer moeten opbren gen dan vóór den oorlog, haken zij reeds we der naar een strijd met Duitschlaud, en be steden zij 37 millioen meer aan het leger dan onder Napoleon III. Is dit om volksge luk en volkswelvaart te vermeerderen Wel neen, om hunne militaire eer te her stellen Die dwazenReeds denken zij niet meer aan het gekerm hunner ster vende broeders, vaders, zonen, moeders, echigenooteu, kinderen, aan het geknetter der vlammen, die hunne woningen verteer den, aan den honger, dien zij leden. Met den laatsten uhlaan verdween uit hun oog alle gevaar! Alsof het niet kon wederkeeren Alsof wraak, en niet liefde het kenmerk eener christennatie moest zijn Engeland. De Engelsche troonsopvol- ger, de Prins van Wales, die nu aan de be terband is, beeft tijdens zijne ernstige ziekte veel deelneming ondervonden. Het is nu gebleken, dat bij meer gezien was dan velen vroeger dachten, en dit heeft hij daaraan te danken, dat hij zich hij geene staatkundige partij aangesloten, en nooit gebruik gemaakt heeft van den invloed aan zijn hoogen rang verhonden, ter bereiking van staatkundige doeleinden. De democratische vereenigingen te Londen hebben, toen 's Prinsen leven in gevaar was, verklaard: »Ofschoon wij repu blikeinen zijn, betreuren wij het ongeval den Prins van Wales overkomen, wenschen wij, dat hij beter zal worden, en betuigen wij onze deelneming in de droefheid aan zij ne echtgenoote en zijne moeder, de konin gin." Het heeft er veel van alsof die republi keinen het voorschrift: »Hebt uwe vijanden lief!" in praktijk brengen. En dit verdient daarom zoo de aandacht, omdat er landen en zelfs landjes zijn, waar sommigen, indien 't gerecht maar niet zulk een scherp oog en sterken arm had, andersdenkenden wel eens zouden willen wegmoffelen. Ook in Britsch- Kusland. Eenige studenten te Möskau, die onlangs een verzoekschrift hadden opge steld om vrijheid van drukpers te verkrijgen, zijn naar Siberië verbannen. Zwitserland. De Bondsraad heeft de doodstraf afgeschaft, behalve voor militai ren in oorlogstijd. Naarmate de menschen in beschaving en ontwikkeling vooruitgaan, wordt de strafwetgeving menschelijker. Japan. Het Boedhisme heeft hier opge houden godsdienst van den staat te zijn. In het volgende jaar zullen de verdragen met de Buitenlandsche mogendheden in vrijzin nigen geest worden herzien. Kerk- en Schoolnieuws. ••omtrent het tegenwoordige besloten bet thans in de afdeelingen, doch eerst in een volgend zittihgstijdperk, dus over een klein jaarin openbare behandeling te nemen. Ergdenkende menschen zien daarin een voorteeken, dat de Eerste Kamer ook dit wetsontwerp wel weder zal afstemmen en dus vooreerst de last der tienden wel op den landbouw zal blijven drukken. Zij verliezen •daarbij zeker het gewicht der zaak uit het oog. Is de afschaffing der tienden in 't be lang van den landbouw, het behoud er van is in 't belang der rijken, want tienden zijn ecne vrij vrat zekerder geldbelegging dan ef fecten. Daar nu de leden der Eerste Kamer tot de rijksten des lands bekooren, kunnen zij bijzonder goed over de belangen der rij ken oordeelen. Moeilijker is bet voor hen na te gaan, welke belangen hier liet zwaarst wegen, die van den landbouw of die der rij ken, en dat zij daarvoor een langen tijd ne men is zeer voorzichtig. Wij vertrouwen dan ook, dat de Eerste Kamer, als zij tot bet in zicht komt, dat de landbouw moet voorgaan, het wetsontwerp wel zal aannemen. Een wetsontwerp om voor 10 millioen staatsschuld in te koopen en dan te vernie tigen, is door de Tweede Kamer met 40 tegen 20 stemmen aangenomen. Bij de be raadslaging hadden verschillende leden o o hunne bevreemding er over uitgedrukt, dat de minister nu schuld afdeed, en eerlang eene nieuwe geldleening zou moeten sluiten voor de verdediging des lands en de open bare werken. Hoe de vork eigenlijk aan den steel zat, is men niet te weten gekomen. Ook is er bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingekomen, eene nieuwe rechter lijke indeeling behelzende. Daarbij worden rechtbanken afgeschaften nu vertelt men elkander als een geheimdat daaronder ook die van Amersfoort behoort, 't Is waarlijk te hopen, dat het daartoe niet zal komen. Niet alleen toch zou aan Amersfoort, dat meer en meer toont den weg van degelijken voor uitgang op te willen, door het opheffen zij ner rechtbank een onherstelbare slag worden toegebracht, de gansche streek van Amster dam tot Arnhem zou er onder lijden, 't Is waar de Amersfoortsche rechtbank is niet overkropt met werk; doch juist dit maakt haar behoud noodzakelijk. De rechtbanken te Arnhem en te Amsterdam hebben zooveel werk, dat rechters nauwlijks in staat zijn al de processtukken te lezen. Bracht men nu de Veluwe en het Gooi onder Amersfoort, dan kreeg hier de rechtbank wat meer werk, zonder dat zij er door gedrukt zou worden. De Velu wnaars deden eene groote aanwinst, omdat zij Amersfoort vrij wat gemakkelij ker bereiken dan Arnhemwaaronder zij nu behooren; voor de Gooilanders is bet even een uitstapje naar Amersfoort te gaan, zoo dra de Oosterspoorweg gereed is, en dat zal zoo lang niet meer duren, en eindelijk zou door dezen lieilzamen maatregel aan hen, die onder de Amsterdamscbe en de Arnbem- sclie rechtbank bleven bet onschatbare voor deel van sneller recht worden geschonken. Te Bergum, waar groot gebrek aan werk heersekt, hebben eenige ingezetenen op uit- noodiging van den Burgemeester eene som van 4000 bijeengebracht, om voor gemeen schappelijke rekening en risico vlas te koo pen en door de behoeftigen te laten verwer ken. Een zeldzaam, maar des te flinker voor beeld in een land als bet onze, waar vele ka pitalisten in de dwaling verkeerendat zij hun geld-veiliger kunnen toevertrouwen aan staatsschulden dan aan nijverheidsonderne mingen. Hoe ons land tegen een buitenlandschen vijand verdedigd moet worden schijnt men nog niet te kunnen vinden. Onder de ant woorden, die op eene prijsvraag over dat onderwerp zijn ingezonden, is er geen de be kroning waardig gekeurd. De haringvisscherij is thans afgeloopen en heeft voor Scheveningen uitkomsten op geleverd. als nog nooit beleefd zijn. Was de aangebrachte steurharing in 1870 zonder voorbeeld overvloedig, de vangst van 1871 overtreft die van bet vorige jaar met 120,338,120 stuks. BUITENLAND. De prinsen van Orleans-, die met de om wenteling van 1848 uit Frankrijk zijn ver dreven, en na het verjagen van Napoleon III tot leden der Nationale Vergadering geko zen zijn, hebben daarin eindelijk zifting ge nomen. Er is in de Nationale Vergadering eene groote partij, die een der Orleanseu weder gaarne koning van Frankrijk zou zien, doch deze partij is niet opgewassen tegen de vereeniging van die Ier republikeinen met die der legitimisten, welke een prins uit het huis van Bourbon, dat in 1830 van den Franscheu troon werd gestooten, tot koning verlangen. De minister van onderwijs, Jules Simon, heeft bij de Nat. Verg. een wetsontwerp in gediend ter regeling van het onderwijs, dat tot op den lmidigen dag in Frankrijk zoo hitter slecht is, dat, velen daaraan voor geen gering gedeelte de rampen jtoeschrijven, die Frankrijk in de laatste jaren hebben getrof fen. In afwachting, dat de Nat. Verg. dat ontwerp aauneme of verwerpe, heeft de mi nister voorgeschreven, dat op de volksscho len iederen dag een half uur moet worden afgezonderd voor onderwijs in de kerkleer dit noemt men in Frankrijk godsdienston derwijs dat er tweemaal in de week on derwijs in den zang gegeven, en vóór en na eiken schooltijd geregeld gezongen moet worden; dat dagelijks een half uur aan gym nastic, en een geheel uur aan geschiedenis en aardrijkskunde moet worden gewijd. De Nat. Verg. heeft zich in de laatste zit tingen zeer druk gemaakt met het bespreken der voorgestelde inkomstenbelasting. Thiers, de president der Fransche republiek, heeft er zicb sterk tegen verklaard. Hij meent, dat de inkomsten belasting met de andere be staande belastingen op dubbele wijze zal werken, en aanleiding geven tot ondrage lijke willekeur, en daardoor tot onlusten. Bij een bezoek, dat Thiers van het Protestant- scbe consistorie ontving, verklaarde bij, dat bij de vrijheid van geweten eerbiedigen, en zicb alle mogelijke moeite geven zou om de godsdienstvrijheid te handhaven. Hij moest echter dringend verzoeken, dat alle partijen twisten over kerkleer zouden vermijden. Indië heerscht er groote vreugde over het herstel van den Prins van Wales, vooral on der de Mohamedanen die den gunstigen loop der ziekte aan den invloed hunner ge beden toeschrijven. Van de waarheid, dat het gebruik van sterken drank volksgeluk en welvaart doet afnemen, begint men in Engeland zoozeer overtuigd te worden, dat men er eene wet op de tapperijen te gemoet ziet, waarbij aan de gemeentebesturen het recht wordt toege kend, het aantal tapperijen te beperken, en ze te doen sluiten als het zulks goedvindt. Ook in Nederland zou er heel wat minder armoede en ellende zijn, als ieder, zooals het dan ook werkelijk is, het schande vond be schonken te zijn, zijn verstand, het edelste, dat de mensch heeft, te benevelen, en zich als een dier aan te stellen. Maar eer men bet van de lagere standen mag eisphen geen misbruik van sterken drank te maken, die nen de hoogere het voorbeeld te geven, of zij bet werkelijk doen laten wij in 't midden. Duitscllland. Döllinger, dien men als de stichter der Oud-Katholieken in Duitschlaud kan beschouwen, is tot hoogleeraar der hoo- geschool te Munchen, de hoofdstad van Beieren, benoemd en heeft zijne betrekking aanvaard met eene redevoering waarin hij sprak over hetgeen de Duitsehe hoogescho- len thans te doen hebben. Frankrijks neder lagen schreef hij vooral toe aan de onwaar heid, waarmede de Fransche schrijvers de geschiedenis van hun land steeds hebben voorgesteld, zoodat de Franscheu werkelijk waren gaan meenen, dat zij iD alle opzichten de voortreffelijkste natie der aarde waren. Duitschlaud, meende Döllinger, moest zijn heil verwachten van de beoefening der ge schiedenis, der wijsbegeerte en der godge leerdheid; maar dan moesten de godgeleer den minder twistziek en meer vredelievend zijn. Duitscbland, waar de kerkscheiding ontstond, moest zicb nu ten doel stellen de verschillende geloofsbelijdenissen zoo niet te vereenigen, dan toch met elkander te ver zoenen. Er is in Rusland eene sterke partij, die de Duitschers haat en onder dezen zijn er velen, die mettertijd voor een oorlog tusschen Rusland en Duitscbland vreezen. Gelukkig is de Keizer van Rusland nogal goede maat jes met dien van Duitschlaud. Nu leest men in de Russische Staatscourant, dat Rusland en Duitschland vele belangen met elkander gemeen hebben en dus moeten trachten zich asneen te sluiten; dat heidelanden daaren tegen ook weer afzonderlijke belangen heb ben, die beletten, dat zij met elkander samen spannen ten nadeele van de andere staten van Europa. Dit is zeer loffelijk gezegd, in dien het eerlijk gemeend is (want daar kan men in de staatkunde niet altijd op aan). Immers wat is dwazer dan dat het eene volk het andere haat. Het komt eenvoudig hier op neer. Uit opstokerij en naaperij haten eene groote menigte menschen eene andere groote menigte menschen, die zij volstrekt niet kennen. Een knap man laat zich niet opstoken en aapt ook niet na. O O Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ommeren M. Sjoers te Op- heniert. Noordwijk aan Zee A. J. Loois, Cand. Ottoland H. J. den Boer te Gles sen-O udkerk c. a. West-Zaandam E. Snellen te Driel. Hoogland P. J. R. Laan te Maassluis. Augustinusga G. Wetsels te Burum. Heino S. H. J. de

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2