mengelingen. FEUILLETON. Wetenschappelijke mededeelingen. "eënMëüwe respirator. "Wolff te Dalfsen. Rolde J. Xuiers te Eent. Souburg Jhr. J. F. W. Trip van Zoudtlandt te Hattem. Aangenomen de beroeping naar Poort vliet H. Bax. Bedankt voor de beroeping naar Noord- Miy'A-Binnen P. C. v. d. Horst. Jaars veld G. J. Vos, Flz. Leerbroek c. a. P. J. van Griethui]sen. Haarlem, en Go- rinchem H. v. Hoogerzeil. Wageningen G. A. Rademaker. Bevestigd te Batenburg c. a. W. J. Coe- nen, door L. de Visser. Afscheid gepredikt C. A. Reinier te Buren. Overleden te Broek in Waterland J. J. Vinckers, emeritus. Roomscli-Catholieke Kerk. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd J. W. Brouwers, (vroeger redacteur van de Tijd) tot pastoor te Bovenkerken B. H. Klönne, (thans redacteur van de Tijd) tot rector van het St. Beruardsgesticht te Amsterdam. In het Aartsbisdom van Utrecht zijn be noemd tot pastoor te Op den Hoorn, W. H. Veeling-Smalete Ommersehans J. H. Huigen; tot kappellaan te Schalkwijk J. P. Rey.aer; tot pastoor te Winschoten J. de Haan; tot kappellaan te Wageningen W. H. van Leeuwenberg; te Uithoorn W. A. J. Reygers; tot adsistent te Doesborgli J. Strlider; tot pastoor te Reutum P. van Duynhoven, tot kappellaan te Vasse L. A. van Raay; te Deurningen J. Moes; te Sensmeer W. Hoogveld. De ouders der Goesche meisjesdie na een kortstondig verblijf op de hoogere burgerschool weer naar huis gezonden wer den zijn dezer dagen aangemaand om het volle quartaal schoolgeld te voldoen. Men fluistert van eeu standbeeld voor de man nen van zooveel financieel doorzicht als gebleken is bij de levering der kapotjassen en nu blijkt bij de invordering der school gelden voor onderwijs, dat zoo goed ais niet genoten werd. Naar men verneemt, zal de hoofdonder wijzer E. J. Con -adite Zwaagwesteinde, met Juli aans^ zijn pensioen aanvragen wegens meer an 40-jarigen dienst. Tot hulponderwijzer in de school te Oudehaske is benoemd H. J. Knol .au Luiujebird. Voordracht te Haarlem voor 3den hulp onderwijzer aan de Stads-Armenscbool let ter C. G. Mulder, te Asseudelft; A. Pas ser, te Strijen, en P. Stadt, te St. Panc/as. Gevraagd: te Dantumawoude en te Broek in Danfumadeel ieder één hulponderwijzer. Jaarwedde 300 voor ieder. loffelijk getuigschrift gebleven is. En 't zou waarlijk niet overbodig zijn, als er bij al dien lof een aanmoediging van wat meer substan- tieelen aard werd gevoegd. Want het aantal onderwijzersdat bij onze Duitsche buren van 100 a 200 gulden 's jaars moot leven is legio, en onze slechtst bedeelde hulponder wijzers met minumum traktement zijn mil- lionairen bij hen vergeleken. De couranten hebben ons in den laatsten tijd ongeloofelijke dingen daaromtrent verteld, 't Zijn echter niet alleen de onderwijzers der lagere school, die ten naasten bij niets anders hebben om van te leven, dan de hoogachting, die men voor hen heeft of beweert te hebben. In alle rangen van de onderwijzerswereld vinden wij het zelfde gebrek terug. In 1870 verscheen in Halle een boekje, dat over sommige van de hier bedoelde toestanden een helder licht verspreidde. »Hoe het mij ging. Schetsen uit mijn leven door Dr. A. Weigand," is de titel van het werkje. Wie nu meent hier jeremiaden en jammerklachten te zullen vinden, vergist zich volkomen, 't Is de eenvoudige geschie denis van een man, die zonder middelen of hulp van buiten, maar door eigen kracht en onvermoeide werkzaamheid na jaren van moeite en teleurstelling tot eene onafhanke lijke positie is gekomen. Maar en dit vormt de keerzij der medaille! Weigand verkreeg die positie eerst, nadat hij zijn stand had vaarwel gezegd, en als directeur eener industrieele ouderneming was opge treden. Zeker een weinig bemoedigend slot voor velen van zijne collega'sdieschoon ze een eervolle akademische loopbaan achter zich hebben, het met inspanning van alle krachten niet verder kunnen brengen dan tot een armzalig inkomen van 4 a 500 Th. Weigand schetst, met waarlijk zeldzame eenvoudigheid en openhartigheid, de armoe dige omstandigheden van zijn jeugd, de dorpschool die hij bezocht en waarin we, als curiositeit, onze lezers een kijkje zullen laten nemen zijn gymnasium-tijd, zijn academische loopbaan, die hij met een kapi taal van 190 Thaler begon, en waarin hij zich gelukkig rekende, enkele privaatlessen voor 3 groschen (18 cents) per uur te kun nen krijgen, terwijl het gewone honorarium 2 groschen bedroegIn zijne verhalen over zijn leven en werken als docent vinden we dezelfde openhartigheid: overal toont hij een open oog te hebben, niet alleen voor de gebreken van het heerschende stelsel, maar ook, en niet het minst, voor zijn eigen fouten. De lectuur van dit werkje moge allen aan bevolen v/orden, die belangstellen in liet onderwijs en in hen, die daaraan hun beste krachten wijden. Vooral onze Nederland- sche schoolmeesters kunnen er uit leeren, dat zij, al hebben ze menige gegronde reden tot klageu zeker niet met afgunst op hun hooggeroemde Duitsche naburen behoeven neer te zien. Onlangs heeft Tyndall de watten weer aangewend voor een nieuwen respirator, die van groot practisch nut schijnt te zullen zijn, n. 1. een toestel, die het mogelijk maakt bij brand, zonder gevaar, een tijdlang in een dikken rook te vertoeven. Het schadelijke van den rook voor de ademhaling ligt eensdeels in de zwevende kooldeeltjes, ten anderen en nog meer in de scherpe prikkelende gassen en dampen, die erin aanwezig zijn. Watten zullen de eer sten wel terughouden, de laatsten niet. Tyn- dall's respirator bestaat nu uit een mond stuk, waaraan een naar beneden gerichte koker verbonden is, die voor de helft gevuld is met watten, met glycerine bevochtigd, en voor de andere helft met stukjes houtskool, en aan het opene ondereind een dekseltje van metaalgaas heeft, zoodat de inhoud er niet uitvallen kan. Door een paar klepjes wordt bewerkt, dat alleen de ingeademde lucht door de kool en de watten heengaat, terwijl de uitgeademde lucht direct naar buiten ontwijkt. Hier worden nu vaste deeltjes in den rook door de watten, de schadelijke gassen door de kool teruggehouden. Captain Shaw, de chef van de Londensclie brandweer, heeft op verzoek van Tyndall proeven genomen met dezen toestel, die zeer voldoende uitgevallen zijn. De proefnemers konden, met den respirator gewapend, uren lang in den diksten en scherpsten rook ver toeven zonder eenigen hinder, 't Spreekt van zelf, dat bij al dergelijke rookrespirators de oogen ook door passende brillen voor de nadeelige werking van den rook beschut zijn. Dat een voldoende rookrespirator bij brand uitstekende diensteu zal kunnen be wijzen, ligt voor de hand. Isis. De pillen van Holloway (waarvan we in ons blad geen advertentiën hopen op te ne men!) bestaan volgens vroegere opgaven uit guttegom en joodkalium. Opwijrda ver meldt echter, dat ze tegenwoordig bestaan uit aloëmyrrhe en saffraan. Zij zijn be paald nadeelig voor de gezondheid. NIEUW BLUSCHMIDDEL. Het is herhaaldelijk gebleken, dat een brand, die spoedig ontdekt wordt, nooit eene gevaarlijke uitbreiding neemt indien ter stond voldoende bluschmiddëlen bij de hand zijn. De gebroeders Hall te Boston hebben eeu nieuw toeviel uitgevonden, bestaande uit pijpen, die kings den zolder op eenigen afstand van elkander worden bevestigd, van een onnoemelijk aantal kleine gaatjes voor dien zijn en met eene hoofdbuis in verband staan. Indien de hooflibui door eene water leiding kan gevoed worden, behoeft men slechts do kraan te openen van de pijpen, die door hef brandend vertrek loopen, dat ougenblikkelijk met een fijnen stofregen vervuld wordt. Die fijne regen is in staat den brand te blusseheneen vloed van wa ter die alles in het. vertrek bederftals de vlammen het niet doen, wordt tot het blussehen niet- vereischt. In 't jaar 1795 bevond zich onder de Zwa- bische rekruten een flinke, goed uit de klui ten gegroeide jongman. De officier vroeg hemhoe oud hij was. De rekruut ant woordde: Een-en-twintig! 't Is jammer, ik ben een jaar ziek geweest, anders was ik al twee-en-twintig. Hebei. Een Duitsch wijsgeer noemt de maat schappelijke beleefdheid eene pasmunt, die valsch is; wie wil mag er zich echter vrij van bedienenwant iedereen weetdat ze valsch is. Een jager vertelde onder meer verbazing wekkende staaltjes van zijn schiettalent, dat hij op zekeren dag negen honderd negen en negentig snippen had geschoten. Een der aanwezigen waagde het hierop den Nimrod te vragen, waarom hij het duizendtal maar niet liever vol maakte. DE DUITSCHE SCHOOLMEESTER. De Duitsche schoolmeester heeft in den laatsten tijd een bijzonder soort van ver maardheid gekregen. Er is hem iets gebeurd, waarvan hij zeker nooit had gedroomd. Hij is een veroveraar in optima forma gewor den. We-hebben het allen gelezen, en tot vervelens toe hooren herhalende Duitsche schoolmeester heeft den oorlog tegen Frank rijk gewonnen. Er is mogelijk veel overdre ven in die beweringzeker is het, dat niet alle Duitsche soldaten bij het schijnsel van hun wachtvuur Sanskriet bestudeerden, of in de loopgraven hun Horatius commen- teerden; even zeker dat niet alle Fransclien, missehien niet eens alle Turco's, Berlijn en Munchen voor steden in Lapland of in Ara- bië hielden. Ook zijn er onder de winnende partij wel eens slechte leerlingen geweest die liun schoolmeester in 't geheel geen eer aandeden. Maar toch is er ook veel waars in, en mogen we, zonder gevaar voor onbillijk heid, een goed deel van de verdiensten van Bismarck en Moltke op rekening van den schoolmeester zetten. Jammer maar, dat het voorloopig bij een De bekende Engelsche natuurkundige O O Tyndall heeft voor eenigen tijd de gewone watten zeer aanbevolenals middel om de lucht te filtreeren en van de daarin zwe vende vaste deeltjes te zuiveren. Daarin lag nu niets nieuws. Jaren geleden zijn reeds door Pasteur en anderenwatten en schiet katoen als filtreermiddels voor lucht gebe zigd. Het nieuwe en Tyndall's aanbeveling was dit, dat hij, uitgaande van de theorie, die de oorzaken der besmettelijke ziekten zoekt in kiemen van lage organismen, de watten aanbeval als respirator. Wie zich wilde vrijwaren voor besmetting, door die ziekten wier kiemen men veronderstelde in de lucht aanwezig te zijn, moest eenvou dig ad men door een laagje watten, dat de kiemen zou terughouden. Hoe eenvoudig O O zulk een respirator ook zij, is het toch te betwijfelen, of dat voorbehoedmiddel wel zeer werkzaam zou zijn, daar de in de lucht aanwezige kiemen, zoo zij al de oorzaak van eene besmettelijke zijn, langs allerlei wegen in het lichaam kunnen komen, behalve met de ingeademde lucht.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3