B UIT E NLAND. Frankrijk. De minister van onderwijs, de Heer Jules Simon, heeft het ontwerp zjj- ner onderwijswet ingediend. Dewijl daarin het beginsel der schoolplichtigheid wordt voorgestaan, hebben de aartsbisschoppen van Rouaan en van Rennes met andere gees telijken een adres tot de Nationale Vergade ring gericht, waarin zij den wensch uitdruk ken, dat Frankrijk bewaard moge blijven voor eene tyrannie, die zich meester maakt van het kind, als het nauwlijks 6 jaren oud is, en waarvoor beschaafde volken tot nog toe gespaard bleven. Het zal aan de Natio nale Verg. zeker niet weinig moeite kosten aan dien wensch te voldoen, tenzij het haar onverschillig moet zijn den bestaanden toe stand te laten voortduren, waarvan de vol gende statistiek eenig denkbeeld geeft. Van de jonge Fransche soldaten kan nauwlijks één derde lezen; van de 100 huwbare Fran sche meisjes kunnen er nauwlijks 48 haar naam teekenen; in sommige departementen kunnen er van de 3 lotelingen '2 noch lezen noch schrijven; van 7.5 kinderen, die in eene school van het departement der Rhone on derwezen waren, konden er 63 niet meer le zen, toen zij bij het leger werden ingelijfd. Daarbij komt nog in aanmerking, dat een Franschman wordt gezegd te kunnen lezen en schrijven, wanneer hij met groote letters een woord of twee drie kan teekenen. Ter wijl in het departement Aix 21 percent der lotelingen niet kunnen lezen, is het eene uit zondering wanneer in het onmiddellijk daar aan grenzende Zwitsersche canten Geneve iemand het niet kan. Nogtans bestaat in Zwitserland evenals in Duitschland de schoolplichtigheid, en wat de Zwitsers voor het onderwijs over hebben, blijkt uit het canton Neuchatel, dat eene bevolking heeft van 95,000 inwoners en jaarlijks aan kosten van volksonderwijs ƒ215,000 besteedt, waarvan de staat er 100,000 betaald. Er wordt in Frankrijk te weinig onderwijs ge geven, het onderwijs zelf is er slecht, en de lagere volksklassen bezitten er zoo weinig geestbeschaving, dat zij niet lezen, en dus hetgeen zij op school geleerd hebben verge ten in plaats van het verder te ontwikkelen. Dit gemis aan kennes stelt Frankrijk tel kens aan nieuwe rampen bloot, want het maakt het volk óf onverschillig voor zaken van algemeen belang, óf ten speelbal van den eersten den besten zelfzuchtigen volksleider. Dit is dezer dagen weder te Parijs gebleken bij de verkiezing van een lid voor de Nat. Verg. Velen hebben zich door die verderfe lijke onverschilligheid van stemming ont houden; een groot aantal kiezers heeft den communeman Victor Hugo gestemd, maar bij geluk zijn de beter gezinden er nog in geslaagd de meerderheid te bezorgen aan den Heer Vautrain, dien zij wel niet bij voorkeur, maar toch liever hadden dan zijn tegenstan der. Verscheidene dagbladen, die de consti- tutioneele monarchie boven de republiek stellen, hebben den kiezers den raad gegeven zich van stemming te onthouden. Het is na tuurlijk geoorloofd, dat ieder streeft zijne denkbeelden te zien verwezenlijken; maar stellig niet door onzedelijke middelen. On zedelijk is het iemand aan te drijven zijn plicht te verzaken, en het is de dure plicht van eiken kiezer steeds getrouw ter stembus te gaan, al meent hij zich overtuigd te kun nen houden, dat zijn candidaat weinig kans van slagen heeft. Engeland. In de vorige week heeft men te Sheffield een ongewoon verschijnsel waar genomen, namelijk schokken van aardbeving. Het onweder en de storm, die er mede ge paard gingen, hebben veel schade aangericht. Oostenrijk. Het is der regeering maar niet mogelijk alle nationaliteiten, die in de zen staat saamgekoppeld zijn, te bevredigen. Terwijl zij vroeger aan de Hongarera een eigen ministerie toegestaan, en thans aan de Polen van Gallicië het uitzicht op eenige meerdere zelfstandigheid gegeven heeft, zijn de Czechen (de oorspronkelijke bewoners van Bohemen), in wier land zich. toen het door den Hussiten oorlog en later door den dertigjarigen oorlog gedeeltelijk ontvolkt was, eene overgroote menigte Duitschers hebben gevestigd, woedend ontevreden. Ook zij hadden eenige weken geleden hoop, meer dere zelfstandigheid te erlangen. Die hoop is in rook vervlogen, en nu vreezen zij, dat de Polen zich bij de Duitschers tegen hen zullen aansluiten. Als nieuwjaarsgift heb ben de Hongaren de afschaffing verkregen der stokslagen en der kettingstraf. Duitschland. Hier zijn met den aan vang van dit jaar briefkaarten met artxooord betaald ingevoerd. Velen in Nederland ho pen, dat deze nuttige nieuwigheid zoo spoe dig door den Minister Blusse zal worden na gevolgd. De bekende werkmansvriend Spanje. Het pas opgetreden ministerie staat weder wankelend. Verandering van ministers is in Spanje nog al duur. Ieder afgetreden minister, onverschillig hoe kort Wetenschappelijke mededeelingen. Km nstnieuws. woningen op te zoeken, terwijl de stad daar toe in wijken is verdeeld. De hoofdcommissie tot voorbereiding der feestelijke viering van 1 April 1872 heeft in een circulaire aan het N. v. d. D. mede gedeeld, dat zij niet kan afwijken van het oorspronkelijk plan tot oprichting van een monument; mochten de gelden daartoe te ontvangen ontoereikend blijkenzoo zal zij haar mandaat nederleggen. Intusschen wil zij gaarne gelden in ontvang nemen, uitdrukkelijk bestemd voor het tot stand brengen van een of andere nuttige inrich ting, en wil bij genoegzame deelneming gaarne in overleg treden, welke dan, naast het monument, de voorkeur zou verdienen. o o Öchultze Delitsch heeft met den Pruisischen Minister van Koophandel gesproken over het recht van den staat om tus3chenbeide te komen, als de arbeiders gedwongen worden des Zondags te werken en als kinderen te jong en te lang tot fabrieksarbeid worden gebruikt, alsmede over de wenschelijkheid om fabrieksinspecteurs aan te stellen. Begaan met het lot van 36,000 onderwijzers waaronder er geen 900 zijn, die meer dan 900 inkomen genieten, heeft de Pruisische Minister van Onderwijs von Muhler eene circulaire uitgevaardigd, waarin de gemeen ten worden aangeschreven haren onderwij zers, behalve vrije woning en brandstof, een fatsoenlijk tractement te geven, zoodat zij, de plaatselijke omstandigheden in aanmer king genomen, behoorlijk kunnen leven. O O of lang hij aan 't bewind is geweest, krijgt levenslang een pensioen van 3,7 50,000. Amerika. Om oneerlijkheid en onbe kwaamheid tegen te gaan is inde Vereenigde Staten met 1 Januari een reglement in wer king gekomen, waarbij bepaald is, dat ieder, die burgerlijk ambtenaar wenscht te worden, zich aan een examen moet onderwerpen. Vroeger hadden, bij het aanstellen van amb tenaren verkeerde praktijken plaats. In weerwil, dat reeds herhaaldelijk het oude volksgeloof, dat de maan een merkba ren invloed op het weder zou hebben, op grond van veeljarige waarnemingen door verschillende natuurkundigen is weerlegd, zijn er nog altijd menschen, die aan dat ge loof vasthouden. Onlangs heeft Streintz in een opstel waarin het al of niet bestaan van den invloed der maan met de meeste zorg vuldigheid aan de ervaring is getoetst, het volgende resultaat medegedeeld: »De maan oefent op den stand des barometers, op de hoeveelheid des regens en op den wind in onze breedten geen zoodanigen invloed uit, dat deze met onze werktuigen binnen eene tijdruimte van 20 jaren kan gevonden wor den." Indien zulk een iuvloed toch voorhan den is, dan is het zoo uiterst gering, dat men hem bij elke bepaling als niet bestaande kan beschouwen. Woensdag avond heeft eene tooneelvoor- stelling plaats gehad door het gezelschap van den Heer Victor Driessens. We kunnen haar als goed geslaagd be schouwen: de Directeur zelf heeft beant woord aan de hooge verwachting, die men van zijn talent mag koesteren; zij, die echter vóór in de zaal gezeten hebben, zullen waar schijnlijk met ons oordeel niet instemmen daar toch het souffleeren zeer noodig maar tevens zoo hinderlijk was, dat het alle illusie wegnam. De Heer Stevens heeft zijn rol meesterlijk vervuld, terwijl de Heer Dierckx allen lof verdient voor zijn spel; wij misten hem dan ook ongaarne, toen hij bij het laatste terugroepen niet tegenwoordig was. De Heer Corijn was zeer goed berekend voor zijn rol. Ook de dames voldeden ons uitmuntend en het zou moeilijk zijn te bepa len, wat het beste werd wedergegeven: de smart van Elise, de coquetterie van de Ba- rones of de goedhartigheid van Mathilde. o O Een paar opmerkingen willen we ons ech ter veroorloven In het eerste bedrijf zat eene der dames gedurende geruimen tijd met den rug naar het publiek gekeerdzij was daardoor groo- tendeels slecht tc verstaan en het is toch ook geheel tegen de regelen der kunst; ook von den we het eenigzins belachelijk, dat Elise in haar wanhoop toch nog dacht om hoed en shawl om te doen, vóór zij haar geliefden zoon van den dood ging redden; de entr' actes waren wat al te lang en toch nog niet lang genoeg, naar het scheen, daar een paar malen onder het spelen, halfonzichtbare we zens ontbrekende voorwerpen op het too- neel moesten schuiven. Minder gunstig is ons oordeel over het stuk zelf. De vertaling vooreerst was slecht en ook zonder de aankondiging op het programma, zouden we er het Fransch uit hebben kun nen proeven. Maar en dit is een zaak van gewicht is het niet nadeelig voor onze zonen en dochteren, dat dergelijke stukken voor hen ten tooneele worden gevoerd? Zij worden bekend gemaakt met misdaden en toestandenwaarvan zij het bestaan niet konden gissenwjj beklageu ons zoo dik wijls, dat met den leeftijd het vertrouwen op den adel des menschdoms verloren gaat; waarom hun dat voorrecht te ontnemen; vóór zij door eigen ervaring die illusie ver liezen 't Is waar het afschuwelijke der mis daad, de noodlottige gevolgen van een enkel zwak oogenblik worden met de hardste kleuren geschilderd en dat kan hun tot waarschuwend voorbeeld strekken maar de kieschheid onzer dames wordt zeer zeker gekwetst, indien haar zulke leeringen in het gezelschapdat men in den schouwburg vindt, worden voorgehouden. Wij voor ons meenen dergelijke stukken ten strengste te moeten veroordeelen. Het geheel is verder een vreemd mengel moes, slechts berekend op theatrale effecten. Het tweegevecht b.v. wordt er als hoogst noodzakelijk in voorgesteldte gelijk met het gebed, als de eenige troost voor hem, die bij menschen geen hulp meer vinden kan Beauséant is een geheel misplaatst figuur in een drama en dat ondervond de ac teur zelf bij zijn laatste optreden. In 't kortde uitvoering was zeer goed het stuk minder gelukkig gekozen. De heer Bothof verdient onzen dank voor zijne pogingen om ons aangename winter avonden te bezorgen, en wij wenschen hem bij eene volgende gelegenheid een beter ge vulde zaal toe. Johan Gram heeft hier op 't Nut gelezen. Eene bloemlezing uit eene memorie van toelichting" op den verschoten inhoud van een vergeten album. Er valt veel te denken bij zoo'n oud album; zooveel licht- en scha duwbeelden doemen op uit 't nevelig verle den: Wat al vrienden en vriendinnen! En wat is er na jaren van de vriendschap geworden en gebleven? Ja lang kan men glimlachen en treuren beide bij de beschou wing van verlepte rozen en vergeten vergeet- mij-nietjes, van vale haarlokken en manke verzen. Vraag 't maar aan Jonathan. Of aan Johan Gram die is wat luchtiger en neen, dat zeg ik niet. »'t Was aar dig, ja zeker, 't was heel aardig en hij droeg zoo natuurlijk voor," heb ik allen hooren zeggen, en dat komt me grootendeels ook zoo voor.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3