BUITENLAND. Frankrijk. Over het voorstel om de Nat. Verg. van Versailles naar Parijs te verleggen, is een ongunstig rapport uitge bracht, op grond, dat rust en orde noodza kelijk zijn voor de vergadering en voor de republiek, waarmede thans een proef wordt genomen. Het moge lastig zijn voor de mi nisters en minder aangenaam voor een groot aantal afgevaardigden, zeker is het, dat de Nat. Verg. met meer kalmte en onafhan kelijkheid haar arbeid te Versailles kan ver richten dan te Parijsdat zijne woelzieke kinderen sedert 80 jaren zoo dikwijls een ongeoorloofden invloed zag uitoefenen op de stemmingen in 's lands vergaderzaal. Amerika. De commissie van 70, inder tijd door de burgerij van de stad Nieuw- York benoemd, om onderzoek te doen naar de omkooperijen en de verduistering van gemeentegelden, waaraan eenige der hoogste ambtenaren der stad zich schuldig hadden gemaakt, heeft eene nieuwe gemeentewet ontworpen, waarbij aan de burgerij eene betere gelegenheid wordt gegevenom de handelingen hunner bestuurders na te gaan. De burgemeester zal afgezet kunnen worden door den gouverneur van den staat, en in plaats van aan een schatbewaarder, zal het beheer der financiën opgedragen worden aan eene commissie. Italië. Te Rome is een Oud-Katholiek weekblad in 't Fransch verschenen; de be kende pater Hyacinthe zal er aan medewer ken. De koetsiers en de melkhandelaars heb ben er den arbeid gestaakt, en hun voor beeld dreigen de bakkers, smeden en metse laars weldra te zullen volgen. De jongste volkstelling heeft aan 't licht gebracht, dat de woningen der mindere klasse zich in een deerniswaardigen toestand bevinden, geheel in strijd met de voorschriften der gezond heidsleer. De Regeering zal zich genood zaakt zien, tot welzijn der bevolking, hare macht tegenover de eigenaars dier woningen te doen gelden. Met de woningen der landbe volking ziet het er nog erger uit. Vele dor pen in den omtrek van Rome hebben genees heer noch onderwijzer. Vele straten hebben geene namen, huizen geene nummers, en menige gemeente heeft geen kerkhof. De Italiaansche regeering vermijdt alles, wat de geestelijkheid kan kwetsen. Opera's en too- neelstukken, waarin op geestelijken gezin speeld wordt, zijn verboden. Toen onlangs een tooneeldirecteur hierover bij den minis- Azië. De havenstad van Mekka, Djidda, gelegen aan de Roode Zee, ondervindt reeds de gunstige gevolgen van de doorgraving der landengte van Suez. De vuile en onge zonde voorstad is herschapen in eene schoone wijk met keurige gebouwen. De toenemende handel brengt er den geloofshaat der Mo hammedanen een doodelijken slag toe. Meer en meer breekt Japan met het oude. Van de geregelde stoombootvaart tusschen de Japansclie haven Yokohama en de Ame- rikaansche San Francisco, waarmede men in 22 dagen den overtocht doet, hebben eenige fleren en kalveren, waarvan laet grootste ge deelte uit liet Noorden des lands afkomstig was. Tegen het einde der maand Februari zal te Weenen eene internationale conferen tie plaats hebben, waarop zal beraadslaagd worden, welke gemeenschappelijke maatre gelen men zoude kunnen nemen tot wering der runderpest. De spaarbank te Zwammerdam opge richt door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft in hare rekening over het af- geloopen jaar zeer schoone uitkomsten kun nen aanwijzen. Terwijl toch de rente in het begin des jaars slechts 3 perc. bedroeg, werd zij gebracht op 4 perc. terwijl tevens het re servefonds met ƒ460 werd vermeerderd, dit resultaat heeft het bestuur er toe gebracht de rente op 4 perc. te houden. Z. M. heeft bewilliging verleend op het notarieel afschrift der acte van oprich ting der naamlooze vennootschap: Gooisclie beetwortelsuikerfabriekte vestigen te Naar- den. De landbouwers kunnen door het ver bouwen van dit gewas aanzienlijke winsten verkrijgeneen landbouwer te Beest b. v. maakte ƒ500 van ruim één bunder land, daarmede beplant doch men boude in het oog, dat deze som niet alleen rente voorstelt, maar ook een gedeelte van het kapitaal. De beetwortel schiet namelijk zeer diep wortel, en komt bij het ploegen weder vruchtbaren grond boven bij akkers met elk ander gewas bezaaid, bij dit kon zulks niet het geval zijn daar het den grond tot op aanzienlijke diepte uitmergelt. Te Katwijk heeft zich eene commissie gevormd tot het oprichten van een naam looze vennootschap, zich ten deel stellend, geschikte en gezonde woningen te bouwen in de beide Katwijken, ter verhuring aan kleine burgers, visschers, enz. Te Deventer bestaat eene vereeniging -tot bevordering van den bloei van alle am bachtendie tot de Bouwkunde in betrekking -staan; dat zij getrouw is aan haar devies, blijkt daaruit, dat zij met meerderheid vau stemmen onder zekere bepalingen besloten heeft tot loons-verhooging als antwoord op een adres haar aangeboden door de Werk- lieden-vereeniging. Het ware te wenschen, dat overal elders van wêerszijden met de zelfde gematigdheid te werk gegaan werde De Arr. Rechtbank te 's'Hage heeft den magnetiseur J. J. Weteling, te Amster dam, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskundige praktijk veroordeeld tot eene geldboete van ƒ100. De Rechtbank besliste, dat de Heer W. wel bevoegd is om consulten te geven, doch niet om recepten voor te schrijven. Het is goed, dat openlijk zulk eene verklaring wordt gegeven, want onder het publiek zijn er, helaasnog velen, die ver trouwen stellen in de biologie; we mogen intusschen niet onvermeld laten, dat bij voorstellingen, die door de magnetiseurs na afloop hunner goocheltoeren worden gege ven, aan den patiënt, die zich aan hun in vloed gaat onderwerpen, op smeekenden toon gevraagd wordt: »Maak ons niet ongelukkig en doe wat ik u bevelen zal?" Ener zijn goede menschen, die het doen; maar is het verstandig? Als een bewijs, hoe noodlottig de ge en den mond maar die arme Mevrouw Ward had meer kleur en ge weet immers wel, dat ze ook veel blonder haar had Over den plotselingen dood van die jonge en schoone dame, die weinige maanden na haar huwelijk gestorven was, had Ida dik wijls hooren spreken. En steeds was het ge weest in uitdrukkingendie evenzeer ge tuigden van liefde yoor de overledene en droefheid over haar vroegtijdig heengaan als van diep medelijden met de smart van den jeugdigen echtgenoot, die onmiddelijk na de treurige gebeurtenis het land had ver laten. Vindt gij waarlijk, tante, dat ik op die Mevrouw Ward lijk, die zoo goed was en zoo vriendelijk?" vroeg Ida. »Zeker, mijn lieve." »Ik zou haast wenschen, dat die arme Li- volgen van bijgeloof kunnen zijn, diene het volgende: G. Wentink, bakker te Hasselt was met zijn 12 jarig zoontje in de bakkerij werkzaam, toen zijne dienstmaagd binnen kwam; hij vloog onmiddelijk op haar aan en bracht haar aan de hals verscheidene zeer gevaarlijke wonden toe, en zou haar zeker van het leven beroofd hebben, indien zij zich niet door de vlucht gered had. En wat was nu de oorzaak hiervan? De bakker heeft voorde Rechtbank verklaard, dat hij niet het minste berouw had, over zijn misdaad want de meid ging met den duivel om; zij keek namelijk steeds in het koffijdik en kwam zij in de bakkerij, dan ging liet vuur uit en het brood brandde aan onel u eens kon zien," voegde Mevrouw Dean er bij. »0 neen!" zei Mevrouw Woburn »want als de gelijkenis hem zóó sterk trof als ze ons doet, zou ze de oude wonden, waarvan we nu hopen, dat de tijd ze zal verzacht heb ben, maar op nieuw openen. Wanneer denkt ge, dat hij terug zal komen, Mevrouw Dean?" »In den loop van den winter, schrijft hij ons. Volgens zijn laatsten brief was hij in Italië. Ik kan het niet helpen, maar ik hoop, dat hij terug komt terwijl jufvrouw Fane hier nog isik ben benieuwd om te zien, welk een uitwerking die sprekende gelijke nis bij hem zou maken. Die arme Lionel Nu, ik hoop dat hij weer trouwen zal hij is juist de man om eene vrouw gelukkig te maken; en schoon ik veel van Emily heb ge houden en van harte bedroefd was bij haar ter Lanza kwam klagen, antwoordde deze: »Ik kan het niet helpen. Gij moogt de mi nisters, gij moogt mij gerust aanvallen; maar van het heilige collegie blijft gij af." O O Japansche heerenen dames gebruik gemaakt om zich in Amerika op de hoogte te gaan stellen van de Westersche beschaving. Reeds hebben wij gemeld, dat de leer der Sintoe als staatsgodsdienst is afgeschaft. Die leer der Sintoe, geheel doordrongen van het Boed- hisme, heeft vijf geboden. 1. Bewaring van het reine vuur, als zinnebeeld der reinheid en middel tot reiniging. 2. Reinheid van ziel, hart en lichaam (reinheid van ziel ver krijgt men door gehoorzaamheid aan de rede en de wetten). 3. Viering der talrijke feest dagen. 4. Bedevaarten. 5. Vereering der goden in tempels en huizen. De hoofdgod is de zonnegod, van wien de mikado (keizer) afstamt. Tot voor weinige jaren hielden de mikado's zich steeds in eene geheimzinnige afzondering, het uitvoerend bewind aan den taikoen overlatende. De tegenwoordige mikado begrijpt zijne roeping beter. Hij re geert zelf. laat vreemdelingen bij zich toe, en is onlangs aan boord geweest van een Ame- rikaansch schip. Hij heeft eene menigte bar- baarsche straffen afgeschaft, eeD deel van de goederen der priesters ten behoeve van den staat in beslag genomen, en hun verboden meer dan een bepaald aantal dienaren te houden. AMERSFOORT, 26 JAN. 1872. Nationale Militie. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Btrecht van 17 Januari 1872, No. 10 N. M. en S. (Provincicaalblad No. 10) Gelet op de artt. 27 en 28 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), benevens artt. 20 en 21 van bet koninklijk besluit d. d. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Doen te weten, dat de loting der in bet vorig jaar voor de militie ingeschrevenen, beboorende tot de lichting van 1872, in bet gebouw Amicitia, aan het plantsoen, tusschen de Utrechtschc en Slijkpoortan alhier gelegen, zal geschie den op Woensdag, den 14. Februari 1872, aantevangen te twaalf uur, des middags. En voorts dat op Donderdag, den 8. Februari aanstaande, 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, door of van wege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten raudhuize aauvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in de 2. en 3. zinsneden van 53 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broe- derdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zon der een of meer halve broeders te hebben) luidende voor meld art. 53 in zijn geheel als volgt: „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien „van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een pas poort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het „stamboek, of een bewijs van uerkelijkcn dienst. „Ter bckoming van vrijstelling wegens broederdienst „moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den „Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot Let gezin be- „hoorende, blijkt. dood, zou ik hem toch zoo gaarne een lief meisje gunnen, die voor hem kon zijn, wat Emily voor hem was." »Wel," zei Mevrouw Woburn lachend »het zou nog zoo vreemd niet wezen, als Lionel Ward zin kreeg in onze kleine Ida Wat zoudt ge er van zeggen, zuster? hij is rijk en knap en beschaafd en heeft veel ta lent 't zou waarlijk een best paar zijn »Lieve hemelmijn Ida? Hoe kunt ge tegelijk over mijn kind en over trouwen sprekenDenkt ge dat ik haar al zou kun nen missen? mijn eigen lieveling mijn eenigen troostriep Mevrouw Fane, terwijl ze Ida naar zich toetrok, en haar blozende wangen kuste. Wordt vervolgd.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2