De Eersteling der Vrijheid. Kunstnieuws. „Vrijstelling als eenigc wettige zoon wordt verleend op „overlegging van een getuigschrift van den Burgemeester, „waaruit blijkt dat men eenige wettige zoon is." „En art. 21 van aangehaald koninklijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede van art. „53 der wet, wordtten minste tien dagen vóór den dag (den „tweeden Maandag in Maart) waarop de eerste zitting van „den Militieraad wordt geopend, ingeleverd bij den Burge meester der gemeente, in welke de loteling, die vrijstelling „verlangt, wegens eigen militairen dienst of dien van eenen „broeder of broeders, voor de militie is ingeschreven." Amersfoort, den 26 Januari 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTÜS. A. G. WIJERS KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen de zer gemeente, dat het door den Provincialen Inspecteur executoir verklaard kohier van de Grondbelasting over het dienstjaar 1872 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 20 Januari 1872. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten, dat het oorspronkelijk ko hier der plaatselijke directe belasting (Hoof delijke omslag) over het dienstjaar 1872 voorloopig vastgesteld is en gedurende veer tien dagen, te rekenen van heden, alle werk dagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 22 Jan. 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTÜS. A. G. WIJERS. In het bijvoegsel behoorend bij ons vorig nommer hebben wij de concept-statuten medegedeeld der Bouw- en ontginning- maatschappij voor Gooiland; tegelijk met de namen der Bestuurders, die machtiging ge geven hadden aan den Heer M. Dieudonné te Hilversum. Eenige daarvan hebben die thans ingetrokken. En nu, zegt men, zijn we, zaclist uitge drukt, voorbarig geweest. Voorbarigomdat we toegaven aan het verzoek, om de belangen der Maatschappij te steunen Voorbarig, omdat we op 20 Januari '72 feiten mededeelden, die op 15 December '71 zijn voorgevallen; Voorbarig, omdat we Amersfoorts ingeze tenen in zijn geheele omvang bekend wil den maken, met alles, wat door naburige gemeenten werd verricht en li en wilden wij zen op het goede voorbeeld, (zie ons hoofd artikel) dat hun werd gegeven. Dat ook dit laatste ons doel was, kon men niet vooruit weten, maar daarom heeft men zich, oordeelend naar den schijn, schuldig gemaakt aan dezelfde fout, waarvan men ons geheel ten onrechte beticht. Naar men verneemt, zijn door twee jeug dige deugnieten bij de firma K. de Rooy al hier, in de laatste dagen bij herhaling oplich tingen op kleinere en grootere schaal ge pleegd. De Commissaris van politie daarvan verwittigd heeft heden avond 2 stukken kaas, afkomstig van een dier oplichtingen gevon den in eene hooiberg onder de gemeente Hoevelaken, terwijl een der jonge oplichters, naar aanleiding daarvan in het huis van ar rest alhier is overgebracht. Bij Kon. besluit van 23 Jan. 1872, no. 11, is aan den Heer G. E. C. Croiset, aan wien, op zijn verzoek, onlangs eervol ontslag werd verleend als bewaarder der Hypotheken, van het kadaster en der scheepsbewijzen te Amersfoorteen pensioen verleend van f 938,en in diens plaats benoemd de Heer D. N. R. van Hoijtema, thans surnu merair der registratie en domeinen. Voor de verloting ten behoeve van de ver nieuwing des orgels in de Evang.-Luth. Kerk alhier, heeft de Kerkeraad dier ge meente van Hare Majesteit de Koningin een prachtig bewerkt canapékussen ontvangen. Jl. Maandag is door de policie alhier aan gehouden zekere Lucas Romberg, tegen wien door de Arrondissements Regtbank te Zwolle bevel tot gevangenneming was ver leend. Den volgenden morgen is hij gevankelijk naar Zwolle overgebragt. O O Bedoelde persoon was in het laatst van November des vorigen jaars uit de Militaire strafgevangenis te Leiden ontslagen. Op den 19 Januari 1872 waren te Amers foort in behandeling 4 poklijders. Tot den 26 Jan. 12 u. bijgek. 4 8 Overleden 0 Hersteld 5 5 In behandeling gebleven 3 burgerlijke stand van amersfoort. Bevallen: 17 Jan. Petronella Scheer der, geb. van den Berg, z. 20 Jan. Maria Kraan, geb. Tondeur, z. Aaltje Kraan, geb. Bottenburg, z. 21 Jan. Wilhelmina Pijpers, geb. van Nimwegen, d. 22 Jan. Sophia van Barneveld, geb. Snijders, z. Gerarda Worffel, geb. Gijtenbeek, d. 23 Jan. Aartje Mostertman, geb. Tameling, d. Johanna van Willigenburg, z. 24 Jan. Gerarda van der Flier, z. Willemina van Keeken, geb. ter Maten, d. Ondertrouwd: 18 Jan. Gijsbert Koller met Aaltje van Eiden. TijmenKok met Maria van der Veen. Hendrik Ben- nink met Johanna van de Water. An- thonij Smorenburg met Aleida Treslink. Gerrit de Groot met Johanna Kraan. Gehuwd: 24 Jan. Wouterus van de Water met Willemina Bauland. Overleden: 16 Jau. Jacobus Arler, 18 m. 17 Jan. Johannes van Hattem, 3 j. Herman Schaap, 3 j. Johannes van Hoei, 16 m. 20 Jan. Eva Landtzedel, 63 j. wed. Christiaan Bardie. Wendelina Henrijetta de Jong, 69 j. gehuwd met Cor- nelis Broedelet. 21 Jan. Jan Broekman, 72 j. wedr. van Johanna Rijnders. 22 Jan. Bernardus Hendriks. 31/2 j. Gerrit Fre- deriks, 8j. 23 Jan. Alijda Schimmel, 32 j. Geertruida van der Veer, 12 dagen. Feestprent bij de herdenkirig der verras sing van Brielle in 1572ontworpen door H. J. van Lummel. Utrecht, Ke- mink en Zoon. De prijs voor 100 Exempl. is 10,de 50 Ex. ƒ6,— de 25 Ex. ƒ3,25, eene enkele plaat 15 ets. De H.H. uitgevers hebben ons verzocht de aandacht van het publiek te vestigen op bovengenoemde plaat. Mogen wij dat doen? Wijst zij niet op een feit, welks herinnering slechts een gedeelte onzer hmdgenooten aangenaam aandoet, ter wijl het andere deel er door gekwetst wordb? Laat ons zien. In het begin van den opstand waren Ka tholieken en Protestanten eendrachtig in hun verzet tegen Filips II, omdat deze vorst, in strijd met de wetten des lands, ingezete nen door andere rechtbanken liet vonnissen dan die, waaronder zij behoorden, vreemde lingen in het bestuur plaatste enz' enz. Maar had Filips II daartoe geen recht? In Holland moest de graaf eerst zweren, de wetten te zullen nakomen, en daarna zwoe ren de burgers hem trouw. De Geldersche staten konden zelfs de uitvoering van de be sluiten des hertogs verhinderen. De schandelijke beeldenstorm was oor zaak, dat vele Katholieken zich afscheidden van de Protestanten, met wie zij, sedert kor ten tijd zelfs onder den gemeenschappelijken naam van Geuzen, tegen Filips II vereenigd waren geweest. Voor hen, die in hun ver zet volhardden veranderde de zaak dus vol strekt niet van aard en strekking. Hadden evenwel de onderdanen recht, op te staan tegen hun vorst, die de wetten schond? In de Arragonische constitutie, door Fi lips II op eene lage wijze vernietigd, stond dat recht bepaald uitgedrukt. In 1581 heb ben onze voorouders, en in 1776 hebben de Amerikanen beweerd, dat ieder volk dat recht bezit. De Jezuiet Rainold zegt ineen werk, te Antwerpen in 1592 uitgegeven, dat het de plicht des volks is den koning on schadelijk te njaken, wanneer hij de wetten des lands schendt en de Jezuiet Mariana, een Spanjaard, insgelijks een tijdgenoot van de inneming van den Briel, verklaart: »Het volk kan den koning dwingen, de wetten na te komen en heeft de bevoegdheid hem, als hij ze niet nakomt, van den troon te stooten." Het gezegde zal duidelijk maken, dat wij ertoe opwekken de schoon uitgevoerde plaat te verspreiden, dat wij het een goed werk achten, indien gemeentebesturen of, als deze wat krap zitten, welgestelde particulieren er een vijftig- of honderdtal exemplaren van koopen om ze door de onderwijzers der volks scholen aan hunne leerlingen te doen uit- deelen. Welke genoegelijke oogenblikken kan men op die wijze verschaffen! Want behalve een fraai geschenk, krijgen de kin deren nog eene boeiende verklaring der plaat van hun onderwijzer, en als zij t'huis komen, vertellen zij het gehoorde weer met opgeto genheid aan hunne ouders, die dan waarlijk mede genieten. Bij elke plaat wordt eene gedrukte ver klaring afgegeven, waarin echter, naar 't ons voorkomt eene drukfout staat. Men leest er: »het beeld der Godsvrucht wijzende op de gebeurtenis van den 1 April 1572 als een gevolg van haar bestaan." Be staan moet, dunkt ons, in aficeziglieid ver anderd worden. Uit godsvrucht gaat men elkander toch niet doodslaan. Waren Filips II en de Geuzen minder slaven der kerkleer, en meer godvruchtig geweest, dan had de eerste de wetten niet geschonden en zouden de laatsten zich zeker onthouden hebben van vele noodelooze gruwelen. Amersfoort, 22 Januari.. Groot Concert. Als ik daarover schrijf, wil ik in de eerste plaats den Heer C. Coenen en zijn orchest danken voor 't edel genot van dien avond. «Genot is deugd," heeft een geniaal man gezegddoch of men dit onderschrijve of nietniemand zal ontkennendat hij zijne ziel reineredeler en sterker heeft gevoeld, gedragen op de vleugelen der mu ziek. Ik dank u Coenen. De anderen, die u hoorden hebben 't ook gedaan met stille verrukkingmet luidruchtig handgeklap en voor uw eerste concert nog door in veel grooteren getale te komen luisteren. 't Programma was keurig. Een enkel woordten blijkedat we 't hebben ge waardeerd. Van de Oxfort-Symphonie wa ren de Adagio's (mijns inziens natuurlijk; courantenstijl) 't best. De kleine afwijking van 't opgegeven plan in 't »tweede ge deelte" zal niemand euvel geduid hebben, ten minste niet erg. Overal vormden de instrumenten een geheel, dat inzonderheid bij 't aanzwellen en wegsterven der tonen eene betooverde uitwerking had. Dat bleek nergens schitterender dan in de «Medita tion sur le 1 prelude de Bach," even smaakvol gekozen als uitgevoerd. Ik mag dit laatste niet van alle stukken zeggen. De Heer Italiaander gaf halsbrekende toe ren op de snaar, niets meer, en heeft zijnen hals er goed afgebracht, niets meer. Muziek hoorde ik niet, doch hij heeft veel aanleg en kan zeker een goed musicus

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3