Engeland. Twee grootsche ondernemin gen zijn hier in staat van wording, de ver binding namelijk van Frankrijk en Enge land door middel van een kolossalen stoom- veerpont, ingericht voor duizend passagiers, en door een tunnel. De tunnelonderneming heeft een kapitaal van ƒ360,000 bijeen om eene proef te nemen. Daartoe zal men een gang van 800 M. in de onderste of grijze kalklaag onder de straat van Dover boren met een wel pas uitgevonden doch reeds als proefhoudend gebleken werktuig De dronkenschap neemt in Engeland op eene huiveringwekkende wijze toe. In 1860 wer den er 88,000 en in 1870 reeds 132,000 wegens dronkenschap gestraft. Als er in het toepassen aan straffen geene verandering is gekomen, moet men zich inderdaad ver bazen. Duitschland. In Pruisen is de minister van eeredienst von Muhler, een onmogelijk geworden behoudsman, tot veler genoegen door den heer Falck vervangen. Van aide wetsontwerpen zijns voorgangers zal Falck alleen het voor verbetering vatbare voorstel overnemen om het onderwijs aan het toe zicht der geestelijkheid te onttrekken en onder dat van den staat te brengen. Hoe noodig deze maatregel is, blijkt uit de vele verzoekschriften, die daartegen bij de regee ring inkomen. Bij een groot aantal dezer petities wordt de handteekening van den geestelijke, als eerste ouderteekenaar, door kolommen kruisjes gevolgd. In Beieren had de Bisschop van Augsburg bij den land dag een bezwaarschrift ingediend, waarbij hij de regeering van schennis der constitutie aanklaagd omdat hem de hulp der gewa pende macht was geweigerd ter verjaging van een pastoor, die, wegens zijn ongeloof aan de onfeilbaarheid geëxcommuniceerd, toch zijne bediening bleef waarnemen. De minister deed uitkomen, dat de geestelijk heid het leerstuk der onfeilbaarheid had af gekondigd zonder dat de koning daartoe zijne bij het concordaat met den paus ver- eischte toestemming tot de afkondiging had gegeven. Eene commissie, in wier handen iet bezwaarschrift was gesteld, had geadvi Spanje. Een koninklijk besluit is uitge vaardigd, geteekend door den minister van Justitie, waarin bepaala wordt, dat kinde ren, wier ouders uitsluitend kerkelijk ge huwd zijn, als onwettig worden beschouwd. Italië. De regeering is van plan eene nieuwe spoorwegverbinding te jmaken tus- schen Home en Brindisi, niet alleen om de gemeenschap te bevorderen tusschen de hoofdstad en het zuiden des rijksmaar vooral ook met het oog op den Indischen maildienst. Ook wordt er gesproken van eene directe stoomvaartverbinding tusschen Yenetie en Oost-Indie en China. Bovendien is er sprake van eene directe stoomvaart- verbinding tusschen Napels en New-York. Wetenschappelijke mededeelingen. INGEZONDEN. Kerk- en Schoolnieuws. grondstoffen af te stemmen. Op de aanmer king van een lid der verg., dat de handels verdragen door het Buitenland zouden wor- den opgezegd, indien de belasting op de grondstoffen werd aangenomen, had Thiers nog wel zoo goedig gezegd: Europa, dat ons hoort en ziet, weet zeer goed, dat het geens zins ons doel is onaangenaamheden te berok kenen, maar, dat wij de belasting voorstel len, omdat ons de noodzakelijkheid is opge legd aan de schatkist de onontbeerlijke hulp middelen te verschaffen." De meerderheid kon maar niet vatten, dat Frankrijk de maag van Europa is: Frankrijk lijdt, dus moet natuurlijk geheel Europa lijden. Thiers is na de afstemming zeer boos geworden, zoodat hij zijn ontslag nam; maar toen eene deputatie hem kwam verzoeken maar liever president te blijven, heeft hij zich aan 't va derland opgeofferd, en is hij weer goed ge worden. Het voorstel om de doodstraf af te schaffen heeft de regeering ontijdig geacht. Dit is te begrijpen, evenals dat Thiers er j ooren naar heeft speelbanken in Frankrijk op te richten. In beginsel is hij er natuurlijk tegen, omdat zij onzedelijk zijn, doch er staat j tegenover, dat zij een zeer geschikt middel t zijn Europa, dat hem ziet en hoort, ook iets P te laten bijdragen in de zware oorlogskosten, die aan Duitschland betaald moeten worden; en dat is toch billijkThans heeft de Nationale Vergadering het voorstel om de scheepvaartsrechten te verhoogen aangeno men. Deze verhooging kan wel een millioen opbrengen, indien Europa er niets tegen heeft; maar dat zal wel niet, vertrouwen de Franschen. Zwartgallige menschen vreezen van deze wet nadeelige gevolgen voor Mar seille, dat nu reeds schade lijdt door de con currentie met den tunnel van den Mont- Cenis. Zouden echter de Italiaansche, de Oostenrijksche en de Grieksche schepen, die vroeger Marseille aandeden, zoo onhartelijk zijn voortaan, wegens de verhoogde rechten, Genua binnen te loopen? Geen goed Fransch- man, wie zoo iets kan denken. seerd den bisschop gelijk te gevende land dag dacht er echter anders over. Over de vledermuizen leest men in het Tijdschr. voor Nijverheid: Door het vernie len van veel ongedierte zijn de vledermuizen den landbouw zeer voordeelig en verdienen alzoo niet zoozeer vervolgd te worden, als men dit maar al te dikwijls ziet. Wat eenige vogels in dit opzicht bij dag doen, doen de vledermuizen bij nacht. Een vledermuis ving in den tijd van één uur 12 meikevers, een andere 60 vliegen en, in het algemeen zijn zij, evenals de gewone muizen, zeer vraatzuchtig. Zij doen dnbbel nut, omdat zij zich verplaatsen naar die streken, waar de insekten bijzonder overvloedig zijn. Men behoort ze daarom te sparen, wanneer men ze in vertrekken in het (luister, om haar win terslaap te doen, het onderstboven opgehan gen ziet; zelfs wanneer men ze vindt in vleesch- of spek-bewaarplaatsen, waar ze niet om het vleesch komen, maar wegens de warmte, die daar doorgaans heerscht. Zij wer pen jaarlijks slechts 1, zelden 2 jongen, zoo dat het dubbel noodig is ze te sparen. In landen, waar zij overvloedig zijn en soms zeer groot, zooals op Java, wordt de mest der vledermuizen uit holle boomen of oude gebouwen opgezameld en als eene uitmun tende soort van guano gebezigd. Terwijl de eerste aflevering van den zes den jaargang van het twee maandelijksch tijdschrift Geloof en Vrijheid" voor mij ligt, gevoel ik mij gedrongen, de aandacht mijner stadgenooten op dit tijdschrift te vestigen, en wel voornamelijk van hendie, gedreven door hun wetenschappelijk bewust zijn, willen weten wat de Evangelische rich ting in den strijd der meeningen wil, en die, gedrongen door hun godsdienstig bewustzijn, geen vrede kunnen hebben met eene van de twee uiterste partijenwelke thans in de kerk tegenover elkander staan. Met volle vrijmoedigheid durf ik dit tijd schrift aanbevelen. De namen der Redac teuren zijn een waarborg voor de degelijk heid en deugdelijkheid van hetgeen hier ge geven wordt. De Redactie is in handen van de predikanten Dr. van Baumhauer, te Zutphen. Brouwer, te Zwolle. Franckente Rotterdam. Gooszente Veendam (ber. te Schiedam.) Hartog, te Utrecht. Lasonder, te Leeuwarden. Dr. van Loenen, te Ilardegarijp. Met den jaargang '72 is eene nieuwe ru briek geopend, getiteldVerschijnselen des tijds." Schrijver daarvan zal wezen Ds. Brouwer. Deze eerste aflevering doet ons zien, dat de Redactie deze taak aan goede handen heeft toevertrouwd. De naam van het tijdschrift is met opzet zóó gekozen, om dat men van het beginsel uitgaatdat het gelooj alleen kan leven in den dampkring der vrijheid, en dat de vrijheid alleen leven kan, wanneer ze geworteld is in geloof. De prijs van den jaargang is 5 gulden. D. P. M. Graswinckel. Amersfoort, 25 Januari '72. Mijnheer de Redacteur! Het zij mij vergund voor slechts weinige regelen een plaatsje in uw weekblad te zien ingeruimd. Uw nommer van 27 Januari j.l. bevat een ingezonden stuk, onderteekend door »een Protestantsch inwoner van Amersfoort" naar aanleiding waarvan ik niet kan nalaten, zij het ook maar met een enkel woord, «pro test" aan te teekenen. Het bedoelde stuk toch maakte zoodanig mijne verontwaardiging gaande, dat ik de lezing van uw Blad bijna had vaarwel gezegd. Vraagt gij waarom die verontwaardiging? Ik antwoord, dat het mijns inziens beneden alle kritiek is zoo zijne meer arme mede- menschen te verachten en te verguizen, als in 't bedoelde stuk plaats had. Uitdrukkingen als gepeupel, minst he- schaafd, walgelijk gedrag enz. worden hen daar op vrij onzachte wijze naar het hoofd geslingerd. En waarom Omdat die men schen nu en dan grafwaarts snellen en Gods doodenakker bezoeken en zich daar niet ge dragen zóó als de inzender van genoemd stuk het wel wenschte. Wij gelooven, dat elke overdrijving op het hoogst is af te keuren en een verstoring der orde op die plaats, zoo die werkelijk be stond, strafbaar is, maar tevens meenden wij, dat de plek, bestemd om de dooden te ont vangen, als prediker der Vergankelijkheid, voor ieder soms nuttige lessen heeft. Dit laatste zal vooral dan waar kunnen zijn als daar soms een enkel woord tot stichting der aanschouwers gesprokem wordt. En zal nu het genoemde gepeupel in openbare Kerkge bouwen soms geschuwd, ook die plaats wor den betwist? Wij zien niet in, dat dit echt protestantsch is; want de grondwet van het protestantisme behoort ook te zijn: liefde tot den'naaste. «j We kunnen niet nalaten onze verwondering te kennen te geven, hoe de geachte steller van bovenstaand stuk er aan heeft kunnen denken de lezing van ons blad vaarwel te zeggen we gens de opname van een ingezonden stuk; we verzoeken hem daarom nog eens na te lezen wat we omtrent ingezonden stukken in ons eer ste nummer hebben gezegd. We zijn het met den »Protestantschen in woner van Amersfoort" eens, dat er bij onze begrafenissen vele verbeteringen kunnen wor den aangebrachten hoewel de boven aange haalde uitdrukkingen minder gelukkig gekozen mogen genoemd worden, moet daarom het ge noemde artikel niet verworpen ivorden en de steller van bovenstaand stuk zal zeker gaarne gehoor geven aan den wenscli in het slot van bedoeld artikel uitgedrukt. Red. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Urk A. F. Simonste Berg-Ambachtte Wageningen G. J. No men te Bruiuissete Kethel J. C. Eyk- man, te Bruchemte Blauw-Kapel J. van der Werff, te Elspeet; te Westbroek W. Vliegenthartte Vreeland; te Hoogland W. Kraaijenbelt, te Ede; te Heeg H. E. Gravemeijerte Oostwedde; te Weerselo Hoogklimmer, te Het Laar (Hanover); te Tuyl H. C. Ribbius, te Druten; te Rot terdam Dr. G. J. van der Flier, te Heem stede te Scheveningen E. B. Gunning, te Nunspeet. Aangenomen naar Broek op Langendijk door P. A. J. Noordink, te Goenga c.a. Bedankt: voor Ressen en Doornik door J. F. W. Köningsfeldtte Rhedenvoor Maassluis door J. H. Gravestein te De Bilt; voor de Lemmer door S. H. J. de Wolff, te Dalfsen; voor Heino door P. Romijn, te Hengelo; voor Sprang door C. Leffef, te Eist bij Amerongen. Christelijk Geref. Kerk. Bedankt: voor Vrijhoeven-Capelle door Dièrmansete Westmaas; voor Steenwijk door J. J. Dekkers, te Scharnegoutum voor Schiedam door G. A. Kempffte Maassluis. Roomsch-Kath. Kerk. Geene mutatie. Benoemd tot Leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan de Hooge Bur gerschool te Zutfen A. J. C. Snijders, Cand. in de nat. wijsbegeerte te Leidentot leer aar inde wiskunde aan de zeevaartkundige school te Rotterdam C. de Haas, privaat-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3