Overzicht der week. BIINEILAID. Aan de orde van behandeling is het ad vies van Burg. en Wetli. omtrent het ver zoek van de gemeen te-vroed vrouw N. van i der Welk geb. Pronk om eene gratifikatie. B. en W. tekennen gevende dat de rekwes- trante, na het overlijden van de andere ge meente-vroedvrouw, de geheele praktijk heeft waargenomen, zijn van oordeel, dat het niet in de bedoeling der bestaande in- struktie ligt de verplichte waarneming te doen geschieden zonder vergoeding," en stellen derhalve voor de over eene maand op den begrootingspost beschikbaar gebleven som van ƒ16,67 aan de adress. uit te beta len. Dienovereenkomstig wordt met alg. st. besloten. De Voorzitter deelt mede dat het onlangs ingediend wetsontwerp nopens de rechter lijke indeeling, waarbij weder de opheffing wordt voorgesteld van de arr. rechtbank, wier behoud zoo belangrijk is voor deze ge meente, aanleiding heeft gegeven aan B. en W. om, reeds voor dat door hem de zaak bij den raad ter sprake werd gebracht, een ont- werp-adres aan de Tweede Kamer in gereed heid te brengen. De heer Herschel, presi dent der kamer van koophandel, brengt in het midden, dat die kamer, hoog belang stellende in het behoud der rechtbank, be sloten heeft na 's raads beslissingen dienaan gaande, een soortgelijk adres in te dienen, waarmede het gemeentebestuur nader in kennis zal worden gesteld. De voorzitter zegt den spreker dank voor de gedane mede- deeling en stelt alsnu voor eerst te besluiten, of de gemeenteraad zich tot de Tweede Ka mer wenden zal. Daartoe, zonder hoofdelijke omvraag besloten zijnde, wordt het ontwerp- adres in behandeling genomen en met alge- meene stemmen goedgekeurd. Het kohier van den hoofdelijken omslag over 1872, waartegen geene bezwaren bin nen den daartoe bij de wet gestelden termijn Tan ter visie legging zijn ingebracht, wordt met alg. st.op die van den heer Herschel na, vastgesteld tot een bedrag van ƒ24608,48. De ontworpen-besluiten tot afschrijving op de kohieren van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting over 1871, wegens ver trek, overlijden en afschaffing, worden ach tereenvolgens met alg. st. goedgekeurd, respektievelijk tot eenbedragvan 67 6,4s1/,, en 25.65. Ingekomen is de goedkeuring van Gedep. Staten op het 2e aanvullingskohier van den hoofdelijken omslag over 1871. Voor in formatie. Amersfoort, 6 Febr. De gemeenteraad heeft heden besloten zich tot de Tweede Ka mer te wenden, tot behoud van de arr.-recht bank, wier opheffing in het wetsontwerp no pens de rechterlijke indeeling is voorgedra gen. Ook de kamer van koophandel en fa brieken alhier, zal een daartoe strekkend adres indienen. Het adres van den gemeenteraad luidt als volgt: »De raad der gemeente Amersfoort, ken nis genomen hebbende van het onlangs aan uwe vergadering ingediend ontwerp van wet, betreffende de rechterlijke indeeling vol gens hetwelk Amersfoort zal ophouden een van Boston naar de knoppen en bloesems van haar dorp terug. In April maakte Mevrouw Fane zich gereed, om van hare vrienden iii de stad afscheid te nemen. En tegelijkertijd deed de heer Ward aan- oek om de hand van Idaen drong op are toestemming aan tot een huwelijk 'innen zoo kort mogelijken tijd. Aarzelend n tegen haar zin gaf mevrouw Fane hare oestemming tot het engagement want oe had zij die kunnen weigerenterwijl a's onschuldige blos zoo onverholen sprak ior hare hartelijke liefde Maar om vóór en herfst nog van haar geliefd kind te ffieiden daartoe kon zij niet besluiten, schoon Lionel niets onbeproefd liet om en tijd van uitstel te doen bekorten, hle mevrouw Fane van geen andere plan- n. hooren. !ij vergezelde Ida en hare moeder op he r terugreis, en al spoedig fluisterdepnen e ar toe, dat die knappe heer, die zoo afzonderlijk arrondissement uit te maken, neemt de vrijheid bij vernieuwing aangaande deze aangelegenheid tot u zich te wenden. Reeds bij de indiening van vorige daartoe betrekkelijke wetsontwerpen had hij de eer, uwer vergadering zijne bedenkingen tegen de thans weder voorgestelde opheffing ken baar te maken (adress. 14 Juli 1862 en 5 April 1870). De raad had zich durven vleien dat de be zwaren, daarin aangevoerd, aan de hooge re geering aanleiding zouden gegeven hebben, bij het tegenwoordig wetsontwerp het be houd Aan Amersfoort als hoofdplaats van een arrondissement voor te stellendaarin echter teleurgesteld, ziet hij zich in het be lang zijner gemeente verplicht nogmaals uwe aandacht op de bij hem bestaande bezwaren te vestigen, waartoe hij, eene herhaling van het vroeger aangevoerde overbodig achtende, vermeent u bescheidenlek naar den inhoud van beide overgelegde adressen te mogen ver wijzen. Hoewel de daarbij opgegeven gron den, naar 's raads inzien, geheel afdoende zijn om, zoowel met het oog op het algemeen belang als op dat zijner gemeente, de wen- schelijkheid van een afzonderlijk arrondisse ment te doen uitkomen, vermeent hij toch uwe vergadering nog te moeten wijzen op de omstandigheid dat, waar vroeger reeds gewezen werd op het vooruitzicht van het tot standkomen van den Oosterspoorweg, thans omtrent de uitvoering van dat werk de zekerheid bestaat, zoodat Amersfoort bin nen betrekkelijk korten tijd het middelpunt van een groot aantal spoedig te bereiken ge meenten zal zijn, en van dien kant bij de rechtspleging voordeelen zal opleveren, waarvan de belangrijkheid wel geen nader betoog zal behoeven. De gemeenteraad vindt hierin aanleiding, Uwer vergadering te verzoeken, aan het in gediend wetsontwerp uwe goedkeuring niet te verleenen, bijaldien Amersfoort daarbij niet als een afzonderlijk arrondissement wordt aangewezen. De Raad voornoemd, Amersfoort, A. G. Wijers, Voorzitter. 6 Febr. 1872. W. L. Scheltus, Sekretaris. Op den 2 Febrauri 1872 waren te Amers foort in behandeling 4 poklijders. Tot den 8 Febr. 12 u. bijgek. 2 x> 6 Overleden 0 Hersteld 1 1 In behandeling gebleven 5 burgerlijke stand van amersfoort. Bevallen: 31 Jan. Mina Licht, z. Maria Louise Auguste Kronig, geb. Lober, z. 1 Febr. Willemina Poortier, geb. van Loevezijn, z. Marianna Iesberts, geb. Coenraa, z. 3 Febr. Petronella Schoonderbeek, geb. van de Hoet, z. 4 Febr. Margaretha Tolboom, geb. van den Eng, z. Gorsina Vitskie, geb. van den Horst, d. 5 Febr. Jannetje van Vonno, z. dikwijls met Ida reed of wandelde, en Zon dags in de kerk in de familiebank zat, Ida's aanstaande was. En er was niemand, die zich niet verheugde over haar geluk zij had immers op het dorp de harten van oud en jong gewonnen! Gedurende den zomer kwam Lionel zijne aanstaande bruid dikwijls opzoeken maar zelfs wanneer hij naast het beminnelijke meisje zat, aan wier innige liefde hij toch niet kon twijfelenen schoon ieder uur hem nader bracht aan den zoo vurig ge- wenschten dag, waarop hij haar de zijne zou kunnen noemen, scheen hij niet ge lukkig te wezen. Er was eene rusteloosheid, eene koortsachtige gejaagdheid in hem ge komen alsof hij zijn eigen gedachten wenschte te ontvluchten. Dikwijls schrikte liij op, wanneer hij, terwijl hij haar aan zag haren liefdevollen en vertrouwenden blik ontmoette, en liep dan, klaarblijkelijk onder den indruk van eene hevige aan- Ondertrouwd: 1 Febr, Evert Bol- derdijk met Hendrikje van Eist Vermeer Johannes Theodorus Helmerhorst met Maria Kraamer, Gehuwd: 7 Febr. Teunis van Daal met Hermina Prins. Hendrik Buijs met Johanna van Veen. Overleden: 1 Febr. Aartje Hart- gerse, 43 j. Hendrika van Gelder, 77 j. geh. met Hendrik de Goede. 4 Febr. Lambertus Snijders, 57 j. geh. «iet Aaltje van Dam. 6 Febr. Catharina van den Hengel, 83 j. wed. Nicolaas Mieres. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag, 12 Februarij 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. De nieuwe Minister van Oorlog is dan eindelijk voor den dag gekomen. Zal de berg weer een muis gebaard heb ben, zooals vroeger zoo dikwijls het geval was? 't Is waarlijk niet te hopen; naar al, wat men van hem hoort echteris er veel goeds te wachten maar al dat hooren geeft niets; de daden zullen het moeten uitwijzen. En zullen nu de verschillende organisa ties alle bij de wet geregeld worden Een netelige vraag en moeilijk antwoord. Aan de tegenstanders kan men gerust vragenis dan nu de feitelijke toestand zoo, dat die aan slechts matige wenschen voldoet? Niemand zal het durven beweren. En aan de voorstanderszal het dan goed wezen, als alles zoo mooi geamendeerd en gesubamendeerd op het papier staat Er hoort meer toebeide partijen, die nu zoo scherp tegenover elkaar staan, dienen te begrijpenwat het einddoel moet zijn en dat isde middelen te vinden voor onze voortdurende zelfstandigheid. Het driehonderd-jarig feest, dat wij nu eerlang zullen vieren, moet ons niet alleen op ons roemrijk verleden wijzen, maar vooral ook op de toekomst. En deze is waarlijk donker genoegeen buurman, zoo machtig en overmoedig, voor wièn wij een zoo rijke en aangename buit zouden zijn, al is hij nu nog zoo vredelievend, is toch altijd hoogst bedenkelijk; en »hij heeft de macht," zou Schwofel, de kleine Thüringsche koopman, zeggen, »jajahij heeft de macht." Al dreigen op het oogenblik de onweêrs- buien meer in het oosten in het westen is ook stof genoeg te vinden. Erkende mannen van het oorlogsvak helaas, dat het nu een vak en in veler oogen zelfs een mooi vak geworden is houden vol, dat ons land met goed gevolg te verde digen is; welke middelen daartoe moeten aangewend worden, daarover zijn zij het niet geheel eensmaar daarin stemmen allen overeen, dat het veel, zeer veel geld zal kos ten dit is nu bij onze natie een zeer gevoe- doening, een tijd lang in de kamer op en neer. En wanneer ze soms, met een ver legen blosjemaar met stille verrukking luisterde naar zijne beschrijvingen van liun toekomstig geluk, kon hij soms plotseling ophouden, Ida's hand krampachtig druk ken, en wegsnellen uit het huis, waar hij uren lang niet weer verscheen. Zijn geheele handelwijze bewees duidelijk, dat hij onder een verzwegen zieleleed gebukt ging: Ida zag heten trachtte zijn vertrouwen te winnen. Maar dan veranderde hij het ge sprek en verzekerde haardat het niets dan verbeelding van haar was, dat hij haar waarlijk niets te vertellen had, dat hij de gelukkigste van alle stervelingen was; en Ida liet zich tevreden stellen, omdat ze niets liever wenschtedan zich te vergissen. Wordt vervolgd.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2