Overzicht der week. BINNENLAND. AMERSFOORT, 10 FEBR. 1872. Woensdag 11. werden ter zitting van de Arrond. Regtbank alhier de pleidooijen ge voerd in eene zaak, die voor den handel van groot belang kan worden geacht. De Cre- diet-vereeniging te Amsterdam nl. had na dwangbevel aan een barer leden, den heer Polman te Zeist, tot betaling van het door hem aan haar blijkens saldo van Rekening- Courant verschuldigde, uit kracht van eene door haar tot dekking van die schuld afgege ven Crediet-Hypotheek beslag doen leggen op het onroerend goed van geinelden heer Polman, die daarop den eisch instelde tot vernietiging van dat beslag, royering der hy potheek en schadevergoeding, op grond dat liij beweerde met de gedaagde Crediet-ver- ceniging te hebben afgerekend. Deze be streed die vordering en eischte wederkeerig dat het saldo der Rekening-Courant door de Regtbank zou worden gearresteerd op het bedrag daarbij vermeld. De heer Mr. G. II. van Bolhuis, advocaat te Utrecht verdedigde den eisch met groote gevatheid, en bestreed in de eerste plaats het formele van het beslag, omdat hij meende dat eene crediet-hypotheek qua talis geen executoriale titel was, zoolang niet bleek van eene bestaande schuld; de Rekening- Courant toch, als afkomstig van de zijde der gedaagde alleen, kan nooit tegen den eischer als bewijs eener bestaande schuld, veelmin als executoriale titel gebezigd worden. Bo vendien achtte hij de materiele waarde van het beslag van nul en geener waarde, omdat liij in het geding brengt eene bij den eischer berustende acceptatie indertijd door dczm aan de gedaagde afgegeven, en door de ge daagde in blanco geëndosseerdwaaruit moest worden afgeleid zoowel dat hij eischer de schuld had voldaan, als dat de gedaagde juist door dat blanco endossement erkend had de waarde te hebben genoten, zoodat er niets meer door den eischer verschuldigd zoude zijn dan misschien eene kleinigheid voor zegels, onkosten, radiatieakte enz., wel ke kosten hij zich bereid verklaard had aan gedaagde te voldoen. De heer Mr. J. A. Levyadvocaat te Am sterdam wederlegde die beweringen met niet minder scherpzinnigheid, en zette uit een dat uit de erkentenis des eischers van wel iets schuldig te zijn, zij het dan ook eene kleinigheid, reeds dadelijk bleek dat het for mele van het beslag op grond van art. 499 in verband met art. 501 Rv. gewettigd was, en er alleen een vereveningsproces omtrent het juiste bedrag der schuld overbleef. Er bestond dus schuld, daarvoor was eene cre- diet-rliypotheek afgegevenwelke is eene authentieke akte, op de wet gegron d, en der halve een executoriale titel. "Wat de mate riele waarde van het beslag betreft, daartoe had de gedaagde aangeboden, en was zij be voegd, te bewijzen, dat al mogt de eischer zich ook op eene aan hem teruggegeven ac ceptatie als bewijs van kwijting beroepen, de schuld nogthans niet betaald was aan de ge- twijfel maakten zich van haar gemoed mees ter het werd avond, en het werd weder mor gen en nog kwam hij niet. Mevrouw Fane en Ida zaten aan het ont bijt, dat ze geen van beiden aangeroerd had den, toen een luid kloppen aan de deur haar deed opschrikken. Ida sprong op, en vreugde straalde uit al haar trekken: »Daar is hij toch, moeder! daar is hij!" Helaas 'twas niet Lionel, dien ze zag toen de deur open ging. De meid bracht een brief van Lionel en, een brief van hem, dat was ten minste al iets. »Nu moederlief, nu zullen we eens zien wat hem zoolang ophoudt!" zei ze, haastig den brief openbrekende. Een namelooze vrees bekroop Mevrouw Fane, terwijl Ida den brief openmaakte. Nauwelijks had deze de eerste regels gelezen, of eene doodelijke bleekheid bedekte haar gelaat ze las verder, de brief ontviel aan haar handen; met eene hartverscheurende uitdrukking staarde zij hare moeder aan, en viel bewusteloos neder. Zij werd naar hare kamer gedragen, maar alle pogingen om haar tot bewustzijn te doen terugkeeren, daagde, terwijl pleiter verder ontwikkeld dat door de gedaagde niet werd geageerd uit eene acceptatie, omdat de Crediet-vereeni- ging volgens hare statuten niet verpligt was zich die te doen geven, maar uit de geldlee- ning indertijd aan den eischer gedaan en door dezen erkend, waarvoor de acceptatie als wisselregtelijke waarborg was afgegeven, en waarnaar de Rekening-Courant was op gemaakt. Zoolang die geldleening niet met de gedaagde was geliquideerd, gelijk de ge daagde had aangeboden te bewijzen, bleef de eischer schuldenaar, al had hij ook aan der den betaald. Na Re- en Dupliek werd de uitspraak be paald op 6 Maart e.k. De Uitgever van het Weekblad van Wijk bij-Duurstede, Andriessen, die Donderdag 8 dezer had teregt gestaan ter zake van het plaatsen eener advertentiewaarvan de schrijver onbekend was en waardoor de ex- gemeente-ontvanger en brievengaarder J. Verhaar zich belasterd en gehoond gevoelde, werd bij vonnis der Arrond. Regtbank van 15 Febr. jl. op grond van art. 375 Code Pe nal veroordeeld tot betaling eener boete van f 50 en subsidiair bij wanbetaling tot zeven dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten van het proces. Het openbaar Ministerie had eene gevan genisstraf van 15 dagen cellulair en eene boete van f 25 gerequireerd tegen den be schuldigde, die verdedigd was geworden door den heer Mr. J. A. Levy, advocaat te Am sterdam. De tweede winter-collecte deze week ge houden aan de huizen der Herv. gemeente leden alhier, heeft opgebracht tot op heden de som van ƒ686.25. Op den 8 Februari 1872 waren te'Amers foort in behandeling 5 poklijders. Tobden 16 Febr. 12 u. bijgek. 5 10 Overleden 1 Hersteld 5 6 In behandeling gebleven 4 HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandag, den 19 Februari aanst., 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege te bekomen zijn bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heereu Mr. J. van der Leeuw, B. E. Her schel, W. A. Croockewit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. R. A. W. Baron VAN HEECKEREN, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. B. LEINWEBER, Secretaris. bleven vergeefs. Eindelijk, nadat eenige bange uren verloopen waren, opende zij hare oogen, die bleven rusten op het bleeke, be traande gezicht van hare moeder, die zich vol onuitsprekelijken zieleangst over haar heen boog. Ida strekte hare armen uit, sloeg ze om haar moeders hals, en fluisterde nauw hoorbaarMoeder, moederliefik sterf zeg aan Lionel dat ik hem ver geef kus mij nog eens moederlief! en toen was alles gedaan. De noodlottige brief, die den dood van het arme, onschuldige kind had veroorzaakt, was van den volgenden inhoud: »Ida ik bemin uik bemin u met zulk een diepe, innige liefde, dat ik liever den laatsten druppel van mijn bloed zou storten, dan een enkel oogenblik van smart aan uw trouw hart veroorzaken. Gave de hemel, lief ste Idadat ik de vrijheid had, om mijn woord jegens u te houden »Wanneer ik er aan denk wat ik weiger, alleen uit een plichtgevoel, dat velen wel licht valsch noemen, vrees ik, dat ik krank zinnig zal worden! Ida, mijn beminde Ida Z. M. heeft benoemd tot majoor-kom- mandant der dd. schutterij te Amersfoort- den Heer Jhr. G. K. van den Santheuvel, voormalig le. luitenant der dd. schutterij te Steenwijk. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Bevallen: 6 Febr. Antonia Bernar- da Prinsgeb. Havekotted. 7 Febr. Anna Margaretha Bonniergeb. Kamp- schreur, z. 8 Febr. Neeltje Scholten, geb. ten Hovez. 9 Febr. Johanna Kibbel, geb. Arlar, z. 10 Febr. Aaltje Meijern, geb. Visser, d. Catharina Mar garetha Ockhuizen, geb. Kas, z. 11 Febr. Willemina van Naarden, geb. van der Lin den, z. 12 Febr. Antonia Wilhelmina Maas, geb. Acherman, d. 13 Febr. Cor nelia van den Akker, geb. Verschuurd. Ondertrouwd: 8 Febr. Hendrikus Bijtelaar met Jacoba de Kamper. Gehuwd: 14 Febr. Lammert van Kolf schoten met Stijntje van Middendorp. Evert Bolderdijk met Hendrikje van Eist Vermeer. Johannes Theodoras Hermer- horst met Maria Kraanier. Overleden: 8 Febr. Hendrika Maria Rouwendal, 5 md. 10 Febr. Anna Ma ria Charlotta Brom, 73 jr.wed. Cornelis van de Wetering. Catrina Margaretha Wernsen, 54 jr., gehuwd met Jan Kraai- kamp. Catharina van Eikelenburg, 8 md. 12 Febr. Petrus Johannes Gerar- dus Kamp, 13 md. 13 Febr. Cornelia Manuee67 jr.wed. Geurt Mannee. Everdina Elisa Fortuin, 14 dagen. 't Leven in ons binnenland is vaak niet ongelijk aan dat van onze binnenwaters. Geheel effen is de oppervlakte bijna nooit; ze rimpelt en golft zich soms, en een enke len keer, als de wind uit verschillende hoe ken tegelijk waait, bruischt en schuimt het. 't Is wel eeu prettig gezicht, als er zoo wat beweging is, en bemoedigend ook, want stil water, stinkend water. En onder die op pervlakte leeft de groote watermaatschappij: de vreedzame en talrijke platvisschen vor men de burgerluitjes, de alen zijn de slim merds en de gladde sinjeurs; hier en daar staat een snoek doodbedaard en met een on- noozel gezicht zijne kans af te wachten en raadpleegt waarschijnlijk nu en dan met zijne gelijken over 't gevaar voor vreemde en nog veel grootere roovers. Goudvisschen zijn er ook, doch deze vormen eene edeler soort, op 't oog ten minste, en wordeu daarom slechts in afzonderlijke vijvers gekweekt. Doch keeren we tot de menschen terug, die, 't valt niet te ontkennen, soms zooveel overeenkomst met de waterbewoners ver- toonen, dat we menigmaal ons zeiven afvra gen: wat heb ik nu, vleesch of visch 't Gehaspel tusschen en over de feestcommis- siën voor 1 April a. s. 't geharwar over een eene plechtige gelofte aan mijne stervende Emily verhindert onze verbindtenis. O hoe heb ik er tegen geworsteld hoe heb ik gestreden om de waarschuwende stem van mijn geweten te smoren, zoolang als onze korte kennismaking duurdehoe heb ik er naar gejaagd om alles te vergeten be halve de liefde en uMaar het kan niet zijn. Naarmate de dag naderde, die ons geluk zou volmaken, weerklonk die vreeselijke gelofte steeds luider en luider in mijne ziel ik hoor Emily's stem en zelfs in mijn onrus- tigen slaap staan die woorden met brandende letters in mijn brein gegrift. Ida, wij moe ten scheiden. Vergeef mij en vergeet mij! Morgen verlaat ik het land om nooit weer te keeren. God zegene u De jonge meisjes van het dorp droegen hare jeugdige vriendin naar haar graf en als de grauwe avondschemering hare eerste schaduwen over den stillen Godsakker uit spreidt, komen zij terug en strooien frissche bloemen over den kleinen grasheuvel, die Ida Fane's rustplaats bedekt. Family Herald.) C. H. B.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2