Overzicht der week. BINNENLAND. BUITENLAND. Frankrijk. Naarmate de ontevredenheid met den voorloopigen toestand, de zelfzucht van den president Thiers, en het gekibbel, dat in de Nationale vergadering plaats heeft, toeneemtverdubbelen de Bonapartisten hunne pogingen om op de openbare meening te werken. Zoo is er o. a. een klein geschrift V Abeille verschenen, waarin gezegd wordt dat de vroegere wetgevende vergadering zich onteerde, toen zij Napoleon van den Kunstnieuws, enz. Nekrologie. Het is toch onmogelijk0111 in eens tot de gevraagde verhooging over te gaan, dewijl daardoor de verhouding tusschen hunne ver diensten en uitschotten zeer te hunnen na- deele zou veranderen; zij moeten verzekerd zijn, dat de werkgevers ook hun aandeel willen bijbrengen om de verhooging moge lijk te maken. Er zal nu een lijst circuleeren, waarbij de inwoners, zullen worden uitóen.oódigd van hun' goedkeuring te doen blijken. En dat zij dit ruimschoots doen zullen daaraan twijfelen we niet 't is geheel in hun belang. Weinig loon slechte arbei ders of met andere woorden slecht en weinig dat is zeer duur werk. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Bevallen: 16 Febr. Maria van Plasteringen, geb. I.eeiiards, z. Maria van Vulpen, geb. Kok, z. 19 Febr. Johanna Theodora Reijners, geb. Bensink, z. - Jacoba Hagenbeuk, geb. Veenendaal, d. - 20 Febr. Cornelia van Eeden, geb. Murre, d. Charlotta de Rnijter, geb. van Minnen, z. Anna Elisabeth 't Hart, geb. van den Broek, d. Ondertrouwd: 15 Febr. Hermanus van Mctercn met Johanna Snijders. Gehuwd: 21 Febr. Jurric Willem Tctcnburg met Martina Peternella van Dijkhuizen. Overleden: 11 Febr. Sophia Knijer, 5 j. 15 Febr. Johannes Theodoras van Munster, 29 j., gehuwd met Wilhelinina Mijnders. Marcus Abraham van der Sluis, 2 j. en 6 md. Aaltje Kibbel. 73 j.wed. Ger- rit Willemse. 16 Febr. Elisabeth Koekenberg, 75 j. wed. Wessel Pel. 17 Febr. Huibert van der Meijdc, 60 j.wed, van Sepje Faber. Willem Bekking, 20 j. 18 Febr. Johannes Pcgtol, 2 j. Abraham Gra vel, 71 j-, wed, van Margrietha Bikkelenberg. 19 Febr. Cornelis van de Klashorst, 76 j., gehuwd met Ma ria Hoevelaken. 20 Febr. Jacob Ruitenberg, 22 md. 21 Febr. Jacob Ilurwits, 34 j., gehuwd met Sara Bakker. Nijkerk, 21 Februari '72. Mijnheer de Redacteur! 't Is hier in. den laatsten tijd zoo stil ge weest dat ik werkelijk niet wist wat te schrij ven en mijn correspondentschap reeds als totaal overtollig begon te beschouwen, toen eensklaps ik de gelegenheid vond om ook iets tot het vullen uwer courant bij te dragen. Eergisteren was het 's Konings veijaar- dag. Gewoonlijk werd op dien dag de schut terij geïnspecteerd, hetgeen nu echter niet het geval was door de bizondere positie waarin zich H.H. officieren bevinden. (La ter komen we denkelijk hierop nog eens te rug.) 't Carillon was dus gedurende den dag 'teénige dat ons aan den feestdag herinnerde, want ook de vlaggen, die ik hier uitgesto ken zag, waren zeer weinige in getal. Hoe dat kwam begrijp ik niet, daar men hier over 't algemeen nog al goed Koningsgezind is. I)e heer E.onze verdienstelijke muziek directeur had echter gezorgd dat we ten minste een genotvollen avond konden door brengen. Met medewerking van Nijkerk's Mannenkoor, mejufvr. E. uit Utrechtden heer v. d. G., den heer T. en zijne beide kin deren gaf hij ons dien avond een concert dat geheel geschikt was iemand die veel van goede muziek houdt, in eene feestelijke stemming te brengen. De flinke voordracht, de eenheid en goede nuanceering in de man nen-kwartetten (waaronder bizonder de Marsch van Becker) getuigden, dat ook op kleine plaatsjes met zwakke krachten, doch met een goeden wil en onder flinke leiding wat goeds kan tot stand komen. Jammer is 't maar dat de slechte uitspraak van den duitschen tekst, dikwijls 't gehoor onaange naam aandeed. De beide kinderen van den directeur (viool en piano) hebben ons reeds zoo dikwijls bewijzen hunner waarlijk groote talenten gegeven, dat we ze volkomen waar dig achten eens voor grooter en beter op muzikaal terrein ontwikkeld publiek op te treden dan hier 't geval kan zijn. De beide duetten door mejufvr. E. en den heer T. (sopraan en bas) en het trio door mejufvr. E., de heer T. en de heer v. d. G. waren mede de lichtpunten van den avond. Mejufvr. E. is eene beschaafde, geoefende zangeres met een zuivere ofschoon niet al te sterke sopraan; de heer v. d. G. een tenor, .zooals elke zangvereeniging er zich écn moet wcnschen, terwijl de heer T. met zijn zwaar, vol, rond basgeluid met de beide anderen een geheel vormde dat men niet beter wenschen kan. De talrijke opkomst van 't publiek bewees dat men het streven van den heer E. naar waarde wist te schatten, ofschoon 't scheen, dat een gedeelte der bezoekers het genot, dat men hun verschafteniet op prijs wist te stellendoor aanhoudend ook onder de schoonste passages, 't anderen bezoekers las tig te maken door gepraat en gelach. Deze kleine onaangenaamheid niet mede gerekend, hebben we een zeer genoegelijken avond doorgebracht. De opbrengst van 't concert is bestemd voor de Hoofdcommissie in den Briel voor de aanstaande feesten op 1 April te vieren. Zullen we hier dan ook feestvieren Quien sabeTot nu toe zijn de plannen onzer com missie in een ondoordringbaar duister ge- Hiermede M. de R. neem ik voor ditmaal afscheid van u, met de belofte spoedig nog eens te schrijven. Uw Mij kerker Correspondent. Met rassche schreden nadert 1 April en nog steeds is men het in den lande niet eens, welke wijze de meest gepaste zal zijn om het heugelijk feit te herdenken, waaraan wij onze onafhankelijkheid verschuldigd zijn; gelukkig schijnt er langzamerhand meer overeenstemming in de denkbeelden te ko men; ook de kwestie nimf of asyl voor oude en gebrekkige zeelieden schijnt een oplos sing te zullen vinden. De Hoofdcommissie en de Utrechtsche hebben te Brielle eene vergadering gehouden, waarin zij tot een gewenschte overeenstemming zijn gekomen, terwijl door den Brielschcn gemeenteraad met algemeene stemmen besloten is om f3000 disponibel te stellen voor genoemd asyl, zoodat nu waarschijnlijk beide plannen tot uitvoering zullen komen. Langzamer hand worden de programma's openbaar van de feestelijkheden, die in de verschillende steden van ons Vaderland zullen plaats heb ben; die te Deventer beloven zeer eigen waar dig te zijn; men zal daar de hoofdpersonen bij de inneming van den Briel door tableaux vivants voorstellen. Welke plannen de com missie hier ter stede heeft, in ons tot nog toe onbekend. 's Konings verjaardag is hier op de gebruikelijke wijze gevierd; door schoon we der begunstigd liep de parade op het kalfs- veld naar aller genoegen af; daarna assaut en 's avonds bal voor de onderofficieren. De tallooze vlaggen, waarmede de stad getooid was, toonden in ruime mate de belangstel ling der inwoners. De magnetiseur J. J. Weteling te Amsterdam, die zooals we onlangs meldden voor de Arr. Rechtb. te Amsterdam te recht stond, is thans veroordeeld tot een geldboete van f100. Daarna werd hij aangeklaagd, dat hij in de Ilaarl. Ct. en het Handelsblad de welbekende advertentie heeft geplaatst, ofschoon hij de bevoegdheid miste tot de uitoefening der geneeskunst. Het O. M. re- quireerde veroordeeling tot 5 geldboeten elk van f 10. Het blaadje van onzen Amersfoorter Col lega is tot zijne vorige afmetingen terugge keerd. In verband met onze opmerking in ons N°. 8, over eene eigenaardige methode om dat blaadje te vullen, achten we dit een verblijdend verschijnsel. troon vervallen verklaarde, terwijl de helden moed van den ex-keizer, dien vader zijner soldaten, wordt geprezen, omdat hij, bij Se dan geen ander middel ziende om zijn leger te redden, zijne eigene vrijheid ten of fer bracht. Zulke onzin moge bij meer ont wikkelden den lachlust opwekkende be krompenen nemen hem, vooral wanneer zij ontevreden zijn, voor goede munt aan. Evenals in Duitschland verheft zich in Frankrijk eene beweging tegen de ultramon- tanen. Dr. Mickaud, die daarmede begon nen is, en niet slechts de aanvallen van de genen, die hij bestrijdt, te verduren heeft maar ook die van de orgauen des ongeloofs omdat ziju streven eene Duitsche tint heeft, zal eerstdaags eene oproeping richten tot de oud-Katholieken van Frankrijk, om zich te vereenigen tegen de Romantische revolutio nairen. Aan drie dingenzegt Michaud heeft Frankrijk meer dan ooit behoefte: 1. scheiding van kerk en staat; 2. intrek king van het budget voor Eeredienst; 3. on derwijs door leeken in gemeentescholen. Hoe duidelijk het voor iederen nadenkende moge zijn, dat Frankrijk, door het onderwijs aan de geestelijken over te laten, verre ten ach teren is gebleven bij alle volken, die het on derwijs aan leeken hebben toevertrouwd, be staat er vooreerst evenmin uitzicht voor de aanneming van Michaud's 3e, als voor zijne beide andere punten. Yoor een verslaggever is zeker niets aan genamer dan wanneer hij veel goeds kan zeggen van hetgeenwaarover hij verslag moet uitbrengen. Op het oogenblik ver heugt referent zich in dien bevoorrechten toestand; de lezing toch, die Donderdag avond door Ds. van Hoorn uit Hoorn op het Nut alhier werd gehouden, kan volgens zijn oordeel, en wat inhoud en wat voordracht betreft, uitstekend genoemd worden. Hijdie den grooten humorist Dickens zoo meesterlijk weet te schetsen, moet zelf een sprank van dien geest in zich gevoelen, en die zijn hoorders zooveel liefde weet in te boezemen voor dat grootedat goede hart van den ge vierden engclschen schrijvermoet zelf een groot en goed hart in zich omdragen. Mogen velen zich door het aanhooren van deze verhandeling opgewekt gevoelen de werken van Dickens te lezen en te herlezen en moge daardoor het doel van den edelen schrijver, opwekking tot verbetering in den toestand van de paria's der maatschappij door krachtige samenwerking van de be voorrechte standen, meer en meer bereikt worden. Laat uw bezielend woord van Iloorn nog meermalen tot ons komen Op den 18en Februari overleed te 's Gra- venhage Mr. Jan Karei Baron van Golt- stein, in den ouderdom van bijna 78 jaar. Gedurende dertig jaren (18411871) was hij lid van de tweede kamer, van 18581871 voor liet kiesdistrict Amersfoort, met uit zondering van den tijd waarin hem het Mi nisterie van Binnenlandsche zaken was op gedragen. In de eerste jaren van zijne par lementaire loopbaan was hij, zoowel op staat kundig als op economisch terrein de liberale begrippen toegedaan. Schoon zijne politieke inzichten later groote wijzigingen onder gingen, en eene geprononceerd conservatieve richting aannamen vooral waar het onze koloniale belangen betrof bleef hij toch op staathuishoudkundig terrein door en door liberaal. Zijne adviezen over staatsrechter lijke quaesties werden zelfs door den schrij ver der z>Parlementaire Portretten" hoog geroemd, die anders vrij karig is met zijn lof van conservatieve kamerleden. De wel willendheid waarmede van Goltstein sprak, de heusche vormen waarin hij zijne gedach ten kleedde en de degelijkheid, die in den regel zijne redevoeringen kenmerkte, maak ten hem tot eene persoonlijkheid, die zelfs door zijne politieke tegenstanders werd ge waardeerd en hooggeacht.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3