BIJVOEGSEL BEHOORENDE BIJ HET Amersfoort en Omstreken Zaterdag' 9 Maart. Uitgever: A. M. SLOTHOUWER, Uren van vertrek der algemeene Communicatie middelen voor Amersfoort. Overzicht der week. BINNENLAND. Kunstnieuws, enz. 10 Jan. 1872, Wij WILLEM in, bij de gratie gods, koning der WEEKBLAD VOOR Dit Blad verschijnt des Zaterdags namiddag. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 0.75. Franco door het geheele Kijk 0.85. Afzonderlijke nummers 7Vg Cent. Boekhandelaren en Postdirecteuren nemen hestellingen aan. TE AMERSFOORT. Advcrtentiën van 15 regelsƒ0.50. Iedere regel meer0.10. •Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen door den belanghebbende in persoon bezorgd0.25. Nederlandsche Centraal-Spoorweg Diligence-dienst naak Maarsbergen en Barneveld. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.17, 1.422.20, 8.6. Van Amersfoort naar Maarsbergen: Naar Barneveld: Zwolle 9.14, 2.5, 4.19,8.25. 's morgens 6.45namiddag 4.30. des av. Sl/2 n. aank. d. laatste tr. De zittingen der Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal gedurende deze week gehouden, hebben zich hoofdzakelijk bepaald tot de behandeling van het Ontwerp op de Coalitien. Voor- en tegenstanders streden met krach tige wapenen, zoodat de beraadslagingen (in tegenstelling van die der vorige week, toen de interpellatie Haffmans en de zaak van den ontslagen kapitein Janssen aan de orde wa ren) allerbelangrijkst zijn te noemen. Gaarne spreken wij als onzen wensch uit, dat dit ontwerp moge worden aangenomen. Nog is bij de Tweede Kamer ingediend het wetsontwerp tot wijziging van de arti kelen 17 en 28 der wet op de brievenposterij, daartoe strekkende, dat voor dag- en week bladen een halve cent port zal verschuldigd zijn bij een gewicht van 25 grammen of minder, en dat ongefrankeerde brieven, rechtstreeks over zee met de Nederlandsche Koloniën gewisseld aan een verhoogd port van 10 cents zullen worden onderworpen. Het Centraal-bureau der volksvoordrach ten in Nederland vestigt bjj circulaire de aandacht op den naderenden gedenkdag. Weldra" wordt daarin o. a. gezegd, »zal de le April ons dankbaar doen herdenken, dat 300 jaren geleden de eerste grondslag voor onze staatkundige en persoonlijke vrij heid werd gelegd en wij aan dat feit onze na tionaliteit verschuldigd zijn." »Worden er van vele zijden pogingen aangewend om in de eerste Aprildagen een nationaal feest te vierenwij willen en mo gen niet achter blijven u ernstig op te wek ken daaraan gehoor te geven en mede te werken in den kring uwer Volksvoor drachten." »Zou het niet eigenaardig zijn om bij die gelegenheid de zaal uwer samenkomst fees telijk te versieren met onze driekleur?" »Door muziekuitvoeringen, het zingen van nationale liederen, hét voordragen van toepasselijke gedichten en het houden eener gelegenheidsrede, den volksgeest op te wekken?" «Om allen bezoekers der samenkomst te gen verminderden prijs een gedenkpenning aan te bieden, als een bewijs van deelneming aan het Vaderlandsch herinneringsfeest?" Onder hen de verspreiding van geschrif ten betreffende die schoone bladzijden uit onze geschiedenis te bevorderen?" »Meer dan ooit toone 't Nederlandsche volk hoogen prijs te stellen op zijne onaf hankelijkheid en vrijheid, eenmaal door 80- jarigen strijd zoo duur gekocht. Zóó zal het 3e. eeuwfeest een zegenrijke vrucht voor de toekomst opleveren." Te Barneveld is de Heer Kapte jjn deze uitnoodiging reeds voorgeweest, daar hij voor eenigen tijd geleden reeds eene voor dracht over het aanstaande feest voor het volk heeft gehouden. Van alle kanten lezen we berichten van besluiten door werklieden-vereenigin- gen genomen; zoo heeft die der Lithogra- phen te Amsterdam geweigerd deel te nemen aan den optocht op 1 April, op grond, dat zij een afdeeling vormt van de Internationale en het doel der vereeniging in gevaar zou worden gebracht door het zoogenoemde na tionale feest en toch, heweert de Werk mansvriendis de internationale een dood onschuldige vereeniging. De diamantsnij ders te Amsterdam hebben zich verbonden met het doel om hooger loon te erlangen misschien is hun streven billijk maar ze willen de werkgevers ook voor 't vervolg dwingen meer te betalen en wel, door te be palen, dat binnen zekeren tijd geen nieuwe leerling in hun vak mag worden aangeno men; zij zijn verplicht onmiddelijk het werk te staken daar waar zulk een nieuweling werkzaam is. Zij hebben waarschijnlijk ver geten, hoe zij hun beroep hebben geleerd en niet bedacht, welke de gevolgen voor de werklieden zelve zoude zijn, indien deze noodlottige bepaling ook door andere Ver- eenigingen werd aangenomen. Verblijden der is het besluit der Machine-werklieden- Vereenigingte Rotterdam om voor eigen rekening een bakkerij op te richten. Nadat de Graaf van Chambord een' korten tijd te Dordrecht heeft vertoefd, heeft hij zich in het laatst der voorgaande week naar Breda begeven. Hij vertoeft daar nog steeds, bezocht de kerken en ontvangt vele visites, hoofdzakelijk van vreemdelingen; leden der Fransche Nationale vergadering en geestelijken wisselen elkander af. De bevolking schenkt den pretendent weinig aandacht. Dinsdag avond gaf de Heer van Lier uit Amsterdam in Amicitia eene tweede voor stelling in dit seizoen. Het voorstuk: »die Hochzeitsreise' van den gevierden Roderick Benedix, was een alleraardigst, gezond stukjen; het tweede: »der glückliche Familienvater," hoewel niet te verwerpen, kon echter de vergelijking met het eerste niet doorstaan; ware het niet in het Duitsch gegeven, zou men het zeer waarschijnlijk een weinig plat hebben ge noemd. Wat de opvoering der stukken betreft; deze muntte uit door vlugheid en netheid; een souffleur zal er wel geweest zijn, maar in het midden der zaal hébben we hem niet gehoord. Frl. Wolff en de Hr. Cassmann hebben met eer den naam gehandhaafd, welken zij zich bij ons door de laatste voorstelling heb ben verworven; ook de Hr. Justmuller mag niet vergeten worden; de k *%rrige schoen poetser en de wat al te lieve oom werden zeer natuurlijk door hem wedergegeven. Wij wenschen, dat van Lier ons eens spoe dig weder zal komen bezoeken, en danken den Hr Bothof, dat hij ons weêr een' pretti- gen avond heeft bezorgd. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Amersfoort, Gezien het Koninklijk besluit van den 10. Januari 1872, n°. 2, houdende aan wijzing van de eigendommen, welke ten behoeve van den spoorweg van Amsterdam over Hilversum naar Amersfoortmet een zijtak van Hilversum naar Utrechtbehooren te worden onteigend Gelet op art. 15 der wet, van den 28. Augustus 1851 (Staatsblad n°. 125), regelende de onteigening ten algemeene nutte; Brengt ter kennis van de ingezetenen, datopgemeldKoninklijk besluit, met den staat der te onteigenen perceelen, voorzooveel deze gemeente betreft, is van den navolgenden inhoud: u°. 2. nederlandeni'iuns van oranje-nassau groot-iier- tog van luxemburg enz. enz. enz. Op de voordragt van Onzen Minister van Staat en van Biuuenlandsche Zaken van 27 December 1871, n°. 237, 11de afdeeling, tot aanwijzing van de perceelen die voor den aanleg van den spoorweg van Amsterdam, over Hilversum naar Amers foort met een zijtak van Hilversum naar Utrecht moeten worden onteigend, welke onteigening in het algemeen belang krachtens de wet van 14 Junij 1871 (Staats blad n°. 52) wordt gevorderd; Gelet op de artt. 10 tot en met 15 van de wet van 28 Augustus T851 'Staats blad n°. 125): Gezien de processen-verbaal van de zittingen der commissien uit Gedeputeerde .Staten van Noordholland en Utrecht, welke ingevolge art. 10 der wet van 2;. Au-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 5