Spaarbank. Overzicht der week. BINNENLAND. BUITENLAND. Frankrijk. Thiers heeft zijn zin. Eerst heeft hij met een zacht lijntje het recht in handen weten te krijgen om, in geval van nood, den vrijen handel den nekslag te kun nen geven, en nauwlijks is de inkt ver droogd, waarmede het welwillend maar on verstandig besluit der Nat. Verg. hem die macht verleende, of hij zegt de handelsver dragen met Engeland en België op. Nu droomt Thiers zeker van de welvaart, die hij Frankrijk zal aanbrengen, door inkomende rechten en uitvoerrechten, en 't is zeker op grond van een droom, dat hij met zijne mi nisters voor het volgende jaar een budget 700 millioen gulden aanvraagt. Buitenspo rig hoog zijn de uitgaven voor het leger ge raamd. Een eenvoudig burgerman zou zoo denken, dat Frankrijk, wat zijn leger be treft, zich vooreerst wel tot het hoog noo- dige kon bepalen. Maar Thiers zegt: «Eene goede armee is voor Frankrijk eene drin- ringwelke in haar geheel vrij wel met die in den Briel overeenkwam. Alle gasten, die deelnamen aan den maaltijd bij den Magi straat, ontvingen een gedenkpenning, op stadskosten voor deze gelegenheid geslagen de Heeren Staten in goud, de overigen in zilver; de Binnen-armen werden in huis onthaald en de Buiten-armen ontvingen een dubbele uitdeeling. Ook Middelburg en Veere bleven niet achter; in de eerstgenoemde stad werd op den 3 April, bij het houden van het maan- delijksch biduur de verlossing van het Spaansche juk herdacht; terwijl het op 3 Mei op gelijke wijze te Veere plaats had. Den 21 Mei was door de regeering van Enkhuizen aangewezen om te herdenken, wat in die plaats 200 jaren vroeger op dien dag had plaats gehad en wel in godsdienst oefeningen zoo vóór als na den middag; maar ook ontbraken geen vreugdebewijzen van anderen aard, als klokgelui, kanongebulder, het in de wapenen komen der burgerij maaltijd op Het raadhuis, enz. Ook op andere plaatsen dan de bovep ge noemde, bleef het 200 jaren geleden feit, waardoor een begin kwam aan ons zelfstan dig volksbestaan niet geheel onherdacht, maar eigenlijke feesten hadden er, voor zoo ver ons bekend is, niet plaats. We bepalen ons voor heden tot de bloote opsomming der feiten; bij een volgende gelegenheid zullen we op deze zaken terugkomen. AMERSFOORT, 22 MAART 1872. Door alles, wat we tot heden van de aan staande feestelijkheden hier ter stede ver nomen hebbenzijn onze verwachtingen hoog gespannen. Daar er de gewenschte eensgezindheid bestaat, kan het niet anders, of de dag van 1 April zal een dag van waar genot zijn, een dag, die ons zal bewijzen welk voorrecht we boven anderen genieten te leven in een vrij land. Klein moge het zijn maar groot is het in de oogen onzer naburen, als we door het waardig herden ken van het ontstaan onzer onafhankelijk heid door ter zijde stelling van uiteenloo- pende denkwijzen toonen, hoezeer we ge hecht zijn aan onze vrijheid, en die zouden weten te verdedigen, als zij soms werd aan gerand. Yan de Kamppoort tot buiten de Ut- rechtsche zal zich de illuminatie uitstrek ken hier en daar zullen eerepoorten aange bracht worden, die door zinrijke samenstel ling en verlichting een heerlijk gezicht zul len opleverenterwijl behalve hunne deel neming aan de algemeene verlichting som mige particulieren ook nog hunne huizen zullen illumineeren. Langs den Singel zul len ook verschillende huizen in feestge waad prijken, wat vooral door de nabijheid van het water een goed effect zal maken. Met genoegen hebben we vernomen, dat bij den optocht ook de gilden zullen verte genwoordigd wordenen dat het plan be staat bij de meesters of patroons om daaraan deel te nemen; de leerlingen der H. B. Schoolwaarbij zich eenige anderen zullen aansluiten"zijn reeds druk bezig om hunne costumes te laten in orde brengen, want zij willen ons de grondleggers onzer vrijheid in de kleeding dier tijden voorstellenmogen zij bedenken, welke edele, vaderlandslieven de harten klopten onder het gewaad van het meerendeel dier mannen en daardoor met diezelfde gevoelens bezield worden, dan zal de feestviering ook daardoor nuttig zijn, want op jongelingen rust de hoop des Va derlands Het Bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 25 Maart 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Bevallen: 15 Maart. Elisabeth Brand- sen, d. Johanna Zevenboom, geb. van Vonno, d. Geertruida Martijnse, geb. van Doeverden, d. 16. Johanna van den Heu vel, geb. Pot, z. 18. Willemijna Botten- burg, geb. van Groningen, z. 19. Corne lia van Pluren, geb. Boerse, z. Overleden: 13 Maart. Wijnand van Haselen, 6 m. 15. Jobanna Wilhelmina Dunnewolt, 49 j., wed. van Johannes de Jeger. 16. Lena Harst, 89 j. wed. Leeman vandenDouwer. 19. Maria Martijnse 83 j. De werkzaamheden der Tweede Kamer der Staten-Generaal bepaalden zich sedert onze laatste mededeelingen hoofdzakelijk tot de behandeling van het Reglement van Orde, dat in de zitting van 18 Maart jl. met 33 tegen 29 stemmen met eenige wijzigingen werd aangenomen. De belangrijkste veranderingen in den be- staanden toestand zijn gebracht door de aan neming van een nieuw artikel 31, waardoor voortaan de eigen opmerkingen der rappor teurs verplichtend (niet facultatief) zijn, het geen grooten invloed moet uitoefenen op de bekorting der publieke beraadslagingen, evenals het aangenomen amendement op art. 36, waardoor de vorm van het rapport veranderd is, hetwelk thans het vóór en te gen van ieder wetsontwerp met gelijke on partijdigheid moet opnemen. Verder door een amendement Kerkwijk om appel nomi naal te houden een kwartier na het bepaalde uur der opening; voorts door dat van den Heer van Houten om het voor de tweede maal spreken bij algemeene discussien afhan kelijk te maken van 't verlof der Kamer; ook door dat van den Heer Storm van 's Grave- sande om de behandeling van petities in de zitting van Dingsdag v.an iedere week niet meer verplichtend te stellen; en eindelijk vooral door de aanneming van art. 147 dat den ouden betwisten regel: «sluiting der zitting brengt stuiting te weeg" voor goed heeft opgeheven. Dit artikel (vroeger artikel 132) luidt thans: «alle werkzaamheden der «Kamer, of van door haar, den Voorzitter of 2de afdeelingen benoemde Commissien, de behandeling van voorstellen des Konings daaronder begrependie bij de sluiting eener «zitting onafgedaan zijn gebleven, worden «in de volgende zitting hervat, tenzij de Ka lmer anders beslisse." Tengevolge der motie Fransen van de Putte treedt het Reglement in werking op 15 April 1872 en zal vóór 1 Januari 1874 worden herzien. Na de aanneming van eenige conclusien van Commissien van onderzoek werd nu een korte interpellatie van den Heer v. Zinnicq Bergmann wegens ongelukken op den pa rallelweg langs den spoorweg 's Bosch tot Vught behandeld, en de interpellatie van den Heer Nierstrasz over de deelneming van ons land aan de conferentie te Weenen over de veepest, op Donderdag 21 Maart bepaald. Voorts is ingediend de definitieve begroo ting van Oorlog, hoofdzakelijk overeenstem mend met de aangenomen Credietwet, doch alleen eene vermeerdering van I1/* millioen beoogende, waarvan ruim 1 millioen ten be hoeve het materieel der artillerie. De leden der Eerste Kamer zijn bijeenge roepen tegen Donderdag 4 April e.k. De couranten zijn gevuld met berichten omtrent de aanstaande feestviering; en geen wonderwant: «waar het hart vol van is, daar vloeit de mond van over." Zeer uiteen loopend zijn de programma's niet; op bijna allen treffen we het plan aan om de school jeugd te onthalen; dat denkbeeld doet ons volkskarakter eer aan en onze kinderen zul len, nu ze er op zulk een stoffelijke manier op gewezen worden, beter dan door eenig ander middel, tot het bewustzijn geraken, dat het feest is in den lande. Optochten zullen in vele steden plaats hebben; die te Amsterdam b.v. waaraan 4000 personen zullen deelnemen, belooft schitte rend te zijn; vooral is het plan eigenaardig van de leden der schuitenvoerders-patroons- vereeniging Eendrachtdie des avonds een geïllumineerden optocht met hunne vaar tuigen zullen houden, onder begeleiding van een groot orchest. Aangaande de Brielsche feestviering wordt o.a. geschreven, dat des morgens van den ln April Ds. J. Post in de Groote Kerk te Brielle de godsdienstige feestrede zal uit spreken. De Hoofdcommissie heeft bijeen verza meld 18,154, 9072 en wel voor het monu ment/ 15,379,2272 voor het Asyl ƒ2429,68, voor een nuttige inrichting (zonder aandui ding welke)/333,50, voor een Oranje-wees huis volgens het plan van den heer Bernhardi c. s. 12,50. Zij ontving voorts in de jongste dagen toe zegging en toezending van nog ruim 11,668, waarvan/5622,80, voor het Asyl, 676,90 voor het monumenten ƒ5368, 86, zonder bepaalde vermelding van bestemming. De uitnoodiging der Hoofdcommissie te Brielle tot bijwoning van de feestviering op 1 April a. s.en tot deelneming van het op dien dag ten Raadhuize te houden feest maal, is aangenomen door de Ministers van Bosse en Jolles, door den Commissaris des Konings in Zuid-Holland, door den Presi dent der Tweede Kamer, door den Generaal Schönstedt, bevelhebber in de 1ste Militaire afdeeling, en door den Heer Motley. Maar al te gegrond is dezer' dagen de klacht, dat het volk geen liederen heeft, al thans niet kent en men daarom de met oranje getooide knapen op hun manier de Wacht am Rhein hoort zingen. De Vereeniging tot veredeling der Volks vermaken, die gedurig blijk geeft van leven, doet een goed werk door op muziek ge zette volksliedjes van Dr. Heije voor zeer geringen prijs verkrijgbaar te stellen. Wij hopen dat deze poging door de tal rijke voorstanders van goed volksgezang krachtig zal worden ondersteund, ook al ge schiedt de uitgave wat laat, met het oog op de Aprildagen. Heije's beroemde vlaggelied is in het bundeltje opgenomen; dit op zich zelf is reeds genoeg ter aanbeveling. N. v. d. D. De Groningsche Volksgaarkeuken heeft in de eerste 3 maanden van haar be staan 25,000 portiën spijs afgeleverd. Over die maanden zal 4 pCt. rente uitgekeerd worden. De Haagsche Brood- en Meelfabriek verminderd, tengevolge van de verlaging der tarwe-en meelprijzen, die van het tarwe brood met 1 cent per kilogram.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2