De morgen van dien dag toonde duidelijk AMERSFOORT, 5 APRIL 1872. Overzicht der week. BINNENLAND. Met de komst van den geliefden Vorst van de feestviering in deze stad; het doet ons genoegen, dat zij hare tevredenheid heb ben betuigd over de ontvangst in ons midden. Nog waren vertegenwoordigd: het garni zoen, de Schutterij, het Zilveren Kruis, het Metalen Kruis, enz. Het muziekkorps der Rijdende artillerie bracht door zijn flink en opgewekt spel veel bij tot het genoegen van den dag. De optocht, met een openings- en een slui- tingswacht kavallerie, met commissarissen van orde te paard door den geheelen trein verspreid zou in de beste orde zijn afgeloo- pen zoo niet een verschrikkelijke regenbui verschillende deelnemers had genoodzaakt aich ijlings naar huis te begeven. Gelukkig werd de feestvreugde niet in het minste ge stoord, want spoedig werd het op nieuw goed weêr en konden dus de feesten des avonds doorgaan. Deze bestonden in verlichting door de ge- heele stad, welke op sommige punten zeer schoon wasop de Kampstraat waren mooie gasilluminatiënboven allen muntte het schip vóór de gasfabriek uit, dat in de verte een allerprachtigst effect maakte. Vooral ook was de eerepoort aan het be gin der Utrechtsche straat met hare trans paranten uitstekend schoon, en die op den Hof niet minder. De sociëteit Amicitia was insgelijks smaak vol geïllumineerd en ruim gevuld met be zoekers, die daar als leden kwamen om de muziek van de Rijd. art. aan te hooren of door het Bestuur als gasten waren genoo- digdruim 200 dergelijke introductiekaar- ten waren er afgegeven; een schooner ver menging van alle standen kan men zich moeilijk denken. Later werden er eenige stukken in de groote zaal gespeeld en toen het muziekkorps, vermoeid van al zijn bezig heden en met het oog op den volgenden feestdag te Nijkerk, de zaal verliet, werd het vervangen door pianomuzieken daardoor de gelegenheid tot dansen gegeven, zoodat de gasten tot laat in den morgen bijeen hieven. Het ware onze hoogste wensch, indien we hier de pen konden nederleggen, want dan zou ons feest de beste herinneringen hebben kunnen nalaten, maar er zijn nog zeer treu rige feiten te vermelden, die we niet met stilzwijgen mogen voorbijgaan. Bij een paar ingezetenen, die zich niet op gewekt gevoelden, tot deelneming aan ons vrijheidsfeest en daarom de vlag niet hadden uitgestoken, werden de glazen ingeworpen naar we vernemen hebben de Amersfoor- ters dit voorbeeld gegeven, maar is door personen van buiten de stad het initia tief genomen. Zooals reeds gezegd is, was -het aantal dezer baldadigheden op de zen avond gering en verliep verder alles geregeld. Hoewel er den volgenden dag overal ge ruchten liepen, dat dien avond op groote schaal wanordelijkheden zouden plaats heb ben, scheen men toch overtuigd te zijn, dat die van allen grond ontbloot waren, dewijl er, voor zoover ons bekend, volstrekt geen voorzorgsmaatregelen tegen genomen wer den. aan, in welk een opgewonden stemming de bevolking zich bevond, maar toch was alles geregeld, ook des middags, toen de bewo ners der Oranjestraat serenades brachten aan den Burgemeester, den Commandant van het garnizoen en andere aanzienlijke in woners der stad. Des avonds was er groote illuminatie van den eerepoort aan den Koppel, welke zeer schoon was. Daar heen togen de bewoners der Oranjestraat, welke op brood en bier onthaald werden, terwijl ook sommige leer lingen der Hoogere Burgerschool aan de uitnoodiging om de verlichting te komen zien gehoor gaven, en na daar een glas wijn, dat hun beleefdelijk werd aangeboden, ge bruikt te hebben, gingen zij" den Singel' op en brachten den Heer Directeur der H. B. S. een ovatie, maar verstrooiden zich spoedig daarna, toen zij bemerkten, dat achter hen baldadigheden werden gepleegd. De bewoners der Oranjestraat gingen naar den [Heer Commissaris van policie en brachten dezen hunne hulde; op die hoogte en ook elders moet met zand en peper zijn geworpen. Terwijl de trein nog op het Havik was, namen de baldadigheden een aanvang en werden daarna door de geheele stad gepleegd. De wijze, waarop zij plaats hadden en uit drukkingen, die daarbij zijn gebruikt, bren gen ons tot de noodlottige overtuiging, dat we hier niet moeten denken aan de uitspat tingen eener joelende menigte, maar dat het de uitvoering was van een vooraf beraamd plan. Daar er, zooals reeds gezegd is geen maat regelen van voorzorg waren genomen, konde het garnizoen, niet zoo spoedig hulp verlee- nen aan de policie, als nu bleek noodig te zijn zoodra mogelijk verschenen er sterke patrouilles, die de rust hebben gehandhaafd. Den volgenden avond werd er afgekon digd, dat zamenscholingen van meer dan 5 man, niet zouden worden toegelatendoor deze en de verdere doortastende maatregelen, door den commandant van het garnizoen ge nomen, is de orde tot heden toe, niet verder verstoord geworden. We hebben ons in het bovenstaande be paald tot een bloote opsomming der feiten. We sluiten met de verklaring, dat we de voorgevallen ongeregeldheden ten sterkste afkeurenhet is schandelijkdat, op een feest der vrijheid, geweld wordt gebruikt om andersdenkenden te dwingen tot een ver toon van vreugdeterwijl zij in den waan verkeeren, dat het feest hen tot droefheid moet stemmen. En gij, aan wie thans te kort gedaan is in uw vrijheid en rechtmoogt ge een opwel ling van gramschap niet hebben kunnen onderdrukken, en zelfs het plan tot wraak neming een oogenblik hebben opgevat thans is er gelegenheid te toonen, dat gij weet, wat verdraagzaamheid is, dat gij ver draagzamer zijt dan zij, die u hebben belee- digdverdraagzamer ook dan velen uwer geestverwanten op andere plaatsen zich be toond hebben. Naar wij vernemen is de Crediet-Vereeni- ging te Amsterdam, gedaagde in de procedure tegen G. J. Polman te Zeist, van het ten haren nadeele op den Gden Maart jl. door de Arrondissements-Rechtbank alhier ge wezen vonnis (opgenomen in no. 11 van dit Weekblad) in hooger beroep gekomen bij het Provinciaal Gerechtshof te Utrecht. De werkzaamheden, aangevangen voor den aanleg van den nieuw-geprojecteerden spoorweg van Amsterdam over Hilversum naar Amersfoort, schijnen met zooveelkracht te worden doorgezet, dat die lijn reeds met 1 Mei 1873 voor het publiek zal kunnen wor den opengesteld. De verlenging van die lijn van Amers foort naar Apeldoorn stelt men zich voor op 1 April 1876 voor het openbaar verkeer te kunnen openen. Den benoemde Majoor Kommandant der d.d. schutterij alhier, Jhr. G. K. van den Santheuvel, heeft Zaterdag 1.1. het kom- mando overgenomen van den waarnemen- den Kapitein H. W. StefFelaar. Spaarbank. Het Bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 8 April 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. burgerlijke stand van amersfoort. Bevallen: 28 Maart Geertje van den Berg, geb. van Dijkhuizen, z. Catharina Petronella Dorothea van Bronkhorst. geb. Ficke, d. Johanna van Keulen, geb, Ma- chielse z. 31 Maart, Johanna Tommei, geb. van der Last, z. 2 April, Anna Geer trui Boerwinkel, geb. Reij, z. 3 April, Alijda van Stokkum, geb. van der Linden, d. Ondertrouwd: 28 Maart, Timo- theus Bernardus van Geenhuizen met Anna Maria Vivié. Overleden: 27 Maart, Elisabeth Bliekendaal, 47 jr. gehuwd met Evert van Brakel. 30 Maart, Johan Marie Bruning, 8 m. 2 April Herman Lodewijk Visser, 25 jr.gehuwd met Charlotte Visser. Marcus van der Sluis, 45 jr. Gehuwd met Debora Schrijver. 3 April, Coenraad Seijs, 75 jr. wed. van Geertruida van Swai. Aangaande de feestviering te Brielle, op 1 Aprildeelen wij het volgende mede Het feest werd ten 8 uur, des morgens door gebulder van het geschut en het luiden der klokken aangekondigd. Het ving ean met het uitdeelen van spij zen aan de armen. Voorwaar een schoon begin Ten 9 ure kwam de Utrechtsche commis sie op een versierde stoomboot aan. Zij werd door leden van het Brielsche Comité met rijtuigen afgehaald, en naar het feestlokaal gebragt, waar hen met nog andere Nederlan ders, door den heer Jaeger, secretaris van dit comité met eene welsprekende rede den eere wijn werd aangeboden, waarop door den heer Geijter, uit Gent, werd geantwoord. Met muziek vooraan ging nu de commis sie naar het feestterrein, alwaar eene prach tige loge voor Z. M. den Koning en zijn ge volg was opgerigt. De ministers van Marine, koloniën en ju stitie waren tegenwoordig, en namen met andere autoriteiten plaats aan den regter- kant der koninklijke zetels. Tribunes voor sub-commissien etc. wa ren aan beide zijden van de koninklijke loge opgerigt. De metalen keelen der 4 monitors, die op de reede lagen, kondigden met donderend geweld omstreeks middag de komst des Ko- nings aan.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2