BUITENLAND. Frankrijk. De Hertog d'Audifret Pas- quier heeft in de Nat. Verg. een rapport uit gebracht over de verschillende leverantie- contracten in den tijd door het depart, van oorlog gesloten, zoowel onder Leboeuf als onder Palikao en onder de Regeering dei- Nat. verdediging. Zijne redevoering, die ge durende twee uren de aandacht der leden boeide, leverde het bewijs, dat al was het keizerrijk gevallen en de eene minister den anderen opgevolgd, de bureaux van admi nistratie de vroegere misbruiken in stand hadden gehouden. Aan een koopman in groenten, wiens zaken verloopen waren, had het departement van oorlog eene leverantie van 10 millioen aan geweren en patronen gegund, die den gelukkigen aannemer eene winst van 21/s millioen had verschaft. Bij een geweren-fabrikant zou het departement zeker wel goedkooper terecht zijn gekomen Ofschoon een Engelsch huis aangeboden had zekere waren te leveren tegen 87 francs gunde het departement de levering tegen 100 fres. aan zekeren Hedley, die bovendien nog gedaan wist te krijgen, dat de admini stratie 100 in 180 veranderde. Zekere Frear krijgt eene bestelling patronen, zegt, dat ze aangekomen zijn met zeker schip, weet van een beambte der administratie een bewijs te verkrijgen, dat hij ze gezien heeft, en beurt daarop zijn geld. Later bleek het, dat het bewuste schip met suiker was geladen. Ziedaar de gevolgen van de regeering van Napoleon IH. Engeland. De beweging onder de land bouwende bevolking in sommige deelen van Engeland heeft reeds gunstig gewerkt. Men begint meer op deu boer te letten. Een der afgevaardigden van 't Lagerhuis heeft eene motie voorgesteld om te doen verklaren, dat eene uitbreiding van het stemrecht onder de Duitschland. Volgens sommigen neemt de landverhuizing zoo zeer toe, omdat velen den langdurigen militairen diensttijd willen ontgaan. De Berlijnsche aannemers be nevens de metselaars- en timmermansbazen hebben besloten al hunne werklieden te ont slaan, dewijl ze zich niet langer willen onder werpen aan de dwingelandij der arbeiders, die op hunne beurt weer onder den dwang staan der Internationale. Oostenrijk. De regeering ontvangt bij voortduring verzoeken van gemeenteraden, om geene vreemde Jezuieten in het land toe te laten. Aan de verschillende provinci ale besturen heeft de Regeering doen weten, dat ze zorgvuldig moeten waken tegen de ambtsmisbruiken der geestelijkheid. Italië. In den nacht van 24 op 25 April is e'r eene hevige uitbarsting van deu vuurspuwenden berg Vesuvius begon nen. Vele personen zijn daarbij omgeko men en gekwetst. Een gezelschap vreem delingen, dat zich op den berg waagde om het indrukwekkend schouwspel van nabij te zien, stortte in een nieuwen krater, die zich plotseling vormde. Verscheidene dor pen en steden hebben geducht geleden van de lava, die naar alle richtingen stroomde en te San Sebastiaan 6 meters hoog ligt. Te Napels lag de asch een meter hoog in de straten. De onwetende bevolking dezer stad wilde in haar angst eene processie houden met het beeld van den heiligen INGEZONDEN. Ministers, verzoekt, de aanhangige werk- I zaamheden der Kamer voorloopig te schor sen, weshalve de Voorzitter voorstelt de op dien dag bepaalde werkzaamheden te ver dagen. Maar hoe moet het dan met al de spoedvereischende zaken i vraagt fetorm v. 's Gravesande. De overeenkomst met de Kanaalmaatschappij duldt geen uitstel, zegt van Naamen. Vraagt inlichtingen aan de Regeering, roept Fransen v. d. Putten. Maar de Regeering is er niet! Men mort en klaagt, en eindelijk vraagt Storm verlof den Minis ter van Oorlog zoodra mogelijk te interpel- lèeren, waarom er geen voortgang wordt ge maakt met de behandeling van het Budget van Oorlog. Dit verlof wordt verleend, en de Voorzitter aangewezen om den Min. v. Oorlog daarvan in kennis te stellen. Nu wordt de commissie voor het adres van rouwbeklag benoemd in de afdeelingen en het adres onmiddelijk onderzocht. Na her opening der zitting wordt besloten het ont- ■verp-adres den volgenden dag te behande len, en het voorstel van Reenen om althans het ontwerp betrekkelijk de overeenkomst met de Kanaal-Maatschappij op dien dag in de afdeelingen te onderzoeken, met 65 tegen 3 stemmen aangenomen. In de zitting van 7 Mei wordt het ont- werp-adres van rouwbeklag met algemeene stemmen aangenomen, en geschiedt de voor- i lezing van het antwoord van den Min. van Oorlog, die zich eenvoudig onttrekt op grond »dat het hem na gehouden overleg met zijne ambtgenooten in de omstandighe den voor het oogenblik niet voegzaam voor komt over belangrijke zaken met de Verte genwoordiging in overleg te treden." De Heer Storm begrijpt thans, dat handhaving van zijn verzoek hem toch niet zou helpen. De interpellatie vervalt. Het voorstel van den Voorzitter om de werkzaamheden te schorsen, wordt aangenomen. En de Kamer SCHEIDDE TOT NADERE BIJEENROEPING! De ter aarde bestelling van H. K. H. Prinses Hendrik is bepaald op 17 Mei aanstaande. Tengevolge van het uitstellen van Es Konings bezoek in onze noordelijke pro vinciën, is ook de onthulling van het mo nument te Heiligerlee voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het standbeeld van Boerhave dat het plein voor het nieuwe academische ziekenhuis te Leiden zal versieren, zal op 26 Juni a.s.den eersten dag van de ver gadering der Ned. Maatschappij tot Bev. der Geneeskunde, onthuld worden. De stad Veere heeft op den 5en en 6en Mei het derde eeuwfeest van hare be- tvrij ding gevierd. Een gecostumeerde op- jtocht trok door de stratenen op het bui tenverblijf van den burgemeester werd een déjeuner gegeven. De stad was feestelijk ge- jtooid met vlaggen en groen, en het markt plein, volgens het N. v. d. D. in gewone jijden met een gruwelijk plaveisel gezegend J— over zulk een zegen kunnen we hier ook meepratenwas in een met heesters en masthoornen beplant park herschapen. Als erkentelijkheid voor de vóór drie honderd jaar betoonde hulp is door de burgers van Veere aan die van Vlissingen een prachtige banier vereerd. Eenige personen die .bij den jongsten brand te Laren tegenwoordig waren, berich ten ons dat de R.-C. geestelijke aldaar eene groote mate van tegenwoordigheid van geest en van hulpvaardigheid aan den dag legde. Wij vermelden dit gaarne. (N. v. d. Dag.) Ned. Centraal-Spoorwegmaatschappij: ontvangsten over de maand April 1872 f45.611.40, id. 1871 f39,237.21, meer dere opbrengst over 1872 f6.374.19, van 1 Jan. tot uit. April 1872 f 163.078.73 of f9.204.35 minder dan in 1871. poor plaatsgebrek in het voorgaand nommerkonden onderstaande berichten eerst heden geplaatst worden.) Op Dinsdag 28 Mei zal te Utrecht de verkiezing plaats hebben van een lid der .Provinciale Staten voor het district Utrecht. Het kapitaal voor den spoorweg Til— burgs HertogenboschNijmegen is ge heel geplaatst, zoodat men den aanleg van die lijn als verzekerd kan beschouwen. Van Zutphen zijn 12hussaren meteen wachtmeester naar 's Heerenberg gezonden; naar men verneemt maakten de brandstich tingen bij verschillende personen, die op 1 April gevlagd hadden, de tusschenkomst der gewapende macht hoog noodig. In Dordrecht is voor eenigen tijd eene vereeniging opgericht tot verbetering van de huisvesting der arbeidende klasse. Eene door deze vereeniging uitgeschreven leening van f 1600 a 4'/s bi.nnen drie dagen volteekend. De Maasbode wijst en ditmaal niet voor de eerste keer op de ongunstige ver houding tusschen het aantal Katholieken en dat der Katholieke ambtenaren in ons Va derland. De N. Rott. Gt. stelt hier niet ongepast de volgende kleine statistiek tegenover. Aan de Leidsche Academie studeerden in het jaar 1871 592 studenten (waaronder de 67 the ologanten niet zijn begrepen). Zij waren over de faculteiten aldus verdeeld: voor de medische faculteit 103, waaronder 15 Kath. voor de juridische fac. 335, waaronder 36 Kath. voor de wis- en natuurk. fac. 74, waaronder 2 Kath. voor de literarische fac. 80, waaronder 4 Kath. In 't geheel waren er dus onder de 592 jongelieden, die zich voor eene wetenschap pelijke betrekking voorbereidden, 57 Katho lieken, dus nog geen 10 terwijl onze Kath. landgenooten 40 °/0 van de bevolking van ons Vaderland uitmaken. De iV. Rott. Ct. levert eene reeks van artikelen over de wet op de pensioenen der burgerlijke ambtenaren. Omtrent deze be langrijke opstellen hopen wij in een volgend nommer iets naders mede te deelen. Bij Z. M. besluit van 22 April jl. no. 12 is, op daartoe gedaan verzoek, ingetrok ken de bij Kon. besluit van 15 Maart jl. no. 25, gedane benoeming van Mr. P. M. Bee- laerts van Emmichoven tot griffier bij het kantongerecht te Nijkerk, en is als zoodanig benoemd Mr. N. T. Witkop, advokaat te Zutfen; en bij besluit van 24 April no. 21 is herbenoemd tot griffier bij het kantonge recht te Harderwijk, Mr. P. L. de Gavere. (Door plaatsgebrek in het voorgaand nommer, konden onderstaande berichten eerst heden geplaatst worden.) plattelandsbevolking wenschelijk is. De motie is echter verworpen op voorstel van den eersten minister Gladstone, die er zich echter alleen tegen verklaarde, omdat men op 't oogenblik geen tijd had voor zulk eene gewichtige hervorming. Spanje. Sedert eenigen tijd wordt het ongelukk 'ge Spanje weder dooreen opstaud bezocht. Bij de laatste verkiezingen voor de Cortes had de Regeering onbetamelijke mid delen aangewend, om hare voorstanders te doen verkiezen. Van de hierdoor ontstane ontevredenheid hebben de Carlisten ge bruik gemaakt, om de vaan des oproers op te steken. Don Carlos, van wien men nog niet weet waar hij zich ophoudt, heeft de dweepzieke geestelijken en de domme boe ren op zijne hand. De Carlistische benden worden aangevoerd door pastoors in hun ambtsgewaad en gewapend met sabel en pistool. Maai-schalk Serrano is opgetrok ken naar Navarre, waar de opstand het hevigst is. Het is den priesters gelukt de boerinnen zoo op te winden, dat deze ha ren zonen en echtgenooten aanzetten de wapenen te grijpen, en hun toevoegen zich liever dood te vechten, dan langer het bestuur te dulden van den zoon des cipiers van den paus. (De Spaansche ko ning Amadeus is een zoon van Victor Emanuel, den koning van Italië). Het is Serrano, reeds gelukt het leger der Car listen te verslaan. Don Carlos schijnt niet gevangen te zijn genomen. T Januarius, in de meening, dat hierdoor de hevigheid der uitbarsting zou afnemen. Het is echter der Regeering gelukt zulk eene dwaasheid te 'midden van een zoo ernstigeu ramp te weerhouden. België. De abt Junqua heeft 11. Zon dag te Brussel eene redevoering gehouden, die door de talrijk opgekomen menigte luide werd toegejuicht. COUPONKNIPPERS. Tegenwoordig hoort men dikwijls op de couponknip pers schelden, en vaak wordt cr gezegd, dat menschen, die voor de kost werken, nuttige leden der maatschappij zijndoch couponknippers doodeters. Dit laat zich zoo in 't algemeen wel hoorenmaar hij nadere beschouwing blijkt het, dat het niet geheel juist is. Vooreerst toch werken de meeste menschen niet omdat het werk hun aangenaam is, maar omdat zij er geld mede verdienen, en scheiden er uit, zoodra zij genoeg naar hunnen zin verdiend hebben. Dus moge de maatschappij van hun werk voordcel hebben, zij doen het daar niet om maar wel uit eigenbelang, hetgeen nu wel niet kwaad is, maar toch niet zoo geweldig deugdzaam. Ten andere zijn de couponknippers nuttiger dan men denkt. Er zijn alhcel weinig couponknippers, die niets anders doen dan coupon knippen. De meesten hunner hebben niet genoeg te knip pen, om hiervan alleen te leven, en al konden zij dit doen, dan willen zij toch bezigheid hebben. En welke bezigheid zoeken zij nu? Zij streven naar posten. De maatschappij kan niet bestaan zonder dat zeer vele werkzaamheden

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3