KENNISGEVING. P. M. Colmjon, ofschoon bij vonnis der Arr. Rechtbank alhier van 2 Mei 11. van het hem ten laste gelegde vrijgesproken, heeft van dat vonnis appel aangeteekend, waarop ook het Op. Min. daarvan heeft geappelleerd. Wij vernemen dat in dit appel nieuwe ge tuigen a décharge voor het Hof te Utrecht zullen verschijnen. 1) Zekere van Asch uit Leusden, aange klaagd vau iemand in het begin dier maand mishandeld en in een sloot gegooid te heb ben, en ook eene dienstmaagd door slagen te Overzicht der week.j BINNENLAND. De BURGEMEESTER van Amersfoort, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22) Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de PATENTBLADEN aan hen die in het jongstverloopen kwartaal van het dienstjaar 1871/72 deswege aangifte hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Dingsdag, den 21 Mei aanst. van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, en dat de niet-afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 13. Mei 1872. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Amersfoort doet te weten, dat aantevangen op Woensdag den 15. Mei e.k. door de Schutterij dezer gemeente ZAL WORDEN GEVUURD op het terrein genaamd de Vlasakkers, nabij de Piramide, ge- legen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrechten dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 11. Mei 1872. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Amersfoort herinnert den SLIJTERS, KOPF1EHUISHOUDERS, TAPPERS en KROEGHOUDERS hunne verplichting om ten kantore van den Ontvanger der rijks belastingen alhier de helft van hunnen aanslag over het loopende en het nog verschuldigde over het vorig dienstjaar ten spoedigste te voldoen, waarna hun in persoon de patentbladen over 1872/73, op vertoon van de kwitantie, ter Secretarie worden afgegeven. Amersfoort, den 13. Mei 1872. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op de artt. 308310 van het algemeen politie- reglement dezer gemeente Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat eene al- gcmcene KEURING VAN DE RIJTUIGEN der voerlieden en huurkoetsiers door den heer Commissaris van politie al hier bjjgestaan door twee deskundigen, op het Zandzal gehouden worden op Maandag, den 27. Mei aanstaande, 's voormiddags te 9 uren, en dat op Maandag, den 10. Juni daaraanvolgende, 's voormiddags te 9 uren, tcrzelfde plaatse eene naschouw zal geschieden van de rijtuigen, aan voor noemden Commissaris tijdig optegeven, welke op eerstge- melden tijd niet kunnen worden vertoond. Amersfoort, den 13. Mei 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 17 MEI 1872. Bij Koninklijk Besluit dd. 8 Mei 1872 no. 27 zijn bij de dienstdoende schutterij te Amersfoort benoemd tot 2e. Luitenants de HH. J. van Asperen en D. N. R. van Hoy- tema, en bij Kon. besluit dd. 15 Mei 1872 no. 44 bij het reg. rijd. artill. tot le Luit. (naar ouderdom van rang) de 2e Luit. Jhr. J. R. Storm van 's Gravesande. De uitslag der herstemming op 14 dezer voor de verkiezing van acht leden voor het kiescollegie bij de Hervormde Gemeente al hier is als volgt. Uitgebracht 514 stemmen. Gekozen Mr. A. G. Wijers met 306, J. Borst 272, J. Kruijff Gz. 265, S. Knoppers 264, W. Kraaikamp Bz. 260, P. C. Mondriaan 258, J, Zandijk Sr. 254 en D J. Boks 251 stemmen. Verder verkregen J. Weste rink 248, E. Hoksbergen 246, N. Broers 246, C. Broedelet 241, H. W. de Heus 237, D. Klerk 235, W. Ruitenberg 230 en G. J. van Eybergen 226 stemmen. Ter zitting der Arr. Rechtbank te Amers foort van Donderdag 16 Mei jl. stonden we derom vier personen terecht, beschuldigd van deelname aan de ongeregeldheden in het begin van April voorgevallen. hebben willen dwingen »Oranje onder" te roepen. Tegen dezen dapperen heer, die nota bene een soldaat van 't leger was, eischte het O. M. eene gevangenisstraf van 3 maan den en twee geldboeten ieder groot f8 (subs. 2 dagen gevangenisstraf). 2) De timmerman J. C. E. te Amersfoort, beschuldigd van in den avond van 2 April bij zijn buurman Th. Brandsen een glasruit te hebben verbrijzeld. Als zijn verdediger trad op de Heer Procureur Mr. J. van der Leeuw. In deze zaak deed zich een belangrijk in cident voor. Nadat toch Brandsen zelf ge hoord was, verklaarden de vier volgende getuigen eenstemmig, gestaan te hebben in het afgaan der nabijzijnde brug en van daar duidelijk te hebben gezien dat beklaagde zijn elleboog met opzet door een der ruiten stiet en terstond daarop in zijn huis ging. Bekl. was vergezeld van een ander persoon R. Dijkman, die ook ter zitting als getuige werd gehoord, maar wiens verklaring zoo zeer in strijd was met de 4 voorgaande getuigenis sen, dat het O. M. haar verdacht van valsch- heid ten voordeele van den beklaagde, en de voorloopige inhechtenisneming van dien ge tuige eischte met verzoek dat de behandeling der zaak zou worden geschorst totdat daar omtrent nader onderzoek was gedaan. De verdachte get. had nl. verklaard niet met, maar achter den bekl. te hebben geloopen, op de hoogte van het huis van B. door eene duizeling te zijn overvallen, daardoor zelf te gen de ruit te zijn gevallen, en zeker te we ten dat bekl. het glas niet had verbrijzeld, zijnde deze onmiddellijk in huis gegaan, waarna getuige was omgekeerd, en zich had verwijderd. De Rechtbank schorste de zit ting, hervatte die na een half uur, en oor deelde bij gemotiveerd vonnis dat er genoeg zaam vermoeden van valschheid in de ge tuigenis van Dijkman bestond om zulks na der te onderzoeken, schorste tot zoolang de zaak van den bekl. E. maar vond geen nood zaak tot inhechtenisstelling van den ver dachten getuige. 3) O. Overeem, arbeider te Baarn, ver dacht van op 1 April zoowel aan de Appel markt bij v. d. Heiden als aan de Langestraat bij de erven v. d. Posthoorn glasruiten te hebben ingeslagen. Bekl. wendde bij het eerste feit ongeluk, bij het tweede dronken schap voor. Na gehoorde getuigen achtte het O. M. de feiten te zijn twee wanbedrijven van opzettelijke verbreking van afsluiting en requireerde twee maanden cellulair en 2 geldboeten ieder van f 25 (sabs, elk 1 dag cell.) 4) G. van den Hoek, haarspinner te Amersfoort, beschuldigd in den avond van 2 April met een parapluie glasruiten te heb ben verbrijzeld weder bij de erven v. d. Post hoorn, op het oogenblik dat de optocht daar voorbijging. Bekl. was als commissaris van de vrouwen een der aanvoerders van dien optocht, welke omstandigheid het O. M. zeer verzwarend vond, omdat bekl. juist het voorbeeld van ordelievendheid had moeten geven. Bekl. ontkende wel zijne schuld, doch door de afgelegde getuigenissen achtte het O. M. die voldoeude bewezen en eischte tegen den bekl. een cellulaire gevangenisstraf van zes maanden en drie dagen, en een boete van f 25 (subs. 3 dagen cell). Uitspraak in de verschillende zaken op 23 Mei e.k. ten 10s/i uur. BURGERLIJKE STAND. Bevallen 7 Mei. Mekje Hagenbeuk, geb. Veenen- daal, z. 8 Mei. Klaasje van Doorn, geb. van den Brink, z. 9 Mei. Jobanna van der Maath, geb. Sa let, z. 11 Mei. Wilhelmina Bilders, geb. Kisner, z. Gerritdina Marijanna van Doesburg, geb. Eskes, z. Catrina Morre, geb. van Ee, z. 12 Mei. Gijsber- ta van Kuijzen, geb. Ruitenberg, d. 13 Mei. Mar tha van de Pol, geb. van der Horst, d. Johanna de Wijs, z. Dina van de Hoef, geh. Kraak, d. 14 Mei. Maria Fontijn, geb. Hammer, z. 15 Mei. Wil helmina de Waal, geb. Roelofse, z. Ondertrouwd: 10 Mei. Hermanus Franciscus Roefs met Bernardina Maria Polman. Jan van Empelen met Maria Everarda Kraan. Andries van den Berg met Theodora Kraan. Gehuwd: 14 Mei. Johannes Egbertus Dieden met Ida Maria Josephina van Eijck. 15 Mei. Gerrit van Ouwerkerk met Lucia Ulb. Overleden: 12 Mei. Cornelis van Meeteren, 84 j., wed, van Elisabeth Koenen. 13 Mei. Dirkje van Beek, 63 j., wed. Melis Sarze. 14 Mei.Ooraeliavan der Velden, 78 j., wed. Dirk Blombergen. 15 Mei. Johannes van Wageningen, 75 j,, geh. met AdrianaBe- lekes.Een levenl. k. van Marinus Jansen van den Brink. Gisteren heeft te Delft de plechtige ter aarde bestelling van H. K. H. Prinses Hen drik der Nederlanden plaats gehad. Het stoffelijk overschot der doorluchtige overle dene, per extra trein van Luxemburg naar Delft vervoerd, is van daar te half twaalf naar den kostelijken grafkelder in de Groote Kerk gebracht. Z. M. de Koning, Prins Hen drik, de Prins van Oranje, Prins Alexander, Prins Frederik, Prius Eduard van Saxen- Weimaren de Hertogen Herman en Gustaaf van Saxen-Weimar, benevens vele andere hooggeplaatste personen, ambtenaren en hoofdofficieren, woonden deze treurige plech tigheid bij. De officieren van het leger zullen, te re kenen van den 3en Mei, gedurende vier maanden rouw dragen, terwijl door het Hof de rouw is aangenomen voor den tijd van vier weken. De Eerste Kamer der Staten-Generaal hield Donderdag 16 dezer eene avondzitting. De President deed mededeeling van de Kon. boodschap wegens het overlijden van Prinses Hendrik. Wordt besloten deze mededeeling te beantwoorden met een eerbiedig adres van rouwbeklag, waartoe de commissie door de afdeelingen zal worden benoemd. Men verneemt, dat 's Koning bezoek in de noordelijke provinciën niet tot het vol gend jaar, maar tot den herfst van dit jaar is uitgesteld. Wij kunnen dit bericht echter nog niet als officieël beschouwen. De oud-inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in Friesland en Gro ningen, Dr. W. H. Idzerda, thans lid van de Tweede Kamer der Staten-Gener.heeft een kleine brochure uitgegeven (Leeuwar den, bij Eekhoff, pp. 19), getiteld: »De in enting van het rundvee als voorbehoedmid del tegen de longziekte." De schrijver acht het thans den juisten tijd, de veehouders, in zonderheid in Friesland, te wijzen op de groote en (volgens hem) onbetwistbare voordeelen der inenting, nu de longziekte weder begint het hoofd op te steken en de staat van zaken in dit opzicht nagenoeg ge heel overeenkomt met dieu, kort voor het al gemeen ontstaan der ziekte in het jaar 1849. De tegenwoordige veestapel is, doordien de inenting in de laatste jaren niet meer heeft plaats gehad, tengevolge van het niet meer algemeen heerschen der ziekte, oningeënt. De schrijver toont met de officieele cijfers aan, welke schitterende uitkomsten de inen ting van 18521870 in Friesland heeft ge had. Die inenting loopt over 53154 stuks rundvee. Daarvan werden later door de ziekte aangetast en stierven of werden afge maakt 1115, dat is omstreeks 2 pCt. Daar nu deze resultaten zoo gunstig waren en de inenting het krachtigst voorbehoedmiddel is, dat ieder veehouder kan en behoort aan te wenden, zoo komt het niet te pas, vol gens den schrijver, uit de Staatskas te laten betalen meer dan noodig is, d. i. bij voorbeeld, ook het verdachte vee te onteigenen en te dooden. (W. R. Ct.) De kust van Guinea is nu definitief Engelsch grondgebied geworden. De over dracht geschiedde op 6 April 11. binnen het kasteel St. George d'Elmina, in het open baar en in tegenwoordigheid en met toe stemming van de Koningen, hoofden en ne gerbevolking van Elmina, Chama en Sac- condee. Schoon kitteloorige Nederlanders zich niet uit het hoofd willen laten praten, dat deze transactie vernederend is voor de Nederlandsche vlag, gelooven wij, dat wij geen reden hebben om ons te beklagen over het verlies van een lastpost, die ons geen an dere baten bezorgde dan 't pensioneeren van ambtenaren, die er door ziekte voor verderen dienst ongeschikt waren geworden, of een vermindering van bevolking, tengevolge van de slachtoffers, die het ongezonde kli maat van die streken onder onze ambtenaren maakte.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2