Overzicht der week. BINNENLAND. werd verdedigd door den Heer Mr. J. W. Sluiter, procureur alhier, die betoogde hoe hier van wettige zelfverdediging door bekl. moest sprake zijn, of althans van provocatie door den aanklager Drost. Het O. M. requireerde eene cell, gevange nisstraf voor den tijd van 1 maand, f 8 boete en veroordeeling in de kosten. Nog verschillende andere corr. zaken werden daarna behandeld, doch geene ver brekingen van afsluiting door het inslaan van glasruiten op 1 April of volgende dagen. Nochthans waren er 2 aanklachten aanhan gig die eenigzins in verband staan met de April ongeregeldheden, te weten a) tegen Dirksen, J. Nieuwenhuizen en J. Ewig, beschuldigd van op 4 April bij H. J. Bonnier aan den Hof te hebben gebe deld* en geld te hebben aangenomen om luisterrijker te kunnen feestvieren; b) tegen E. Dirksen voornoemd, Buis en •Hageman, terechtstaande voor hetzelfde feit, gepleegd bij de Vries en Terschuur aan de Lavendelstraat. Het O. M. requireerde in beide zaken 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak in voormelde zaken 6 Juni e.k. ten 10s/4 uur. De vrouw van P. v. Naarden die onlangs door de Rechtbank alhier tot 3 maanden cell, werd veroordeeldis van dat vonnis in hooger beroep gekomen en tegen Dings- dag 11 Juni e.k. voor het Hof te Utrecht geroepen. De uitslag der verkiezingen van hoofd ingelanden (voor elk district 4) van het Heemraadschap de Eembeken enz. te Amersfoort op 27, 28, 29 en 30 Mei gehou den, is als volgt le district (Woudenberg). Geldige bil- letten 435. Gekozen Mr. W. H. de Beau fort met 288 en Jhr. H. D. Hooft van Geresteiu met 251 stemmen. Herstemming tusschen F. W. de Ridder Az., die 217, D. van de Haar 217, Mr. M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude 195en D. C. J. Harmsen 193 stemmen verkreeg. 2e district (Amersfoort). Geldige billet- ten 509. Gekozen Mr. C. J. Kien Elzman, •met 412 G. J. Baron van Hardenbroek van Ammerstol met 387 en A. D. Met horst met 308 stemmen. Herstemming tusschen R. van de Hoef, die 220, en Al- van de Haar, die 183 stemmen verkreeg. 3e district (Hoogland). Geldige billetten 692. Gekozen M. ten Brink met 636, H. M. Baron Tuijll van Serooskerken met 490H. Ebbenhorst met 385 en Dr. M. C. Verloren met 350 stemmen. 4e district (Baarn). Geldige billetten 707. Gekozen Mr. J. Cock Blomhof met 572, A. van Stoutenburg met 415, J. C. Kok met 384, en T. Hilhorst Pz. met 354 stemmen. In het Alg. Handelsblad lezen wij het vol gende De levering van rundvleesch en vet be- noodigd voor het reg. rijd. artill. in garni zoen te Amersfoort, is bij aanbesteding als •minste inschrijver aangenomen door B. Thien aldaar voor den prijs van 46 cents per K. G.moetende op 10 K. G. vleescheen kilogram vet worden geleverd. De daarop volgende inschrijving was 47 cents. Daar de controle op de deugdelijkheid van het vleesch zeer streng is, wekt de lage prijs van aanneming zeker verbazing, als men ze ver gelijkt met de prijzen die aan het groote pu bliek in rekening worden gebracht. (Wij nemen dit bericht over met de op merking dat die controle elders misschien zeer streng is, maar hier ter stede is ons van die gestrengheid helaas niet veel gebleken. Getuige het vroeger door ons medegedeelde verbruik van bedorven vleesch. Wij geloo- ven veeleer dat zoo lage prijs kan worden bedongen door den aard der leverantie, waarbij het niet te doen is om den vorm maar om het vleesch zelf, onverschillig van welk gedeelte van het beest.) Red. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Bevallen: 22 Mei. Maria Blombergen, geb. Brits, z. 23. Johanna Josina Knnivers, geb. van Stokknm, d. Maria de Jager, geb. van Santen, z. 24. Geertruida Elisa beth Schmittmann, geb. Zevenboom, d. 25. Mijntje Rik sen, geb. van de Pol, d. 26. Tennisje Klok, geb. van 't Hoog, z. 27. Elberta "Wilhelmina Koenen, geb. de Brec, d. 28. Alijda lensing, geb. van Beek, z. Ondertrouwd: 23 Mei. Johannes Lavoor met Jan netje Bolland. Blasius Florcnsius Montanarie met Wil helmina Koenen. Gehuwd: 29 Mei. Lambertus Hendriks met Wilhel mina van Meeteren. Hendricus Cornelis Lantengamet Wemmigje Frederika Hoekstein. Overleden: 22 Mei. Jan Tolboom, 3 md. 23. Al- bert van Doesburg, 12 dg. 24. Geertruida Bosman, 1 jr. 27. Dirkje Petronella Mater, 10 md. 29. Bartje van den Breemer, 45 jr.gehuwd met Hendrik Meijuhout. De begrooting van oorlog werd in de zit ting der Tweede Kamer van 25 Mei met 40 tegen 14 stemmen aangenomen, nadat het amendement van Kerkwijk om uit art. 1 de woorden behoudens het bepaalde bij art. 5" (d. i. de in ons vorig no. medegedeelde wijzi ging door den Min. van Oorlog voorgesteld) weg te latenen alzoo de begrooting niet als kredietwet voor 3 maandenmaar als definitieve begrooting voor 6 maanden te beschouwenaangenomen was met 42 tegen 12 stemmen, en gemeld art. 5 daarna door den Minister was ingetrokken. De discussien echter betroffen minder het onderwerp zelf, dan wel nieuwsgierigheid naar de reden van het ontslag der Ministers. Doch hoe ook van vele zijden gedrongen door v. Eekdie verklaarde die reden niet te wetendoor Wijbenga die haar zocht in de verwerpingder inkomstenbelasting, waar door de Regeering gefaald had in haar plan om tot hervorming van het belastingstelsel te komen, door Fransen v. d. Putte, die zulks een private opinie achtte en zeide dat de Kamer als zoodanig er niet mede bekend was, door v. d. Lindendie den grond zocht in de verwerping der motie van Akerlaken, welke ten doel had in overleg te treden met het het Ministeriehetgeen weder door v. Houten werd tegengesproken, door v. Kerk wijk die de oorzaak zag in de langdurige ongesteldheid van den heer Thorbeeke, waar door deze ook hier gemeend had dat het al gemeen belang medebracht dat hij aftrad de Minister van Koloniën bleef weigeren een bepaald antwoord te gevenzeide niets an ders als dat er zijns inziens wel geen twijfel kan bestaan welke de aanleiding tot aanbie ding van het ontslag wasen herhaalde tel kens dat dit eene zaak is die het Ministerie moet weten. Alsof niet het geheele Ned. volk daarbij belang haden het zwijgen niet in strijd was met alle constitutioneele ge bruiken! Wij blijven daarom de houding van het Ministerie en het ontslag onverant woordelijk noemen te meer nu de Kamer zelvedoor het te berde brengen van zoovele verschillende redenen, getoond heeft het evenmin te weten. De overige discussien waren gericht tegen den Min. van Oorlog alleenwien het van de zijde van de Bieberstein en C. van Nispen wat lastig werd gemaakt over zijne (o. i. lof felijke) maatregel tot afschaffing der verou derde verordening op het verplicht kerkgaan der militairen, en die zich tegenover Gratama moest verantwoorden omtrent de misbruiken volgens dien spreker bij het bureau van het Departement van Oorlog ingeslopen, doch welke deze Minister verklaarde niet te hebben ontdekt. In de zitting van Maandag 27 Mei werden op het met 37 tegen 15 stemmen aangeno men voorstel van Kerkwijk de ingekomen ontwerpen tot nadere verstrekking van tijde lijke hulp aan de Amsterd. Kanaalmaat schappij weder tot een bedrag van een milli- oen onder gelijken waarborg als vroeger en tot verlenging der wet van 3 Juli 1865 (Sb. 76) omtrent de Indische tarieven tot 1 Januari 1874nog op dien dag in de af- deelingen onderzocht.Voorts werden de ontwerpen tot wijziging en verhooging van hoofdst. V derStaats-begrooting voor 1872 (art. 1 meerdere uitgaven tot bestrijding der longziekte van het vee en art. 2 kosten eener dading met de Vereeniging tot Land verbe tering te Dordrecht en van een verliezend arrest met den Hoogen Raad) alsmede dat tot verhooging der begrooting voor Ned. Indië (uitgaven tot bestrijding der terugreis van den Gouv.-Gen. Mijer naar Nederland) met algemeene stemmen na korte beraadsla ging aangenomen. De Min. van Kol. verze kerde bij dit laatste dat er met den tegen- woordigen Gouv.-Gen. eene betere regeling was gemaaktwaardoor die nadere uitkee- ringen waren afgesneden. Op voorstel van den Voorzitter met 40 tegen 13 stemmen aangenomen, werden in de zitting van 28 Mei behandeld de ontwer pen tot bekrachtiging der provinciale belas ting en tot afkoop der rijkstollenbeiden in de provincie Noord-Brabant, en elk met 42 tegen 14 stemmen aangenomen. Daar door werd o. a. ook toestemmend beslist de vraagof als grondslag voor eene prov. be lasting aan te nemen is een der grondslagen van de Rijks personeele bel.de paarden. De ontwerpen tot verhooging van hoofdst. VI den Staatsbegr. van uitgaven (marine) voor 1872, van hoofdst. VI der begr. voor 1871, en dat tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het Dep. v. Marine, dienst 1872 werden mede in die zitting aangenomenen (eenige conclusiën op ingekomen adressen goedgekeurd. De tegen de zitting van 29 Mei aan de orde gestelde kleinere ontwerpen omtrent eene dading over buitengronden in het Slaak en enkele onteigeningen in Groningen wer den allen aangenomen evenals eene conclu sie op het adres Jona. Daarna werden de werkzaamheden geregeld voor den volgenden dag, en brengt de Commissie voor de petitien rapport uit op onderscheidene adressen. In de zitting van 30 Mei werden de aan de orde zijnde ontwerpen tot wijziging van hoofdst. V der begr. voor 1871tot koste- loozen afstand van wegen en waterleidingen op de voormalige vestinggronden te Venlo, en tot verkoop van een perceel vestinggrond te Maastricht aan P. Regoutna korte dis cussie allen aangenomen. Voorts werd be handeld het onderwerp tot verlenging van den termijn der werking van het O. I. tarief tot 1 Januari 1874en na oppositie van den Heer Blom met 45 tegen 16 stemmen aan genomen. Daarna lokte het ontwerp tot nadere tijdelijke tegemoetkoming aan de Amst. Kanaalmaatschappij voor één millioen een debat uitwaarbij v. Reenen namens de Commissie van rapporteurs voorstelde, om het krediet te verhoogen en naarmate de behoefte te stellen op 1millioen. Bredius stelde als sub-amendament voor 2 millioen in beide gevallen terug te betalen op uit0. Dec. 1872. De Minister was niét voor die verhoogingzeggende dat de definitieve wet wel voor October tot stand zou komen. Rut gers achtte 2 millioen noodzakelijk tol krach tige voortzetting van het groote werk. Na stemming werd nu het sub-amend. Bredius verworpen met 35 tegen 23het amend, v. Reenen aangenomen met 56 tegen 1en de geheele wet daarna aangenomen met 57 tegen 1 stem (die van Nierstrasz.) Ten slotte wer den de wetten tet naturalisatie van G. Els- bacher en 4 anderen aangenomen, en de openbare zitting gesloten. In comité-gene raal werd nu met de gewone geheimzinnig heid de huishoudelijke raming der Kamer vastgestelden de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. De kust van Guinea doet nog steeds van zich spreken. De overdracht had namelijk niet zoo volkomen rustig plaats, als de Staats courant vermeldde. Voordat zich de Neder- landsche beambten en officieren hadden in gescheept beproefden eenige inlanders een aanslag op het leven van zekeren Eminsang. Deze persoon, zelf een inlander van geboorte, bekleedde onder het vorige gouvernement eene belangrijke betrekking, die hij ook on der het tegenwoordige bestuur heeft behou den. Zijn landgenooten, bij wie hij naar men zegtmet recht gevreesd en gehaat wasvuurden op hem, terwijl hij zich in ge zelschap van onze officieren bevondmet het ongelukkig gevolgdat de le luit. Joost het

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2