BUITENLAND. Frankrijk. In de vorige week heeft Rou- herdie onder Napoleon lil zulk een grooten invloed bezat, eene redevoeaiuggehouden in de Nat. verg. De 700 leden, die hem een volkomen haat toedragen, hoorden hem, die tijdens het keizerrijk uooit anders dan onder daverende toejuichingen de tribune beklom of verliet, met een ijskoud stilzwijgen aan. Geheel anders was het toen Pasquier wiens mededeelingen aangaande het gelde lijk beheer tijdens het keizerrijk hij had trachten te weerleggen, het woord nam. Een storm van toejuichingen brak los, toen hij zeide: »Men moet zich nooit aan één man Engeland. De vereeniging tot heiliging van den sabbath heeft eene vergadering ge houden waarin de volgende verklaring is aangenomen: Met diep leedwezen hebben we gezien, dat de anders zoo vrome Koningin en de Prins van Wales op Zondag hebben gereisden dat te meer na de zichtbare be waring waaraan genoemde Prins zijn her stel te danken heeft gehad. Dezelfde recht bank heeft Joseph Ashton wegens gruwelijke mishandeling zijner vrouw en bedreiging haar de keel te zullen afsnijden tot eene boete van 24 en in de kosten veroordeelden Samuel Hunt tot vier maanden gevangenis straf wegens het stelen van een jas. Buitschland. Als een staaltje van christelijke liefde wordt uit Munchen medegedeeld, dat de geëxcommuniceerde pastoor van Tuntenhausen de Heer Hose- mann, in zijn dorp niet meer kan krij gen wat hij noodig heeft. Bakkers, sla gers en andere winkeliers weigeren hem iets te verkoopen. Men zegt., dat er pogingen worden aangewend om die uithonger-metho de in 't belang der afgedwaalde zielen zoo algemeen mogelijk temaken. Den 28 Oc tober wordt te Berlijn onder directie van den bekenden taalgeleerde Herrig eene Akademie voor de nieuwere talen geopend. Sedert lang was de behoefte aan zulk eene inrichting ge voeld. Spanje. In Biskaye en Navarre schijnt de opstand der Carlisten ten einde te loopen. Serrano heeft eene algemeene amnestie zelfs aan hoofden en priesters toegezegd en daar van maken velen gebruik om zich te komen onderwerpen. In Valentia moet echter eene nieuwe Carlistisehe samenzwering ontdekt zijn. Men heeft er beslag gelegd op wapenen en vier pastoors in hechtenis genomen. Het ministerie Sagastadat zichgelijk wij vroeger mededeelden aan zu lke knoeierijen hij de verkiezingen heeft schuldig gemaakt is vervangen door een ministerie waarvan Serrano het hoofd. Zoolang deze echter met den opstand de handen vol heeftzal Topete hem vervangen. Eunstnieuws, enz. Kerk en Sehoolnieuws. slachtoffer werd van den voor Eminsang bestemden kogel. Minder treurig was de afloop van een an der incident. Nadat de afstand der kust een fait accompli waswaar tegen niets meer te zeggen vielbad men een nieuwe reden van schande voor de Nederlandsche vlag ontdekt: men beweerde nl. dat de kommandostaf van de Ruijter, die altijd in de banden van den gouverneur der kust bad berust, door den Heer Ferguson ook al aan de Engelscben was overgegeven. Het blijkt echterdat bet bedoelde voorwerp reeds naar Nederland is opgezondenmaar tevens, dat de historische reputatie van den staf door niets bewezen is. Een kostbaarder schat werd dezer da gen voor ons Vaderland verkregen. Voor eenigen tijd ontving de Min. van Buit. Zaken bericht, dat een Noorscbe schip per met name Karlsenop eenen tocht om het eiland Nova Zemhla in het vorige jaar gevonden had een aantal voorwerpen achter gelaten door de expeditie die onder Willem Barendsz in 159697 aldaar overwinterde. Na onderzoek bleek het, dat dit bericht gegrond was en dat er geene reden bestond om aan de echtheid of de afkomst der ge vonden voorwerpen te twijfelenmaar dat zij »en bloc" waren opgekocht door den Engelscben Heer Lister Kay die zich op reis te Hammerfest bevond. Door tusschenkomst van Zr. Ms. gezant te Londen is de gansche verzameling thans door genoemden Heer, voor denzelfden prijs welken hij er te Hammerfest voor betaald had, welwillend aan Zr. Ms. Regeering ten behoeve des lands afgestaan. Zij wordt eerst daags verwacht en zal na aankomst zoo spoe dig mogelijk ter bezichtiging gesteld worden. Tot lid der prov. Staten van Utrecht is gekozen Mr. C. Th. Baron van Boetzelaer, met 336 van de 664 geldig uitgebrachte stemmen. De koning van Pruisen heeft den kolo nel Baron van Tuyll van Serooskerkente 's Gravenliagebenoemd tot Ridder der Prui sische kroonorde 3e klasse. Voor den bouw van den Willemstoren te Dillenburg, is bij de Nederlandsche com missie tot dusver ƒ7053 ingekomen. Sub- commissiën en medewerkers worden verzocht met 1 Juni a. bericht te doen inkomen van den uitslag hunner pogingen. Aan den burgemeester van 's Heeren- berg, die, wegens afwezegkeid bij de bekende ongeregeldheden op 1 April, door Gedepu teerde Staten van Gelderland in zijne betrek king was geschorstis door den Minister van Staat en van Binnenl. Zaken medegedeeld dat Z. Exc. zich in gecnen deele met het be sluit van ged. staten kon vereenigen, en der halve door genoemde schorsing de ambtseer van den burgemeester niet als gekrenkt be schouwde. In de vorige week is op de werf van den Heer J. Smit te Slikkerveer te water ge laten het klipperfregatschip Liberaal, me tende 1200 last. Het is het grootste zeeschip, dat in de laatste jaren in Nederland werd gebouwd. 24 Mei jl. is te 's Hage overleden de Heer Mr. F. Baron van Hogendorp eenig overgebleven zoon van den grooten Gijsbert Karei. Tien jaren lang was hij lid van de Prov. Staten van Z. Holland en in 1848 lid van de dubbele Kamer tot grondwetsherzie ning. Hij was 12 Juni 1802 te Wijk aan Duin geboren en laat onderscheidene zonen en dochters na. overgeven, wie hij ook zijn moge en onder welke omstandigheden ook." Men gaat steeds voort de handelingen der bevelhebbers uit den jongsten oorlog te onderzoeken. Uhrich, die zich als kommandant van Straats burg zulk een naam had gemaakt en tal van eeredegens ontvangen hadis gelaaktom dat hij de stad heeft overgegeven eer er bres was geschoten. Tegen het rapport betreffende de overgave van het leger te Sedan heeft Napoleon een protest ingeleverd. Hij neemt daarin op edelmoedige wijze alle verantwoor delijkheid op zich. Een offer van 60,000 manzegt hijkon Frankrijk niet. redden. De nood was ons opgelegd. Mijn hart is ge broken, maar mijn geweten is rustig. Velen komt dit ongeloofelijk voor, daar het steeds was gebleken, dat Napoleon noch een hart, noch een geweten rijk was. Toevallig heb ik Donderdagavond zeer aangenaam gesle ten \%ant 't was zeker niet meer dan toevaldat ik eenen Socicteitsvriend ontmoette die mij vertelde dat er Don derdag „muziek" zou zijn en mij, omdat ik zooicts niet wist, voor eenen vreemdeling in Jeruzalem hield ik had Zondag immers moeten Sociëteiten cn naar een onbekend papier zoeken, waarop stond, wat ik niet vermoeden kon, dat er op zou staan. De tuin buiten was echter tamelijk bezet en ik heb daaruit opgemaakt, dat of de Sociëteit Zondag druk be zocht is geworden, of eenige leden welwillend de rol van advertentieblad op zich hebben genomen. Er hadden meer veel meer mensehen kunnen zijn, doch 't was „in de week" en dannu dat kan men billijken; maar, als ik aan sommige Zondagavonden „buiten" denk, dat de luitjes zoo erg schraaltjes waren op gekomen, dan betwijfel ik het recht van sommige „heer schappen en de erentfecte j offeren" om a propos van de am bitie en de genoegens van Amersfoort de schouders op te halen en te zeggendat het zoo zoo is. Een concertavond buiten kan recht genotvol zijn: eene lauwe zomerlucht, gezelschap van vrienden en kennissenheerlijk groen de dames gezellig aan 't theebladlater de heelc familie nog opgewekt door een glaasje wijn en bij dat alles de goede verlevendigende muziek van den verdienstelijken Nürnbcr- ger. 't Concert kon wel keurigerde stukken minder onbekend zijn enz.'t is waaren de wakkere directeur denkende aan den aard en 't gehalte van de beschikbare ïnu- ziekale krachten zal ditgereedelijk toestemmen; maar men moet ook billijk zijn cn bedenkendat men naar een concert buiten niet alleen gaat ter wille der muziek. Deze is meer het vriendelijke middel tot samenkomst, de sierlijke band die de saamgekomen verecnigt, gelijk de zachtegeestrijke vrouw, 't middelpunt en de zon is van den huiselijken kring. Nogthans zou het velen zeker niet onaangenaam zijnals bij een volgenden keer de muziek ccnc nog hoogere roeping vervulde en door een ovchest- of soloiTommer ecus afit praatsolo's, duo'strio's enkwartetten tot zwijgen dwong. De zomer is nog pas begonnen en w c hopen T beste ook van 't weer. Mocht door den toevloed \an mensehen de tuin te klein wordenhet zou een reden te ineer zijn -om den muziektempel te verplaatsen. Men zegt, dat cr reeds plannen voor gemaakt zijnmaar men praat zooveelmen vertelt zelfedat het Bestuur van Amicitia bij de leden zou hebben gecollecteerd, doch dat is laster en zoow el burgerlijke als militaire eer te na gesproken. Ned. Fiery. Kerk. Aangenomen het beroep naai- Socsterbcrg door Ds. N. A. Kuipéri, emer. pred. te Amersfoort. BEHOErEN: tc Streefkerk K. W. Hulstijn te Vreeswijk; te Amerongen A. W. L. Talma, te Harliifgen. Bedankt voor Oudescboot c.a. door G. J. van Liudonk, te Nieuw-Loosdrecht. E. B. Gunning te Nunspcet staat op no. 1 op een drietal te Schoonhoven. Ckr. Geref. Kerk. Beroepen tot leeraar voor de binnenl. zending voor de prov. Noord-Holland en Utrecht, L. Lindeboom te 's Her togenbosch. Bedankt voor Putten door M. Bruiuinks, te Amers foort voor Sassenheim door E. S. Postma, te Kockengen. Het admissic-examen aan de Utrechtscbc Hoojreschool zal plaats hebben Vrijdag 21 Juni a.s.naartoe men zich moet vervoegen tot Prof. P. de Jong, Secretaris der Lilt. faculteit. Naar men verneemt zal de gcnce«k. faculteit te Utrecht bij het onthullen van bet standbeeld van Boerhave, dat 26 Juni te Leiden zal plaats hebben, door eene com missie vertegenwoordigd worden. Gepromoveerd aan de Hoogescbool te Utrecht25 Mei, tot doctor in de geneeskunde J. P. van Braam Houck- geest, off. v. gez. bij de landmacht te Amsterdam (disserta tie peristaltische bewegingen van maag- en darmkanaal.) INGEZONDEN. Mijnheer de Redakteur! Zou het niet wenschelijk wezen, dattel kens wanneer er overvloed van bovenwater is, zooals herhaaldelijk gebeurt, en waarhij een of meer schutbalken worden weggeno men, de spuiiug, in plaats van door de heek, door de stad plaats had? Het is waar, dat die maatregel mogelijk de visschen uit het bovengedeelte van de Eem zou verjagen, en dat hierdoor de pachter der visseherij die tegenwoordig juist de betrekking van sluis wachter bekleedt zou benadeeld worden, tiaar wij gelooven, dat onze burgerij het he ter zonder versclie visch, dan zonder versch water kan stellen. Iemand die toch wel van visch houdt. Mijnheer de Redakteur Voor eenige weken, tijdens den verkie- zingstrijd in de Ned. Herv. gemeente hier bevatte uw geacht blad een stukje van »een onpartijdige Vergun mij eenige ruimte ter beantwoor ding van dat stukje. Daarin werd geklaagd over de flaauwheid der liberalen bij de stemming en geroemd op de liberaliteit der kiesvereeniging »Geloof en Liefde." 't Is den geackten inzender zeker niet be kend, boe genoemde ver. (als 't ware in 't geniep) is opgericht door conservatieven en hoe bare leden steeds afkeer te kennen ga ven van de moderne richting. De latere toe nadering der ver. tot de minder orthodoxen komt veeleer voort uit vrees voor de ultra- ortli. dan uit ware vrijzinnigheid. Als do ver.waarvan de meeste kerkeraadsleden lid zijn, waarlijk liberaal waswaarom dan niet reeds lang eens iemand van bepaald moderne richting tot candidaat voor het kiescollegie o o aaubevolen Of worden de aanhangers der wetenschappelijke richting op kerkelijk ge bied niet meer als ledeu erkend? Moeten zedelijke, wetenschappelijke gemeenteleden wijken voor onkundigedie, ja, zeggen de fundamenteele stukhen der kerk vast houden, maar niet weten waar die van daan geko men zijn Zoolang gen. ver. niet geheel met haar verleden breekt zal ze op den steun der vrij- zinnigen niet kunnen rekenen. Moge het kiescollegie zich aan die veree niging spiegelen, terwijl het bezig is zijn gewichtig werk te doen, en trachten de we tenschappelijke leden in de gemeenschap te houden. »Een onpartijdige" zal geen bezwaar vin den in 't booren naar wat gezegd wordt door iemand, die min of meer respect beeft voer

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3