BUITENLAND. Frankrijk. Den 11 dezer heeft de Nat. Verg. art. 37 van de legerwet aangenomen, hetwelk bepaalt, dat de diensttijd vijf jaren moet duren. Thiers heeft nu zijn zin. Ve len hadden den diensttijd op drie jaren willen stellenomdat daardoor algemeene dienstplicht en gelijkheid was te verkrijgen; maar Thiers dreigde op nieuw zijn ontslag te nemen, en de Franscben weten nu een maal niet, wie in zijne plaats president der republiek zou kunnen zijn. Merkwaardig was bij de beraadslagingen de bewering van generaal Randotdat de vijf-jarige diensttijd in plaats van tot 'algemeenen dienstplicht, tot een staand leger zou lei den. Dit laatste is echter juist wat Thiers wil, die zich niet buiten den kring zijner ondervinding kan bewegen. Hij kan zich onmogelijk dingen voorstellenwaarmede hij niet reeds kennis heeft gemaakt. »Een volk in de wapenen" heeft hij een ijdel woord genoemd. Thiers heeft dus veel van dien Fransehman, die zeide: Een tijger? Ellgelaild. Over de Alabama-kwestie waarvan wij vroeger spraken, beginnen Engeland en de Vereenigde Staten het eens te worden. Volgens bericht van consul Kirch te Zanzibar is de beroemde reiziger in de binnenlanden van Afrika Livingstone nog in leven. Het schijnt dat Livingstone heeft uitgemaaktwaar zich de bronnen van den Nijl bevinden. Thans moet hij bezig zijn een onderaardsch dorp te bezoeken. Het geschil dat te Lon den tusscben de timmerlieden en metselaars en hunne patroons is ontstaanzal door scheidsrechters beslist worden. Portugal. Uit Lissabon meldt men, dat aldaar eene samenzwering is ontdekt, die in verband staat met den opstand der Car- listen in Spanje. De koninklijke familie die voornemens was eene reis door de Noordelijke provinciën te doen, heeft we gens de daar uitgebroken onlusten, er voor- loopig van afgezien. Te Oporto heeft zich eene vereeniging gevormd van jonge lieden die besloten hebben geen meisje ten huwelijk te vragendat behoort tot de Katholieke vereeniging »Het hart van Maria." Vereenigde Staten. De Senaat heeft eene wet aangenomen, die bepaalt, dat eige naars van vervoermiddelen en ondernemers van publieke vermakelijkheden geen onder scheid mogen maken tusschen de verschillen de rassen door b.v. geen negers toe te laten, of van kleurlingen meer geld te eischen dan van blanken. Wie deze wet schendt betaalt f 12,500 aan den neger of den kleurling. Kunstnieuws, enz. Het muziekfeest te Utrecht. feeeke een jaargeld worde uitgekeerd, als huldeblijk aan diens nagedachtenis. Binnen kort zal een wetsontwerp in dien geest wor den ingediend. Van vele zijden is in ons Vaderland op vera-aderingen en bijeenkomsten buide ge bracht aan de nagedachtenis van Thorbecke. De hoogleeraren de Bruyn Kops in Delft, Vreede in Utrecht, Tellegen in Groningen, Buys en Vissering in Leiden hebben eenige druk bezochte colleges gewijd aan de bespre king van de groote verdiensten van den ont slapen staatsman. Prof. Opzoomer hield eene rede over hetzelfde onderwerp in de verga dering der Kon. Acad, van Wetenschappen. De meeste bladen, ook velen organen van de partij der politieke tegenstanders van den overleden Minister hebben openlijk hulde gebracht aan zijne veelomvattende kennis en uitnemende gaven. In Zwolle de geboor teplaats van Thorbecke heeft zich een comité gevormd, met het doel om een ge- denkteeken voor hem op te richten. Het Prov. Gerechtshof in Noord-Hol land heeft bij breedvoerig gemotiveerd arrest, wettig en overtuigend bewezen verklaard de schuld van Elisabeth Ras, Wed. Pieter Jo hannes Kees, Antonie Geeven en Pieter van Tongeren aan de hun ten laste gelegde feiten en derhalve aan moedwilligen doodslag met voorbedachten rade en geleider lage (moord) den 5n Dec. 1871 gepleegd op den persoon van Pieter Johannes Keesen veroordeeld Elisabeth Ras en Pieter van Tongeren tot levenslange tuchthuisstrafen Antonie Gee ven, met toepassing van verzachtende om standigheden (zijne jeugdige leeftijd) tot tuchthuisstraf voor den tijd van vijftien achter eenvolgende jaren. Den lien van deze maand is bij de Arrondissements-Rechtbank te Deventer be handeld de zaak van Mosselmans contra van Vloten. Het O. M. concludeerde tot een maand cellulaire gevangenisstraf, een geld boete van f300 en ontzetting van burger schapsrechten voor den tijd van 5 jaren. De Heer van Vloten was niet verschenen. De rijksadvocaat Modderman uit Groningen pleitte civiele partij en gaf te kennen dat zijn cliënt tevreden zou zijn met enkele aan plakking van het vonnis, zonder directe toe passing der straf, waardoor v. V. reeds vol doende geexponeerd was. Dingsdag der volgende week zal de Rechtbank uitspraak doen. De Standaard vermeldt: Hedenmor gen is hier de tijding ontvangen, dat de con ducteur Dickens, op wien zoo zware vermoe dens rusten betreffende het ontvreemde pakket aangeteekende brieven, dezer dagen tusscben Amsterdam en Antwerpen vermist, zich te Londen bevindt, en van daar aan zijne vrouw te Amsterdam bericht heeft gezonden. Het Nieuios van den Dag voegt er bijReeds dadelijk na bet vermissen viel het vermoeden op den thans ontvluchte. Deze heeft echter den schijn van zich weten af te werpen en heeft eerst vier dagen later zijne werkzaam heden gestaakt, om de bewuste reis te onder nemen. Aan den Heer A. Thiers, President der Fransche Republiek, is door den Groot hertog van Luxemburg het Groot Kruis der Orde van de Eiken kroon geschonken. De reeks der historische feesten in ons Vaderland wordt nog steeds vermeerderd. Op 11 en 12 Juni herdacht de stad Medem- blik de overgave der stad aan den Prins van Oranje in 1572. Aardenburg viert op 26 en 27 Juni den gedenkdag van het afslaan van den aanslag der Franscben in 1672. Gouda zal in den loop van dit jaar haar 600-jarig bestaan als stad vieren, en bij die gelegen heid eene tentoonstelling van Goudsche antiquiteiten houden. Groningen en Coe- vorden zullen in Aug. herinneringsfeesten houden. De ontvangsten der Ned. Cent. Spoor weg Maatschappij hebben in de maand Mei jl. bedragen f47,917,03 tegen f39,811,66 in Mei 1871. Van lo. Jan. tot ulto. Mei 1872 f210,995,76 d. i. f 1,098,98 minder dan gedurende 't zelfde tijdperk in 1871. In Utrecht zal op 25 Juni een natio nale zwemwedstrijd worden gehouden. De eerste prijs bestaat in een gouden horloge met ketting, of f 100. Bij ongunstig weder (regen?) zal de wedstrijd niet doorgaan. Het 50-jarig jubilé van den Heer van Bennekom als Burgemeester van Doorn is den 7 dezer luisterrijk gevierd. Vlaggen en groen versierden de huizen van, en de villa's buiten het dorp. Des morgens werd in de school aan den jubilaris een gouden horloge met ketting aangeboden, en des avonds werd door de landlieden uit den omtrek en de dorpelingen feest gevierd. Een muziektent, fraai geillumineerd, was op het dorpsplein opgericht en de danslust van flinke boeren en aardige boerinnetjes werd door de vroo- lijke en goede muziek van het reg. rijd. art. niet weinig opgewekt. Het geheel maakte een verrassend effect. Op 11 Juni jl. is tusscben Maarsbergen Driebergen een werkman, die van een zandtrein van de Ned. Rijnspoorweg Maat schappij wilde stappen, zoodanig gevallen dat zijne beide beenen verpletterd werden de ongelukkige is naar het ziekenhuis te Utrecht ter verpleging overgebracht, en eeni ge oogenblikken daarna aan de gevolgen overleden. maar ik geloof aan geen tijgers! Ik heb er nog nooit een gezien." Duitschland. De veldproost Namsza- nowski, die onlangs tegen de staatsmacht in verzet kwam, en daardoor zijn eed aan den Koning schond, heeft zich verdedigd met te wijzen op de goedkeuring, die zijn gedrag bij den paus heeft ondervonden. Dezer dagen heeft de paus aan Namsza- nowski den eeretitel van »adstiteerend troonprelaat te Rome" geschonken. De Pruisische Minister van Onderwijs, Falck, heeft dezer dagen eene verordening van zijn bekrompen voorganger Von Muhler afgeschaft, krachtens welke leerlingen van gymnasiën en reaalscholen op zon- en feest dagen niet mochten reizenzoodat vele scholen reeds Vrijdags in plaats van Za terdags moesten sluiten. Falck heeft be paald, dat de scholen eerst Zaterdags ge sloten mogen worden. De Duitsché Rijksdag heeft bepaald, dat de dictatuur voor Elzas-Lotharingen nog met een jaar verlengd wordt, en dus tot 1874 zal duren. Sommigen verklaarden er zich tegen, om dat hierdoor inbreuk wordt gemaakt op de vrijheid des volks. Hiertegen werd aan gevoerd, dat de eeuwige rechten van den mensch hier niet bij behoefden te worden aangehaald, daar het eenvoudig eene zaak van tijdelijke noodzakelijkheid betrof. Het volgende wetsontwerp is aangenomen: Art. 1. Aan de leden der Jezuieten-orde of daarmede verwante kerkelijke genoot schappen kan, ook wanneer ze het Duitsch burgerrecht bezitten, over het geheele ge bied van het Duitsche rijk door de politie het verblijf worden ontzegd. Art. 2. De bondsraad vaardigt de bevelen uitwelke noodig zijn om de wet ten uitvoer te leg gen. Uit Wiesbaden wordt geschreven, dat de pastoor Diefenbach uit Hofheim wegens misbruik van den preekstoel tot een jaar vestingstraf is veroordeeld. Spanje. Ofschoon Serrano heeft ver klaard, dat zich in de Baskiscke provin ciën geen Carlistische opstandelingen, maar nog wel roovers bevondenbericht men thans, dat er zich weder twee benden heb ben vertoond ieder van drie a vier duizend man. Een 70-tal karibiniersdie eenige dagen Bilbao per spoortrein verlieten, om een eind verder de rails te herstellen, wer den door Carlisten aangevallen en moesten zoo snel mogelijk naar de stad terug. Genotvolle dagen waren het, die de afdeeling Utrecht van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst aan kun stenaars en muziekliefhebbers heeft geschonken. Het pro gramma van het feest mogen we als bekend aannemen dc uitvoering liet in menig opzicht weinig te wensclien over. We hadden er gelegenheid tot kennismaking met twee grootsche muziekalc scheppingen, die in ons vaderland nog bijna onbekend waren: het Dcutschcs Requiem van Joh. Brahms en den Kalanus van Niels Gade. Als oude bekenden kou men er tevens Handel's Caeciliën-Ode en een koor uit Iiaydn's Jahreszciten hooren. Koor en orchest waren voortreffelijk bezetal was een enkele maal het timbre van tenoren en bassen wat ruw, en al w aren hun entrees niet altijd even zeker, toch maakten de meeste ensembles een zeer goeden indruk. De sopranen en alten onderscheidden zich door haar krachtig en begaafd geluid. Het Requiem van Brahms zouden we gaarne nog meermalen hooren; bij eene eerste kennismaking kwamen ons vele passages vrij duister, sommigen met name het eerste koor zeer gerekt voor. De soli zijn voor de execu tanten niet zeer dankbaar. Bij de uitvoering van Kalanus daarentegen merkte men dadelijk, dat men met een ouden kennis te doen haddaar herkenden we weer liet prachtige koloriet, de keurige en toch krachtige instrumentatie en het dramatisch talent van den Deeuscbcn maestro. Impo sant w as dc voordracht der titelpartij door Carl Hilldc dweepende verwachting in het eerste, dc teleurstelling in het tweede en dc somberheid in het derde deel van het schoone gedicht van Carl Andersen werden voortreffelijk weergegeven. Mej. Gips droeg de eerste solo, die een ecnig- zins zw aarmoedigen tint had, uitstekend voor; de tweede, met ecu„Nuu brause laut, du meine Lvra!" aanvangend, was o. i. niet krachtig genoeg. Dc tenor Schrötter heeft eene jeugdige, frische en krachtige stem, maar staat w at opvat ting en fijnheid van nuanceering betreft bij Hill verre ach ter. Intusschen was zijne voordracht van dc Lucas partij in het bekende Jalmeszeiten voortreffelijk. Dc Caeciliën-Ode van Handel klonk na de soms zéér diepzinnige muziek van het Requiem wel een weinig nuchter. Wij vonden de keuze van dit stuk, hoe schoon ook op zich zelf, in deze omgeving minder gelukkig. De Symphonie van Hol w erd flink uitgevoerd, en ver wierf een buitengewoon succès, dat alle aanwezigen den talentvollen directeur en componist zeker van harte zullen gegund hebben. De derde dag - eigenlijk een toegift op het twcedaagsche muziekfeest - was vooral niet dc minste. We hadden hier de gelegenheid om de solisten op een bescheidener, maar niet minder mocielijk terrein, nL in do voordracht van lie dereu met piano begeleiding, te hooren en te bewonderen. Ook hier was Carl Hill weer de held van den dag. Zijne voordracht van Schumann's Dichterliebe was wegsle pend schoon, en overtrof nog, die van Beethoven's Lieder Cyclus „Au die feme Geliebtc," waarop hij ons den vorigen dag onthaalde. Opvatting en voordracht waren een voudig en edel; de ademlooze stilte gedurende en het dave rend applaudisscmcnt na de uitvoering getuigden voor den

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3