BUITENLAND. Engeland. Kardinaal Cullen heeft een herderlijk schrijven uitgevaardigdwaarin hij spreekt over het vonnis van den rechter Keogh (in no. 24 vermeld) en het toenemend ongeloof. De kardinaal vergelijkt Keogh bij Cromwell en Robespierre, misschien wel in navolging van den dommen hoop, die eenige dagen vroeger de beeldtenis van Keogh te gelijk met die van Cromwell had verbrand. O, heilige onnoozelheid Duitschland. De beraadslagingen van den Rijksdag over de Jezuietenwet zijn in geleid door Friedberg, lid van den bonds raad. Hij deed uitkomen, dat de Regeering door de ultramontanen in een toestand was gebracht, waarin zij op zelfverdediging moest bedacht zijn; ook betoogde hij, dat de wet niet gericht was tegen de Katholieken, maar alleen tegen de Jezuieten. Een ander toonde aan, dat al wat beschaafd kan heeten met de Jezuieten in oorlog is. De clericalen Mal- linckrodt en Windthorst daarentegen be weerden dat geen der tegen de Jezuieten ingebrachte beschuldigingen bewezen was. Eerstgenoemde verklaarde voor de wet geen Spanje. Zorilla is eindelijk President- Minister. Het heeft veel moeite gekost den man, die nog onlangs zoo zeer aan de toe komst van zijn vaderland wanhoopte, dat hij zeide ik bezit geene illusies meer en heb alle geloof verloren," tot dien stap over te halen. INGEZONDEN. zettingen en bewerkingen vanNederl. schrij vers in de Duitsche taal. Tot leden van het bestuur zijn geko zen de hh. Prof. R. Fruin en Dr. W. N. du Rieu. Bij den in de afgeloopen week te Utrecht gehouden nationalen zwemwedstrijd zijn de hoofdprijzen behaald door de HH. 'L. J. Andreae en P. J. D.Sutro, beiden leden der feestvierende zwem- en badinrichting. Naar men verneemt zijn de onderhan delingen, die tusschen de directiën van de maats, tot exploitatie van Staatsspoorwegen en der Centraalspoorwegm. omtrent de aan sluiting te Zwolle gevoerd zijn, gelukt en zullen de benoodigde werkzaamheden voor de aansluiting,, weldra ten uitvoer gelegd worden. U. D.) Sedert eenige dagen bevindt zich de luit. Grant, zoon van den president der Ver- eenigde Staten, in ons land en thans te Amsterdam. Zaturdag 11. is hij bij Z. M. den Koning ten gehoore toegelaten. Naar de Werkman verneemt zal in den nazomer van dit jaar het wereldcongres der Internationaledat in 1870 door de poli tieke tijdsomstandigheden niet kon plaats hebben en om welke reden ook in 1871 slechts een gesloten conferentie te Londen plaats had in Nederland gehouden worden, en wel te 's Gravenhage. De goederentrein die Zaturdag avond 11. te 873 uur van Amsterdam naar Utrecht vertrok, is bij laatstgenoemde plaats tegen een zandwagentrein aangereden, waardoor van dezen laatsten een paar wagens in 't water geraakten en van den goederen trein eenige verbrijzeld werden. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. In de te Wageningen ontworpene ven nootschap de Wageningsche berg, is voor bijna f 40,000 deelgenomen. Het doel is, om op dien berg, waarvan ruim 15 hectaren zijn aangekocht, eene restauratie met loge ment te bouwen en tevens aan de gemeente Wageningen het genot te verzekeren van vrije wandeling. (J. D.) (Zie ons koofartikel.) Het landgoed de Plattenberg, in per- ceelen en verschillende samenvoegingen ge veild, heeft in het geheel in veiling opge bracht de som vau f101,080. Op 27 Juni werd te Leiden het monu ment voor Boerhaave onthuld. Prof. Dr. J. A. Boogaard sprak bij deze gelegenheid de feestviering uit. Het standbeeld, door den Heer Stracké gemodelleerd, en door de Gebr. v. Enthoven gegoten, is een sieraad van het plein voor het nieuwe Nosocomium. Het stelt Boerhaave voor, in een toga ge huld, met de gedenkschriften van Hippo- krates in de hand. De feestelijkheid werd, behalve door een groot aantal belangstellen den, ook bijgewoond door de leden der Maatsch. v. Geneesk. die te Leiden vér gaderde. De opening van de jacht in de prov. Utrecht, voor zoover betreft het schieten van waterwild, het vangen van dit wild door slagnetten en van eendvogels in eenden kooien of daarmee gelijkstaande toestellen is bepaald op 15 Juli a. s. Men meldt uit Amerika, dat 25 Mor monen zendelingen onder weg zijn naar Europa, met bestemming naar Nederland, Denemarken, Zweden en Noorwegen. Als middel tot bekeering van tegenwoordige of aanstaande Mormonen recommandeeren de Amerikaansche bladen het invoeren van I modistes met dure mode artikelen. Geen 1 man, zeggen ze, die zich niet haasten zou, I om zich van zijn harem te ontdoen Een landbouwer, veehouder te Hazers- woude, wiens vee niet is aangetast geworden j. evenmin door longziekte als in deze dagen door tongblaar, heeft opgemerkt, dat zijne I weide sterk bezet is met de zoogenaamde J wilde zuring (oxalis acetosella,) welke plant j gretig door zijn vee wordt gebruikt; verder bemerkt hij, dat een rund vroeger, toen het tijdelijk uit die weide was verwijderd geweest, door de longziekte is aangetast geworden. Nog merkt hij op, dat het vee van zijn buur- I man, in dien zelfden polder, in wiens weide f l de wilde zuring zich niet voordoet; op dit moment sterk door tongblaar geplaagd wordt. In het jongste Deventer Weekblad be richt de Heer van Vloten, dat hij te Brussel een woonstee zal gaan zoeken, doch dat hij bevorens hiertoe over te gaan, het in zake ds. Mosselmans door de Arrond.-Rechtbank te Deventer uitgesproken vonnis aan het oordeel van een ander rechtslichaam zal onderwerpen, en de daartoe vereischte, voor bereidende stappen zal doen. Met dit laatste halfjaarsche weekbladnommer zal de Heer van Vloten de pen daarin voor goed neer leggen en .zal er voortaan te Deventer niets anders van hem ter perse worden gelegd, dan hetgeen er in uitgave bij den Heer ter Gunne van hem verschijnt. De uitgever van het Deventer Weekblad bericht, dat hij eene nieuwe redactie heeft gevonden. De richting, door den vorigen redacteur gevolgd, zal eveneens door zijn opvolger worden voortgezet. O O naam te weten, daar zij de Jezuieten nog be neden tuchthuisboeven stelde. Daar hij hier in volkomen gelijk heeft, zou het wel aardig geweest zijn, indien hij het bewijs had gele verd, dat de Jezuieten minder gevaarlijk voor de maatschappij zijn dan tuchthuisboeven. Windthorst riep verontwaardigd uit: «Wel nu, als ge dan absoluut oorlog wilt, dan zult ge oorlog hebbenHoe aandoenlijk is die uitroep voor iemand, die weetdat de Je zuieten reeds vier jaren geleden door den syllabus den oorlog openlijk aan de bescha ving hebben verklaard. Ten slotte is de wet, als volgt geamendeerd, aangenomen: Art. 1. De orde der Jezuieten en de daarmede ver wante orden en congregatiën zijn buiten ge sloten van het gebied des Duitscheu Rijks. Afdeelingen dier orde mogen zich daar niet vestigen. Die op het oogenblik bestaan moeten binnen een door den Bondsraad te bepalen tijd, waarbij echter een termijn van zes maanden niet mag worden overschreden, ontbonden worden. Art. 2. Zij, die belmo ren tot eene der genoemde orden, kunnen wanneer zij buitenlanders zijn, verwijderd worden uit het gebied van den Bond. Zijn zij inboorlingen, dan kunnen hun bepaalde plaatsen ter bewoning worden aangewezen of ook wel zulke plaatsen worden verboden. Art. 3. De Bondsraad is belast met het ten uitvoer leggen enz. dezer wet. Mijnheer de Redakteur! Zou n wel zoo goed willen wezen ons eens uit te leggen wat de Heer C. in de jongste zitting van den gemeenteraad heeft gespro ken. Uw Weekblad heeft al zooveel uitge legd of laten uitleggen, en soms heel duide lijk ook, dat wij niet weten bij wien beter om inlichtingen te gaan. De Heer C. geeft als algemeene oorzaken voor de hier plaats gehad onaangenaamheden op, het misbruik maken van sterken drank, zoo binnen als buitenshuis. Het is ons niet mogen geluk ken uit deze ondeugd die van den geloofs haat af te leiden. Mogelijk gaat die afleiding voor ons te diep. Ons ten minste was het, hoe diep wij ook peinsden, als werden wij afgelaten in een bodemloozen puthoe diep wij ook daalden, wij kregen maar geen grond onder de voeten. Als U genegen is het ons uit te leggen, wees dan als 't u blieft zoo duidelijk als de Heer Lagerweij in dezelfde zitting van den gemeenteraad was. Dat wa ren nog eens woorden naar ons hart, die de Heer Lagerweij sprak. Ja, als ieder in zijn lering zijn best deed om den ellendigen ge loofshaat den kop in te drukken, dan duurde het stellig niet lang of eensgezindheid en welwillendheid huurden weer ieder een van de ledig staande huizen in Amersfoort. Eenig trouwe lezers van 't Weekblad. De Redactie zed zoodra het haar mogelijk is aan bovenstaand verzoek voldoen. Meneer de Redakteur! Ik heb krek als altijd den lesten Zaterdag Uwes krant met belangstelling gelezenik mug w el eens hooren, wat flinke lui denken over wat er in de wereld en in ons landje zoo al omgaat. Ik weet wel, der was vroeger ook wel een goeie krant, maar, Meneer de Red.ik zeg maartwee w e- ten der meer dan eenen manille is een heel ander tabakje als havanna en 't henué toch beide dure soorten. Nu ben ik maar een eenvoudig burgertje, Meneer', en 'k heb dus weinig verstand van fijne tabak en dito politiek en in 't ge heel niet van Amersfoortsehedoch toen ik zoo 't Week blad van 22 Juui eens inkeek en daar wat vond over de standjes van gepasseerde week, dacht ik bij mijn eigen, je neemt me 't immers niet kwalijk Meneer? ik heb er toch weinig verstand van ik dochtRedacteur, Redac teur! daar loopt een stinkend blaadjen onder! Mercir schijnt nog al van „zware" te houden, net als de Rechtbank. Ik voor mij rook dan liever met 't Gerechtshofdrie maan den cellulair dat is me „een leelijk pijpie", dan is een maand correctioneel toch vrij wat lichter. Doch dat zijn altemaal zaken van smaak, cn 't kan best wezen dat Meneer gelijk het, dat de Rechtbank en de soldaten de rijers Meneer verstaat mij wel de glazen hebben heel gehou wen. En de soldaten nog wel 't meest, dunkt je niet? Nou, als dat dan zoo is en Uwes zal 't wel weten, dau mot ten we onzen Burgemeester wel dankbaar wezendat hij ze het laten roudrijen. Won Meneer, dat het eerder most gebeurd wezen Dat kan ik nou niet zien. Mijn moeder zaliger zei altijdals je in de melk roert, voordat ze overkookt, dan roer je vroeg genoeg. Ik voor mij krijg den duivel in, als ze me den mantel uitvegen cn der haast geen stof in zit. Watte Maar de. politie? Ja, daar kan ik weinig tegen zeggen of voor, net zooals Meneer wil. Ze kon wel beter we zen I Best mogelijk. Maar is dit nou de schuld vau 't Hoofd? Jonge, jonge 't is zulk kwaad hazen vangen met onwillige honden. Uwes zal zeggen't oog van den mees ter maakt het paard vet, maar Meneer in een huishouding met zooveel beslommering komt er heel wat op den mees terknecht aan De politie most sterker zijn Ja, zie je, der most zooveel en der is zooveel noodig; tot de straat- steeuen toe, en als 't dau in de huishouding wat krapjes met de duiten staat, mot je wel eens wat schipperen. Meer dienders, meer onkosten, meer belastingen meer klach ten. Och, goeie grutjes, iu zoo'n huishouding komt zoo veel kijken. Is Meneer getrouwd of Burgemeester geweest? Neen? Nou, als 't eens gebeurt, dan zullen we 't zien en ondervinden, of Meheer ook net als onze Nr. 1 tot laat in den nacht op de been zal blijven en zonder zich uit angst te overijlen - als der donderbuien hangen boven 't Haagje of Blocmcndaal. De beste stuurlui staan aan wal. Maar weet je wat ik bij inezelvcrs gedocht hebde gemeente van Amersfoort is een huis met een hreeden, zwierigen gevel, maar uitgewoond van binnen en zoo'n ding kan maar niet zoo met een ïranschen slag gereppereerd worden. De voor zichtige lui gaan zeker. En als ze nou willen, dat die kemp hanen - uit dc achterbuurt I - niet weer om alle wissewas- sies de vecren opzetten en der op los vliegen, dan motten die liefhebbers, om naar een oploopje te kommen staan kij ken maar thuis blijven, cn dan binnen der ook, die de over heid liever een handje mosten helpen, dan net doen, alsof ze 't beter weten. Maar dat bén ik met je eens, Men. de Red.dat gebalk en gevecht ter cere van Oranje, den Paus en 't geloof, 't is een' schande; dat is 't. J. KAPPELMAN. Vervolg (zie no. 24.) Omtrent de reinheid schijnt het Gemeente bestuur zelf te erkennen meer te hebben kun nen doenindien de finantieele krachten het veroorloofd hadden. Immers wij lezen op bladz. 21: »In het vorig verslag iverd er op gewezen dat, wat de reinheid betrof, veel ver betering ivas op te merken, ook in het afge loopen jaar heeft men getracht, zooveel de finantieele krachten het gedoogdendaartoe van gemeentewege mede te werken." Wij on derschrijven die woorden gaarne voor zoover zulks betrekking heeft op het veranderen van goten en riolen, doch durven het ont kennen in het algemeen. Men moet met blindheid geslagen zijn en tevens niet fijn van

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3