Overzicht tier week. BINNENLAND. alen Inspecteur van 's rijks directe belas tingen in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier N°. 2 van de personeele belasting over het dienstjaar 1872/73 wijken (E en F) aan den Ontvanger van 'srijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zij nen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 4 Juli 1872. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 5 JULI 1872. Bij Z. M. Besluit van 3 Juli 1872 no. 14 zijn bij de Arrond. Rechtbank te Amersfoort benoemd tot griffier, Mr. C. A. van der Leeuw, thans substituut-griffier bij die Rechtbank, en tot subst.-griffier, Mr. O. F. A. Knijff, thans griffiierbij het kautonger. te Tholen. De Heer F. H. de Meester, onlangs benoemd tot Commies der posterijen derde klasse, is als zoodanig geplaatst bij de admi nistratie der posterijen te Amsterdam. De aanbesteding door den Majoor der Genie F. P. Klijnsma alhier van het vernieu wen der brug over de Bruinenburger Sluis op 29 Juni jl. is, behoudens nadere goedkeu ring van den Minister van oorlog, gegund aan den Heer G. Prins, timmerman te Arner- foort, voor f 1575. Dingsdag jongstleden werd in den tuin achter de woning van A. Maters buiten de Slijkpoort aan onderscheidene schoolkinde ren uit de arme klasse eene aardige verrassing "bereid door het Bestuur van de te dezer stede gevestigde afdeeling van het Schoolverbond. Ten 5 uur in den namiddag vereenigden zich aldaar 270 kinderen (25 van de Ned. Herv. Diaconieschool onder leiding van den Heer J. Yerwey en 245 van de openbare Armen school onder bestuur van den Heer G. Müh- ring). Zij waren over het algemeen netjes in hunne beste kleederen uitgedosclit en de glans van genoegen straalde uit de oogen der kleinen. En geen wonder ook, want al die jongens en meisjes hadden recht op het ont haal dat hen wachtte verkregen door h un getrouw schoolbezoek. Immers elk kind, dat drie kaarten door het schoolverbond afge geven kon overleggen ten bewijze van het drie maanden achtereen onafgebroken school gaan op de genoemde scholen, mocht deel uitmaken van de partij. Het weder werkte ook het feest in de hand, want na hevige doch malsche regenbuien gedurende den ganschen dag, klaarde de lucht tegen 5 uur op, en bleef de avond helder en verkwikkend. Nadat de kleinen aan de voor hen bestemde tafels hadden plaats genomen, hield een lid van het bestuur, Ds. D. P. M. Graswinckel eene korte, voor de kinderen bevattelijke toespraak, waarin hij o. a. de aanwezige klei nen aanspoorde om het genoegen dat zij op dit feest zouden smaken ook te vertellen aan de thans afwezige, en dus minder getrouwe schoolbezoekers, ten einde deze daardoor op te wekken tot geregelder schoolgaan, wilden ook zij eens zulk een pretje kunnen bijwonen. Daarna werden zij onthaald op manden vol kersen en krentenbrood, welke tractatie door allerlei spelen en gezang der kinderen werd afgewisseld. Het was een lust om te zien hoe die kleinen zich aan die versnaperingen te goed deden en met welk een vrolijkheid zij te zamen speelden. Daarbij geschiedde alles in de beste orde, en het was duidelijk te bespeuren dat de kinderen begrepen dat alles alleen voor hun pleizier was aangelegd, en zij daarom geene ondeugendheden (als beschadiging van den tuin, of twisten onder elkander) mochten begaan. Wij gelooven dan ook dat geen kind ontevreden het ter rein heeft verlaten, toen de klok van acht uur hen naar huis en naar bed riep, en wij brengen gaarne onze hulde aan het bestuur van het schoolverbond, hetwelk zich zooveel moeiten getroost, om den ij ver van het school gaan bij de scholieren op zoo velerlei wijzen aan te moedigen. Mocht dit edel doel van het schoolverbond meer algemeen worden gewaardeerd, opdat van lieverlede de onwe tendheid en de daarmede zoo vaak te zamen- gaande zedeloosheid werden uitgeroeid. De uitslag van het examen op de Latijn- sche scholen alhier, hetwelk den 4 en 5 Juli plaats had, is aldusBevorderd van de le naar de 2e klassevan Rossum, Croocke- wit, van Walckren, Prins, JaDs, Feith en Mosselmans; van de 2e naar de 3e klasse: van der Linden, van de Poll, A. G. Wilder- vanck en Spit, en van de 3e klasse ad majora, te weten naar de Hoogeschool: E. Baak, A. H. van Nierop en J. W. W. Wildervanck, en naar de theologische studiën in het Semi narium der O. R. Klerezie; C. Deelder en J. F. Bosman, terwijl het van den primus dier klasse, C. W. van Heeckeren, nog on zeker is of hij naar de Hoogeschool zal gaan, dan wel een gedeelte van den cursus op de Hoogere Burgerschool alhier zal bijwonen. De vertrekkende discipels gaven uitste kende bewijzen van ontwikkeling des ver stands, en ook van bekwaamheid in het Latijn spreken. In de op Donderdag 11. te Amersfoort ge houden vergadering der afdeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd als Afgevaardigde ter algemeene vergadering benoemd Dr. D. Burger, en als zijne plaats vervangers Ds. H. W. Kalff en A. J. Bos. Na langdurige (en tamelijk onnoodige) dis cussies over de grieven en de bezwaren tot aanhouding van de hier bestaande departe- mentaalschool werd besloten tot benoeming eener commissie om te onderzoeken, of men in dezen aan wijziging of opheffing der be staande inrichting de voorkeur moest geven. Als leden werden benoemd de HH. Gras winckel, van Driel, P. Methorst Jr., Bos en Burger. spaarbank. Het Bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 8 Juli 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. hulpbank te amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandag, den 8 Juli aanst. 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege te bekomen zijn bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heereu B. E. HerschelW. A. Croocke- wit en Jlir. Mr. II. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUWVice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. burgerlijke stand amersfoort. Bevallen: 27 Junij. Cornelia Vermeulen, geb. Hester, d. Antonia van 't Wel, geb. van den Hoek, d. 28 Junij. Johanna Krabbe, geb. van Ekelen, d. 30 Junij. Elisabeth Boon, geb. van Mctcren, i. 2 Julij. Anna Maria Stork, geb. Esscrs, z. Ondertrouwd: 27 Junij. Mozes Simon de Leeuw met Roosje van Banle. Nuije van de Laak met Elsina Uding. Wübelmis van der Pol met Clara Christina Steenbeek. Gijsbertus-Kaspers met Aartje Bonsel. Gerrit Col- ler met Margaretha Eibers. Gehuwd: 3 Julij. Hendrik van Dijkhuizen met Maria van Pluuren. Hendrik Hoefsloot met Antonia Johanna van G roencstein. Overleden: 25 Junij. Robbert Adriaan Willem Baron v. Heeckeren, 50 jr. geh. met Sophie Emilie von Weiier. 27. Willem Holst, 83 j. wed. van Clasina van Hazelen. 28 Junij. Rut Roeters, 52 j. gehuwd met Allcgonda van Wijngaarde. Hilbertus Nicolaas de Wit, 3 m. 30 Junij. Herman van't Klooster 4 jcn6m. 1 Julij. Maria Russelaar, 79 j. wed. Adrianus Snijders. 3 Julij. Johanna van't Klooster 2 j. 7 m. Johanna Arlar, 18 m. Sophia Antonia van de Vathorst, 4 m. Nagenoeg met zekerheid kan worden be richt, dat de ministerieele krisus thans haar einde nabij is. Het Ministerie zou nl. op de volgende wijze zijn samengesteldMr. G. de Vries Az. (staatsraad Justicie; Mr. J. H. Geertsema Czn. (lid der 2e K.) Binnenl. Za ken; Mr. A. v. Delden (lid der 2 K.)Financien; J. D. Fransen van de Putte (lid der 2e K.) Koloniën terwijl de Ministers Mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen de porte feuille van Buitenlandsche Zaken, en L. G. Brocx die van Marine behouden, zullende de laatste ad interim nog met die van Oorlog worden belast. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot toekenning van pensioen aan de beide dochters van wijlen den Min. van Staat en van Binnenl. Zaken, Mr. J. R. Thorbecke, ten bedrage van f4000 gezamen lijk aan beiden, en bij overlijden van eene van beide aan de langstlevende. Het wets ontwerp berust op de overweging dat »de uitstekende diensten door wijlen onzen Min. van Staat en van Binnenl. Zaken, Mr. Jan Rudolph Thorbecke, gedurende een lauge reeks van jaren aan ons en aan den lande be wezen, op buitengewone wijze behooren er kend te worden." De memorie van toelichting luidt: »de uitstekende diensten door wijlen den Heer Thorbecke aan den Staat bewezen, zullen door een dankbaar volk niet licht vergeten worden. »Opdat van Staatswege, al dadelijk, op buitengewone wijze van die nationale erken telijkheid zou kunnen blijken, wordt bij gaand ontwerp van wet, in overeenstemming met art. 42 der wet op de burgerlijke perso nen, aan de Staten-Generaal aangeboden. »Het strekt tot verzekering van een pen sioen aan de beide dochters van den overleden Staatsman, in bedrag gelijk aan dat waarop hij zelf, krachtens die wet, recht verkregen had." (St. Ct.) Op 1 Juli is te Vlaardingen de eerste haringjager binnengekomen met 15 tou volle en 15 ton maatjesharing, puike qualiteit. Ingevolge de bepalingen der op den 14n Januari 1872 te Rome gesloten interna tionale telegraafovereenkomst, die heden de overeenkomst van Weenen d.d. 21 Juli 1868 vervangt, worden de tariefprijzen voor eeu enkelvoudig telegram in het verkeer met eenige Staten en bijzondere ondernemingen met ingang van heden gewijzigd en vastge steld als volgt Op alle Nederlandsche kantoren zal wor den geheven voor een telegram langs den goedkoopsten weg naar: Europa: Griekenland: (vasteland) f4.50, (de eilandeu Cephalonia, Ithaka, Spezzia en Zante) f 5.25, (het eiland Syra) f 6Rouma- nië en Serbie f 3; Rusland: (Europ. Rusland) f 4.50. (Caucasus) f 6, (Siberie) le kring f 8.50, 2e kring f 12,50, 3e kring f 20.50 Turkije(Europeescli) f 4.50, (Aziatisch) zeehavens f7.50, (Az.) binnenl. f 9.50. Azie. Arabie (Aden) f 36Britsch-Indië kantor, aan de Perzische Golf f 40, kant. ten westen van Chittagong f45, kant. op het eiland Ceylon f 47.50, kantoren ten oosten van Chittagong f48.75; China (Hongkong en Shanghai) f 52; Cochinchina f 68.25; Ja pan (Nagasaki) f 52, Nederl.-Indië: Batavia en Weltevreden f 71.50; kantoren ten wes ten van Samarang f 72.25, kantoren ten oosten van Samarang f73.50; Penangf54,75; Persie f 13.75; Singapore f 64.75. Afrika. Egypte: Cairo f 15.50, Alexan- drie en Suez f 18, kantoren langs het Suez- kanaal f 19,25. Australië. Port-Darwin f 101; Z.-Austra- lie f 113.50; Victoria f 114.75; Nieuw-Zee- land f 115.75; Nieuw-Zuid-Wallis f 116.75; Tasmania en Queensland f 119.75. De overige tariefsprijzen blijven onver anderd. (St.-Cf.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2