BUITENLAND. Frankrijk. Te Parijs, dat nog steeds in staat van beleg verkeert, moeten de koffie huizen op bevel van den gouverneur Ladrai- rault weder te halfeen sluiten. Na lang durige beraadslagingen heeft de Nat. Verg. het voorstel aangenomen tot het heffen eener belasting van 3 pet. op de inkomsten van onroerende goederen bezoldigingen renten van hypotheken en inkomsten uit handel en nijverheid verkregen. Maandag 1.1. is aan de Nat. Verg. het tractaat tusschen Duitschland en Frankrijk ter vervroegde ontruiming van het bezette grondgebied overgelegd. Het hindert den Franschen, Engeland. De twist met Amerika over de indirecte eischen ter schadevergoeding wegens de nadeelen door het kaperschip Alabama veroorzaakt, is tot een goed einde gebracht. Het hof van scheidsrechterste Genève vergaderdheeft bepaald, dat de in directe eischen in strijd zijn met de beginse len van het volkenrecht. De Amerikaansche regeering heeft met die uitspraak genoegen genomen, waarop Engeland zijn verzoek dat het scheidsgerecht zijne zittingen voor onbepaalden tijd zou verdagen, heeft inge trokken. Te Londen zijn den 3den dezer de zittingen geopend van het gevangenis congres, dat zich voorstelt, in drie sectiën verdeeldde drie volgende punten te behan delen. In de eerste sectie worden de kwesties behandeld, die betrekking hebben op den gevangene vóór zijne veroordeeling, in de tweede die, welke betrekking hebben op den gevangene gedurende diens straftijd, in de derde die, welke in verband staan met den toestand van den gevangene na diens vrij heidstelling Nederland wordt op dit con gres vertegenwoordigd door Baron Mackay terwijl bovendien een paar vereenigingen eigen afgevaardigden hebben gezonden. In het reglement is bepaald, dat niemand lan ger dan 10 minuten mag spreken zonder bijzondere vergunning van den president. Op nieuw zijn door bemiddeling van consul Kirk te Zanzibar berichten van Livingstone, den beroemden reiziger in de binnenlanden van Zuid-Afrika, ontvangen. Eene kist vol aanteekeningen van Livingstone is op reis naar de kust. Hij zelf bevond zich den 3n Maart te Unyanyembe, waar hij van plan was eenigen tijd te vertoeven. Hij verheugt zich in volmaakten welstand en is van plan, na wat rust genomen te hebben, zijne toch ten voort te zetten. Eenige leden van de ex peditie onlangs uit Engeland afgezonden om hem op te sporen, zijn met zijn zoon op weg om hem van de noodige levensmiddelen te voorzien. Duitschland. Nadat de Paus geweigerd heeft Kardinaal Hohenlohe als gezant van Pruisen te ontvangen moet deze staat be sloten hebben in 't geheel geen afgezant meer bij Z. H. te benoemen. Drie hoog geplaatste Beiersche geestelijken hebben aan de wettenmakers te Berlijn te kennen gege ven, dat zij de besluiten van de kerk boven die van den staat en de wetenschap stellen terwijl zij alle Katholieke geestelijken in Duitschland aansporen dezelfde verklaring af te leggen. Te Stuttgart is eene verga dering gehouden van Protestantsche geeste lijken, waarop besloten is de wet op het bur gerlijk huwelijk niet uit te lokken, maar, wanneer het blijkt, dat deze toch tot stand moet komen, alles aan te wenden om de ge moederen met die wet en de verplichtingen, welke ze oplegt, te verzoenen. Spanje. De Cortes is ontbonden. Den 24en Augustus zullen de verkiezingen plaats hebben en de nieuwe Cortes den 15en Sept. bijeenkomen. De werklieden te Valladolid hebben een Franschman, die hen, als zende Portugal. De Minister van Binnenl. Zaken heeft de'gouverneurs der verschillen de provinciën bij circulaire aangespoord, de bestaande wetten krachtig te handhaven tegenover de opruiingen der Jezuieten en der internationale. Kerk en Schoolnieuws. Den 29sten Juni is de eerste steen ge leed van den Willemstoren te Dillenburg. De Heer W. Francken Az. predikant te Rot terdam, voorzitter van het Nederlandsch comité, hield de gelegenheidsrede in de Hooo-duitsche taal, terwijl na hem Professor Spiesz het woord voerde. De plechtigheid der eerste steenlegging werd door Prinses Marianne uitgevoerd. Overal weerklonk bij die gelegenheid ons vaderlandsch Wilhel muslied. De feestvreugde schijnt algemeen i geweest te zijn de correspondent der Utrechtsche Ct. ten minste verklaart dat men »Hoopelijck" was van pleizier, welk minder bekend woord door het Vaderland als stapelgek wordt teruggeven. Op 29 Juni had te 's Hage de eerste zitting plaats van het centrale comité tot huldiging van de nagedachtenis van Thor- becke. De meeningen der verschillende leden omtrent de wijze, waarop zich de erkente lijkheid der natie jegens den overleden Staats man moest uiten, waren zeer uiteenloopend. De HH. Fokker, Goudsmit, Hertzveld, van Lier, Tellegen, Rijke, Zimmerman en van der Feltz verklaarden zich voor de oprichting van een standbeeld. De Heer Winkler Prins wenschte door geschriften de herinnering aan Thorbecke levendig te houden. De Heer van der Kaaij was voor een nationale dotatie, terwijl de Heer van Beijma zich een voor stander toonde van de instelling van beurzen voor minvermogende beoefenaars der staats rechterlijke wetenschappen. De Heer Visse ring wenschte het huis van den overledene aantekoopen, en zijn standbeeld in de (even tueel te bouwen) vergaderzaal der vertegen woordiging te plaatsen. De HH. van Rhe- men en v. d. Linden vereenigden zich met dit denkbeeld, maar wenschten liet huis voor eerst aftestaan aan de familie van den over ledene, terwijl zij er later eene bibliotheek voor staatkundige wetenschappen van wilden maken. Ook wenschten zij gedenksteenen geplaatst te zien in Thorbecke's geboortehuis te Zwolle, en in zijn sterfhuis te's Graven- hage. De vergadering besloot ten slotte met 33 tegen 8 stemmen tot de oprichting van een standbeeld, en met 21 tegen 17 stemmen om prseadvies uit te brengen over de plaats waar dit zou worden opgericht. Eindelijk werd met 27 tegen 17 stemmen besloten, om de volgende bijeenkomst te Utrecht te houden. Het Zendingsfeest te Wolf hezen is 11. Woensdag door uitstekend weder begun stigd. Men rekent, dat er 12 a 15000 per sonen vereenigd waren. Omtrent den diefstal van effecten, die te Utrecht ten huize van Mejonkvr. v. W. heeft plaats gehad, meldt men: Sedert een 12tal dagen was de freule naar Scheveningen vertrokken, om aldaar de baden te gebrui ken, hare villa, nabij een der wandelwegen gelegen, aan de zorg van drie dienstboden overlatende. De huisknecht, die uitsluitend met de sluiting belast was, had kennis met zekeren R., smid en maker van brand kasten te Utrecht, en met v. W., onderne mer van een publieke badinrichting. Tot het volvoeren van den diefstal was de smid de persoon om de brandkast, waarvan de huisknecht bewust was, dat deze eene aan zienlijke waarde in papieren bevatte, te ope nen; de diefstal had vóór den 24n Juni plaats, daar dien zelfden dag de bewuste drie personen spoorloos verdwenen zijn. R. heeft zijn lGjarigen zoon met zich genomen. Ove rigens is van braak of geweld niets bespeurd; evenmin hebben de meiden iets kunnen ontdekken van den diefstal, daar de knecht voorgaf dien dag uit de stad te willen gaan. Naar alle gedachten hebben de dieven zich reeds naar Amerikabegeven. De gedrukte lijs ten der effecten zijn door de politie zoowel in het binnen- als in het buitenland verspreid; tot heden is echter nog niets bijzonders ont dekt. Het gestolene vertegenwoordigt eene waarde van ruim f 200,000aan vele stuk ken ontbreken de coupons van 1872. Ook hebben de dieven eenige diamanten en een zakje met rijksdaalders uit de brand kast medegenomen. U. D.) DO dat Duitschland in geen geval het getal zij ner troepen zal verminderen, en dat de Franschen in de ontruimde departementen geene verdedigingswerken mogen aanleg gen. Men twijfelt echter niet of de Nat. Verg. zal het tractaat ratificeeren. ling der Internationale, tot eene werksta king wilde overhalen, met geweld uit de stad verdreven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kockengen F. C. Wieder, te Bunschotente Lage Zwaluwe H. J. P. van der Linden, te Hoevelakente Zierikzee E. A. Remy, te Renswoudete Arnhem H. V. Hoogerzeil, te Driebergen. Bedankt: voor Eemnes Buiten door W. van den Bijtel, te Montfoort; voor Makkum c. a. door A. A. Looijen, te Oud-Loosdrecht; voor Joure door Ph. J. Hoedemaker, te Vee- nendaal. Aangenomen naar Cothen door J. West- rik, emer. pred. te Driebergennaar Hoog land door H. W. Brandt, vroeger pred. te Boshof (Oranjevrijstaat). Roomsch Cathol. Kerk. Benoemd tot Kappellaan te Hilversum W. Verhoeven, te Schalkwijk T. C. D. ten Brink, te Soest Th. W. Holtslag, te Bunnik J. H. Sckriider. Oud Cath. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht, de Heer H. Loos, heeft zijne reis naar Beieren aanvaard. Naar men verneemt zal hij ook te Keulen komen om twee jonge theologen tot priesters te wijden. De 14e jaarlijksehe vergadering der vereeniging voor paidagogiek zal Dinsdag 16 Juli e. k. te Utrecht gehouden worden. Alsdan komt o. a. ter sprake lo in welken omvang en met welk doel moet de zielkunde door den onderwijzer beoefend worden, en is het wenschelijk bij de akte-examens onder zoek naar de vruchten dier studie te doen 2o de gymnastiek op de speelplaats; 3o school bestuur en schooltoezicht; 4o de toelating van meisjes op onze hoogere burgerscholen is op psedagogisclie gronden af te keuren; 5o welke is de beste methode voor het onderwijs in de psedagogiek voor aankomende onderwijzers? 6o de akte-examens; 7o de vergelijkende examens. Van de 20 adspiranten voor de hooge- school te Utrecht zijn 15 toegelaten. Op de voordracht voor rector aan het gymnasium te Utrecht zijn geplaatst de h.h. Dr. A. H. G. P. van den Es, conr. te Gronin gen, en Dr. J. J. Cornelissen, conr. te Deventer. Te Utrecht heeft zich eene Commissie gevormd, bestaande uit de h.h. J. Hufifnagel, M. J. Hengeveld, Dr. L. Mulder en D. T. van Esveld, ten einde het 50-jarig bestaan van 's rijks veeartsenijschool in September fees telijk te doen herdenken. Gepromoveerd te Utrecht29 Juni, tot doctor in de wis- en natuurkunde F. C. E. van Enibden, van Zeist (diss, over een oxydatieproduct van Allantoïne); tot doctor in de rechten J. van Doorn van Utrecht (diss, iets over de beperkte handlichting vol gens het Ned. recht); tot doctor in de ge neeskunde A. K. W. Arntzenius, van Am sterdam (diss, over de sluiting van bloedva ten in wondvlakten). 1 Juli, tot doctor in de rechten A. Ph. Miquel, van Rotterdam (op stellingen). Aan de openbare school voor Lager Onderwijs te Zeist (Hoofdond. R. Oosthoek) wordt tegen 15 Augustus e. k. een hulpon derwijzer verlangd op eene jaarwedde van f400. Aanmelding, onder franco toezen ding der vereischte stukken, bij den Heer Burgemeester vóór 10 Juli e.k. Wij vernemen dat de Raad van Utrecht eene subsidie van f 400 heeft toegestaan ten behoeve van de Tentoonstelling van Leer-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3