Overzicht der week. BINNENLAND. <3es woords, en dus met oprechtheid en rond borstigheid, te volgen. Gericke en Brocx behoorden tot het laatste Ministerie, aan welks hoofd een Thorbecke stond, terwijl van Delden's speciale kennis der finantien en vrijzinnige richting ons te over gebleken is uit zoovele redevoeringen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin hij als afgevaardigd voor het hoofd-diestrict De venter zitting had. Me nieuwe Minister van Oorlog, Graaf van Limburg Stirum heeft gedurende ziju roemvolle en langdurige mili taire loopbaan zoo dikwijls de meest ondub belzinnige blijken van zijne kunde gegeven, dat wij vertrouwen in hem een krachtig en machtig hoofd van dat departement te zul len zien optreden. Met vreugde begroeten wij daarom dit nieuwe Ministerie. Het arbeide met vrucht, gesteund door eene Tweede Kamer, op wel ker meerderheid het staat mag maken. Het houde langer stand dan het vorige, zorwel in het belang van de te behandelen zaken als van 's lands schatkist. Het stelle elk partij belaug ter zijde, waar het de behartiging geldt van het algemeen belang. Ziedaar onze oprechte wensch, aan welker vervulling wij niet twijfelen, lettende op de persoon waar uit, en de omstandigheden waaronder het is samengesteld. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amers foort, brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, die ter erlanging van het eereteeken wegens eervollen, langdurigen, werkelijken dienst bij de schutterijen in de termen van Zijner Majesteits besluit d.d. 5 December 1851 (Staatsblad no. 149) mochten gekomen zijn, en verlangen met bet eereteeken te worden begiftigd, dat zij zich tot het doen van de vereischte aangifte ter Secretarie kunnen ver voegen op Maandag, den 22 Juli aanstaande, 's morgens tusschen 10 en 1 uur. Amersfoort, den 10 Juli 1872 Burgemeester en Wethouder voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. C. LEINWEBER, A. G. WIJERS. /d. Secr. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amers foort doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 22 Juni 1872, is vastgesteld de volgende Verordening De RAAD der gemeente AMERSFOORT, Gezien de navolgende algemeene voorschriften van politic, den 20 Juni 1.1. door den Burgemeester uitgevaardigd: De Burgemeester van Amersfoort, Overwegende dat het met het oog op de stoornis der openbare orde noodig is algemeene voorschriften van politie voor de inwoners uittevaardigen, Gezien art. 187 der gemeentewet Besluit vasttestcllen de volgende verordening Artikel 1. Alle deelneming aan vereenigingen en samen scholingen van meer dan vijf personen op de openbare stra ten, wegen en pleinen is van 's namiddags zeven tot 's mor gens zes uren verboden. Art. 2. Deelnemers aan vereenigingen en samenscholingen zijn verplicht op waarschuwing der Politie niteentegaan. Art. 3. Overtreding van de beide voorgaande artikelen wordt gestraft met eene gevangenisstraf van drie dagen, onverminderd de bepalingen van het wetboek van strafrecht op het misdrijf van weerspannigheid tegen de openbare machten, en andere strafrechterlijke bepalingen. Art. 4. Deze verordening treedt onmiddellijk in werking. Gedaan te A mersfoort, Jen 20 Juni 1872. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. Gelet op art. 187 der gemeentewet, BESLUIT de opgemelde voorschriften te bekrachtigen. Gedaan te Amersfoort, ter openbare vergadering van den 22 Juni 1872. De Secretaris, De Voorzitter, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrocht, volgens hun bericht van den 6 Juli 1872, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 9 Juli 1872, des voormiddags te elf uren, Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 12 JULI 1872. Bij de op Donderdag 11. gehouden promo tie van leerlingen der Hoogere Burgerschool alhier zijn van de 39 leerlingen 26 na vol doend examen tot eene hoogere klasse toe gelaten 6 zullen zichna de vacantie, aan een herexamen in enkele vakken moeten on derwerpen en 7 zullen het onderwijs in hunne klasse nog gedurende eeD jaar moe ten bijwonen. Van de 3e naar de 4e kl. werd bevorderd N. J. Kollewijn, met den lsten graad. Van de 2e naar de 3e kl.E. J. Kalker met den len graad, R. J. van Beek, H. J. Croocke- wit, W. C. M. van Eeten, F. de Hartog en R. A. Kollewijn met den 2den en J. W. F. Cramerus, J. F. l'Espinasse, A. H. Gersen, A. Hertz en G. G. Suermondt met den 3den graad. Van de 1 naar de 2e kl.: H. Burger, E. van de Roemer, H. Wortman en P. Wijers met den len graadJ. C. van Eeten, J. E. Fredriks, W. J. Hubers van Assenraad en J. C. van de Poll met den 2en, en G. K. D. van Hardenbroek, A. J. H. W van Heecke- ren, K. Kool, P. P. Ockhuijzen, J. I. de Ro- chemont en N. van Wieringen met den 3en graad. Op voorstel der Commissie van Toezicht werd tevens besloten om gedurende den vol genden cursus, bij wijze van proefneming Donderdags in plaats van Woensdags een vrijen middag te geven, ten einde hierdoor te gemoet te komen aan de bezwaren, door de H.H. Predikanten met ;het oog op hunne katechizatiën ingebracht. Wij zijn nzeker niet voorbarig geweest zooals onze Amersfoorter collega ons inder tijd verweet. (Zie No. 4 en 5 van ons Week blad en de A. Ct. van 26 Januari.) Maar hoe zullen we eene redactie qualificeeren, die reeds Maandag de resultaten eener geheime vergadering openbaar maakt welke eerst Donderdag namiddag bekend mochten wor den. Daardoor zeker toont zij weinig eer bied te hebben voor het college, welks be slissing alleen op de voorgestelde bevorde ringen het officiële zegel kan drukken. Eene dergelijke handelwijze i3 zeker, zoowel van den kant van den berichtgever, als van hem, die dergelijke berichten aanneemt en plaatst, (zij het dan ook onder den dekmantel van waarschijnlijkheid), erger dan voorbarig te noemen De uitslag dor aanbesteding op 5 Juli jl. voor de troepen in het Kamp bij Milligen is als volgtde transportmiddelen werden ge gund aan H. Gerritsen te Amersfoort voor 3,69 per paard en per dag; vleesch en vet aan den slager Polak te Steenwijk voor 1947/i00 per ration of 7 7 88/100 cent per kilo gram brandhout aan H. van Baaren te Apeldoorn voor 29/10o cenkaardappelen aan Jacobs te Deventer voor ƒ2,861/,, per hektoliterrijst voor 73/100, zout voor S7/ioo, azijn voor 8/100 aan Groeneveld te Apeldoorn. De levering van het ligstroo is voorloopig gegund aan Neijernis te Arnhem voor 37,80 per 1000 kilo. Alles behoudens goedkeuring door den Minister van Oorlog. Het kamp op de Wiesselsche heide is we der opgebroken. De troepen zijn naar hunne garnizoenen teruggekeerd. Woensdag avond ten 7 uur had in de Buiten-Societeit elhier eene vergadering plaats der afdeeling Amersfoort van de Ned. vereeniging tot bevordering der Koepok inenting welke door ongeveer 20 personen werd bijgewoond. Dr. A. van der Leeuw opende de vergadering. De afgevaardigde ter algemeene vergaderingDr. van Driel bracht rapport uit van het aldaar verhan delde, zooals wij dit reeds vroeger (in ons no. 26) hebben medegedeeld, waarna negen personen (drie geneeskundigen en zes niet- geneeskundigen) werden opgegeven als door de afdeeling Amersfoort gekozen leden voor het Hoofdbestuur. Het opmaken van een Huishoudelijk Reglement en de keuze van een definitief Bestuur voor deze Afdeeling zou later geschieden. De gezondheids-Commissie te dezer stede hield Donderdag avond hare gewone maan- delijksche bijeenkomst. Indien wij goed zijn ingelicht, werd o. a. daarbij melding ge maakt van het in ons vorig nommer mede gedeelde ziektegeval ten gevolge van gebruik van bedorven vleesch, en besloten daarvan kennis te geven aan het Dagelijksch Bestuur. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 5 Julij. Fijtje Kroeskamp, geb. Hartog, z. 7 Julij. Petronella van den Brink, geb. van den Hoek, d. 10 July. Helena Maria van Keken, geb. Bos, z Gehuwd: 10 Julij. Gijsbertus Kaspers met Aartje Bonzel. Nuije van de Laak met Elsina Uding. Gerrit Kol- ler met Margaretha Eibers. Overleden: 5 Julij. Een levenl. k. van Evert Ruizen- daal. 6 Julij. Een levenl. k. van Jan van Veluw. 9 Julij. Een levenl. k, van Jacob van Velzen. - Hendri- ^a Dreuning, 10 j. Bij het op 12 Juli gehouden toelating examen voor de H. B. S. hebben voldaan de volgende jongelieden: Voor de le klasse: Camerling Helmolt, Suermondt, de Rochemont, Wijers, Ock huijzen, van der Valk, Westenberg, Ger sen, Naudin ten Cate en Stol. Voor de 2e klasse: Bisdom. Voor de 3e klasse: Kroes. Van de overige aspiranten kunnen 5, na herexamen in eenige vakkenworden toegelaten tot de le, en één tot de 4e kl. Een aspirant werd afgewezen. De verkiezing van twee leden der Tweede Kamer, in de districten Rotterdam en De venter, noodig geworden tengevolge van de optreding van de Heeren I. D. Fransen van de Putte als Minister van Koloniën, en Mr. A. van Delden als Min. van Financiën, zal plaats hebben Donderdag 1 Aug. aanst. en de herstemming, zoo noodig, Donderdag 15 Augustus. Reeds nu wordt als afgevaardigde voor het district Deventer de afgetreden minister Blussé aanbevolen. H. M. de Koningin, is na zich gedu rende eenigen tijd op Prins Frederik's land goed Muskau in Silezie te hebben opgehou den, naar Bonn gereisd, waar Prins Alexan der der Nederlanden zijn verblijf houdt, onder behandeling van Dr. Mozger uit Am sterdam. De correspond, van de Temps schrijft uit 's Hage»Met den Prins van Oranje gaat het een weinig beter, hij begint weer uit te gaan. Toch is zijn toestand nog steeds onzeker en vereischt de grootste omzichtig heid. Wanneer men hem ontmoet, nog zoo zwak, zoo ziek, kan men een gevoel van medelijden niet weerhouden voor een jou- gen, rijkbegaafden prir.s, geleerd, geestig, die voor het land een vorst beloofde te zijn, geheel op de hoogte van zijn tijd, maar wiens loopbaan op zoo droevige wijze bedreigd wordt door eene kwaal die slechts zelden verschoont. Men mag echter nog hoopen dat het aan zijn sterk gestel en zijn nog jeug digen leeftijd gelukken zal haar te boven te komen." Bij gelegenheid van het examen en de promotie der leerlingen aan het gymna sium te Harderwijk, den 11 Juli a. s. zal het 500jarig bestaan van genoemde inrichting plechtig worden herdacht in eene feestrede, die gehouden zal worden door den rector Dr. F. G. B. van Bleeck van Rijsewijk. Maandag 11. werd te Elburg een 20- jarige veldarbeider uit Vierhouten door den bliksem gedood. Een man die Jer bij stond viel bewusteloos neer. De totaal-uitkomsten van de jongste volkstelling geven een cijfer van 1,764,118 mannen en 1,815,411 vrovwen, te zamen 3,579,529 bewoners. Sedert 1830 is de be volking van Nederland met 1,053,223 ge stegen, ot gemiddeld 27,006 per jaar De ontvangsten der Ned. Centraal Spoorweg-Maatseh. over de maand Juni jl. bedroegen f45,739.84 tegen f39,400.56 in 1871 en van 1 Januari tot ulto. Juni 1872 256,735.60 of f 5,240,30 meer dan in 1871. Door de Prov. Staten van Zuid-Hol land is het verzoek om ondersteuning der spooronderweging LeidenUtrecht, (con cessionarissen Knijff en Kaptijn) afgewezen. Blijkens het uitgekomen alphabetische register op het Politieblad over 1871zijn in dat jaar gesignaleerd 1857 personen, verwijderd 879 vreemdelingen, ontvlucht uit gestichten 72 bedelaars, vermist 30 brieven met geldswaarde23 personendie aan de nationale militie dienstplichtig waren, heb ben hunne gemeente waartoe zij behooren, verlaten zonder dat hunne tegenwoordige verblijfplaats bekend is. Er zijn gevonden 13 drenkelingen, 29 drijvende vaartuigen

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2