LANDERIJEN J. VAN ALPEN, PHOTOGRAAF BUITENLAND. Frankrijk. Naar men verneemt heeft Thiers het verstandig besluit genomen zijne protectionistische denkbeelden vooreerst ter zijde te stellen en een proef te nemen met het stelsel van vrijen handel. Indien dit zoo is, zal dus de zoo schadelijke belasting op de grondstoffen vooreerst niet worden voorge steld. De Gouverneur van Parijs heeft eene order uitgevaardigd, waarin den solda ten wordt aanbevolen zich niet 's avonds laat alleen in sommige wijken van de stad op te houden, daar in den laatsten tijd her haaldelijk militairen door onbekenden zijn aangerand en mishandeld. Door de Pro- testantsche synode is, na zeer breedvoerige discussie, eindelijk bepaald, dat decandidaten vóór ze tot den H. dienst worden toegelaten, de confessie moeten onderteekenen. Een voorstel om van alle tegenwoordige predi kanten te eischeD, dat zij de aangenomen confessie niet zullen bestrijden, is verworpen. Nog altijd vreest men, dat er thans eene scheuring zal ontstaan. Engeland. Het Hoogerhnis heeft de zoogenaamde acrobatenioet in tweede lezing aangenomen. Lord Buckhunt verklaarde dat het doel der wet was te verhoeden, dat jongelieden gedwongen werden toeren te verrichten, gevaarlijk voor hunne ledematen, hunne gezondheid of hun leven. Graaf Mor- ley achtte het niet wenschelijk, dat de wet gever zich met deze zaken zou bemoeien, 't Was eene zeer moeilijke kwestie, want wat was hier de maatstaf om uit te maken of eene toer gevaarlijk was of niet Hij voor zich geloofde, dat er families waren, voor welke niets van dien aard gevaarlijk was, kinderen b. v. van kunstenaarsfamilies on dervonden, meende hij, geen nadeel, wan neer ze vroeg met hunne toeren en lucht sprongen begonnen. De marine, die pas een weinig begon te bekomen van de onhei len, die haar zoo menigvuldig waren over komen, is door eene nieuwe ramp getroffen. De pautserschepen Bellerophon en Minotau- rus, die op de Iersche kusten kruisten, be grepen elkanders seinen niet en bonsden zoo hevig tegen elkaar, dat beide zwaar bescha digd werden. Duitschland. Door den Beierschen Mi nister van Eeredienst is verordend, dat voortaan het onderwijs in de geschiedenis aan de gymnasia gegeven zal worden door één leeraar en op hetzelfde uur voor de leer lingen der verschillende gezindten. Vroeger ontvingen de Katholieken en de Protestan ten dit onderricht afzonderlijk en op ver schillende uren. Zwitserland. Het zesde vrede- en vrij heidscongres zal dit jaar gehouden worden te Lugano in 't kanton Tessin, in 't begin van September. De volgende vragen zullen er behandeld worden. 1. Hoe kan het be ginsel der federaal-republiek, het beginsel België. De provinciale raad van Brabant heeft zich met 33 tegen 18 stemmen ver klaard voor het beginsel van schoolplichtig heid. Verleden Zondag zijn deputaties van de liberale vereenigingen te Leuven, Doornik, Brugge, Mechelen en andere plaat sen, alsmede studenten uit Luik, Gent en Brussel, in 't geheel 10,000 personen, de Antwerpenaars geluk wezen wenschen met den uitslag der jongste gemeenteraadsver kiezingen. De stad was met vlaggen versierd, gelijk mede de schepen in de havendoor de kanonnen werden eeresalvo's gelost en alles liep in de beste orde af. Uit Gent alleen waren 1500 personen overgekomen, die, met den burgemeester aan 't hoofd, aan de libe rale vereeniging te Antwerpen 50 monster- bouquetten hebben aangeboden. Het is op merkelijk, dat de ultramontanen, die nog steeds de overhand hebben, in den laatsten tijd meer en meer hun invloed verliezen. INGEZONDEN. Kerk en Schoolnieuws. ADVERTENTIE N. Aanzienlijke Verkoop Kabinet- en Albumportretten LANDSCHAPPEN, ENZ. ontvreemd 26 vaartuigen; gepleegd 42 vee diefstallen; 17maal is valsclie munt in om loop geweest; diefstal of verwisseling van effecten en andere geldswaarde hebbende papieren, waarvan de nummers bekend zijn, is 44maal voorgekomen. Omtrent den bekenden effecten-dief stal te Utrecht verneemt men, dat niet al leen aan vele effecten de coupons van 1872 ontbreken, maar dat bij de Hollandsche ef fecten volstrekt geene coupons zijn; de stel len coupons daarvan zijn allen bij een ban kier te Utrecht gedeponeerd. Verder wijst men er op, dat de aandeelen van de Nederl. Rhijnspoorweg-maatschappij allen op naam zijn, zoodat de dieven ook daarmede niets kunnen aanvangen. Om reisgeld te beko men, hebken zij bij een Utrechtsch kassier een Russisch stuk van 1000 voor 900 verkocht. Zij zijn naar Engeland getrokken, en de stoomboot die hen vervoerde, is be kend. Men zegt door de ijverige bemoeiingen van den Nederl. Consul te New-York, deze erin geslaagd zoude zijn, het ontvreemde van Jonk vrouwe van Westreene, voor zoo het nog in bezit was der dieven, machtig te worden. volgens hetwelk aan elk individu in gelijke mate achting en het recht aan zelf regeering toekomt, verheven worden tot het grondbe ginsel van alle wetgeving voor de gemeente, voor het volk, voor den Bond. 2. De pogin gen, die tot nu toe zijn aangewend om het idee van internationale scheidsgerichten in toepassing te brengen en de mogelijkheid om door middel van die rechtbanken eene alge- meene verbroedering der volken tot stand te brengen. 8. Welke hervormingen worden door de invoering van 't beginsel van ach ting en zelfregeering noodzakelijk gemaakt? Mijnheer de Redakteur Het is voor de eerste maal dat ik, ofschoon geboren Amersfoortenaar, altijd in deze stad gewoond hebbende, en dus vrij wel bekend met de deugden en gebreken van die ge meente, de Redaktie van eene Courant lastig val met de opname van eene artikel. Maar sedert de kennismaking met uw weekblad waarop ik mij onlangs heb geabonneerd, zon der er het minste berouw over te gevoelen heb ik bemerkt dat gij een groot belang stelt in alles, wat in deze gemeente gebeurt, goed of kwaad, en dat gij er roijaal voor durft uitkomen wanneer er iets te prijzen of afte keuren is. Die handelwijze loof ik ten hoog ste, en acht ik zeer aanbevelingswaardig in het belang mijner geboortestaddie ik lief heb. Gaarne wil ik u daarom een handje helpen, om, wanneer ik dit kan, feiten aan het licht te brengen, die zijn goedtekeuren of te laken, want daardoor alleen is aanbe veling of verbetering te wachten. Ik bepaal mij voor ditmaal tot het navolgende: Tegen den dag waarop dit nommer, waarin ik dit schrijven verzoek te plaatsen, ver schijnt (13 Juli), zijn de nieuwe schutter- plichtigen opgeroepen om in persoon te ver schijnen voor de Commissie der Schutterij krachtens art. 15 der wet op de Schutterijen benoemd, ten einde in de opgegeven bezwa ren te worden gehoord en daaromtrent te hooren beslissen. Blijkens dat art. 15 wor den alsdan de redenen van vrijstelling en uitsluiting onderzocht, en moet die Com missie daartoe worden bijgestaan door een of meer genees- en heelkundige personen daartoe aan te wijzen. Nu is het een feit (en dat weet ik bepaald) dat op dien 13 Juli de Commissie alhier op nieuw even als in 't voorjaar wordt bijgestaan door den gem eente- heelkundige, die geene bevoegdheid heeft tot het uitoefenen der geneeskunstmaar alleen tot het verleenen van heelkundigen bijstand. Ik wil niets op zijne bekwaamheid afdingen, verre van daardoch acht het in strrd met de bestaande voorschriften, dat de Commissie door een gemeente-heelkundige wordt bijgestaan.- Lees slechts de gepubli ceerde missive van den Minister van Staat en van Binnenl. Zaken, wijlen Mr. Thor- becke, vanj 12 Oktober 1871, waarin zulks uitdrukkelijk verboden wordt. Daarin staat o. a. met ronde woorden -»dat aan de ■»ptattenlands heelmeesters (die bij de wet van »1 Juni 1865, Sb. no. 59, bevoegd ziju ver- »klaard tot het verleenen van genees- en »heelkundigen bijstand) het keuren van mili- itieplichtigen alsmede vgn plaatsvervangers »en nommerverudsselaaj's kan worden opge- »dragen, niet aan de stedelijke heelmees- »teiis, en dat dit voorschrift mede toepasse- »lijk is op het keuren van schuïteiiplich- »tigen." Mijns inziens is dus de keuring der schutterplichtigen, zooals die op heden (13 Juli) geschiedt, strijdig met de bestaande voorschriften, en mitsdien nietig. Met de plaatsing van deze regelen verplicht gij Uwen Dw. Dienaar Ook te vinden in Luttenbcrg's Chron. Vcrzam. v. Wetten, 1871 bl. 122. Ned. Herv. Kerk. Bkkoepen: te Domburg E. B. Gunning te Nunspect; te Ooltgensplaat H. J. P. van der Linden te Hoevelaken te Werkhoven en Amerongen de cand. M. Rutgers \an der Loeff; te Oudewater T. J. vanStipriaan Luiscius te Scber- pcuzcel. Bedankt: voor St. Maartensdijk door E. A. Lazonder te Berkelen Radenrijs. Aai.genomen naar Huizen door J. Koster te Nijkerk. Tot lid van het classikaal bestuur (cl. Amersfoort) is gekozen E. J. Herman, pred. te Baarn, tot secundus J. Kool, pred. te Einnes-binncn; tot lid Mr. A. G. Wijers, oud ouderling te Amersfoort,yot secundus J. A. J.Guldenstcden Egeling, ouderling tc Zeijsten om aanstonds ii) te gaan tot secundus bij het prov. kerkbestuur C. Speelman, ouder ling tc Soest. Oud-Cath. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht, vergezeld van den jKano- nik van Vlootcn, heeft te Munchen in de Nikolai kerk een hoogmis gevierd, en aan kinderen van Oud-Cath. ouders het vormsel toegediend. In het geheel zal die handeling aan 300 personen verricht norden, waartoe de prelaat ook kiesersfelden, Meering en Kampten en den Bijnpfalz heeft bezocht. Tc keulcn is hij door eene deputatie zijner ge meente opgewacht en bezichtigde hij de merkwaardigheden der stad. Roomsch Cath. Kerk. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te "Wccsp G. G. lïonig. De Prov. Staten van Gelderland hebben besloten aan de Gemeente Wageningen te verleenen in eens de som van f 5000, tot vestiging eener Landbouwschool. De aanvraag van Tiel is hierdoor vervallen Op Vrijdag den 2e Augustus 1872, des middags ten 12 ure, zal in de So ciëteit Amicitia te Amersfoort, in liet openbaar worden verkocht: Ruim 70 Bunders "WEI- en HOOI LAND met eenig BOUWLAND, gele gen onder Hoogland, Provincie Utrecht, in de Polders de HaarOver- en Neer- zeldert, helend door de eigendommen van Mevrouw van WalchrenBarones van Brienen, de H.H. Croockewit, Verloren, Mr. J. de LouterBaron Taats van Ame rongen van Renswoude en anderenin Diverse Perceelen en Massa's Verhuurd voor ƒ3000,per jaar. Breeder bij billetten omschreven eu na der onderrigt te bekomen ten kantore van de Notarissen D. Scheerenbei'g te Amersfoort en E. P. Temminek te Utrecht. recommandeert zich tot het vervaardigen VAN De prijzen zijn matig gesteld. Proeven worden gratis geleverd. Atelier buiten de Utrechtschepoort naast den Heer Biezenbos. Adres den Heer Maijwald Krommestraat. Men verlangt tegen 1 Aug. eene DIENSTBODE van da P. G. als MEID ALLEEN. Adres franco lett. P. bij den Bockhan delaar A. M. SLOTHOUWER alhier.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3