Overzicht der week. BINNENLAND, AMERSFOORT, 19 JULI 1872. Z. M. heeft bij besluit van 13 Juli 1872, no. 21, benoemd tot Direkteur van het post kantoor te Amersfoort C. Smitt Hz.thans commies bij de posterijen eerste klasse, te Amsterdam. Tot vader en moeder van het Burgerwees huis alhier zijn 13 dezer benoemd de Heer Jacobus Johannes Vervurk en zijne echtge noot Catharina Momberg, tot dusverre in diezelfde betrekking werkzaam in het Dia coniewees- en armenhuis te Voorburg. Het omyeder, dat Zaterdag 11. boven deze stad losbarstte, heeft gelukkig geen ander onheil te weeg gebracht als het stukslaan van eenige dakpannen van een huis aan den Bloemendaal en het verbrijzelen van enkele ruiten in andere woningen. Grooter ver woestingen maakte de bliksem in een boe renhoefstede van den Heer d. G. te Baam- brugge, zonder evenwel brand te veroorza ken. De beide bewoners lagen te bed en werden licht aan de beenen gekwetst, maar bekwamen geen verder letsel. De aanbesteding voor de troepen in het kamp bij Milligen van hooi is voor 53 ets. van stroo voor 38, en van haver voor 90 ets. de 10 kilo gegund aan T. Niesden en R. Schmitz Co. te Roermond. In de opgege ven aanbesteding van aardappelen is wijzi ging gebracht, zijnde die nu tegen /2,7972 per hectoliter gegund aan Bennik en Rou- wenhorst te Apeldoorn. De herbesteding van het vernieuwen der brug van de Bruinenburger Sluis is gegund aan den timmerman G. Prins te Amersfoort voor ƒ1540. spaarbank. Het Bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 22 Juli 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. hulpbank te amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandag, den 22 Juli aanst. 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuisalwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege te bekomen zijn bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren B. E. Herschel, W. A. Crooche- wit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUW, Vice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. Zeist. In het onder deze gemeente in Au gustus a.s. te houden artilleriekamp zullen ook proeven worden genomen met mitrail leuses; van den uitslag dezer proeven zal de invoering van dergelijke vuurwapenen afhankelijk gesteld worden. Woudenberg. 26 Juli e.k. zal aldaar door Burgemeester en Wethouders worden aan besteed het bouwen van een schoollokaal met onderwijzerswoning. Barneveld en Lunteren. Dezer dagen heeft zich in deze streken een dolle hond vertoond, die eene koe en een varken zooda nig heeft gebeten, dat zij zijn afgemaakt. Ook werd een man gebeten, die aan de ge volgen is overleden. Büssum. Aan het naburige logement Zandhoeve (Jan Tabak) bij Naarden heb ben dank zij de ijverige bemoeienissen van eene commissie van 14 Heeren, die zich voor alle kosten aansprakelijk stellen de zen zomer eenige uitvoeringen plaats door het muziekkorps der Rijd. Artillerie van Amersfoort. De beide eerste Concerten, den 6en en 13en dezer gegeven, hebben uitne mend voldaan, en werden door een talrijk en uitgelezen publiek, ook uit Amsterdam, bij gewoond. De 2 volgenden Concerten zullen plaats hebben 20 Juli en 3 Augustus e. k. telkens des avonds ten 7 uur. De entree is voor hen, die niet in het Gooiland woonach tig zijn, noch aldaar gedurende de zomer maanden voortdurend verblijf houden, be paald; voor een Heer alleen fl, vooreen Heer met een of meer Dames f 1,50. De be woners van Gooiland moeten lid zijn a f 5 voor de te geven Concerten en kunnen niet tegen entree worden toegelaten. De diligence van Amersfoort naar Amsterdam passeert ten 4.30 uur het logement. Veenendaal. De aanvoer op de beroemde bijenmarkt bedroeg dit jaar meer dan het dubbele van het vorige, te weten: aan de Klomp, 24 wagenvrachten met 1680 korven (tegen 12 vrachten met 708 korven in 1871), aan de Nieuwe "Weg, 48 wagenvrachten met 2865 korven (tegen 24 met 1321 ten vorigen jare). De prijzen varieerden voor jonge bijen van 3,75 tot 4,50, voor oude van 4 tot 5 per korf. Kamp bij Milligen. Den 16 Augustus a.s. wordt eene diligencedienst op Amers foort geopend, dagelijks vertrekkende: van Amersfoort circa 9 uur voormiddags na aan komst der treinen uit Utrecht en Kampen (aankomst in het Kamp 12 uur), en uit het Kamp 's namiddags ten 4.30 uur, rijdende op de laatste treinen naar Utrecht en Kam pen. Tarief 1.25 per persoon, heên en te rug 2 per persoon. Den 18 Juli vertrokken uit Maastricht 147 man (officieren en manschappen) van de 2e Komp. 2e Reg. Inf., aldaar in gar nizoen, bestemd om de eerste toebereidse len voor de ontvangst der overige troepen te maken. Per spoor naar Utrecht over gebracht, overnachtten zij in die stad, en vertrokken den volgenden dag per eerste trein naar Amersfoortvan waar zij na een uur oponthoud herwaarts marcheerden. burgerlijke stand amersfoort. Bevallen: 10 Julij. Lucia Visvoogd, geb. Verhoeven, d. 11 Julij. Maria Elisabeth Bruning, geb. Jurrissen, z. 12 Julij. Helena van Doornik geb. Smit, 2, An- tonette van der Heijden, geb. van Wijland, 2, 13 Julij. Johanna Kaspers, geb. vanEmpelen, z. Jacoba Geer- truida Ebert, geb. Klaase.n, d. Jobanna van Putten, geb. Ruizendaal, d. lö Juli. Susanna Catharina Craa- nen, geb. Wagemans, d. Maria Johanna van der hïaat, geb. Massa, z. Johanna Maria van Schalkwijk, geb. Oostveen, d. Cornelia van den Brink geb. Zcgge- laar, d. Ondertrouwd 11 Julij. Hendrik van Zeldert met Margrietha Vlug. Hendrik Verhoef met Johanna Duijst. Wiebren KLekoek met Willeinina Meijer. Gehuwd: 17 Julij. Mozes Simon de Leeuw met Roosje van Baale. Wilhelmus van der Pol met Clara Christi na Steenbeek. Overleden: 11 Julij. Arie van Dijkhuizen, 10 m. 12 Julij. Evert Willigcnburg, 46 j., gehuwd met Barbara van Appelen. 13 Julij. Wijmpjc Malestcin, 7 m. 10 Julij. Sebastiaan Slemann, 72 j. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 23. Juli 1872 des namiddags ten één ure. Punten van behandeling: 1. Verzoek van den hulponderwijzer A. Jansen om verhooging van tractement; met advies van de Schoolcommissie. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders met betrekking tot het onderwijs in de Staathuishoudkunde en handelsweten schappen aan de hoogere burgerschool, met benoeming van leeraren. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet- honders tot verkoop van ijzeren hekken. 4. Samenstelling van de voordracht tot benoeming van leden voor het College van Zetters. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 12,50 a ƒ13,50. Rogge ƒ8,— a ƒ8,Boekweit 7,20 a ƒ7,90. Aard appelen ƒ2,10 a 2,30. Boter ƒ1,10 a 1,20 per kilogr. Eijeren 6 voor 20 cent. Z. M. de Koning is in den nacht van 14 op 15 Juli ten 2 uur per extra trein (Rhijn- spoor) op reis naar Zwitserland vertrokken, vergezeld van den referendaris bij het Kabi net des Konings, den graaf van Bylandt, en van den kapitein ter zee, Jhr. van Capellen. Z. M. is voornemens ongeveer 2 maanden in Zwitserland te vertoeven. De Koningin is door eene lichte onge steldheid aangetast, waardoor zij eenige ge- noodigden niet heeft kunnen ontvangen. H. M. was 13 dezer van hare buitenlandsche reis teruggekeerd. De Prins van Oranje wordt, naar men verneemt, aanst. Maandag te Parijs verwacht. Door de kiesvereeniging Burgerplicht te Rotterdam zijn als voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voorgedragen de Heeren Mr. O. van Rees, Mr. P. P. van Bosse en L. Pincoffs. Heden (Vrijdag) avond zal daaruit eene definitieve keuze worden gedaan. De kiesver. Orde heeft Mr. O. van Rees, oud-raad van Indië, tot cand. gesteld. Van andere zijde worden te dier stede aanbevolen Mr. J. Pols, Rechter, en Mr. C. van Heukelom, voormalig Amster- damsch afgevaardigde. Aan het Departement van Justitie is de nieuwe spelling van de heeren De Vries en Te Winkel ingevoerd. In een Zaterdag jl. gehouden buiten gewone zitting van den Gemeenteraad te Zwolle, is op verzoek van het bestuur en een aantal leden der »Vereeniging Thorbecke" aldaar, besloten, dat de Dijk, waar het ge boortehuis van wijlen den staatsman Johan Rudolph Thorbecke staat, voortaan den naam zal dragen van »Thorbecke-gracht." De rijksmiddelen hebben in de maand Juni j.l. opgebracht: f5,637,803,01, zijnde f340,025,72 minder dan in die maand van 1871 en f557,557,79 minder dan 1/12 der raming. Over de eerste zes maanden van 1872 was de opbrengst f 38,767,183,81, zijnde f2,404,298,17 meer dan over de eerste zes maanden van 1871 en f 1,595,019,01 meer dan 6/13 der raming. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben 13 dezer tot griffier der Staten benoemd Jhr. Mr. Röell, chef van de Pro vinciale griffie in Utrecht. Het navolgende wordt verhaald van den wakkeren Burgemeester van Nijmegen, die met zooveel tact en flinkheid te midden van een talrijke en zeer gemengde bevolking de orde heeft gehandhaafd in de dagen der Aprilfeesten en daarvoor reeds den lof van Gedeputeerde Staten zijner provincie mocht inoogsten. Onlangs bevond hij zich aan het Station in den Haag. Terwijl hij op den trein wachtte, trad een lakei binnen, en vraagde hem of men niet terecht in hem den Burgemeester van Nijmegen had herkend. Op zijn bevestigend antwoord werd hij ver zocht zich in een aangrenzende zaal te ver voegen, waar Z. M. de Koning verlangde hem te spreken. Toen hij daaraan voldeed en het vertrek binnenkwam, ging Z. M. terstond met uitgestoken handen hem te gemoet met den uitroep: »zijt gij die kordate man, die enz.", en betuigde in de warmste bewoor dingen dien Heer zijne tevredenheid over diens gehouden gedrag. Volgens telegram van Port Saïd had de Stoomb. Prins van Oranje den 14en dezer nieuwe schroefbladen aangezet en werd de geloste lading herseheept. Het stoomschip zou spoedig de reis voortzetten. Het stoomschip Prins Hendrik, kapt. J. Hendriks is den 16 dezer ten 11 uur vm. te Batavia aangekomen. Alles wel. 14 Juli had te 'sHage de loting plaats onder de officieren tot de le militaire afdee- ling behoorende, tot het samenstellen van een raad van eer in zake den le luit. pi. adj. F. M. Keyzer, zoo bekend uit de zaak van den kapitein Jansen. Het verzoek van den Heer C. Outs- hoorn te Amsterdam aan den Gemeenteraad te 's Gravenhage, om hem tien hectaren duingrond te Scheveningen in erfpacht te geven, ten einde aldaar een 50 tal villa's te bouwen, is aangenomen. De Raad der gemeente Kampen heeft in zijne zitting van 13 Juli jl. besloten tot de oprichting eener gemeente-gasfabriek. Ten gevolge van de aanzienlijke verla ging der invoerrechten van Australisch vleesch, is dit thans te Rotterdam in den handel gebracht en het vindt veel aftrek. Rundvleesch wordt tegen den prijs van ruim 80 cents per kilo verkocht; lamsvleesch iets minder. In de afgeloopen week zijn verscheidene paarden onder Muiden en Weesp, die in de weide liepen, door den schrik van het on- weder te water geloopen. Niet genoeg kan tijdige voorziening aan anderen worden aan bevolen.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2