Overzicht der week. BINNENLAND. BUITENLAND. Spanje. Omtrent den aanslag op Ko ning Amadeus is het volgende bekend, 't Schijnt dat de Madridsche politie 's avonds te tien uren wist dat de aanslag een paar uur later zou plaats hebben en wel in de straat Arenal. Oogenblikkelijk werden de noodige maatregelen genomen. Een aantal politie agenten in burgerkleeding werden in de be wuste straat geposteerden spoedig viel hunne aandacht op 15 a 16 porsonen, die zich in groepjes in de straat verdeelden. Een hield de wacht aan den hoek der straat. Toen 't koninklijke rijtuig naderde zag men dat de verdachte personen post vatten aan beide zijden van de straat en één oogenblik later hoorde men 4 of 5 schoten knallen, 't Waren trabucos waarvan de moordenaars zich bedienden, kleine geweren met wijden loop, die geladen waren met eene menigte kogels en wel is 't wonder dat geen van deze projectielen HH. MM. heeft bereikt. Immers 't was een waar schrootvuur. Een der paar den ontving niet minder dan zeven kogels en de deuren van beide zijden der straat een niet kleiner aandeel. Terstond na het eerste schot, toen de koetsier de paarden in galop zette, plaatste de adjudant, die 't vorstelijk paar vergezelde, zich voor de Koningin om haar met zijn lichaam te dekken, maar de Koning, die van 't beginsel uitgaat, dat men in Spanje nooit eenige vrees moet toonen, lachte hem hartelijk uit. Alzoo Le Temps beter laat zich hooren 't verhaal van een ander berigtgever volgens 't welk de Koning zelf, bij 't hooren van het eerste schot oogen blikkelijk opsprongen zich voor de Koningin plaatste. Hoe dit zijbeiden moeten zeer kalm geweest zijn. 't Kostte aan de politie vrij wat moeite zich meester te maken van de misdadigers, die zich met woede verde digden evenals de eigenaar van een wijnhuis waar zij bijeengekomen waren. Op 't oogen blik bedraagt het aantal van hen, die in hechtenis genomen zijn, een kleine 40, onder welken zich bevindt, de beruchte Ducascal, 't hoofd van de beruchte beude LaPorra, die men 't best kan vergelijken met de Bel gische sto/cslaegers. Dit groote aantal bewijst evenwel niets. Toen Prim was vermoord bedroeg het aantal arrestaties 300 a 400. Wel maakte het groote aantal der moorde naars hnnne schamele kleeding, en 't geld dat men bij hen heeft gevonden, 't waar schijnlijk dat het zijn geweest huurlingen van lieden die 't zeiven niet durfden, tenzij men geloof mocht willen slaan aan een ge rucht, volgens 't welk de zaak aldus in elkaar zou zitten: 't was het werk van een, zij het dan ook weinig uitgebreid, geheim genoot schap, welks leden, alles wat groot en mach tig was in den lande, te beginnen met den Koning, wilden vermoorden om vervolgens eene Spaansche Commune te grondvesten. Een der bladen deelt het model mede van 't brevet 't welk Don Carlos aan zijne cabe- cillas pleegt uit te reiken, 't Luidt aldus »Uit naam van God en onder de Regeering van Z. H. Pius IX. Uit kracht van onze •gewonnen. Stel u voor, dat daarvoor eens één water wagen werd gekocht of gemaakt, om des daagsdegloeiendestraatsteenentebesproeien en frischheid en leven terug te brengen ook in de felste hitte. De inwoners zelve behoef den daarmede dan niet lastig gevallen te worden, en reeds één artikel van het om vangrijke politiereglement (art. 59) zou kun nen vervallen. Trouwens, wie is in staat die bepaling naar behooren te handhavenDe dagpolicie is waarlijk zoo talrijk niet, om ook daarvoor te kunnen zorgen. Eén wagen slechts zou genoegzaam zijn om alle overtre dingen van genoemd artikel aftesnijden, en der policie de handen ruimer en vrijer te maken. Zoo zou afschaffing van eenige policie- beambten de overigen helpen, en het kanton gerecht misschien weder iets te doen krijgen. Of zou de Gemeente ook in dit opzicht niets meer te vreezen hebben en haar ideaal be reiken, omdat in den laatsten tijd het onge kende verschijnsel zich wel eens heeft voor gedaan dat geene enkele politieovertreding ter openbare terechtzitting was aangebracht? Zoover willen wij niet gaan, een ieder kan zich zelf voldoende van het tegendeel over tuigen. Maar de macht der dag-policie is te klein, zij worde geholpen. Hoe? Wij toonden dit aan, en roepen uitO Gulden Eeuw! Wij slapen onbezorgd. AMERSFOORT, 26 JULI 1872. De Raad dezer Gemeente heeft in hare zitting van 23 dezer benoemd tot leeraar in de Staathuishoudkunde aan de Hoogere Bur gerschool de Heer Mr. J. W. Sluiter, pro cureur te -dezer stede, en het onderwijs in de Handelswetenschappen aan diezelfde school opgedragen aan den Heer J. C. F. Prikkenonder gehoudenheid van dezen laatsten om zich binnen een nader te be palen tijd daartoe het radicaal te verwerven. Op Maandag 22 Juli jl. zijn door Hoofd ingelanden van het Heemraadschap de Eembeken enz. tot Heemraden gekozen: Mr. W. H. de Beaufort in het le district (Woudenberg). Mr. C. J. Kien Eltzmann in het 2e district (Amersfoort). M. ten Brink in het 3e district (Hoogland). Mr. J. Cock Blomhof in het 4e dist. (Baarn). De voordracht voor Watergraaf van dit Heemraadschap bestaat uit de H.H. Mr. C. J. Kien Eltzmann, G. J. Baron van Harderbroek van Ammerstol en H. M. Baron van Tuijl van Serooskerken. De uitslag van het eindexamen der H. Burgerscholen in de Prov. Utrecht, afge nomen te Utrecht van 1125 Juliwas als volgt: Toegelaten werden de H.H. P. J. L. G. Plaat, J. Schuurman, J. G. Schot, W. C. L. van Schaick, H. Siebers, H. A. Hij mans van Anrooij, W. Dolk, T. W. van Lidth de Jeude en J. de Koek. Een der candidatende Hr. H. van der Wolkhad zich voor den aanvang van het mondeling examen teruggetrokken, wegens het voldoend afleggen van examen A voor O. I. Ambtenaar. Twee candidaten werden afgewezen. Zondag 28 Juli wordt de predikbeurt in de Remonstrantsche kerk waargenomen door Ds. Maronien van Utrecht. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen 17 Julij. Aaltje van Hamersveld, geb. Hooft, d. 18 Julij. Elisabeth Goorhuis, geb. Leonards, z. 19 Julij. Mari.vFrederiks, geb. Brinkman, z. Johanna Maria de Groot, geb, Keijn, z. Maria Fenna Souiljee, geb. Hendriks, d. 20 Julij. Emma Everdina van de Roemer, geb. van Sweden, twee zoons. 23 Julij.Dirkje van Ansen, geb. van Ocffel, d. Ondertrouwd: 18 Julij. Willem Hendrik Bierman met Catharina Henriëtte de Louter. Willem van Voorst met Theodora Carolina Dumoulin. Wouter Poort met Maria Fakkert. Gehuwd: 24 Julij. Hendrik van Zeldert met Margrietha Ving. Hendrik Verhoef met Johanna van Duijst. Overleden: 19 Julij. Johanna van Doorn, 12 w. 20 Julij. Hendrikus van Mourik, 9m. Albartus Wou- tersc, 1 j. 10 m. Wilhelmina Reuling, .78 j. wed. Dirk Bebber. Everardus Schoonderbeek, 6 m. 21. Ja cobus van Roozendaal, 38 j. 22 Julij. Willem Frederik vad Asperen, 12 w. Dorothea Elisabeth van Bronkhorst, 4 m. 23. Abraham Leonard Schaap, 12 j. 24, Willem ■de Vrij, 8 w. Door de Kiesvereeniging Nederland en Oranje te Rotterdam is candidaat gesteld voor de Tweede Kamer: Jhr. Mr. J. L. C. Berch van Heemstede. De Haagsche correspondent van de Rott. Ct. meldt, dat er een spoorweg zal aan gelegd worden van den Haag naar Scheve- ningen, in verband met de plannen van den Heer Oudshoorn te Amsterdam, welke wij in ons vorig nommer medegedeeld hebben. Op Woensdag 21 Aug. a.s. zal er te Doesburg eene tentoonstelling worden ge houden van vee, pluimgedierte, boter, baas, landbouwwerktuigen, bloemen en sierplan ten. Ieder mag voor deze tentoonstelling inzenden, mits daarvan vóór den 11 Aug. schriftelijk kennis gevende aan den secreta ris der commissie M. L. C. Catshoek. Na afloop der tentoonstelling zal er, bij genoeg zame deelneming, voor de leden der Gelder- sche Maatschappij van Landbouw gelegen heid zijn tot het houden van een gemeen- schappelijken maaltijd. De Kiesvereeniging de Grondwet te Goor heeft den Heer Blussé van Oud-Alblas tot haren candidaat gesteld bij de aanst. ver kiezingen voor een lid der Tweede Kamer. Nu hebben alle liberale Iviesvereenigingen in het kiesdistrict Deventer denzelfden can didaat. Nederland en Oranje heeft den Heer Schimmelpenninck van der Oije te Arnhem gekozen. De Kiesvereeniging Burgerplicht te Rotterdam heeft bericht ontvangen, dat de Heeren Pincoffs en van Bosse hunne candi- datuur niet wenschen te aanvaarden. In de daarop gehouden vergadering ontvouwde de Heer O. van Rees zijne politieke inzichten en werd toen met algemeene stemmen can didaat gesteld. Het stoomschip Prins van Oranje, kapt. M. C. Braatis den 20 dezer ten 7 uur voorm.van Port-Said naar Nieuwe- diep vertrokken. Alles wel aan boord. De vervaardiging in brons van de door den Heer Koelman ontworpen nympb welk beeld bijna voltooid is, zal in de fabriek van de Heeren Enthoven geschieden. De kolen- en turfdragers te 'sHage hebben hun werk hervat zonder loonsver- hooging. Een vrij groot aantal Leidsche ar beiders was aangekomen om hun werk te doen. Zondag jl. had in de stad Luxemburg eene bijeenkomst plaats van inschrijvers voor het fonds tot oprichting van een ge- denkteeken ter herinnering aan den overle den Prinses Hendrik. De vergadering was talrijk bezocht. Tot nu is voor 20,000 francs ingeschreven, zoodat men hoopt het cijfer van 30,000 francs te zullen bereiken, als de bijdragen uit alle gemeenten zullen ontvan gen zijn. De vergadering verwierp het ge opperde plan om een weldadigheids-instel ling te stichten; daarentegen werd het voor stel goedgekeurd om een momument op te richten. Een comité is benoemd om het plan ten uitvoer te leggen. Naar men verzekert is door de Heeren Baron Sloet van de Beele en Wiggersvan Kerchem te Leiden, concessie aangevraagd tot den aanleg van den spoorlijnWoerden Leiden. Mocht de genoemde lijn tot stand komen, dan zal de exploitatie waarschijnlijk aan de Nederlandsche Rijnspoorweg-maat schappij opgedragen worden. De Manchester Guardian zegt, dat naar alle verwachting op de groote vergadering der Internationale in den Haag, de vraag van het al of niet voortbestaan dier vereeni- ging zal ter sprake komen. De Engelsche werklui zijn ontevreden over de weinige hulp welke hun bij strikes verleend is. Van dien kant zal zekerlijk het voorstel komen om de vereeniging te decentraliseeren. Het hoofdbestuur en zijne vrienden zullen zich natuurlijk tegen die motie verzetten, maar er heerscht in den boezem van het hoofdbe stuur zelf zooveel verdeeldheid, dat 't hoogst waarschijnlijk in de minderheid zal zijn. In elk geval verwacht men dat de Engelsche afdeeling zich zal afscheiden. (Af. v. d. D.) Het Bestuur der 'Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Am sterdam heeft bericht dat de leening ad f 510,000 is volteekend en dus is het gevaar, dat onze hoofdstad deze schoone inrichting zou verliezen voor goed geweken. Volgens 't Weekbl. van Voorne en Putten ziet het er met de finantiën van het Asyl te Brielle niet schitterend uit. Het stoomschip Conrad is, volgens te legrafisch bericht, den 24 Juli ten 2 ure 's nachts Dungeness gepasseerd. Alles wel aan boord. koninklijke macht geven wij aan den Heer Verlof om in onzen naam bevel te voeren over een korps van mannen, met verlof dat getal te vermeerderen. Die mannen zul len handelen gelijk het den Heergoed dunkt en overeenkomstig de orders uit het hoofdkwartier. D. Carlos, Koning van Spanje." Inderdaad handelen die mannen dan ook, zooals het den H. H. Tristany en consorten goeddunkt, dat is ze roovenen branden waar ze kunnen, eene handelwijze

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2