De Heer C. Smitt Hzn., onlangs tot post- 'direkteur alliier benoemd, beeft heden die betrekking aanvaard. Overzicht der week. BINNENLAND. BUITENLAND. Frankrijk. Het groote feit van den dag is het ongehoord succèswaarmede de be kende milliarden leening is bekroond. Ter wijl drie milliard gevraagd werd, is voor ruim veertig en een half milliard ingeschre ven. Intusschen maken de pessimisten zich ongerust; zij vreezen, dat de bewijzen van vertrouwen, die men aan Frankrijk schenkt, aan de voor indrukken zoo vatbare Fran- schen eene gevaarlijke gelegenheid tot zelf verheffing zullen geven, en dat Duitschland het niet anders dan met leede oogen kan aanzien, dat het, door de prompte betaling der verschuldigde schatting, het recht en de gelegenheid verliest om zich met de finan- tieën van Frankrijk te bemoeien. Zeker is het, dat in Frankrijk, en vooral in Parijs, alle rangen en standen groote bewijzen van ijver voor de zaak des vaderlands hebben ge geven. Men verdrong zich om de bureaux voor de inschrijving. Van hooger hand heeft men die beweging zooveel mogelijk bevor derd. Zoo heeft bijv. Thiers aan alle ambte naren hun tractement reeds vóór 1 Aug. doen betalen, om ook de minvermogenden in staat te stellen aan de inschrijving deel te nemen. In de zitting van 27 Juli is door de Nat. Verg. de nieuwe leger wet definitief goedgekeurd. De te Satory gekampeerde militairen hebben hunne ingenomenheid hierover door allerlei festiviteiten aan den dag gelegd. Engeland. Li het Lagerhuis is, nadat door den Heer Dodson inlichtingen waren gevraagd en verkregen over eenige naar En geland uitgeweken communalistendoor Robert Peel gevraagdwelke houding de regeering dacht aan te nemen tegenover eene mogelijke, en, in zijne oogen veel gevaarlij ker, immigratie van Duitsche Jezuieten. Gladstone antwoordde hierop, dat er wel in Engeland zeer strenge wetten bestonden te gen enkele Katholieke genootschappen maar dat die wetten nooit waren ten uitvoer Op dienzelfden dag zijn de nieuw benoem de vader en moeder van het Burgerweeshuis ^alhier in functie getreden. Op 20 en 21 Aug. e.k. zal te Zeist op het schoon gelegen buitenverblijf van wijlen mejonkvr. C. I. J. van Ghesel, onder direktie van den Utrecktschen bloemist C. Glijm en ten overstaan van den notaris Yosmaer eene prachtige collectie planten en bloemen ver docht worden, daags te voren voor het pu bliek te bezichtigen. HULPBANK. TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandagden 5 Aug. aanst. 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuisalwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege te bekomen zijn bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren B. E. HerschelW. A. Croocke- wit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUW, Vice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 24 Julij. Christina den Enting, geb. Otto, z. 25 Julij. Maria Jekel, gcb. de Wilde, d. Jan netje van de Water, geb. van de Kamp, z. 26 Julij. Margrietha van der Logt, geb. van Ramsclaar, z. Geertje van Dijk, z. Everarda Walet, geb. vanRam- -selaar, d. Alijda Hopman, geb. Huijgen, z. 27 Julij. Alijda van Beek, geb. Verheuvel, z. Hcndrika Cor nelia Fijnenberg, geb. Blommers, z. Maria Hubertine Philomène Hamers, geb. Botti, d. Elisabeth Catbarina Prins, geb. van Dam, d. Elisabeth Hendrika van Bek- kum, geb. Reijners, z. 28 Julij. Johanna Cornelia Hulst, geb. Meerveld, z. -29 Julij. Mechteld Klee, geb. van Daal z. Ondertrouwd: 25 Julij. Jan de Bruin met Boukje van Yken. Evert van Brakel met Gijsbcrta van den Eshof. Jan Hendrik Abbenhuis met Dorothea van Beek. Everardus Heeck met Cornelia Maria Hopman. Gehuwd: 31 Julij. Wiebren Koekoek met Willemint Meijer. Overleden: 24 Julij. Jacobus Stork, 23 dagen. Reinier Frederik van Idsinga, 21 j. 20 Julij. Een levenl. k. van Abraham van der Sluis. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11,50 a 13,50. Kogge ƒ8, a ƒ8,Boekweit 7,20 a ƒ7,60. Aard appelen t"2,20 a 2,40. Boter 1,10 a 1.25 per kilogr. Eijeren 6 voor 20 cent. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten gevolge van het heerschen der cholera te St. Petersburg en in Pruisen, de toepassing van quarantaine maatregelen is bevolen ten aanzien van alle binnenvallende schepen, die na den 20sten Juli 1872 eene der noordelijke havens van Rusland, of wel de Pruisische havens- Koningsbergen of Memel verlaten hebben. Uit Deventer wordt aan de N. R. Ot. gemeld dat Z. K. H. de Prins van Oranje in den ochtend van 30 Juli 11. toen hij met de hussaren op het exercitieveld was en daar groote manoeuvres werden uitgevoe, J, eenig- zins ongesteld werd. De off. v. gez. ."iekema snelde terstond ter hulp. Het bleek, dat de Kroonprins door eene geringe duizeling was bevangen. Z. K. H. reed eenigen tijd later met de hussaren huiswaarts. Den volgenden dag reed de Prins weder met de hussaren naar buiten, en hield inspectie. De Raad van onderzoek in de zaak van den le luit. plaats-adj. Keyzer, (pre sident luit. kol. Vijgh) heeft Donderdag 11. Kejzer vrijgesproken nadat de eerste vraag: »is de beklaagde schuldig aan het hem ten laste gelegde feit?" ontkennend was beslist, en de stemming over de an dere vragen daardoor van zelf verviel. Ge lijk men weet stond K. terecht, niet om dat hij zich van een aan hem niet toebe hoorenden brief had meester gemaakt, maar wel omdat hij -in zijn ópen brief aan den Heer van Sjpestein den Majoor Tergan ^beschuldigd heeft hem tot die daad aan gezet te hebben. De woorden dien hoofd off. op bl. 6 en 7 in den mond gelegd, behelsden dus de waarheid. Zondagavond is Prof. P. Kaiser, hoog leeraar in de sterrekunde aan de Leidsche Hoogeschool, na een langdurig lijden over leden. Hij was in 1808 te Amsterdam gebo ren en in 1826 te Leiden als observator aan gesteld; in 1837 werd hem de betrekking van hoogleeraar en direkteur van het obser vatorium opgedragen. Aanzijne onvermoeide pogingen heeft men het te danken, dat de L. Hoogeschool een observatorium verkreeg dat haar steeds tot eer zal strekken. Toen nl. de Regeering weigerde tot deze stichting bij te dragen, wist Kaiser met behulp van den President Curator, Jhr. Gevers van Endengeest, binnen korten tijd uit particu liere middelen eene som van f30000 bijeen- tebrengen. De Regeering volgde in 1857 dit goede voorbeeld, en in 1860 werd de nieuwe sterrewacht ingewijd. De waardeering van Kaiser's talenten door alle Europeesche astronomen bleek ten dui delijkste, toen hij in 1867 te Berlijn werd benoemd als President voor het astromonisch gedeelte van de werkzaamheden voor de Europeesche graadmeting. Zijn voortreffelijk populair werk »de Sterrenhemel" heeft hem in ruimeren kring bekend gemaakt. Zaturdag middag omstreeks 12 uur is in het artillerie-kamp bij Zeist een ernstige brand uitgebroken. De brand schijnt ont staan te zijn in een niet bewoonde hut; de oorzaak is onbekend. Door de vlammen zijn weldra vernield 26 hutten der mineurs en 10 tenten. Een aantal scherpe patronen zijn gespron gen. Naar men verneemt wordt de schade op f70000 begroot. De magnetiseur J. J. Weteling is door de Arrondissements-Rechtbank (kamer van vacantie) te Amsterdam bij vonnis van 31 Juli jl. op nieuw schuldig verklaard aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst door het verleenen van geneeskundigen raad als bedrijf. Ditmaal bepaalde de veroordeeling zich niet tot een geldboete, maar werd aan de betaling eener boete van f 100 de veroordeeling tot eene cellulaire gevange nisstraf van 45 dagen toegevoegd. De ver oordeelde heeft reeds eene advertentie in het Alg.- Handelsblad aangekondigd, dat hij zich metterwoon te Frankfort am Main zal vestigen. Het Hbl. meldt dat 11. Zaturdag de Noordzeesluizen van Yelsen door de ver schillende hoofdingenieurs geïnspekteerd en in alle opzichten goedgekeurd zijn. Omtrent den toestand der Kon. Milit. Academie te Breda tijdens de toelatings examens deelen wij de volgende verkou- Wapens Open l plaatsen Candidaten. hier te lande Infanterie 40 0 Cavallerie 2 3 Artillerie 14 7 Genie 5 12 Oost-Indië Infanterie 18 1 Cavallerie 2 0 Artillerie 8 1 Genie 12 5 101 29. Zou de verhouding tusschen vraag en aan bod die voor eenige jaren eene omge keerde was, die belangrijke wijziging wel licht ook onder den invloed van den Vredebond hebben ondergaan? Naar men verneemt, zal tegen Nov. een gedeelte van den Oosterspoorweg, na melijk 4e lijn AmsterdamHilversum, voor het publiek verkeer geopend worden. (U. D.) Nu de tijd voor de vergadering der Internationale te 's Hage nadexd, laten zich van verschillende zijden stemmen over dit belangrijk onderwerp hooren. Te 's Gra- venhage ligt een adres ter teekening, ver zoekende aan den Minister van Justitie dat hij het houden van het congres der Internationale arbeidersvereeniging te 's Ha- ge zal verbieden. Ook de Kerk. Courant geeft aan de Regeering den raadom het doortastend voorbeeld van Bismarck te volgenen de bijeenkomst eenvoudig te verbieden. De Gron. Ct. meent met anderen, dat men, door vrees te toonen, half overwon nen is; zij vertrouwd op onzen landaard, die aan de eene zijde te bedachtzaam is, om zich door redevoeringen, van hoe opruienden aard ook, tot gevaarlijke dadelijkheden te laten medeslepen, en die aan den anderen kant een opeD oog heeft voor het lach wekkende van dergelijke onbekookte en ondoordachte toespraken, als op de verga deringen der Internationale plegen te wor den gehouden. Een paar vreemdelingen hebben in ons land, bij Oudenbosch geduelleerd. De beide liefhebbers zijn gewond geraakt. Met totaal herstelde eer keerden zij huis waarts. Nv. d. D.) Den 30en der vorige maand heeft het asyl Steenbeek, toevluchtsoord voor gevallen meisjes en vrouwen, zijn 25jarig bestaan herdacht. De Varkensziekte eischt te Weesp menig offer, verscheidene varkens werden afgemaaktdoch meestal levend nog ge slacht en voor een prijsje verkocht. Of dit vleesch goed is laten wij aan deskundigen over te beoordeelen. De smid Reinout, de beruchte effec- tendief te Utrechtis bij vonnis der Recht bank aldaar van 31 Juli 11. verklaard in staat van faillissement. Uit opgaven door het meteorologisch observatorium te Utrecht verstrekt, blijkt dat daar de hoogste temperatunr in de laatste dagen was: den 23en Juli 's mid dags even voor 2 uren, namelijk 31.°4C. of 88.°5 Fahr. Sedert 1868 toen de hoogste was 32.°2 C. is daar zulk een hoogen thermometerstand niet waargeno men. Den 4en Aug. 1857 (het jaar van den bekenden drogen zomer) wees de ther mometer van Celsius 34.°4 aan, d. i. de hoogste temperatuur die daar ooit waar genomen werd.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2