Overzicht der week. BINNENLAND. gaalsch vunr, hetwelk een schitterend effect opleverde. Ook werden bij tusschenpoozen eenige acrobatische toeren op het slappe en stijfgespannen koord verricht, die zeer goed voldeden, maar somtijds de lachlust van ve len opwekten. Gedurende het geheele feest was een recht hartelijke, kameraadschappe lijke geest tusschen officieren en manschap pen te bespeuren, en menige toast aan de officierstafel, waaraan meer gasten (40) dan officieren (30) gezeten waren, deed den broe derlijken zin onder elkander flink uitkomen, zoodat de avond niet alleen een feestelijke maar tevens een recht genotvolle was. Des middernachts eindigden de feestelijkheden. Het behoeft niet gezegd te worden, dat uit alle streken in den omtrek ontelbare nieuws gierigen waren te zamengestroomd. Alles liep in de beste orde af. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 26 Aug. 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen 14 Aug. Maria Hulst, geb. vau den Hoek, z. 17. Elisabeth Gouw, geb. Hoefsloot, z. 19. Jacomiua Ruitenberg, geb. van Wijland, z. 21. Berendina van Drie, geb. Bos, d. Ondertrouwd: 15 Aug. Mr. Jan Willem Sluiter met Johanna Hillegonda Cornelia Suermondt. Thomas van Daal met Alida van Eeden. Gehuwd 21 Aug. Jacobus Johannes van der Maath met Cornelia Antonetta Johanna Catrina van de Pavert. Brand de Kruijff met Elbartha van den Berg. Dirk Voort- man en Hcndrina Leenards. Overleden: 15 Aug. Jacobus Priem, 65 jr., gehuwd met Johanna Heere. 16. Gcrardus Philippus van Oven 68 jr., wedr. van Geurtje Steenbeek. Christina Riksen, 3 ind. 17. Jvr. Adolphinc Charlotte Op Ten Noort, 58 jr., geb. met Jkh. Mr. Jule Edouard Godin de Pesters. 20. Abraham Willem van Wijland, 19 dagen. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11,50 a 13,—. Rogge f 7,50 a ƒ8,Boekweit 7,30 a 7,80. Aard appelen ƒ2,a 2,40. Boter 1,10 a 1.20 lier kilogr. Eijeren 5 voor 20 cent. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van 19 Aug. Voorzitter Mr. A. G. Wijers. Tegenwoordig 11 leden; afwezig dehecren Scheercnberg en Methorst met kennisgeving, verder de hcercn v. Bel en L. E. Lagerwey. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde is het verzoek van J. van Veen om drie vierde korting op zijn aanslag in den hoofdelijken omslag over 1872. De Voorz. doet opmerken, dat de onderwerpelijke reklame niet ter bekwamer tijd aan den raad is ingediend en gaat men diensvolgens over tot de orde van den dag. Verzoek van J. Blok om eenc tegemoetkoming in de kos ten der wegruiming van twee hoefstallen. De voorz. geeft te kennen, dat, hoewel in deze geen sprake is van recht, aan twee andere 6meden, die geacht werden door de opruimings- kosten te zwaar gedrukt te worden, eene tegemoetkoming door B. en Wi is verleend; dat die aan den rekwestrant is geweigerd, omdat hij in andere omstandigheden verkeert, waarbij nog komt, dat deze ten vorigen jarc eene zeer aan zienlijke levering van kachels voor de hoogcre burgerschool aan de gemeente heeft gedaan. Daarop wordt het verzoek om eene tegemoetkoming van f 50 aan de stemming onder worpen en met 8 tegen 3 st. (de heeren Scheltus, J. F. La gerwey en Schluiter) gewezen van de hand. Verzoek van de wed. de Vos om eene gratificatie of tege moetkoming in de kosten van verbetering der benoodigd- heden voor hare bewaarschool, 25 jaar geleden opgericht. De Voorz. maakt melding van eene daarbij gevoegde ver klaring van betrokken ouders, en herinnert dat in vroegeren tijd meermalen subsidiën voor bewaarscholen zijn aange vraagd, die steeds door het gemeentebestuur werden gewei gerd. De gedane aanvraag wordt met alg. st. afgewezen. Verzoek van den heer G. J. Collard om eervol ontslag tegen 1 Sept. o. k., als leeraar in natuurwetenschappen aan de hoogere burgerschool. De Voorz. zegt, dien heer op den korten termijn gewezen te hebben, waarop deze zich bereid verklaarde tot de maand Okt. werkzaam te blijven. Dien tengevolge wordt overeenkomstig het voorstel des voorzitters met alg. at. besloten het gevraagd ontslag te verleenen en dit te doen ingaan op het tijdstip door Burg. en Weth. nader te bepalen. Ingekomen zijn de rekening en verantwoording der gem.- inkomsten en uitgaven over 1871. Tc onderzoeken in de afdeelingcn. Missieve der pl. schoolkommissie, waarbij deze opzichte- lijk het advies op de aanvraag van den hulponderwijzer A. Jansen om traktementsverhooging zich omtrent hare bedoe ling nader verklaart. Voor kennisgeving. Naar men verneemt, wordt Z. M. de Ko ning in liet eind van deze maand op het Loo verwacht, waarna Z. M. met den jaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje naar 's Hage zal terugkeeren. De heer Bredius, lid der Tweede Ka mer voor het district Dordrecht, is naar het Vad. verneemt, ernstig ongesteld. Den 15 dezer overleed te Utrecht Jhr. Mr. P. A. M. van Oosthuyse van Rijckevors- sel van Rijsenburg, raadsheer in het prov. gerechtshof van Utrecht en schoolopziener in het 2de district. Naar het Utr. Daghl. verneemt heeft de heer S. Gille Heringa, tegen den winter ontslag gevraagd als directeur van het post kantoor te Utrecht, wegens ongesteldheid der oogen. Genoemde heer is tijdelijk be last met de inspectie der posterijen in Noord- Holland en Utrecht, ter vervanging van den heer J. A. L. P. Steffens, die tot herstel zij ner gezondheid een buitenlandsche reis zal doen. De tijd voor de opening der jacht op klein wild in de provincie Utrecht, aanvan kelijk bepaald op Zaterdag den 14den Sept. e.k., is nader bepaald op Zaterdag 7 Sept. 1872zoodat nu in de provinciën Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht de jacht op denzelfden dag zal worden geopend. De Midd. Ct. verneemt thans met ze kerheid dat de spoorweglijn Middelburg Vlissingen zeker niet voor 1 November zal plaats hebben, zoo die lijn nog dit jaar geo pend wordt. Uit Barneveld schrijft men dat de aardappelziekte zich bijna op alle landen vertoont, zoodat de verwachting van dezen oogst veel verminderd is. Des te grooter is zij van den oogst der andere gewassen. In de stadsweide te Deventer is de longziekte onder het rundvee uitgebroken. Het Overveluwsch Weekblad meldt, dat de officieren der dd. schutterij te Nijkerk algezien hebben van hun herhaaldelijk ge daan verzoek om ontslag. Voor het gedenkteeken ter 'herinne ring aan de feestviering op 1 April jl. te Rotterdam, is reeds f 5000 ontvangen. Men weet dat dit gedenkteeken zal bestaan in een drinkfontein. Met de uitvoering zal men wachten tot men eenigszins gevorderd is met de gemeentelijke drinkwaterleiding. Men berichtdat het kapitaal van f 2,000,000 vereischt tot het bouwen van 50 villa's en een nieuw badhuis met kursaal, Noordoostelijk van het stedelijk badhuis te Scheveningenin Engeland gevonden is. 't Plan-Oudshoorn kan dus zijne uitvoering tegemoet zien. Nog meldt men, dat wellicht vóór 1 Mei van het volgend jaar de Rijnspoorweg tot Scheveningen zal verlengd worden. De beroemde hoogl. Pettenkofer te Munchen geeft den volgenden raad als voor zorg tegen de cholera: lo. onderhoud van de werkzaamheid der huid door eiken dag te zweeten; 2o. inademing van ozon; 3o. een vochtigen omslag om den buik, (zoogenaam- den Neptunusgordel) tot bevordering der spijsvertering; 4o. lichaamsbeweging, en5o. diëet, vermijding van alle schadelijke spijzen en dranken. Te Harderwijk wordt een adres getee- kend tegen het toelaten der Internationale. Te Maastricht hebben twee aanzienlijke personen een adres van gelijke strekking ter teekening gelegd op het bureau van den Courier de la Meuse. Te Zaandam wil men doeltreffender te werk gaanimmers men is voornemens aldaar eene vereeniging op te richten met het doel, om door onderling overleg tusschen patroon en werklieden het lot van den werkman te verbeteren en den invloed der gevaarlijke en verderfelijke be ginselen van de Internationale zooveel mo gelijk te bestrijden. De heide (gevallen) Commune-groot heden Pyat en Cluseret, die zich, volgens de Amst. Ct., te 's Hage zouden hebben bevon den, zouden, volgens hetzelfde blad reeds weer vertrokken zijn. Tusschen eenige schippers die met hunne vaartuigen te Utrecht in elkanders nabijheid lagen, is dezer dagen een hevige twist ontstaan, die met den dood van een hunner eindigde. Het U. D. deelt de toe dracht der zaak als volgt mede: De twist ontstond reeds, toen de Friesche tjalk, naast het Brabantsche schip komende, dat voor de fabriek van de firma de wed. Smits en Zoon lag, om lading in te nemen, aan dit schip zijn lijn wilde vastmaken, hetgeen niet wenschelijk was voor 't in lading lig. gende vaartuig en dus aan wal moest ge- schieden. De Friesche schippers hadden zich daarover reeds geërgerd, en, naar men zegt, met de gewone scheldwoorden van muiters en de noodige vloeken aan hun er gernis lucht gegeven. Ongelukkig vloog een kieken van het Brabantsche vaartuig op den tjalk. De dochter van den Brabantschen kapitein vroeg dit kieken terug, maar kreeg slechts brutaal bescheid. De Belgische kapi- j tein ging toen zelf op den tjalk over, om zijn kieken te grijpen. Men verhaalt, dat toen de Friesche schipper en zijn knecht den vreem deling te lijf gingen; dat nog twee Friesche schippers van vlak daarnaast gelegen tjalken, niet tevreden zijndedat men reeds met tweeën één man aanviel, hun gewestgenoo- ten te hulp kwamen om den »muiter", als in 1830, af te rossen, en dat zelfs de Frie sche vrouw met een spaak mede op den Belg afging. Deze had van 't vijftal reeds vrij wat slagen bekomen en dreigde tusschen de beide vaartuigen te water te vallen, waardoor hij stellig verdronken zou zijn. Zijne vrouw op het gerucht toeschietende, riep den knecht te hulp, «moord, moord" schreeuwende. De knecht, eerst laat op het gerucht aanko mende en zijn meester in doodsgevaar ziende, greep 't eerste het beste wapen, dat hem voor de hand kwam, om de vijf aanvallers af te weren. Ongelukkig was dit wapen een ijzeren spaak. Daar 't Belgisch ongeladen vaartuig hooger lag, kon hij de Friezen daar- mede zoo toetakelen, dat twee weldra buiten gevecht waren gesteld en de drie anderen den strijd moesten opgeven. De kapitein was gered, maar zijn knecht had, om hem te ontzetten, zóó rondom zich geslagen, dat een jonge schipper aan de bekomen wonden j reeds des avonds overleed, en ook de schip- i persvrouw erg verwond is. De kapitein is buiten zichzelf, dat om een kieken zooveel leed moest gebeuren, en vooral ook, dat zijn knecht, die in arrest is wegens trouwe hulp waar hij in doodsgevaar was, thans zoozeer boet en boeten zal. De verslagen schipper behoorende op een naastbij liggende tjalk, had op aanstoken van zijn ouden vader, die hem toeriep: «verzuip den kerel!" den Belg mede te lijf gewild, ofschoon deze reeds twee tegeustanders had. De oude man boet iu zelfverwijt thans, dat zijn zoon op zijn aan zetten zich in den oneerlijken strijd mengde, waarmede hij niets had uit te staan. Daar de justitie de zaak in handen heeft, zal deze ieder zijn gerecht deel van berisping of straf niet onthouden. De toestand der ex-Keizerin van Mexicode ongelukkige Prinses Charlotte, verbetert er niet opeen diepe melancholie heeft zich van haar meester gemaakt, zoo dat zij geen oogenblik alleen gelaten wordt uit vrees voor een ongeluk. In een te Utrecht van particuliere zij de ontvangen brief, omtrent de gevangenne ming van den smid Rijnhout c.s. te New- York, leest menZekere S., die vóór een paar jaar alhier bij genoemden smid werk zaam was, had zich naar Californië begeven om daar goud te zoeken, hetgeen hem vol komen mislukte, alstoen zette hij met het weinige geld, dat hij nog bezat, een loge ment te New-York op. Rijnhout, die het adres van genoemden persoon bezat, begaf zich tot hem. De consul-generaal, die in middels het telegram ontvangen had van den diefstal en de namen der dadershad eene premie van f250 uitgeloofd aan hem, die eenige inlichtingen omtrent de dieven kon geven. De gewezen knecht begaf zich onmiddelijk naar den consul, waarop de ar restatie volgdevolgens verklaring van Wijngaarden had hij gezegd, dat hij nooit een gelukkiger oogenblik gehad had dan toen de gestolen gelden uit zijne handen wa ren. Rijnhout en zijn zoon werken bij een brandkastfabrikant te Brooklyn en verdie nen goed hun brood; de beide anderen zou den zich naar Chicago begeven. {N. v. d. D.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2