ONDERMEESTER. BUITENLAND. Frankrijk. Donderdag 15 Aug. beeft te Trouville bet volgende plaats gebad. Een Rus, eigenaar van een pleizier-jacbt, bad met een Franscben vriend, zekeren De Val- lon en twee Mexicanen, de gebroeders Erra- zueeue familie, die te Parijs bekend staat voor hare Bonapartistiscbe sympathieën, een klein zeetochtje gemaakt, 's Avonds keerde men naar Trouville terug. De gasten van den Rus verkeerden in eenigszins opge wonden toestand en nauwlijks zagen ze op t strand den grooten witten hoed van Thiers of ze begonnen te roepen: »Leve de Keizer weg met Thiers! weg met Frontiquet Frontiquet is een der spotnamen van den President. De Commissaris van politie Engeland. Te Belfast zijn den 15den 1.1. (Maria-Hemelvaartsdag) ongeregeldheden voorgevallen, die allengs in een oproer ont aard zijn, dat nog steeds voortduurt. In de welvarendste stad van Ierland hebben op dit oogenblik tooneelen plaats, duivelsche too- neelen, zegt een der Engelscbe bladen, die aan de tijden van den No-Popery-op stand berinneren, met dit onderscheid even wel dat de Katholieken net even goed plun deren als bet Protestantscbe gepeupel. Ver scheidene buizen zijn reeds vernield en plundering zegt een telegram van 21 Aug. schijnt thans bet eenige doel der opstand te wezen. Alle bedrijven staan stil en de stad verkeert in vollen burgeroorlog. Volgens de laatste berichten is het nu einde lijk wat rustiger geworden, dank zij de po gingen der buitengewone constables en van de in grooten getale aangerukte infanterie en cavalerie. De aanleiding van bet oproer is bekend. Protestanten, die eenige dagen geleden ongestoord een optocht hadden kun nen houden ter berinnering aan een dag welken de Katholieken als een dag van onge luk beschouwen, deden een aanval op eene processie, door de Katholieken georganiseerd ter eere van Mar ia-Hem el vaart. Maar terwijl de Protestanten hun optocht hadden gehou den in hunne eigene wijken, organiseerden de Katholieken hunne processie in dat ge deelte der stad, waar 't schuim der Protes tantscbe bevolking zijn woning beeft. Daar was men natuurlijk tegen deze provocatie niet bestand. De bladen nemen nu deze gelegenheid waar om er op te wijzen dat Ierland nu duidelijk nog niet rijp blijkt te zijn voor eene liberale wetgeving m. a. w. dat de Party-Processions Act, de wet die bet houden van openbare optaebten verbiedt, welke verleden jaar door de Regeering werd afgeschaft, boe eer boe beter weer moet wor den in kracht gesteld. Spanje. Koning Amadeus ontmoet over al op zijne binnenlandscbe reis de hartelijk ste blijken van verknochtheid. Slechts nu en dan, laatstelijk in de omstreken van Gijon, moeten voorzorgsmaatregelen worden genomen tegen geheime aanslagen, door de nog niet geheel tot rust gebrachte Carlisten gesmeed. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Koning niet lang meer uitblijven. Kerk en Schoolnieuws. ADVERTENTIE N. De tweede goedkoope uitgave GESCHIEDENIS In de Haarlemsche Courant is eene ad vertentie geplaatst van P. Twisk te Alk maar, die o. a. de bh. bloemisten en bloem bollenkweekers aankondigt dat bij: »bij zijne nieuwe Tulpen Conkesten een Witte Tulp beeft, met gouden rand om bet loof, die bij onder den naam van Minister J. R. Tborbecke in den bandel zal presenteeren. De Witte Tulp met gouden rand om bet loof stelt Tborbecke voorbet wit was bet doel waarnaar hij streefdeen de statige Pinas tusscben goud en groen ziju persoon en wezen. Het is bier de plaats niet om bet le ven van Thorbecke te verdedigen, maar als Palmerston en Tal ma, Boerbaave en van Swinderen met hunne namen op onze regis ters prijken, zal Thorbecke eene waardige plaats bekleeden onder bescherming van Z. M. Koning Willem III." Aan het Vad. wordt uit Helmond ge schreven: Den 14den dezer bad alhier bet volgende geheimzinnig tragisch voorval plaatsToen de spoortrein van Maastricht daar arriveerde en de portieren geopend wer den, boorde men een luid geroep Station chef! Mijnheer de Chef! Men brengt mij naar het krankzinnigengesticht, ik wordt vermoord, 't is weer een geval als met Bar bara Ubrick! Ik vervloek de geestelijkheid ik wil geen geestelijke meer zijn Een ongelukkige, aan banden en voeten gebonden en vergezeld van drie capueijners, slaakte die wanhoopskreten. Toen de chef bun vroeg op wiens last de paters handelden, kreeg hij ten antwoordop bevel van mons. Steyns. De capueijners pakten daarop den ge boeide op en wierpen (dat is bet ware woord) hem in een rijtuig, waarop zij in snelle vaart wegreden in de richting van Gemert. Een maréchaussee, die zich op bet perron be vond, hield zich ter zijde. De schrijver drukt den wensch uit dat de politie zich deze zaak aantrekke. Naar aanleiding rail een programma der lessen op het instituut te Barncveld, bevat de Groninger Courant twee artikelenonder het opschrift „Wetenschappelijke broeikasteelt", waarin opgekomen wordt tegen de overdre ven eischen thans voor het onderwijs der kinderen gesteld. Herinnerende aan den regel, dien men oudtijds bij studie en onderwijs volgde: „niet veel, maar het weinige goed", wenseht de G r o n. C t. dat men zich ook thans aau het be ginsel houde, mits men het „niet veel" niet in te beperkten zin opvatte. Niet „te veel" is voor den man van beschaving, behalve de beginselen van alle wetenschap: lezen, schrijven, rekenen de kennis van twee, drie talen buiten zijne moedertaal, een algemeen overzigt van geschiedenis en aardrijkskunde, eenige goede begrippen omtrent de natuurverschijnselen enz. Men eischt echter veel meer en te veel van de kinderen en hiertegen vooral komt de Gr on. Ct. op. Dit in bijzon derheden aanwijzende, besluit het blad aldus „Eu dau beklaagt men zich, dat het kind er zoo slecht uitziet, zoo bleek en zoo tlaauw en zoo lusteloos. Kan het wel anders De zeer sterken naar ligchaam en geest mogen zulk een régime kunnen verdragen, de meesten kunnen dat niet. Voor hen zijn slechts twee gevallen denkbaar: óf zij zullen zich overspannen tot groot nadeel voor hunnen phy- sieken en morelen toestand, óf zij geven den moed op en laten voortdurend neervloeijende stroomen der wetenschap over zich heengieten, zonder er ook maar enkelen droppel van op te nemen. Wat zij, zoo men hun meer tijd had ge gund, zeker zouden hebben geleerd, zullen zij, nu men als met de zweep hen voortjaagt, nooit in 't hoofd krijgen. „Zij zijn geblaseerd, zij worden ongevoelig en onverschil lig voor het schoonste wat het menschelijk vernuft heeft uitgevonden, het talent gewerkt, het genie geschapen. Hunne jeugd is geen jeugd. Zij zijn oud voor hun tijd; broeikas- planten zonder inwendige kracht. „De menschelijke geest is nu eenmaal geen reusachtige pakkist, waar men alles door elkander in vliegende haast kan instoppen. Hier is overleg noodig, geduld en tijd. Gij, die van uwe jongens en meisjes u „iets wilt maken", het is zeer goed: maar haast u langzaam, w il niet te veel op eens, of gij zult er geheel iets anders van maken dan gij hadt be doeld, dan goed en nuttig is." begaf zich onmiddelijk aan boord. Hij vroeg de namen van de Heeren, maar toen bij zag in welken toestand zij verkeerden, en de Rus, de eigenaar, hem verzekerde dat het gedrag zijner gasten hem zeer leed deed, liet bij ze stil aan boord blijven maar gaf bun den raad boe eerder hoe beter de Franscbe wateren te verlaten. Thiers dacht er even wel anders over. Hij telegrafeerde onmidde lijk aan den Russiscben Gezant en toen de Commissaris van boord kwam zonder gevau- genen, riep bij luide verraad, 't Schijnt dat Thiers zich vooral hierom de zaak zoo sterk aantrok, omdat bet zeevolk van Trouville in plaats van de schreeuwende jongelieden te lijf te willen, een zekere neiging toonde om bun voorbeeld te volgen. De Commis saris van Politie heeft zijne achteloosheid met bet verlies zijner betrekking moeten boeten. De President moet zich over dit onbeteekenende voorval op de volgende wijze plechtig hebben uitgelaten: ^Frankrijk beeft rust noodig en aan de rustverstoorders zal ik niet bet geringste voorwendsel laten. De Conservatieven hebben mij toegejuicht toen ik den opstand der kielemannen onderdrukte, niet zachter zal ik bandelen tegenover de beeren in rokken en oveijassen. Laten de vrienden der orde dit ter harte nemen Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Andel S. P. Hattink, te Rhenen. Aangenomen: naar Veeudam door II. U. Mcijboom, te Scherpcnzeel. Bedankt: voor Ylst (Friesland) door J. W. Felix, te Utrecht. Door het Prov. kerkbestuur van Utrecht zijn na afge legd examen, tot den predikdienst toegelaten de hh. S. A. Ten Bokkel Huinink en Barbas. In Noord-Holland is tot de Evangelie-bediening toe gelaten de Heer G. v. Goor, theol. doet. te Utrecht. De Gemeenteraad van Utrecht heeft den Heer J. D. Huibers eervol ontslag verleend als leeraar in het tcckenen aan de burger dag- en avondschool. Door den Gemeenteraad van Dordrecht is benoemt!; tot leeraar in de wiskunde aau de Hoogere Burgerschool, Dr. N. P. Kapteiü te Barnevcld. De statuten van het Anti-Schoolwet-verbond, opge richt te Utrecht 25 Juli 1872, luiden als volgt Art. 1. Het doel van het Anti-Schoolwet-verbond is: het verkrijgen van eene wijziging van Artikel 194 der Grondwet, waardoor het vrije onderwijs regel en het Staats-onderwijs aanvulling kan worden. Art. 2. De leden verbinden zich t o samenwerking voor het in Artikel 1 uitgesproken doel. Zij ondertcckenen de volgende verklaring De ondergeteekende wonende teverklaart dat, tot verkrijging van eiken afdoenden waarborg van gewetensvrijheid in zake het onderwijs, onverwijlde wijzi ging van Artikel 194 der Grondwet noodzakelijk is, waar door het vrije onderwijs regel en het Staats-ondcrwijs aanvulling kan worden dat eene nieuwe Wet op het Lagcr-Onderwijs, op dit beginsel gebouw d, die het goede van de thans bestaande Wet behoudt en hare gebreken wegneemt, de Wet van 13 Augus tus 1857, Staatsblad No. 103, zal moeten vervangen, en dat hij met de leden van het Anti-Sehoolwct-Verbond, opgericht 25 Juli 1872, tot bereiking van dit doel: herzie- niug van Art. 194 der Grondwet, wenseht samen te werken. Art. 3. De leden betalen eene jaarlijksche bijdrage van 50 cents. De eerste bijdrage wordt betaald bij de aanvaar ding van het lidmaatschap. Bij de intrede wordt een deel van het jaar voor het geheel gerekend. Art. 4. Tot leden w orden ook vrouwen aangenomen. Art. 5. De leden, die in eene zelfde burgclijke gemeente wonen, vormen zich tot ééne Afdeeling. Zij kiezen een bestuur, bestaande minstens uit een Voor zitter, een Secretaris en een Penningmeester. Art. 6. Er zal jaarlijks minstens céne Algeiuecne Verga dering in Utrecht gehouden worden, De Algemeene Vergaderingen zijn toegankelijk voor alle leden. Stembevoegd zijn alleen de Afgevaardigden van de Afdee lingen en de leden van het Hoofdbestuur. Art. 7. Iedere Afdeeling wordt ter Algemeene Vergade ring vertegenwoordigd door haren Voorzitter of zijnen Plaatsvervanger. Afdeelingen, die meer dan 100 leden tellen, kiezen nevens den Voorzitter een tweeden Afgevaardigde. Afdeelingen, die meer dan 200 leden tellen, zenden drie Afgevaardigden, en voorts voor elk volgend honderdtal leden een Afgevaar digde meer. Besluiten worden genomen bij volstrekte meerderheid van stemmen. Art. 8. Met de leiding der zaken van het Verbond is een Hoofdbestuur belast. Het bestaat uit zeven leden, te verkiezen door de Alge meene Vergadering. De zetel van het Hoofdbestuur zal zijn te Utrecht, waar miustens drie zijner leden moeten geves tigd ziju. Jaarlijks treden twee leden af, die terstond herkiesbaar zijn. Art. 9. De leden van het Hoofdbestuur kiezen onderling een Voorzitter, een Onder-Voorzitter, een Secretaris en een Penningmeester. Art. 10. Het Hoofdbestuur heeft de bevoegdheid om ten allen tijde eene Algemeene Vergadering bijeen te roepen. Het is verplicht zulks te doen, wanneer zes of meer Afdee lingen met een gemotiveerd voorstel daartoe aanzoek doen. Art. 11. Zoowel afzonderlijke leden als Afdeelingen zijn bevoegd aan het Hoofdbestuur voor de eerstvolgende Alge meene Vergadering voorstellen ter behandeling in te zenden. Het Hoofdbestuur brengt die voorstellen tijdig ter kennis van Afdeelingen en leden. Art. 12. De. Voorzitter is met de leiding der Algemeene Vergadering belast. De Secretaris houdt aanteekening van het verhandelde in de Algemeene Vergaderingen, voert de correspondentie met de Afdeelingen en leden, en doet telken jare verslag van den toestand van het Verbond. De Penningmeester is met het beheer der gelden belast. Hij doet eenmaal 's jaars rekening van ontvangst en uitgaaf aan de Algemeene Vergadering. Art. 13. Alle coutributiën worden gestort bij den Alge- mcenen Penningmeester. Hij vergoedt alle kosten, in overleg met hét Hoofdbestuur gemaakt. Art. 14. De Afgevaardigden kunnen, desverkiezende reis- en verblijfkosten voor de bijwoning der Algemeene Vergadering in rekening brengen. Art. 15. Middelen door het Verbond aan te wenden zijn: a. Het bewerken der publieke opinie t. Het petitionnement bij de Overheid c. Het oefenen van invloed op de verkiezingen. Art. 16. Tot het petitionnement bij de Overheid zal niet worden overgegaan dan bij besluit van eene Algemeene Ver gadering, en in geen geval vóór het aantal leden van het Verbond tienduizend zal bedragen. Een voorstel daartoe zal niet worden behandeld, tenzij uitgaande van of overgenomen door het Hoofdbestuur. Art. 17. Veranderingen in deze Statuten kunnen alleen ge maakt worden in eene Algemeene Vergadering, na vooraf gaande Convocatie, met opgave van de voorgestelde verande ringen en met eene meerderheid van drie vierde der tegen woordig zijnde Stemgerechtigde leden. Bevallen van een' ZOON J. H. VAN ROGGEN, Amersfoort, den Uijl. 22 Aug. 1872. Alom en bij den Uitgever A. VAN LOON te Tiel a 40 cent te bekomen: van de van een naar het fransch van ERCKMANN-CHA TRI AN.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3