Overzicht der week. BINNENLAND. tot het stand brengen van een maatschappe lijk kapitaal, waarmede met de zaak een aanvang zou kunnen worden gemaakt. Op andere plaatsen heeft men het zoo ge daan en de zoogenaamde Winkelvereenigin- pen, zoowel als de Duitsche Haushaltvereine bloeien allen evenzeer. Waarom zou hier ter stede een dergelijke inrichting geen levensvatbaarheid hebben de levering der koopwaren zou publiek kun nen worden aanbesteed en de voordeelen daaraan verbonden zien we b.v. duidelijk door het verschil der vleeschprijzen, die door het garnizoen en de particulieren besteed moeten worden (45 Cts. en 1.20 het kilo) We eindigen met den wensch dat onze werklieden hun belang zullen begrijpen en het goede voorbeeld volgen dat hunne Haar- -Iemmer kameraden hun hebben gegeven. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 203 der wet van den 29. Juni 1851 (Staatsblad no. 85), Doen te weten, dat de Begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer ge meente voor het jaar 1873, door hen aan den Raad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkda gen van 10 tot 1 ure, op de Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voormelde begrooting afschrift kan be komen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 28. Aug. 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen de zer gemeente, dat het door den provincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen in Noord-Holland en Utrecht executoor ver klaard kohier N°. 4 (schattingen) van de per- soneele belasting over het dienstjaar 72/73 aan den Ontvanger van 's rijks directie be lastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 27. Augustus 1872. Dc Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 30 AUG. 1872. Op den 3. September 1872 is de Heer D. Scheerenberg aan de beurt van aftreding als Wethouder der gemeente Amersfoort. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandagden 2 Sept. aanst. 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege zijn te bekomen bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren B. E. HerschelW. A. Croocke- wit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUW, Vice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe ƒ11,a ƒ13,Rogge f 7,50 a 7,80. Boekweit 7,30 a ƒ7,50. Aard appelen ƒ1,80 a 2,10. Boter 1,10 a 1.20 per kilogr. Eijeren 3 cent per stuk. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen 21 Aug. Gijsberta van de Kuilen, geb. Wij- nands, z. 22. Neeltje Mannee, geb. Bleijerveld, d. Ida Hendrina van Roggen, geb. den Uijl. z. Theodora van der Last, geb. Groenestijn, d. Adrians Manné, geb. Mus man, d. 23. Jannetje Hulst, geb. van Reuier, z. 25. Wijntje van Nicuwenhuizen, geb. Versteeg, z. 26. Wilhel- mina Kamperman, geb. Muller, z. Lamberta van Bck- ium, geb. van Moorselaar, z. Ondertrouwd 22 Aug. Gustaaf Vitalis Leonardus Hclgcrs met Willemina van der Heijden. Gehuwd: 28 Aug. Thomas van Daal met Alida van Eedcn. Overleden: 21 Aug. Elisabeth Saler,20 jr. 22. Wil lem Wouterse, 2 jr. 23. Hubertus Marce, 71 jr., wedr. van Maria de Boer. 26. Anna Willemina Hoksbergen, 4 md. Dirk Rouwcndaal, 57 jr., wedr. van Johanna van der Heiden. Gerrit Schouten, 50 jr., gehuwd met Beren - dina van de Hessewcg. 27. Johanna Dreuning, 15 md, leeman Hartog van Gelder, 32 jr. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 3. September 1872des namiddags ten half twee. Punten van behandeling: 1. Voorstel van den heer Mr. A. R. van Bel tot het indienen van een adres aan de Provinciale Staten tot wijziging van het re- lement voor het waterschap de Eem c.a. 2. Benoeming van een Wethouder. 3. Benoeming van leden voor de Com missie van wetgeving. De l Ariadne" een der stoomschepen, die Rotterdam voor de directe vaart op Amerika bestemd heeft, heeft haar eersten tocht geluk kig volbracht, met vlaggen getooid en a gior- no verlicht bracht zij haar welkomstgroet aan Amerika over de brug over den Oceaan is tot stand gekomen niettegenstaande de regeering hare medewerking weigerde dank zij de energie van eenige Rotterdamsche ingezetenen. Dat de aankomst van dit vaar tuig feestelijk werd gevierd te New-York behoeft nauwelijks gemeld te worden; onder de beste orde bewoog zich de stoet, na voor de Ariadne gedefileerd te hebben, naar het standbeeld van den gouverneur Stuyvezand, den laatsten Nederlandsche gezaghebber van Nieuw-Amsterdam (New-York,) en hief met ongedekten hoofde het volkslied aan. Ook werd een ovatie gebracht aan de bureaux der dagbladen WorldSun, Herald en Star. Ook te Heerenveen circuleert eene lijst tot inteekening voor het nationaal hulde blijk ter nagedachtenis aan den grooten staatsman Thorbecke. Uit de reeds inge schreven sommen blijkt dat deze zaak ook te dier plaatse veel bijval en ondersteuning vindt. De Heer Bredius, lid der Tweede Ka mer voor het district Dordrecht, deelt in Het Vaderl. mede, dat hij op den 26en Juli, uithoofde eener zeer ernstige ongesteldheid, naar Carlsblad is vertrokken, doch dat de badkuur reeds van den aanvang af een zoo gunstigen invloed op hem heeft uitgeoefend, dat hij bijna zeker is binnen 14 dagen ge heel hersteld hniswaarts te keeren. De Kon. bewilliging is verleend aan de naamlooze vennootschap Maatschappij tot exploitatie van Veestallenzich ten doel stellende het herberhen van vee in daartoe opgerichte stallen, ter bevordering van zijn in- en uitvoer in verschillende plaatsen. De vennootschap is gevestigd te Utrecht; zij wordt aangegaan voor den tijd van tien ach tereenvolgende jaren. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 100,000, verdeeld in aandeelen op naam, elk groot f 1000, ten volle gestort. Door eene commissie bestaande uit de heeren J. Van Deinze, hoofdingenieur van den waterstaat, D. Grothe, hoogleeraar aau de polytechnische school, Houwens, inge nieur van het stoomwezen, A. Sol, officier machinist, Crommelin en Mohr, commissa rissen der stoomvaartmaatschappij Neder land, geadsisteerd door de gezagvoerders en hoofd-machinisten derzelfde Maatschappij, de heeren E. Oort, B. H. Braat, J. Graat en M. Laureij, is dezer dagen een naauwkeurig onderzoek ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak van het breken der schroefvinnen van het stoomschip Prins van Oranje. (H en N.D. Ct.) Te Almelo hebben ten gevolge van werkstakingen in sommige fabrieken aldaar, ongeregeldheden plaats gehad; de Twentsche Courant deelde daaromtrent mede, dat zij zouden gebleven zijn bij het inwerpen der ruiten in de woningen van eenige fabriek- heeren, indien niet een dronken tamboer der schutterij op het stadhuis ware opgesloten. Nu stroomde het volk derwaarts, waarop de schutterij onder de wapenen kwam, om deze reden misschien of door botsingen, die er wellicht aanstonds hebben plaats gegrepen werden de glasruiten in het stadhuis nog in geworpen, waarop de schutterij met gevelde bajonet den troep uiteendreef en de markt deed ruimen. De nacht liep rustig af, maar uit vrees voor verdere wanordelijkheden werd de wet op de zamenscholingen afge kondigd en de hulp van militairen ingeroe pen; waarop den volgenden dag een detache ment cavallerie, onder bevel van den len luitenant Schrasser Barth arriveerde. Dincrj. dag jongstleden hebben de werklieden op^s fabriek der H.H. Gebr. Cardinaal den arbeid hervat, terwijl men hoop heeft, dat tussehen de overige fabrikanten en hunne arbeiders eene schikking zal getroffen worden. In een ingezonden stuk deelen de h.h. Gebr. Schol- ten Co., C. Cardinaal Cz. en H. B. Schol ten de toedracht der zaak mede als volgt »Bij de eerstondergeteekenden werd Dings- dag jl. door de wevers verhooging van loon gevraagd; dit werd hun toegezegd, omdat het plan daartoe reeds bestondevenwel onder de bemerking, dat het bedrag met een paar dagen zou worden bepaald, zoodra een der associés, die afwezig was zou zijn gere tourneerd. De wevers namen daarmede ge noegen en werkten geregeld door tot Woens dag morgen, toen zij op nieuw verhooging eischten en dadelijk ons besluit dienaan- gaanden wenschten te kennen, dat hun o m bovenvermelde reden niet werd medegedeeld; zij staakten daarop tusschentijds den arbeid en is sedert de kwestie nog niet geregeld. »De tweede ondergeteekende, op Maandag 19 dezer tot eenige loonsverhooging uitge- noodigd, heeft, daar zulks met zijn eigene voornemens overeenkwamterstond eene wijziging toegestaan waarmede de werklie den dan ook genoegen nauien; eveneens zijn zij echter den daarop volgenden dag weg gebleven. Hetzelfde heeft zich voorgedaan bij de derde ondegeteekenden, bij wien ook ver hooging is toegestaan; en dat die loonsver hooging ten genoege van 't werkvolk was blijkt daaruit, dat zij tot Donderdag namid dag geregeld hebben doorgewerkt, als wan neer zij en corps zijn weggebleven. Van terugtrekken der toegezegde beloften is nooit sprake geweest." Het garnizoen van Doesburgh heeft op de Spankersche heide een proef genomen met het Australisch vleesch als voedings middel voor den soldaat te velde. Van den inhoud van een blik, gemiddeld 2.9 kilo, voor 18 man bestemd, werd met rijst en groenten een zeer smakelijke en krachtige soep verkregen, die algemeen boven de ge wone soep verkozen werd. De commandant der troepen constateerde, le. dat het vleesch toen het uit de bus kwam denzelfden reuk had als gewoon versch vleesch. 2e. dat het wat de spoed van het toebereiden als soep niets te wenschen overlaat en dat het niet zoo smakelijk werd bevonden, omdat de troepen door hunne voorafgegane oefeningen bijzon dere eetlust hadden, daar ook de soldaten die te huis waren gebleven hetzelfde gevoe len omtrent den smaak waren toegedaan. Bij Kon. besluit van 16 Augustus is nader geregeld het port der gedrukte stuk ken en monsters van koopwaren, die tussehen Nederland en Duitschland worden gewisseld. Met wijziging in zooverre van artt. 3 en 5 van het besluit van 20 September 1868, zal het port der gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar den maatstaf van 50 grammen worden berekend en het hier te lande in te vorderen enkele port alzoo vijf cents per 50 grammen of gedeelten van 50 grammen bedragen. Dit besluit zal van kracht zijn te rekenen van 1 September a. s. Dezer dagen prijkte de Victoria Regia in den Hortus Batanicus te Amsterdam in haar' vollen tooi; twee bloemen toch waren er te gelijker tijd in de beide stadiën harer ontwikkeling (wit en rood). De prachtige ronde bladeren, ruim een meter in middel lijn met hun opstaanden bruinen rand, en dik genoeg om de lampen te dragen, die tot verlichting der kas dienen, maken het bezien der plant zeer belangwekkend; schoon men veel warmte moet kunnen verdragen om een onverdeeld genot te smaken, daar in de kas een temperatuur van 107° heerscht. Sedert den 28n dezer is het tijdelijke Rijkstelegraafkantoor in het Kamp bij Mil-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2