SCHOUW. Overzicht der week. BINNENLAND. aoude kunnen worden in het leven geroepen, zoude welligt nog veel te zeggen zijn, doch dit raakt zoo zeer de nijverheid in hare bij zonderheden, dat beschouwingen van meer algemeenen aard hier van weinig waarde zouden zijn. Zijt gij nu niet tevredenzegt het mij vrij uit, ik heb het mijne gegeven in het be lang eener stad die ik een goed hart toedraag, al ware het enkel om de goede vrienden die ik er heb en waaronder ik hoop ook u nog lang te mogen tellen. Delft, A. HUET. September 1872. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, d. d. 8 Novem ber 1853 (Provineiaalblad No. 102)alsmede art. 104 van het algemeen politiereglement voor de gemeente Amersfoort; Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde na- jaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Woensdag, den 9. October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde regle menten aan de belanghebbende in herinnering gebracht. Amersfoort, den 16 September 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. W1JERS. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht exccutoor ver klaard aanvullings-kohier van het PATENTRECHT over het dienstjaar 1872/73 aan den ontvanger van 's rijks direc te belastingen alhier is ter hand gesteld, aau wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aange plakt te Amersfoort, den 19 September 1872. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 20 SEPTEMBER. De Heer T. Kleij2e luitenant adm. van kleeding en wapenen van het Regiment Rij dende Artillerie in garnizoen te Amersfoort, is bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk gedetacheerd, en wordt vervangen door den kapitein-adm. van kleediug van Rijswijk de Jong van gemeld werfdepot. Blijkens onderstaande advertentie wordt voor jongelieden uit den handwerkstand weder de gelegenheid opengesteld om als leerling der Burgeravondschool te worden toegelaten. Goede wijn behoeft geen krans waar de gelegenheid aangeboden wordt om voor eene uiterst geringe som 4.'sjaars) degelijk en flink onderwijs te genieten in vele vakken, waarvan de kennis voor den ontwikkelden handswerksman onmisbaar, maar langs anderen weg moeielijk te verkrij gen is, daar kunnen we niet twijfelen, of het aantal aanvragen zal ook dit jaar weder aan zienlijk wezen. Wij nemen echter deze gele genheid gaarne waar om te wijzen op het nut eener inrichting, die voor een deel onzer stadgenooten kan wezen, wat de Hoogere Burgerschool voor een ander deel is: het middel om hunne kinderen eene opleiding te geven, die voor hun volgend maatschap pelijk leven eene blijvende waarde behoudt. Vergadering van den Raad der gemeente Amerfoort op Dingsdag, den 24 September 1872, des namiddags ten één ure. Punten van behandeling: 1. Rekeningen van de gemeente, het burgerweeshuis, het burgerlijk armbestuur, de bank van leening, de schutterij en de kamer van koophandel, allen over 1871. 2. Ontwerp-besluit tot heffing van ren ten in de bank van leening voor het jaar 1873. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 23 Sept. 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne, gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. De kunstwerken met een gedeelte aarden- baan enz. tusschen Hilversum en Amers foort en tusschen Hilversum en Utrecht, zijn gisteren aanbesteed. De laagste inschrij ver was de Heer H. Schaafsma, te Harlingen, voor 292.000. De opperbevelhebber der troepen in de legerplaats bij Milligen heeft de volgende buitengewone dagorder uitgevaardigd Officierenonderoffic. en verdere militairen! Bij het opbreken van het legerkamp en het terugkeeren naar uwe garnizoenen of haardsteden, is het mij een aangename taak, u mijne tevredenheid te betuigen over den goeden en geregelden gang van alle dien sten, de leiding der oefeningen, voor zooveel die ieder uwer was opgedragen, en voor den goeden wil en ijver, waarmede de oefeningen zijn uitgevoerd geworden. De wijze, waarop gij aan uwe verplichtin gen hebt voldaan, de goede geest, die u daarbij heeft bezield, strekken tot waarborg, dat gij in tijden van gevaar u even gunstig zoudt doen kennen als in dit oefeningskamp. Dat Koning en Vaderland te allen tijde met vertrouwen op u kunnen rekenen Bij uw vertrek uit ik den wensch, dat gij, evenals ik, de aangenaamste herinnering aan ons samenzijn alhier zult raedenemen, en voeg bjj mijn afscheidsgroet de voor u en voor mij steeds opwekkende leus, waarmee gij gaarne luide zult instemmen Leve de Koning! Milligenden 12den Sept. 1872. De Generaal-Majoor, Opperbevelhebber der kampeerende troepen, Buitengewoon adjudant des Konings, (get.) Mac-Leod. Met ingang van heden (20 September) wordt het tijdelijke telegraafkantoor te Soestdijk, voor den duur van het hofverblijf, met beperkten dagdienst heropend. Zaturdag 11. zijn de zittingen van de beide kamers der Staten-Generaal door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken in naam des Konings gesloten. Z. E. sprak hierbij de volgende rede uit Mijne Heeren »Is in het afgeloopen jaar op het wetge vend gebied minder tot stand gekomen dan bij den aanvang verwacht werd, de oorzaken dezer vertraging zijn algemeen bekend. De gedachte aan het verlies van den uitstekenden Staatsman, die gedurende meer dan het vier de eener eeuw onmiskenbaar grooten invloed op de ontwikkeling onzer Staatsinstellingen heeft uitgeoefend, zweeft U hierbij inzonder heid voor den geest. Geheel onvruchtbaar was uw arbeid niet. In den geregelden dienst, zoo in Neder land als in onze overzeesche bezittingen, werd door U voorzien; voorstellen tot ge deeltelijke verbetering van ons strafrecht, tot afkoopbaarstelling der tienden en tot buitengewone amortisatie van Staatsschuld werden aangenomenterwijl gewichtige tractaten tot regeling van onderscheiden Koloniale belangen uwe goedkeuring moch ten verwerven. »De Koning draagt mij op, Mijne heeren, U voor uwe toewijding aan 's lands belangen zijn dank te betuigen. Namens den Koning wordt de vergadering der Staten-Generaal gesloten." Maandag 16 Sept. hielden de Kamers eene vereenigde zitting onder voorzitterschap van Mr. E. J. A. Graaf van Bylandt, president der Eerste Kamer. Z. M. de Koning, verge zeld door den Kroonprins, en de Prinsen Frederik en Hendrik, had zich op de gebrui kelijke wijze naar de vergadering begeven, en opende het zittingsjaar met de volgende Troonrede: t>Mijne Heeren! »In uw midden gekomen, om Uwe gewo ne vergadering te openen, waardeer Ik dank baar het voorrecht U op het vele goede te mo - gen wijzen, dat Ons Vaderland ten deel valt. Vriendschappelijke verstandhouding ken merkt Onze betrekkingen met alle mogend heden. sWij verheugen Ons in een gezegenden oogst. »De veestapel bleef van groote rampen be vrijd. De maatregelen tot bestrijding der be smettelijke veeziekten genomen, schijnen doel te treffen. »De zeevisscherij bloeit. Vrije ontwikkeling van handel en nijver heid te bevorderen, blijft Mijn streven. »'s Lands geldmiddelen bevinden zich in niet ongunstigen toestand. De opbrengst der belastingen nam ook weder in den loop van dit jaar aanmerkelijk toe. Uit de aan Uwe overweging eerlang te onderwerpen Staats- begrooting voor het volgende jaar, zal U blij ken, dat de geraamde uitgaven, behalve die voor den verderen aanleg der Staatspoorwe- gen, zonder buitengewone middelen kunnen worden bestreden. »De Zee- en de Landmacht kwijten zich bij voortduring op loffelijke wijze van hare verplichtingen. In de Overzeesche bezittin gen hebben zij Ons gezag met eere gehand haafd. »Zal echter het leger in staat wezen in tijden van gevaar zijn moeielijke taak waar dig te vervullen, dan is het noodig, dat zijne samenstelling en gehalte worden verbeterd. Voor dat doel zal in de eerste plaats Uwe medewerking tot wijziging der wet op de nationale militie worden ingeroepen. »In afwachting dat het stelsel van 's lands verdediging door vestingwerken, Uwe goed keuring verwerve, kan de uitvoering van die werken, omtrent welker noodzakelijkheid geen verschil van gevoelen bestaat, met kracht worden voortgezet. Daartoe worden bij de begrooting mid delen aangevraagd. »De verandering der rechterlijke inrich ting blijft aan Uwe overweging aanbevolen. Mag het gelukken dit gewichtig onderwerp tot beslissing te brengen, dan zal de hinder paal, die zóólang elke omvangrijke hervor ming van Ons rechtswezen heeft in den weg gestaan, zijn opgeruimd. »Intusschen zullen enkele voordrachten, bestemd om op bepaalde punten verbeterin gen in Onze wetboeken aan te brengen, U worden aangeboden. »Tot uitbreiding van het kiesrecht daar, waar het binnen te enge grenzen is beperkt, kan eerstdaags eene wetsvoordracht worden te gemoet gezien. »Een nieuw ontwerp tot regeling voor het hooger onderwijs wordt voorbereid. »In weerwil van plaatselijke rampen, ver oorzaakt door aardbevingen en overstroo mingen, was de algemeen e toestand in Oost- Indië bevredigend. »In meer dan een opzicht waren de uit komsten van landbouw, handel en nijverheid, zoowel voor de inlanders als voor de Euro- pesche ondernemers gunstig. »Ter verdere ontwikkeling van die bron nen van welvaart, is verbetering der middelen van gemeenschap eene dringende behoefte. Voorstellen zullen U worden gedaan om ondernemingen, welke in die behoefte voor zien kunnen, van Staatswege te steunen. »Aan de West-Indische bezittingen zal ODze belangstellende zorg worden betoond, door krachtiger hulp bij hare pogingen om aan de moeielijke omstandigheden, die zij te gemoet gaan, het hoofd te bieden. »Vele en gewigtig zijn de belangen, die van de Wetgevende Macht voorziening of nieuwe regeling wachten. Moge het gemeen overleg tusschen Regeering en Vertegen woordiging tot een afdoening leiden, die, onder Hooger Zegen, het welzijn des Vader lands bevorderlijk zij. »lk verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend." De Tweede Kamer heeft in hare zitting van 17 dezer, na toelating en beëediging der nieuw benoemde leden Mr. Blussé van Oud- Alblas en O. van Rees, de lijst opgemaakt van 3 candidaten voor het Voorzitterschap der Kamer, waaruit Z. M. de Koning eene keuze zal doen. Tot eersten candidaat is gekozen Mr. W. H. Dullert met 42 van de

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2