BUITENLAND. Frankrijk. Met de finantiën is het treurig gesteld, over het eerste half jaar blijkt er een tekort te zijn van 80 millioen. Ofschoon de conservatieve republiek de Franschen op dit oogenblik het minst ver deelt, kan die regeeringsvorm toch niet als gevestigd beschouwd worden. Daar de can didaat der legitimisten, Hendrik V, zich door zijne dwaasheden, ook in ons land ver toond, onmogelijk heeft gemaakt, is er bij den dood van den ouden Thiers tusschen de Bonapartisten, de Orleannisten en de repu bliek in den geest van Gambetta. Hiervan bewust laten de prinsen van Orleans van zich vertellen, dat zij geen erfrecht op den troon hebben, en dien in geen geval ten koste van bloedstorting zouden willen be Engeland. Het vorstencongres te Ber lijn heeft niet alleen in Frankrijk een on- aangenamen indruk gemaaktomdat de Groote Natie bij het regelen van den we reldvrede niet is geraadpleegdmaar ook in Engeland, dat evenzeer voorbij is ge gaan. Men begint er zich gekrenkt te ge voelen, zoo uit de rij der groote mogend heden te zijn geschrapt. Het gevaar voor de werkstaking der bakkers te Lon ken vermindert, daar nieuwe onderhande lingen tusschen de patroons en de knechts zijn geopend. Het publiek is gedeeltelijk op de hand van de knechtsomdat het den eisch billijkt den werkdag op 12 uren te stellen. Vele patroons zijn geneigd daar aan toe te geven, doch over 't geheel zal de zaak ten nadeele der knechts afloopen, daar de bakkers zich reeds vereenigd heb ben om machinaal te gaan werken; waar door slechts de helft van het tegenwoordig getal knechts aan 't werk kan blijven. Het scheidsgerecht te Genève heeft be slist dat Engeland 151/„ millioen dollars moet betalen voor de schade door de Ala bama en nog een paar andere kapersche pen tijdens den opstand in Noord-Amerika aan de bewoners der noordelijke staten toegebracht. Die uitslag is in Amerika niet met ingenomenheid ontvangen. Een der bladen zegtWij hebben bij de zaak zoo min eer als geld gewonnen. De IS1/» millioen zullen wel geheel verslonden wor den door tegenrekeningen van Engelsche onderdanen." Duitschland. De werkstaking in de fabriek van spoorwegmaterieel, onder direc tie van Von Unruh te Berlijn kan voor vele gezinnen treurige gevolgen hebben. De lui aards hebben den ijverigen verweten, dat zij geen moed hadden, indien zij aan de werk staking geen deel namen en daardoor hebben velen zich laten meêsleepen, vergeteude, dat het juist gebrek aan moed verraad als men tegen zijne overtuiging handelt. Intusschen zijn weder 554 knechts aan 't werk gegaan, alleen de smederij en draaierij staan nog stil. De directeur der fabriek heeft nu ver klaard, dat indien Donderdag de smeden en draaiers den arbeid niet hadden hervat, de fabriek voor goed gesloten en de zaak geli quideerd zou worden. Hoe hevig de strijd tusschen het Duitsche Rijk en de clericalen is blijkt uit het gezegde van den Volksbote: »De ware Katholiek behoeft niet direct in opstand tegen het rijk te komen, maar hij moet met innig verlangen den val van het Duitsche rijk te gemoet zienen het Vaterland zegt: dat Beieren alleen nog door vreemde hulp gered kan worden uit de omarming zijner Duitsche broeders, maar dat er weinig uitzicht op is, omdat Oostenrijk aan den leiband van Yon Bis marck loopt en Frankrijk nog niet ten strijde gereed is. Oostenrijk. De scholen in Gallicië, die gewoonlijk op den len September weder geopend worden, blijven voorloopig ge sloten ten gevolge van de toenemende uit breiding der cholera. 73 stemmen; tot tweeden candidaat Jhr. C. M- Storm van 's Gravesande met 47 van de 72 stemmen; tot derden candidaat Mr. E. J. J. B. Cremers met 38 van de 72 stemmen. De Eerste Kamer hield dienzelfden dag eene zitting, waarin de voor het nieuwe dienstjaar 1872/73 benoemde Voorzitter Mr. E. J- A. Graaf van Bylandt eene openings rede uitsprak, en daarna een woord van hulde bracht aan de nagedachtenis van het onlangs overleden lid D. Blankenheim. Voorts hadden nog eenige verkiezingen plaats van leden van Commissiën, en werden de afdeelingen getrokken. In de zitting van 18 dezer werd medege deeld dat als leden van de Commissie voor het ontwerpen van het adres van antwoord op de Troonrede zijn benoemd de Heeren Borsius, van Goltstein, Cremers en Rahusen, die met haar ontwerp gereed waren, zoodat besloten werd daarover den volgenden dag te beraadslagen. Na korte discussie werd het adres met algemeene stemmen aangenomennadat bevorens het ministerie door den Min. van Justitie bij de Kamer was ingeleid. Daarna is de Eerste Kamer op recès gescheiden. Z. M. de Koning heeft den Heer Dullert als Voorzitter der Tweede Kamer benoemd, die in de zitting van 19 dezer zijne betrek king aanvaardde met eene korte toespraak, en na de mededeeling van den brief van den zoon van Thorbecke wegens het overlijden van zijn vader, een warm woord van hulde bracht aan den grooten Staatsman. Tot leden der Commissie voor het adres van antwoord zijn gekozen van Nispen, Heemskerk Bz., de Lange, van Kuyk en Kappeyne. In de zitting van Vrijdag wordt de begrooting aangeboden. Volgens het Vaderl. is de bekende Karl Marx voornemens zich met zijne familie voorloopig te 's Hage metderwoon te vesti gen. Hij heeft op den Stationsweg een huis gehuurd. In de eerste bijeenkomst van bet on langs benoemde Hoofdbestuur der Neder- landsche Vereeniging tot bevordering der koepokinenting, is benoemd tot voorzitter de Heer G. Mees R. A Zoon, en tot secreta ris Dr. J. Vroesom de Haan, beiden te Rot terdam. (Het reglement bepaalt, dat de zetel der Vereeniging en van het Hoofdbestuur is gevestigd te Rotterdam). Tot Penningmees ter werd benoemd A. Baron Schimmelpen- ninck van der Oije, te Arnhem. Al de be noemde leden van het Hoofdbestuur hebben de benoeming aangenomen. Het Provinciaal Gerechtshof in Noord-Brabant heeft J. L. M. oud 32 jaar, laatst directeur van het post- en telegraafkan toor te Oss, thans te 's Bosch gedetineerd, schuldig verklaard aan het als'openbaar amb tenaar onttrekken en verduisteren van gelden en geldswaarde, aan het rijk en bijzondere personen toebehoorende, bem ter zake zijner ambtelijke bediening toevertrouwd en te za nten meer dan fr. 3000 bedragende, en hem te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuis straf van zeven jaren en eene geldboete van f 400, subsidiair 3 maanden gevangenisstraf; met bevel dat extracten van dat arrest zullen worden aangeplakt te 's Bosch en te Oss. De majoor F. A. H. Tergau van het 4e bat. van het le reg. infanterie, te Leeu warden in garnizoen, wiens naam men uit de bekende »zaak Janssen zal herinneren, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. De Heer A. J. Baron Schimmelpen- ninckvan der Oije is door Z. M. herbe noemd als burgemeester van Nijkerk. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten gevol ge van het uitbreken der cholera te Gefle aan de Botnische Golf, in Zweden, de toepassing van quarantaine-maatregelen is bevolen ten aanzien van alle binnenvallende schepen, die na den 30n Augustus jl. die plaats hebben verlaten. De opbrengst der rijksmiddelen was in Aug. f7,164,549,84, zijnde f734,769,51 meer dan in die maand van 1871 en f969,189,04 meer dan 8/13 der raming. Tot dusver hebben de middelen dit jaar opge bracht f 52,628,886,40, d. i. f 3,391,237,38 meer dan in gelijk tijdvak van 1871 en f3,065,188,815 meer dan s/12 der raming. In de pas verschenen begrooting voor Ned.-Indië over 1873, grootendeels het werk van den afgetreden Minister, wordt geraamd: uitgave in Indië: f 87,857,561, id. in Neder land f17,109,210, te zamen f104,967,210; middelen in Indië f 73,582,496, id. Neder land f 41,709,489 tezamen f115,291,985. Als bijdrage voor Nederland kan dus worden bestemd f10,324,775. De uitkomsten der diensten 18671871 leveren als batige overschotten op: 1867 293/4,186S 63/5, 1869 41/-, 1870 69/10, 1871 83/10 millioen. Vau het slotcijfer voor 1867 moet 121/„ millioen voor kasgeld in Indië en 63/8 millioen als reeds voor 1869 en 1870 bestemd, worden afgetrokken, zoodat nog f 10,857,000 overblijft. De bijdragen voor 1S68 en 1869 kunnen uit de overschotten van die jaren ruimschoots worden aangevuld. De opbrengst der Maatschappij tot expl. van Staatsspw. in de week van 3 tot 9 Sept. was f 107,7S8,511/„ tegen f99,998,84. De gemiddelde opbrengst sedert 1 Jan. '72 f 14,78 tegen f 14,20 in 1871. In verband met de plannen van den architect Outshoorn tot uitbreiding van de badplaats Scheveningen, met welker uitvoe ring men onlangs een begin heeft gemaakt, heeft men er van verschillende zijden bij de directie der R. S. Maatschappij op aange drongen, om met de aansluiting van deze plaats aan het spoorwegnet, waarvoor zij concessie heeft, niet te wachten op de gepro jecteerde Scheveningsche zeehaven. De directie heeft zich daartoe bereid verklaard, echter op bepaalde voorwaarden, o. a. koste- loozen afstand van alle benoodigde rijks- en gemeentegronden, en vergunning om de nieuwe lijn slechts gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September te exploi- teeren. De Scheveningers maken van deze gelegenheid gebruik om zich tot de Regee ring te wenden met het verzoek, dat hunne woonplaats voortaan eene zelfstandige ge meente moge uitmaken. Aan den Heer S. Gille Heringa, direc teur vau het Postkantoor te Utrecht, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit die betrekking. Op 17 Sept. overleed te Amsterdam, in den ouderdom van 82 jaar, de Hr. Willem Hendrik Suringar, wiens philanthropische bemoeiingen hem, ook buiten ons Vaderland een grooten en welverdienden naam hadden verworven. De overledene was een der op richters van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, en wijdde 50 jaren van zijn leven aan de verbetering van ons penitentiair stelsel. Ook de landbouw kolonie voor verwaarloosde jongens, Nederl. Mettray bij Zutfen had aan hem haar aan zijn te danken. Het Kommandeurskruis van den Ned. Leeuw was door Z. M. de Koning aan den overledene geschonken. Woensdag avond overleed te Molmö de Koning van Zweden en Noorwegen, 46 jaar oud, en weduwnaar van Prinses Louise, dochter van Prins Frederik der Nederlanden. De troonsopvolger Prins Oscar, broeder des overledenen, en geboren in 1829, is gehuwd met Prinses Sophie, dochter van wijlen Wil lem Hertog van Nassau. stijgen: er wordt niet bij gezegd, dat zij de koningskroon zouden weigeren, indien hun die even als aan Louis Philippe door het volk werd aangeboden. De bekende schrij ver About, die de welwillendheid hem inder tijd door Duitsche veldheeren bewezen, met smaad en laster heeft vergolden is te Zabern (Saverne) na het uitspreken eener redevoe ring, waarin hij het volk tegen de Duitschers opzette, gevangen genomen en naar Straats burg gevoerd. Het dagblad van Geneve bevat een brief van twee Katholieke priesters, die onder inroeping van het ge zag van den bijbel verklaren, dat zij het voorbeeld van pater Hyacinthe willen vol gen en huwen. Zij danken Hyacinthe, dat hij deze hervorming in de kerk heeft aan gevangen.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3