BUITENLAND. Frankrijk. De voornaamste Orleanisten verklaren zich voorstanders van de conser vatieve republiek, zoodat er eene groote toenadering is ontstaan tusschen het linker en het rechter centrum der kamer. Met uit zondering van de volbloed Legitimisten erkennen allen, dat thans aan geene repu bliek te denken is. Men verhaalt, dat de nieuw ingevoerde regimentsscholen zoozeer voldoen, dat het niet lang meer zal duren of ieder Frauseh soldaat kan lezen en schrijven. Blijkt dit bericht, waarheid te bevatten, dan zouden velen verlangen, dat de geestelijke zusters en broeders, die onderwijs geven, in die taak door militairen vervangen werden. De dag nadert waarop voor de Elzassers en Lotharingers de gelegenheid wordt ge sloten om te kiezen tusschen het Duitsch en het Fransch burgerschap. De Franschen hadden zich voorgesteld, dat minstens de helft der inwoners voor Frankrijk zou stem men, de Duitschers, dat, na het bedaren der eerste opgewondenheid, bijna allen zich in het onvermijdelijke zouden schikken. Beide hebben zich verrekend: ongeveer een vijfde der bevolking wenscht Fransch te blijven. De Fransche pers in Algerië maakt zich ongerust over de emigratie van Duitschers naar Tunis en over de onderhandelingen van Von Bismarkk met den Bey van dat land om aan die landverhuizers groote voor- deelen toe te staan. Engeland. De ijzer- en kolenprijzen zijn in Engeland voortdurend dalende. De mijnwerkers, die verhooging van loon vragen krijgen niet alleen een weigerend antwoord, maar tevens den wenk, dat zij zich op loons verlaging moeten voorbereidendaar de vraag zeer is afgenomen. Een herstel van den vroegeren prijs zal echter de vroegere vraag niet doen terugkeeren, De duurte der kolen heeft allerlei middelen doen uitden ken om met de helft der kolen dezelfde hitte voort te brengen. De voor dezen tijd des Duitscliland. De afgezant te Parijs, Von Arnim, heeft zijn ontslag aangevraagd, om dat het in die stad den Duitschers, en dus ook hem, zoo onaangenaam mogelijk wordt gemaakt. De algemeeue dienstplicht met drie-jarigen diensttijd, hoezeer geschikt om een geducht leger te vormen, wekt zulk een tegenzin, dat de regeering zich genoodzaakt ziet buitengewone maatregelen te nemen, ten einde te voorkomen, dat jongelieden, wier tijd om te dienen nabij is, het land verlaten. Het aantal dier landverhuizers be draagt dit jaar het dubbel van het vorige, ondanks de door de Regeering gedane be dreiging, dat zij gedurende hun geheele le ven als weerspauningen aan de wet uit het land zullen worden verbannen. Italië. In Rome heerscht zekere span ning, omdat de Koning er zich niet heen wil begeven en zich meer met zijn biechtvader en de jacht bezig houdt dan met de staats zaken. Ook handhaven de ministers de wet niet, om maar niet in botsing te komen met de geestelijke orden. Spanje. Don Carlos speelt nu voor roo- verkoning. Hij heeft het gemeentebestuur van Barcelona doen aanzeggen hem terstond 40,000 duros beschikbaar te stellen, daar hij anders het aquaduct, dat de stad van water voorziet zal doen vernielen. Oostenrijk. De cholera neemt zoo af, dat de scholen in Gallicië weder geopend züllen worden. Kerk en Schoolnieuws. ADVERTENTIËN. MEUBELEN HUISRAAD, Congres der Internationale had behooren te beletten. Door den Min. Tan Just, en anderen werd echter gewezen zoowel op de repressieve kracht der wet van 22 April 1855 waarbij men wel enkele vreem delingen kon weren, maar geen Congres verbieden, als op het onschadelijke van dat Congres. Bij 4 («liet deed ons ge noegen de verzekering te ontvangen, dat 's lands geldmiddelen zich in niet ongun- stigen toestand bevinden") stelde v. Hou ten als amendement voor te voegen: «wij vertrouwen dat de zoo lang gewenschte en zoo dringend noodige verbetering van het belastingstelsel niet uit het oog zal worden verloren." 24 September. Voortzetting. Het amen dement Rombacli om 3 aldus te lezen: »Mogen de maatregelen tot bestrijding der besmettelijke veeziekten doel treffen en onzen veestapel tegen groote rampen behoeden, werd aangenomen. Dat van v. Houten op 4 ingetrokken na verklaring van den Min. v. Fin. dat hij de census- hervorming aan die der belasting wil laten voorafgaan. Saaymans Vader wilde met slechts 4 zijner geestverwanten nog aan het ontwerp deze woorden toevoegen: «ter wijl, wat het lager onderwijs betreft, wij tevens den wensch uitendat op eene billijke wijze moge worden te gemoet ge- kouien aan de bestaande bezwaren bij velen in den lande", waarna het geheele ontwerp- adres met 1 stem tegen (Saaymans Vader) werd aangenomen. Daarna had volgens Kappeyne eene parlementaire conversatie plaats tusschen de individuele leden der Kamer en de Regeering, waarbij de Min. van Oorlog verklaarde vooraf al- of niet afschaffing der plaatsvervanging te willen doen beslissende Min. v. Binn. Z. zeide dat ontwerp census-herzieuing eerstdaags bij de Kamer zou komenen de Min. v. Kol. beloofde het gebeurde op Curasao te zullen gadeslaan. Den 25sten September zijn in de afdee- lingen verschillende wetsontwerpen onder zocht, waaronder dat betrekkelijk de dota tie aan de dochters van wijlen Mr. Thor- becke, terwijl den volgenden dag (26 dezer) het onderzoek der Tudische begroo ting voor 1873 in de afdeelingen is aan gevangen. De Haagsche Nieuwsbode meldt dat Dr. Jonckbloet, lid der Tweede Kamer, benoemd is tot lid van den Raad van State, in plaats van den Minister de Vries. De Commissie belast roet de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede is 25 dezer des nam. 573 uur bij Z. M. den Koning toegelaten. De troonrede, waarmede de zittingen der St. Genenaal zijn geopend, beeft hier en daar zeer verschillende opmerkingen uitgelokt. Zelfs de buitenlaudsche bladen houden er zich mede bezig. In het Journal des Déhats laat zich de publicist John Lemoiune op de volgende wijze uit: De Koning der Neder landen heeft 11. Maandag de zitting der Staten-Generaal geopend. De Nederlanden hebben voorheen een beroemde geschiedenis gehad, en toch, wij moeten hen geluk wen- schen, dat men tegenwoordig van hen zeg gen kan: «Gelukkig de volken die geen geschiedenis hebben." Deze kalmte te mid den van het tumult van Europa, veroorlooft den Souverein te kunnen zeggen, dat hij in vrede leeft met alle mogendheden, dat de oogst overvloedig is, dat de visscherij bloeit, dat de handel en industrie vooruit gaan. Toch straalt bezorgdheid voor de toekomst in clit vredelievend staatsstuk door. Er wordt in gesproken van hervorming van het leger, van de versterking der grenzen. Frankrijk zoo min als Engeland zijn een bedreiging voor Nederland. Het gevaar moet dus elders schuilen en het is voor ons het hoofdpunt van de rede." Minder beleefd drukt zich Multatuli uit. Deze beschuldigt het Ministerie eenvoudig van leugen, omdat het van vredelievende verhouding tot vreemde mogendheden spreekt, en onderwijl (volgens Multatuli) den Sultan van Atjin op Sumatra op weder rechtelijke wijze van zijn eigendom tracht te berooven. Van de oorzaken der Deli'sche expeditie is nog niet genoeg bekend, om te kunnen beslissen of er voor deze beschuldi ging eenige grond is. Aan de Tweede Kamer is aangeboden het onteigeningsontwerp voor het gedeelte Amersfoort-Zutfen van den Oosterspoorweg. De richting wordt als volgt voorgesteld: AmersfoortHoogland, Hoevelaken, Stou- tenburg, BarnevelJ, Apeldoorn, Yoorst, Brummen en Zutfen. Te Amersfoort en te Zutfen zullen de be slaande stations mede voor den dienst dezer lijn ingericht en gebruikt worden. Daartus- schen zijn stations of halten ontworpen te Barneveld, Milligen, Asselt, Apeldoorn, en Yoorst. De wevers in dienst der Hilversum- sche Stoomspinnerij en weverij, die zich de zer dagen met een zeer billijk opgesteld ver zoekschrift om verhooging van loon tot de Directeuren, de heeren Bottenheim en van Rijckevorsel, gewend haddeu, hebben in ant woord daarop eene verhooging van pl. m. 8 pCt. verkregen, terwijl de gezamenlijke werklieden, 400 in getal, op Maandag 16 de zer feestelijk onthaald werden. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in 12 groote gemeenten van ons land, blijkt dat het grootste aantal sterf gevallen op de 10,000 inwoners in de maand Juli voorkwam in 's-Hertogenbosch, name lijk 42.7, en het kleinste in Leeuwarden; 17.7; voor Amsterdam was dat cijfer 24.7. De spoorweglijn Leiden Woerden, waarvoor door de lib. Sloet van de Beele c. s. concessie aangevraagd is, wordt reeds afge bakend. Van Woerden tot Koudekerke loopt zij langs de zuidzijde van den Rijn en gaat daar deze rivier over om naar Leiden te gaan. Te Nieuwenburg Waarder zal, naar men wil, ook een station komen. (N. v. d. V.) Namens Dr. J. van Vloten is appèl aangeteekend tegen het vonnis der Recht bank te Deventer. Deze zaak zal dus weldra moeten dienen voor het Prov. Gerechtshof te Zwolle. jftars ongewone weersgesteldheid der laatst dagen heeft vele ongelukken veroorzaakt. Een aantal pleizierjackten zijn omgeslagen ten gevolge waarvan de opvarenden omkwa men. Er ontstonden zulke onverwachte en hevige rukwinden, als gewoonlijk slechts in de tropische gewesten plaats hebben. Som mige dier buien duurden slechts 7 minuten, maar richtten in dien korten tijd groote schade aan. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Hcino door H. J. P. van der Linden, te Hoevelakenvoor Benthuizen door J. H. Gravenstein, te de Bilt. Aangenomen: naar Wijk bij Duurstede door J. J. van der Lip, te Linschoten; naar Werkhoven door K. T. van Setten, te Ovcrlangbroek. De Heer J. J. Bos, predikant te Soest, herdacht Maandag met zijne gade hunne 25-jarige huwclijksverecni- ging; zij ontvingen van vele ingezetenen onderscheidene blijken van belangstelling. Roomsch Cathol. Kerk. De Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapel- laan te EcmnesW. A. van Grocningcn, en te Montfoort J. H. Hofman. Oud Catiïolieke Kerk. De Aartsbisschop van Utrechtde Heer Loos, is Dins dag 11. van bet congres te Keulen teruggekeerd. Van de 8 adspirantcn aandeUtrechtschehoogeschoolzijn 5 toegelaten. De Heer Dr. P. Hofstede de Groot, hooglecraar in de godgeleerdheid te Groningen, zal in het begin der vol gende maand den 70-jarigen leeftijd hebben bereikt, en heeft dientengevolge zijn emeritaat aangevraagd. Men deelt mede dat bij de regeeriug het voornemen zou bestaan om aan de Hoogeschool te Leiden, een afzonder lijken leerstoel te stichten voor mineralogie en geologie. Op elke der drie tusschenscholen to Zwolle wordt nog cén hulponderwijzer aangesteld. Uit lluizcn, bij Naardea, meldt men ons, dat men daar bet vertrek van den verdienstelijken hulponderwijzer J. Bruin naar Nieuwkoop, zeer betreurt. Niet alleen de bij zondere tact waarmede bij onderwijs gaf, schenkt daartoe aanleiding, maar ook de op nieuw ontstane vermindering in het onderwijzend personeel, dat geen vermindering kan lijden. (N. v. d. D.) Zaterdag 21 dezer is door de commissie der depart. Nutschool te Amersfoort tot hulponderwijzer en lecraar in de Fransche taal aan die school benoemd de Heer P. van den Ent. rOp Dingsdag den 1 October 1872, des voormiddags ten 9 ure, zal ten sterf huize van A. BLOK, achter het Oude Stadhuis te Amers foort, publiek worden verkocht: waaronder PIANO, KABINET, HANG KAST, SECRETAIRE, CHIFFONIÈRE, PERS, STOELEN en TAFELS, PORSE LEIN, GLAS, TINBLIKKOPER- en AARDEWERK en hetgeen meer ter ver koop zal worden aangeboden. Daags te voren 's namiddags van 2 tot 5 uur voor ieder te zien.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3