Overzicht der week. BINNENLAND. steden tot verlichting van het bureau, maar het gebruiken tot verlichting van den geest, zoo niet van hen zeiven, dan toch van dien hunner kinderen, opdat deze niet vervallen in de dwalingen, waarin hunne ouders ver- keeren Zijn deze opgelden ten bate der inrichting, dan zijn ze gelijk te stellen met een verkoo- ping van de renten, welke zeker niet aan de goedkeuring des Konings wordt onderwor pen, en in allen gevalle weinig strookt met het doel der inrichting, als instelling tot voor koming van armoede. En zijn ze ten voor- deele van het personeel daaraan verbonden, dan ware het te wenschen, dat langs een anderen weg in de verhooging hunner vaste belooning werd voorzien. (De jaarwedden van het personeel bedragen voor den direc teur: f 1000 en vrije woning en voor elk der 2 klerken f350). KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te welendat het aanvullings-kohier der plaat selijke directe belasting op de HONDEN over het dienst jaar 1872 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 1. October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 4 OCTOBER. De Heer Mr. A. R. van Bel, onlangs be noemd tot Raadsheer in het Provinciaal Gerechtshof in Utrecht, heeft als zoodanig in de op Woensdag 2 dezer gehouden zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden te 's Gravenhage den bij de wet gevorderden eed afgelegd. In de zitting der Arrondissements-Recht- bank te Amersfoort van Maandag 30 Sep tember 11. is de beklaagde J. C. v. E., die, gelijk wij in ons vorig nommer hebben mede gedeeld, den 27 September bevorens terecht had gestaan als beschuldigd van in den avond van 2 April bij zijn buurman een glasruit te hebben verbrijzeld, van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Het vonnis hopen wij in het volgend no. mede te deelen. De tweede luitenant B. A. Sanders van het derde Regiment Vesting-Artillerie is in zijnen rang overgeplaatst bij het Regiment Rijdende Artillerie, in garnizoen te Amers foort. Den 2den dezer had zijne voorstelling aan het korps plaats. Het materieel van den Centraal-Spoorweg is vermeerderd met drie nieuwe locomotie ven, genaamd de Watergeus, de Zwijger, en den Briel, veel grooter, beter en fraaier van bouw en inrichting dan de tot nog toe in ge bruik zijnde. Aan het admissie-examen voor de Burger avondschool alhier is Maandag 11. door 12 aspiranten deelgenomen. Allen zijn toege laten, en wel voor de 2e klasse: A. van Daal, die vroeger de H. B. S. had bezocht; voor de le klasse: L. G. van Lankeren, W. van Lan- keren, J. Augustinus, W. Kooreman en J. Schennij, allen uit het Burgerweeshuis al hier; H. Bolland, H. F. van Nieuwenhuizen, H. J. Bolderdijk, W. van Wandelen, J. Immerzeel en D. van Loveren. In twee opzichten was een merkbare voor uitgang te bespeuren: vooreerst in de ont wikkeling der aspiranten, die voornamelijk daaraan moet worden toegeschreven, dat zij jonger zijn, en dus hun schooltijd nog niet, of nog niet zoo lang achter den rug hebben. In de tweede plaats zien wij met genoegen, dat de wenschen, die wij in No. 8 van ons blad uitspraken, zijn vervuld, daar nu ook ons burgerweeshuis op de avondschool flink is vertegenwoordigd. Een der oud-leerlingen, die zich voor den nieuwen cursus had aangemeld, heeft zich wegens vertrek uit de stad teruggetrokken, maar met 1 Nov. a.s. hoopt terugtekeeren, zoodat nu de school 19 leerlingen telt in de eerste, 9 in de tweede en 8 in de derde klasse. Het weekblad van 't Recht verneemt, dat de oudste rechter in de Arr. Rechtbank te Amersfoort, de Heer Mr. P. F. A. Ketelaar, zijn verlangen te kennen heeft gegeven om niet in aanmerking te komen voor het praesidium dier Rechtbank, opengevallen door de benoeming van den Heer Mr. A. R. van Bel tot raadsheer in het Prov. Gerechtshof in Utrecht. Omstreeks 5 ure van Vrijdagmiddag geraakte het kind van Pauw Kraan in de Beek bij Amersfoort, achter de bui tenplaats Beekesteijn. Hoewel het, naar men zegt, niet aan toeschouwers ontbrak, aarzelden velen toch ter redding toe te schieten, toen eindelijk een ons onbekend persoon het kind uit het water haalde. Mcu zegt, dat de kleine drenke ling, bij het ophalen, nog eenige teckcnen van leven gaf. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 26 Sept. Joanna Catrina van Wageningcn, geb. Ouwerkerk, d. Alijda Wels, geb. Beijer, d. Ma ria van Kommer, geb. Wolfswinkel, d. 27. Gerritje ter Beest, geb. Schoonderbeek, d. Margrietha Wiertz, geb. Gravel, d. 28. Willemijna van Beest, geb. Haverkamp, d. Cornelia Niemans, geb. Janssen, d. Barta van der Velden, geb. Geitenbeek, d. 29. Maria Hellevoort, geb. van Kesteren, z. Gonda Pot, geb. van Spellen, d. 30. Gerritje de Gans, geb. van Nus, z. Ondertrouwd: 26 Sept. Herman Hendrik Wilhelm Ockhnisen met Hendrika van Eldert. Gerrit Marinus Gouw met Cornelia Buijs. Gehuwd: 2 Oct. Hendrik de Goede met Stijntje van Appelen. Overleden 25 Sept. Een levcnl. k. van Petrus Hen- drikus Koelevcld. 26. Betjc Klinkerbos, 60 jr. 27. Jacoba de Vries, 70 jr., wed. Jan Abraham van Wijland. Wilhelmina van den Brink, 2 md. Jacobus van Kampen, 8 dg. 20. Genrtje van Kalken, 80 jr. Johannes Theo doras van der Maath, 10 wk. 30. Jan Wold, 55 jr., geh. met Elisabeth Comijn. 1 Oct. Margaretha van Binnen dijk, 3 wk. 2. Jacobus Kooreman, 39 jr. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 12,50 a 13,25. Rogge a ƒ7,70 a 8,Boekweit ƒ8,50 a. f 9,Aard appelen 2,40 a 2,80. Boter 1,30 a 1,45 per kilogr. Eijeren 5 cent per stuk. Aan de leden der Tweede Kamer zijn rondgedeeld de volgende stukken: lo. Inlich tingen op het adres van A. Magnin, gepensio neerd resident ter Kuste van Guinea, houden de klacht over de tekortdoening in zijn trak tement en pensioen. De Minister van Kolo niën zegt daarin, dat uit het in het breede gemotiveerd en overgelegd besluit van 23 November 1868, No. 17, zal kunnen blijken, dat de klacht van den Heer Magnin is onge grond. 2o. Postverdrag den 17/29 Juni 1872 tusschen Nederland en Rusland gesloten. 3o. Verslag der Commissie belast methetonder- zoek der zeven opgaven betreffende den ver koop van domeinen, de dadingen over doma- niale zaken enz. in 1871. De slotsom van dat verslag luidt: »De Commissie stelt voor dit verslag aan den Minister van finantiën mede te deelen, met verzoek om op de gedane vra gen inlichting te willen geven. In de zitting der Tweede Kamer van 30 September jl. is o. a. medegedeeld, dat be noemd zijn tot rapporteurs op de indische begrooting de heeren: van Houten, 's Jacob, van Rees, Mirandolle en Mackay. De beraad slaging over het indisch tarief is aan de orde o o gesteld tegen woensdag 9 October. Voor het wetsontwerp tot toekenning van pensioen aan de beide dochters van den minister van Staat en van Binnenl. Zaken mr. J. R. Thor- becke zijn tot rapporteurs benoemd de heeren van der Linden, Heemskerk Bz.Idzerda, van Naamen van Eemnes en van Reenen (voorzitter); voor dat betreffende de schen king van een schoolgebouw aan de gemeen ie Hilligersberg enz.de Heeren Blom, Rom- bach, Dam (voorzitter), Sandberg en de Jong; voor dat tot onteigening ten behoeve van den spoorweg van Amersfoort naar Zutfen, de heeren: van Kerkwijk, Gevers Deynoot, Dam (voorzitter), Sandberg en de Jong; voor de begrooting van Nederlandsch-Indië voor 1873, de heeren: van Houten, 's Jacob, van Rees, Mirandolle (voorzitter) en Mackay; voor de wetsontwerpen tot vaststelling van de hoofdstukken I en H der staatsbegrooting voor 1873, de heeren de Roo van Alderwe- relt, van Akerlaken, Cremers, de Brauw en Jonckbloet. In deze zitting is ingekomen eene voor dracht der huishoudelijke commissie tot be noeming van een adsistent- of hulpbiblio thecaris. De Commissie uit de Kamer, in wier handen is gesteld het verslag der Rijks-Aca demie van Beeldende Kunsten te Amsterdam over 1871, heeft rapport uitgebracht. Zij be paalt zich tot de mededeeling: 1°. dat het aantal leerlingen op verblijdende wijze is toe genomen; 2°. dat de resultaten van het on derwijs aanvankelijk reden van tevredenheid geven, wanneer men althans in aanmerking neemt den korten tijd, waarin de Academie werkzaam is geweest, en de langdurige ver traging van het onderwijs, veroorzaakt door het gebrek aan een eigen gebouw. Boven dien schijnt te blijken: 1° dat er behoefte is aan een geschikt persoon, om den directeur en secretaris van de Commissie van toezicht in het administratieve werk en in de corres pondentie behulpzaam te zijn; 2°. dat de hulpmiddelen van het onderwijs, met name het pleisterkabinet, dringend aanvulling en vernieuwing eischen3°. dat eene aanzien lijke verlaging van het leergeld wenschelijk is, maar bovenal4°. dat de leerstoel in de schoonheidsleer en kunstgeschiedenis spoe dig worde vervulden 5°. dat een eigen ge bouw voor de Academie meer en meer nood zakelijk wordt. (AT.v.d.D.) Apeldoorn30 Sept. Z. M. de Koning is heden morgen ten 7y2 uur op het paleis het Loo gearriveerd. Bij Kon. besluit zijn tot leden van den Raad van State benoemdMr. J. Heems kerk Bz., lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal, en Mr. C. J. van Yladeracken, griffier der Staten van Noord-Holland. De Minister van Koloniën maakt be kend, dat het voornemen bestaat om drie nederlandsche jongelieden beneden den leef tijd van twee en twintig jaren, die aan het eindexamen der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, overeenkomstig de wet van 2 Mei 1863 Staatsblno. 50) hebben voldaan, in Pruissen praktisch te doen op leiden tot technische ambtenaren voor het boschwezen in Nederlandsch Iudië. Nadere bijzonderheden vermeldt de Staats- Courant. Aan de Arnh. Ct. wordt uit Apeldoorn bericht: Naar men met zekerheid verneemt, heeft de zoo zeer gevreesde fongblaar ook in deze gemeente zich ouder het rundvee geo penbaard. Mevr. Elise van Calcar is door de Ne derlandsche vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid met goud bekroond, voor haar antwoord op de vraag »Hoedanig moet het onderwijs en de opvoe ding der meisjes worden geregeld om de vrouw in staat te stellen, ongehuwd levende, zelfstandig in eigen onderhoud te kunnen voorzien, en gehuwd zegen en welvaart in het gezin te verspreiden." Voor de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad te Utrecht moet eene herstemming plaats hebben tusschen de HH. L. Mulder, met 372, en Mr. B. J. H. van Blaricum, met 255 st., en S. G. Heringa, met 424, en P. A. L. A. Baron van Ittersum, met 300 stemmen. Het _/V. v. d. D. van 2 Oct. meldt Wat wij gisteren als gerucht mededeelden omtrent den torenbrand te Delft, heeft zich naar men ons thans van daar mededeelt maar al te zeer bevestigd. Zondagavond tus schen half zeven en zeven uren sloeg, onder een plotseling opgekomen omweder, de blik sem in het bovengedeelte van den toren der Nieuwe Kerk, op de Groote Markt. Kort daarop sloegen de vlammen aan alle zijden den toren uit, het bovengedeelte was zoo zeer met rook gevuld, dat aan blusschen in 't eerst niet te denken viel. Dank zij den soliden bouw van den toren, die onder den hoogsten trans, een zessteens verwulf bezit, bepaalde de brand zich tot het bovenste ge deelte, dat na een uur gebrand te hebben, met een zwaren slag neerplofte, gelukkig grootendeels op het verwulf en overigens op een afdak, het kerkhof en de zorgvuldig afgezette markt. Gevaarlijker was het ge smolten lood, dat in groote hoeveelheid van den toren drupte. Een zonderlingen indruk maakte het dat het carillon onder het woe den der vlammen geregeld de uren bleef aangeven. Ondanks het gevaarvolle van den toestand

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2