breedte zoo ruim zou gemaakt worden, dat daarbij op toekomstige verbetering of ver breeding van bet vaarwater wordt gerekend. De verbooging van kosten voor verbouwing en uitbreiding van terrein voor spoorwegen, bepaaldelijk te Zutfen, waarover bij bet bou wen van den brug voor den Centraalspoor- weg over de Willemsvaart geklaagd was, moest meerendeels worden toegeschreven aan kosten voor vestingwerken. Omtrent het verzoek dat te Hoevelaken eene balt zou worden gevestigd, ten einde tusscben Amers foort en Barneveld gelegenheid te verkrijgen op den spoorweg te komen, zeide de minister, dat daarover gecorrespondeerd was met de Spoorwegmaatschappij, maar deze meende, dat bet nog niet noodig was. 8 Oct. kwam bet oost-indiscb tarief in be handeling. De heer A. P. van Eijk is gekozen tot assistent-bibliothecaris der Kamer. De Minister van Koloniën beeft, na over weging van bet voorloopig verslag der Twee de Kamer nopens bet Indisch tarief, de door velen verlangende vermindering van het invoerrecht op de meeste artikelen tot op 6 pCt. der waarde in plaats van 10 toegegeven. Nog vervalt de post voor bet gedistilleerd, ten einde niet vooruit te loopen op den rege ling van de accijns daarop, welke in Indië in bewerking is. In de zitting der Tweede Kamer van 9 October, is na een kort debat over de vraag of de toegezegde herziening van den census, gelijk die van de belasting-hervorming en de militaire wetten, ook niet aan het nu te behandelen ontwerp tot vaststelling der In dische tarieven behoorde vooraf te gaan, dat wetsontwerp breedvoerig besproken door de hh. Nierstrasz, van Zuijlen, Heemskerk, 's Jacob, Rutgers, Gevers, Mirandolle, Bre- dius en van der Linden. De bestrijding vandedrieeerstgenoemden had een min ol meer protectionistische kleur. De Heer 's Jacob had bezwaar, omdat de In dische finantiën er te veel door zouden lijden; de Heer Rutgers omdat 't ons meer verwij deren zou van het ideaal: onafhankelijkheid van de Indische-baten. De Heeren Gevers en Mirandolle toonden aan, dat noch de katoen-industrie noch de handel behoefte had aan bescherming, terwijl de laatstge noemde vooral deed uitkomen, dat onze industriëelea ruim den tijd hebben gehad om zich voor te bereiden. De Heer Bredius kon digde een amendement aan, waarbij geheel Indië tot een vrijhaven zal verklaard worden met geleidelijken overgang tot 1880. De Heer van der Linden beweerde dat de een heid van moederland en koloniën er toe lei den moet, om in Indië goederen uit Neder land vrij te stellen en die van elders ingevoerd met 5 pCt. te bezwaren. In de zitting der Tweede Kamer van 10 dezer heeft de Minister Van de Putte breed voerig de tariefwet verdedigd; de verlaging van het invoerrecht van 10 tot 6 pCt. ge schiedt in 't belang der Nederlandsche indu strie, nu het differentieel recht wordt afge schaft. Dat op 't gedistilleerd wordt voor loopig aangehouden totdat de accijnsveror dening in Indië zal zijn vastgesteld. Op eene vraag van den Heer Heydenrijck antwoordde hij dat, na het vaststellen dezer wei, met het buitenland in overleg zal worden getreden omtrent de te erlangen reciprociteit. De af schaffing van het differentieel invoerrecht is eene voortzetting van den weg ingeslagen by de wet van 1865 en zal een slechte wer king van en groote misbruiken met de certi ficaten van oorsprong tegengaan. Hij ver klaarde dat het stelsel Van der Linden niet mogelijk is, zoolang Indië en Nederland administratief gescheiden zijn en ginds cultuurstelsel en heerediensten bestaan. De afschaffing der differentieele uitvoerrechten zal geenszins het verlies der markt van sta pelproducten ten gevolge hebben, zoolang juit onze relatiën en kapitalen strekken om consignatiën herwaarts te krijgen. De Minis ter stelt hoogen prijs op het behoud der suikermarkt. Op deze rede volgden eenige replieken of nadere bestrijding. Thans zyn in druk verschenen de nota's van wijziging op de Indische begrooting voor 1873. De veranderingen komen in hoofdzaak hierop neder: In hoofdstuk I van de middelen wordt thans opgenomen het gezamenlijk bedrag der vermoedelijke saldo's over de dienstjaren 1868, 1869 en 1870». thans beloopende f18,691,182. De Regering wenscht dit be drag aldus te verdeelen: f 5,497,240 tot aan vulling van de dienst 1872 op de Nederland sche begrooting; en f12,930,000 tot: le. aflossing van het doorloopend voorschot van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, en 2e. tot verbetering van de havenwerken te Batavia (1 millioen); tot aanleg van beveili- gingswerken tegen overstroom, (f700,000), het maken van een dam in de Sampean- rivier (f250,000), het bouwen van een krankzinnigengest. te Buitenzorg (f300,000) buitengewone aanvulling van het materieel der zeemagt in Ned.-Indië (f 680,000). Verder komt onder de nieuwe uitgaaf posten voor o. a. f 157,500 tot uitvoering van uit Indië ontvangen voorstellen betref fende de reorganisatie van het binnenlandsch bestuur en de buitenbezittingen, met de be doeling om de positie der ambtenaren bij het binnenlandsch bestuur op gelijken voet te brengen met die van hunne ambtgenooten op Java. De uitgaven worden thans nader geraamd: voor Nederland op f 37,895,736 en voor Ned.-Indië op f 90,957,127. De middelen voor Nederland op f 54,639,489 en die voor Indië op f74,213,374. De Regering verklaart nog uitdrukkelijk, dat het in hare bedoeling ligt om de over schotten uit vroegere diensten alleen te be stemmen ter voorziening in behoeften van geheel buitengewonen aard, hetzij in Neder land, hetzij in Indië. De thans gedane voor stellen komen, meent de Regering, met die stelling overeen. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Utrecht J. J. Smith, thans directeur van het spoorwegpostkan toor te Moerdijk. Z. M. heeft de benoeming van Mr. R. J. W. F. baron van Hoevell, burgem. van Nieuw-Leusden, tot secr. aldaar, bekrach tigd. Dingsdagmiddag is Zr. Ms. stoomschip Valk naar Vlissingen gestoomd om aldaar H. M. de Koningin aan boord te nemen en naar Engeland over te brengen. De heer Mr. Brouwer heeft 9 Oct. 11. voor het eerst weder de zitting van de Tweede Kamer bijgewoond. De verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Amsterdam, in de plaats van Mr. J. Heemskerk Bz., zal plaats hebben op Dinsdag 22 Oct. en de herstemming, zoo noodig, Dinsdag 5 Nov. daaraanvolgende. De Prov. Staten van Zuid-Holland hebben ter vervanging van wijlen den heer D. Blankenheijm tot lid der Eerste Kamer S.-G. verkozen den heer L. Pincoffs te Rotterdam, die deze benoeming heeft aan genomen. Dezer dagen is door het gemeentebe stuur van Utrecht gevolg gegeven aan het besluit van den gemeenteraad van 15 Aug. jl., om aan dr. H. J. Broers, met het eervol ontslag dat hem wordt verleend als lid der gezondheids-commissie en als lid ter bevor dering der koepok-inentingeen gouden medaille met stadsstempels en toepasselijk opschrift te vereeren, benevens een afschrift op perkament geschreven, van het besluit van den gemeenteraad. De medaille, die door den heer v. d. Keilen gegraveerd is, stelt aan de eene zijde voor het stadswapen, met een lauwerkrans omgeven, en aan de andere zijde het opschrift Aan dr. II. J. Broers, den kundigen en belangloozen bevorderaar der volksgezondheid De Gemeenteraad van Utrecht 15 Augustus 1872. {U.D.) Het Handelsblad verneemt dat de heer van Beuningen, chef van het station Am sterdam van den Ned. Rynspoorweg, is be noemd tot directeur van het goederen ver voer van den Centraal-Spoorweg. De ontvangsten der Ned. Centraal- Spoorwegm. over de maand Sept. jl. be droegen ƒ54,305,55 tegen 46,854,80 in die maand van 1871. Van 1 Januari tot uit. Sept. jl. was het bedrag der ontvangsten f 424,119,69 of ƒ24,900,69 meer dan in 1871. De gemeenteraad van Hattem heeft besloten, zich im hooger beroep te voorzien van de uitspraak der Arr.-Rechtbank te Am sterdam, waarbij aan die gemeente den eisch werd ontzegd door haar tegen de Ned. Cen- traal-Spoorwegmaatschappij ingesteld, om dat niet alle treinen daar ophielden. Aan de Groninger hoogeschool heeft mejufvr. A. M. Jacobs het propaedeutisch examen in de medicijnen met glans af gelegd. Aan de Zutf Ct. wordt uit 'sHage gemeld dat de tegenwoordige Minister van Oorlog er op bedacht is, om den onrecht matig ontslagen kapitein Janssen, onder den een of anderen vorm te rebabiliteeren. Op welke wijze dit zal geschieden, moet echter op dit oogenblik nog niet zijn beslist. Het bewind van de Vereeniging van en voor Ned. Induetrieelen heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarin aangedrongen wordt op wijziging van de beide tariefwetten en op afschaffing der patentwet, der accijnswetten, speciaal die op de zeep en van land- en water- tollen. De H. Raad heeft het arrest van het hof in N. Holland in de zaak van de Wed. Kees c. s., betreffende den moord te Heem stede, vernietigd en de zaak verwezen naar het Prov. Hof in Utrecht. De Arnh. Ct. deelt mede, dat wij van Maart 1848 tot Juli 1872, dus in 24 jaren, 17 ministers van justitie gehad hebben. Aan onzen landgenoot, den heer Jan Cuypers, is de eer te beurt gevallen den prijs van f 1000 voor de beeldhouwkunde van de koninklijke akademie van Belgie te behalen. Tengevolge de uitbreiding der bevol king van Zeist is besloten dat de betrekkin gen van Secretaris en Gemeente-ontvanger niet langer door één persoon zullen uitge oefend worden. De wedde van den Secretaris zal f 1000, die van den ont ranger f 400 be dragen. De jaarwedde der wethouders is van f 50 op f 10 0 gebracht. Ofschoon de jacht overal in vollen gang is, hebben de wildprijzen eene voor dezen tijd vant jaar althans, zeldzame hoogte bereikt. Yoor een paar korhoenders betaalt men f6,50 a f8, hazen gelden tot zelfs f 1,60; patrijzen tot f 0,75; eendvogels tot f 0,60 a,. f 0,65 't stuk. Zondag is te 's Hage in het beken de lokaal in de Lombardstraat eene verga dering der Internationale gehouden. Er blijkt uit dat verslag dat, na een welkomst groet van president Vervloet, de burgers Gerhard en van der Hout lange speeches hielden. De eerste wijdde uit over het jongste con gres der Internationale, over het grooter aandeel dat de werksman in 's lands bestuur dient te hebben, dan thans het geval is en over het nut van het vereenigingsleven tot bereiking van dat doel. Burger van der Hout wensche kortweg alle geld uit de wereld, bij het ontstaan der maatschappij was het er ook niet. Door coöperatie moesten allen ook zelf patroons trachten te worden. (N.v.d.D.) Te Nijeveen is eene bijeenkomst van boerenarbeiders gehouden, waarin zij ver zocht hebben de dagloonen met 10 ets. te verhoogen. Aan hun verzoek is voldaan. In Utrecht zijn verschillende landeigenaren die aan hunne arbeiders in het aanstaande win terseizoen het gewone zomerloon zullen uitbetalen, 't geen voor de meesten f 1,50 per week hooger is. Naar men meldt heeft het ruwe weder van de vorige week aan de zeewerken van het Noordzee-kanaal enorme schade toege bracht. Vooral de Zuiderdijk heeft veel ge leden, terwyl ook uit de borstwering op den

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3