CONCERT EN BAL DANSCURSUS. BUITENLAND. Frankrijk. Hoezeer de laatste gebeurte nissen velen tot nadenken hebben gebracht, kan daaruit blijken, dat zelfs de socialist Louis Blanc de volksstemmiug begint af te keuren. sGeenplebiscit," roept hij uit, »wij hebben in 1848 en later gezien wat dat be duidt." Hij begint dus in te zien, dat het noodig is, eene zekere mate van zelfstandig heid en kennis te bezitten, eer men het recht van kiezer verkrijgt. In eene uitvoerige circulaire beveelt de minister van Onderwijs aan, de oude talen te onderwijzen met het doel om ze te leeren begrijpen en niet om ze te leeren spreken en schrijven, omdat zij niet meer dienen tot taal der geleerden. Den tijd, die hierdoor kan worden uitge wonnen, wenscht hij te doen besteden aan de beoefening der nieuwe talen, de geschie denis en de aardrijkskunde. De groote processio naar Lourdes, waaraan Mevrouw Mac-Mahon echter geen deel heeft genomen, is rustiger afgeloopen, dan men verwachtte. De regeering had verboden extra treinen te gebruiken, en zich door kleeding of onder- scheidingsteeken als bedevaartganger ken baar te maken. Zeer terecht vraagt men, waarom de aartsbisschop Dupanloup de ba den teAix, generaal Du Temple die te Plom- bières en Yeuillot de zeebaden tot herstel van gezondheid gebruiken, indien het wa ter te Lonrdes, gelijk zij zeiven luide ver kondigen, van alle kwalen geneest. De ongelukkige Elzassers, die, om Fransch te kunnen blijven, hunne woonplaatsen moes ten verlaten, en in den waan verkeerden, dat zij op Franschen bodem met open armen ontvangen zouden worden, vonden zich zeer teleurgesteld niets voor hunne komst gereed te vinden. Nu zijn ze dan in hun vaderland sommigen ontbloot van alles, wat voor hun levensonderhoud noodig is. Beter wordt er gezorgd voor den heer Mermillod, die door den paus, in strijd met de Zwitsersche wet, te Geneve tot bisschop is benoemd. Dezen worden uit Frankrijk groote sommen gelds toegezonden. Door de Fransche Katholieken zal zijn tractement worden uitbetaald, zoo lang de regeering van Geneve het niet doet, en deze heeft er volstrekt geen plan op. De wijnoogst is in 't Zuiden van Frankrijk uitnemend geslaagd. Engeland. De staatsinkomsten zijn dit jaar zoo toegenomen, dat het volle bedrag der schadevergoeding, aan Amerika te beta len, daaruit kan gevonden worden, terwijl er dan nog een wij aanzienlijk batig slot over blijft. Toen onlangs den in 't buitenland vertoevenden eigenaar van Airdrie State in Schotland een zoon was geboren, wilde de tijdelijke bewoner van 't kasteel, de schoon broeder des eigenaars, de schoolkinderen een feest geven. Reeds was men bezig met toe bereidselen te maken, toen de Protestantsche onderwijzers bijeenkwamen, en na eenige beraadslaging den landheer te kennen gaven, dat zij onmogelijk met Katholieke kinderen aan 't feest Iconden deelnemen. Of de Schot ten ook met uitstekende verspreiders van geloofshaat bedeeld zijn Duitschland. Om aan de begripsver warring voedsel te geven, dat de ultramon- tanen de Katholieke kerk vertegenwoordi gen, wordt thans weder het gerucht ver spreid, dat Von Bismarck een vijand is van de Katholieke en hunne kerk. Toch is het van algemeene bekendheid, dat deultramon- taansche partij den tegenwoordigen strijd heeft voorbereid door in Rome nauwlettend toe te zien op de keuze der hoogere geeste Kerk en Schoolnieuws. ADVERTENTIE N. AMIGTITA, Op Donderdag 17 October 1872. W. BOTHOF. Noorderdijk een groot stuk weggeslagen is. Naar men verzekert, zouden wel 200 beton blokken gebeel verloren zijnterwijl vele aan stukken geslagen of omgekanteld zijn. Een gedeelte van den dijk is verzakt terwijl andere gedeelten weer links en rechts over hellen. De opbrengst der Maatschappij tot expl. van Staatsspw. in de week van 24 tot 30 September was f 107,721,12 tegen f 10-1,301,30Yg< De gemiddelde opbrengst sedert 1 Jan. 1872 f 14,98, tegen f 14,27 in 1871. lijkheid. Steeds gaf Von Bismarck, soms na zwakken tegenstand aan den wensch van Rome toe. Maar de eisehen klommen, en eindelijk kon hij niet langer toegeven. Of de verwijdering die nu tusschen Bismarck en de ultramontanen ontstond den Fransch- Duitschen oorlog ten gevolge had, is nog niet uit te maken. Zeker is het, dat er se dert dien oorlog eene openlijke breuk heeft plaats gehad. De wet over het misbruik van ambtsgezag der geestelijken zalnaar men verneemt al die gevallen strafbaar stel len, die de burgerlijke eer door geestelijke maatregelen benadeelen, die pressie uitoe fenen op de vrije uitoefening der burgerlijke en staatsburgerlijke rechten en eindelijk die opruiing tegen bestaande wetten ten doel hebben. De regeering zal een einde maken aan de onbillijkheid van de Mennonieten langer lasten tot compensatie der vrijstelling van den krijgsdienst te laten dragen, terwijl die vrijstelling sedert 1867 reeds is opge heven. ING EZO N~DE~ÏV Amersfoort, 10 Oct. 1872. Bijna in iedere Stad van eenige beteeke- nis in ons dierbaar Vaderland is een Weer baarheid s-b o n d opgericht. Het nut van dezen bond uiteen te zetten is bepaald overbodig te achten. Wij hebben ons dan wezentlijk verheugd, toen eenige jougelicden ter dezer stede, het initiatief namen, om dusdanig eenen Bond tot stand te brengen. Zooals wij vernemen zijn hunne loffelijke pogingen aanvankelijk goedgeslaagd. Verschillende mannen grijs in ondervinding hebben hunne ondersteu ning beloofd, zoowel met raad als met daad in het oprichten van een korps, hetwelk bij and'ren in ons land niet behoeft achter te staan. Het dankbaar zij voor deze hulp ook mog- ten zijn, zal dit korps, naar ons bescheiden oordeel, niet kunnen zijn, wat het zijn moet, wanneer het de algemeene sympathie van Amersfoortsch ingezetenen niet mogt weg dragen. Immers, zijn er bij het oprichten van dus- danigen bond vele zwarigheden te overwin nen, welke jongelieden zonder de noodige ondervinding en zouder de daartoe benoo- digde geldelijke middelen, onmogelijk kun nen te boven komen. Het ware bijgevolg te wenschen, dat eeui- ge geachte ingezetenen zich hier meer bi- zouder zouden willen bemoeien, in zake van bestuur, regeling der zaken enz.ook ge- looven wij dat geldelijke oudereteuning van de zijde der ingezetenen niet onwelkom zal zijn, daar zonder dit alles, de Bond niet an ders dan een kwijnend leven zal voortslepen. De ingezetenen dezer stad hebben ten alle tijde blijken gegeven het wèl te meenen met ons dierbaar Vaderland en hebben voor geen stad in ons land onder gedaan in de liefde voor het »Huis van Oranje." Wij gelooven, dat deze weinige regelen genoeg zullen zijn om deu Weerbaarheids- bond in de aandacht en protectie van allen aan te bevelen. Mijnheer de Redakteur Hartelijk dankbaar voor uwe bereidwillig heid, om ons een plaatsje in uw veelgelezen blad te hebben ingeruimd. Wij willen van uwe goedheid geen misbruik maken en slui ten dus in de hoop, dat wij niet te vergeefsch tot de ingezetenen zullen hebben gesproken. Achtend UE. Dw. Dienaren X. Y. In een der Groninger Dagbladen las ik deze week het volgende bericht, dat mij toe scheen wel der moeite waardig te zijn in een onzer Amersfoortsche bladen overgenomen te worden »Naar wij vernemen is de eerste openlijke vergadering van het Departement Wilder- vank der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen bepaald op Dinsdag 22 October a.s.; als spreker zal optreden de Heer Ds. J. W. P. Feith, van den Beemster, terwijl eene bij drage is toegezegd door den Heer J. W. L. Vroom, Notaris te Gieten. Voor de beide volgende vergaderingen, in December en Februari, hebben als sprekers hunwoord gé- geven Ds. N. C. Balsem te Langezwaag (Friesland) ^en Ds. B. C). J. Mosselmans te Groningen. Wij hopen, dat nog''een aantal ingezete nen, dit bericht lezende, er toe besluiten kunnen, lid te worden van genoemd Depar tement. De jaarlijksche contributie van f 2,is voor zeker voor velen niet te hoog." Ik heb de vrijheid genomen deze laatste regels te onderstrepen en er de vraag bij te voegen: »hoe is 't mogelijk, dat men elders voor zulk een geringe contributie zooveel kan gedaan krijgen, terwijl te Amersfoort steeds hooge contributie wordt gevorderd?" Ned. Herv. Kerk. Bkkoepen te Lemmer, Eesterga en ïollega E. B. Gunning, teNunspeet;te Rcnswoude E. W. Heinccken, te Noor den; te Rotterdam Dr. Hh. J. Hoedemaker teVeenend, Bedankt voor Tjerkgaast c. a. door H, Schouw Santfoort te Maartensdijk (Ütrecht)voor GoriDchem door A. Couvée, te Barneveld. Te Saphorst ontstond jl. Zondagmorgen, tegen 't einde der godsdienstoefening, in de kerk een geweldige opschud ding daar een der ouderlingen den dienstdoenden predikant, Ds. Reinders, ten aanhoore der gansche schare, toeriep: „Gij keDt God niet; gij moet niet alleen spreken over zijne barmnartighcid, maar Hem ook voorstellen als een vertoornd rechter." De waardige leeraar, zeer ontstemd over deze aanranding, verliet oogenblikkclijk het kerkgebouw; de menigte was diep verontwaardigd over het gedrag van den ouderling." (N. v. d. D.) Te Zeist zal eene der openb. lagere scholen veranderd worden in eene school voor 1. en m. uitgebr. onderwijs. De jaarwedde der huipond. zijn van f 400 tot 450 verhoogd. Benoemd te Rotterdam tot hulponderwijzeres aan de meisjesschool 2e kl. Mej. S. M. Gretser, te Amersfoort. Examens lager onderwijs in Utrecht: hoofdondw. geëx. 9, toegel. 2J. H. v. d. Boeve en K. W. Kroon, bei den van Utrechthoofdonderwijzeres, geëi. 4, toe- gel. 3: Mej. D. L. Steringa Kuyper, C. J. G. vanRooijen, beiden van Utrecht, en A. Vissers van Amersfoort; huip il n d e r w ij z e r c sgecx. 13, tocgel. 9MejA. M. T Bec- kering van Amersfoort, F. Hardeman van Veenendaal, J. A. M. O. Kuppers van Utrecht, M. G. Leitzvan Zeist, S. M. Maronier van Utrecht, M. A. C. Motta van ïvlontfoort, F. C. R. Opzoomcr van Wijk bij Duurstede, C. C. M. v. Schaik van id., en L. C. E. Tindal van Maarssen. Prof. Opzoomcr heeft Zaterdag jl. zijne lessen aan do Utrechtsche lloogeschool met eene redevoering geopend. De Heer C'. P. Tiele, pred, te Rotterdam, is benoemd tot hooglceraar aan het KemonstraDtsch Seminarium tc Amsterdam. Den 15 Oct. aanst. zal de hoogleeraar Donders zijn 25jarig jubileum vieren. Op dien dag zal hem door vroegere en tegenwoordige leerlingen een aandenken worden aange boden. De aanbieding van het geschenk zal tea 2ure in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen plaatshebben, ter- wiji ten 5 ure een feestmaaltijd zal worden gehouden, waar aan ieder, die in het feest belang stelt, kan deelnemen. D.) Ondertrouwd: R. CRUIJFF en J. W. DE RIDDER. Amerongen, lö Oct. 1872. IN Het orchest zal bezet zijn door bet ge- beele Muziekkorps der Rijdende Artillerieouder directie van den Heer NüRNBERGER. Entree 50 Cents. Aanvang 8 ure. De ondergeteekende bericht, dat zijne danslessen beginnen met November a. s. Tot nadere inlichtingen gelieve men zich te vervoegen bij F. RAUHLangestraat, boek muurhuizen. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe/12,50 a 14,—Rogge a/7,50 a 8,Boekweit ƒ7,80 a. ƒ8,50. Aard appelen/2,a 2,30. Boter 1,25 a 1,40 per kilogr. Eijeren 5 cent per stuk. Gedrukt bij G. W. Boonstra, te Barneveld.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 4