KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet. Doen te weten, dat het 2de aanvullingskohier der plaatse lijke directe belasting (HOOFDELIJKE OMSLAG) over het dienstjaar 1872 voorloopjg vastgesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 unr, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het ko hier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aan slag kan inbrengen. Amersfoort, den 21. October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort, Gelet op art. 265 der gemeentewet Doen te weten, dat het aanvullingskohier der plaatselijke directe belasting op de HONDEN over het dienstjaar 1872 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 'e voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, op de. Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 23. October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort, Gelet op art. 265 der gemeentewet, Doen te weten, dat het 1ste aanvullingskohier der plaatse lijke directe belasting (HOOFDELIJKE OMSLAG) over het dienstjaar 1872 door den Raad is vastgesteld en gedu rende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van '8 voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, op de Se cretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 23. October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 25 OCTOBER. Maandag 11. maakten de HH. Burgemees ter dezer gemeente, Officier van Justitie en Griffier der Arrond.-Rechtbank alhier ge bruik van de uitnoodiging van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden om in het paleis te Soestdijk het middagmaal te nemen. Z. K. H. Prins Hendrik heeft een som van 1000 geschonken aan het bestuur der damesvereeniging Doe wel en ziet niet om, te Soest, als bijdrage voor het fonds dier veree- niging. De Heer F. Ladage, inspecteur-volontair bij de politie alhier, is nog steeds tijdelijk belast met de waarneming van het openge vallen commissariaat van Politie te dezer stede. Zaterdag 19 dezer had te Amersfoort de plechtige begrafenis plaats van den onlangs overleden rustenden predikant Ds. H. J. van Hoorn. Ds. C. van Roggen herdacht aan het graf in welsprekende taal de vele verdiensten van den afgestorvene. Diep ge roerd bracht de oudste zoon van den overle dene, Ds. P. Keller van Hoorn, predikant te Dordrecht, namens de familie zijn hartelij- ken dank voor de groote belangstelling en de laatste eer zijnen vader bewezen. had Agnes al vroeg een vermoeden van zijne gevoelens en planneu. Zij hield van hem voor zij het zelve wist, en gaf hem behendig gelegenheid haar als bij toeval te ontmoetten, eu hij (ofschoon veel onhnudiger) trad haar soms achteloos in den weg. Deze ontmoetingen ontdekten hun elkanders gevoelens eindelijk te duidelijk om laDger verborgen te kun nen blijveu. Hij verklaarde haar zijne liefde zij schonk hem haar hart Dit, de plcclitigste verbindtcDis die een man en vrouw kunnen aangaan (maar helaas I hoc dikwijls lichtzinnig en onnadenkend gemaakt hoe dikwijls aangegaan zonder hare verplichtingen te kennen, zonder te bezitten hetgeen vercisclit wordt!), was nauwelijks gebeurd, of zij dacht voor de eerste maal aan dc goed- of afkeuring van Sir Huhg. Evenals Roderiek zag zij er tegen op zijne toestemming on middellijk te vragen; en daar haar beminde in zijuc achting rees, oordeelde zij uitstel wenschelijk. Onder de talrijke jongelieden, die naar hare hand dongen was er een, van wien zij meer dan alle anderen afkccrig was. Hij bezat uitgestrekte landerijen en een talrijk gevolg. Oogenschijnlijk waren zijne manieren aangenaam, en zijn karakter goed. Maar de wreedheid scheen onder zijne zacht- zinnigheid uittelocren, cn trots onder zijne vriendelijkheid. Zoodanig was de iudruk, die hij op Agncs maakte, cn als zoodanig was hij bekend bij degenen, die hem goed kenden. Van zijne eerste bezoek af aan trachtte zij hem op een af- afstand te houden; maar deze poging was vruchteloos. Hij drong zijn gezelschap op telkens wanneer hij haar met Sir Roderick aantrof. Eeu donkere trek verspreidde zich over zijn gelaat, wanneer hij zag hoe zij genoegen schepten iu elkanders gezelschap. Omstreeks tweo maanden na hare verloving herhaalde hij zijn vroeger aanbod en werd wcêr afgewezen. Ilij zocht daarop haar vader op en schreef zij no teleurstelling aan Sir Roderiek toe. Toen dc oude baron dit vernam ontstak hij in hevigen toom, niet zoo zeer omdat zij don een afgewezen dan om dat zij den ander aangenomen had. Hij tierde en vloekte, en gaf toen zijne lordschap de verzekering, dat zij hem zoude nemen of gecnen. Nadat de laatsto vertrokken was, werd Agnes bij haren vader geroepen. Hij zeido haar toornig wat tijding hij ver nomen had, cn vroeg haar, op een ongeloovigen toon, of zij waar was. (Wordt vervolgd.) Zondag 27 October wordt de predikbeurt in de Remonstrantsche kerk vervuld door Ds. A. G. van Anrooy uit Kampen. B. Thien Jzn., vleeschhouwer te Amers foort, stond Donderdag 24 Oct. 11. voor de Arrond.-Reektbank aldaar tereclit wegens bedrog in bet gewiekt bij de leverantie van vleesch voor de rijdende artillerie, te dier plaatse in garnizoen. De offic. van Justitie eisckte veroordee ling tot gevangenisstraf van 45 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, en eene boete van f 25 gulden, bij niet betaling, bin nen twee maanden na daartoe te zijn aange maand, te vervangen door B dagen gevange nisstraf. De verdediger van den beklaagde, Mr. J. B. Burger, advocaat te Amersfoort, wees er opdat, indien de Rechtbank meende dat deze zaak viel onder de bepalingen van art. 433 C. P.de rechtbank zich incompe tent moest verklaren, daar van deze zaak geen aangifte door de Hooge Regeering was gedaan dat indien de rechtbank oordeeldedat deze zaak viel onder art. 423 C. P. zij den bekl. moest ontslaan van rechtsvervolging aangezien dit art. alleen spreekt van poids et mesures en als zoodanig schalen niet zijn aantemerken terwijl hij ten slotte, indien de Rechtbank mocht oordeelen dat schalen vielen onder de poids et mesures," tot vrijspraak conclu deerde, zijnde het wettig en overtuigend be wijs niet geleverd. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 31 Oct. e.k. Op Zondag 27 October a.s. zal de WelEer- waarde Heer J. J. Bos, pred. te Soest, den dag gedenken, dat ZEerw. vóór 25 jaren de Evangeliebediening aanvaardde. De gods dienstoefening zal, naar wij vernemen, te dien einde aldaar des namiddags te 2 ure aanvangen. Wij twijfelen niet, of den waar- digen jubilaris zullen dan vele bewijzen van hartelijke en dankbare deelneming geschon ken worden. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 28 Oct. 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandag, den 28 Oct. aanst. 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuisalwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege zij nte bekomen bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren 13. E. Herschel, W. A. Croocke- wit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUW, Vice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 16 Oct. Gcrritjc Johanna Blok, geb. van Ommen, d. 17. Maria van Hamersveldgeb. Ma- ehiclse, z. Antonia Lascur, geb. Quick, z. Evertje Muller, geb. Vcenendaal, z. 18. Willemtjc van Doorn, geb. van Kommer, z. Johanna Palland, geb. Panuekock, z. 19. Maria Hcllevoort, geb. van Doorn, z. Ca- trina Schreuder, geb. van Daal, d. 20. Francina Stik- voort, geb. Beijer, z. Frederika Berg, geb. van Dijk, z. 21. Johanna van Doorn, geb. van Beest, z. Everdina Eliza Noomengeb. vau Sweden, d. Anna Gcertruida Jacobsgeb. van den Brink, d. 22. An tonia Tuithof, geb. van Dijk, z. 23. Marrigje Hofland, geb. Kamerbeek. GEHirwD: 23 Oct. Antonie Kraaikamp met Willemtje Broekhuizen. Evert Arlar met Anna Verschuur. Overleden 15 Oct. Adriana Laseur4 d. Hcn- drikus Johannes van Hoorn, 73 jr., geh. met Alida Jo hanna Keller. 18. Rijk van den Akker, 75 jr., wedr. van Annctje Petcrsc de Vries. 19. Een lev. kind van llendrikus Gcrardus Jacobus de Bruijn. Een dito van Hubertus van Willigcnburg. 20. Catharina Secoma, 77 j. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe/11,50 a 13,75. Rogge a 7,40 a 8,Boekweit ƒ8,a. 8,50. Aard appelen 2,40 a.2,80. Boter 1,25 a 1,40 per kilogr. Ejjeren 6 cent per stuk. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT VAN 22 OCT. Voorzitter mr. A. G. Wijers. Tegenwoordig al de leden (1 vakature). De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde zijn de beraadslagingen over de begrootingen voor 1873 van het burger weeshuis (ƒ10800, waaronder een subsidie van hoogstens ƒ1500,645), het burgerl. arm bestuur (ƒ7825) en de schutterij (ƒ1984,45,) welke achtereenvolgens overeenkomstig de konclusiën der rapporten van de afdeelingen met algemeene stemmen worden goedge keurd. De gemeente-begrooting voor 1873 wordt met alg. st. goedgekeurd tot een bedrag van ƒ105504,07, zoo in ontvang als uitgaaf, waaronder ƒ2678,34 aan onvoorziene uit gaven mede bestemd tot het verrichten van overschrijvingen. Bij de behandeling der verschillende arti kelen werd wegens den ongunstigen financi- eelen toestand der gemeente het verzoek schrift afgewezen van den bode W. Stol, den griffier burg. stand B. T. Suyck, den ambt. voor bevolking, brandweer, enz. W. Frans en den huldonderw. B. E. Mater, allen om tractementsverhooging. De toelage van 50 aan de polikliniek voor ooglijders is ingetrokken. In afwachting van het oordeel van den nieuwen commissaris, omtrent de regeling der policie, wordt van de voorge stelde intrekking der toelage van 100 aan den sergeant voorloopig afgezien en de jaarw. van 350 voor nog een te benoemen agent niet uitgetrokken, evenmin als 50 voor kosten van diens uitrusting. De toelage van /150aaumej. M. Hondius valt weg, daar deze, volgens haar bericht, niet meer aan het hoofd staat van de school. Het pensioen ad ƒ250 van den oud-arehitekt R. v. Esveld vervalt wegens zijn onlangs voorgevallen overlijden. De opbrengst van de straatvuilnis is met ƒ76 verminderd, in verband met de onlangs gehouden openbare verpachting. Met het oog op den voorgenomen verkoop van het huis de Lieve Vr. Kapel, met twee daarnaast staande kleine woningen en één dito in de Vijver, is een post van ontvang wegens verkoop van huizen" voor memorie uitgetrokken. Staten van oninbare posten ter zake van den hoofdelijken omslag (restant op dienst 1871 ƒ956,01) en van de hondenbelasting over 1871/218,40), allen in de afdeelingen onderzocht, worden met algemeene stemmen goedgekeurd. Voorstel van den heer Visser, om den verkoop van zoetemelk niet anders te doen geschieden dan in emmers met deksel, of in vaten aan beide zijden voorzien van een bodem. Den voorzitter is nog niet duidelijk 's raads bevoegdheid gebleken om, waar geen sprake is van gezondsheidspolitie, betreffen de dit punt regelen te stellen; wel is hem be kend, dat elders eene verordening dienaan gaande in het leven geroepen is, maar dit geschiedde, wegens het beperkend beginsel, slechts met eene zeer geringe meerderheid van stemmen. Hij stelt intusschen voor, te dezen opzichte de voorlichting te vragen van de commissie van wetgeving, na vooraf de daarin door het vertrek van mr. v. Bel ontstane vakature te hebben aangevuld. Dienovereenkomstig wordt z. h. o. be sloten. Voorstel van burg. en weth. betreffende een verzoek der weduwe van den oud-areki- tekt R. van Esveld, om haar de woning, ge naamd de Lievevrouwe kapel, waarin haar echtgen. eene voor rekw. onmisbare affaire uitoefende, tegen billijken huurprijs te doen verblijven, of anderszins in eigendom af te staan. B. en W. vinden die woning minder geschikt om er bij eventueele behoefte eene andere bestemming aan te geven, en achten het in den regel voor de gemeente onraad zaam om huizen te bezitten met het doel ze te verhuren. Zij stellen daarom voor, aan do rekw. het huis in koop af te staan, voor den prijs door deskundigen bepalen. Op de vraag van den heer v. Beek of het in de bedoeling ligt, dat de deskundigen in het hoogste res-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2