DANSCURSUS MEUBILAIRE GOEDEREN Frankrijk. De correspondent van een Engelsch blad heeft Maarschalk Bazaine be zocht, en van dezen vernomen, dat hij zich volstrekt niet ongerust maakt over den af loop van zijn proces. »Men klaagt," zeide hij, ïdat ik bij den aanvang der insluiting van Metz niet genoeg uitvallen heb gedaan." En daarop lag hij dépeches voor van officie ren, die onder zijne bevelen hadden gestaan, waaruit duidelijk bleek, dat de moedeloos heid, althans in zijne onmiddellijke omge ving, reeds den 16 Aug. zoo groot was, dat hij niets degelijks kon ondernemen. »Neen," ging hij voort, wij waren om meer dan ééne reden geheel ongeschikt voor zulk een oor log, in 't bijzonder tegen een leger, dat zulke uitmuntende artillerie bevatte, en waarin ieder zijn superieur gehoorzaamde zonder te pruttelen." Volgens eene andere mededee- ling zou Bazaine doodelijk zijn. Er is sprake van de ministers, die den oorlog heb ben verklaard, in staat van beschuldiging te stellen o. a. op grond, dat zij de Kamer toen maals hebben misleid door het voorwenden van feiten en toestanden, die niet aanwezig warenGambette heeft medegedeeld, dat hij zal gaan ijveren voor de vrijen handel en voor directe belastingen. Sommige ver lichte mannen betreuren dit uit vrees, dat dit nadeel zal doen aan den vooruitgang. In Frankrijk toch vraagt men in de eerste plaats: t>wie zegt het," niet y>wat wordt er gezegd." Hoe gelukkig, dat dit gezegde niet van toepassing is op AmersfoortDe heer Summer, de bekende Duitsche Amerikaan heeft te Parijs een bezoek bij Gambetta af gelegd. Hij betuigde zijne sympathie voor de Republiek, doch betreurde zeer het gemis aan oprechten godsdienstzin bij de Fransche natie. Gambetta zag van deze opmerking vreemd op, want de Fransche liberalen kun nen zich geen liberalisme denken, dat met godsdienstzin gepaard gaat. Zij hebben ge leerd den godsdienst te beschouwen als den natuurlijken tegenstander van allen vooruit gang, van alle ontwikkeling desgeestes, en daarop hebben zij eenvoudig den godsdienst over boord geworpen, omdat zij bekrompen geestelijken voor de godsdienst aanzagen. Niet de naar kennis strevende menschen, de domme, heerschzuchtige dienaren van den godsdienst hebben honderd duizenden on godsdienstig gemaakt. Een nieuw bewijs daarvoor (zoo het nog noodig was) is daarin te vinden, dat de ontdekking van het ultra- montaansche dagblad L'Univers, namelijk, von Bismarck eigenlijk een der horens van den duivel is, geloof vindt bij het volk. Vermoedelijk uit haat tegen von Bismarck, vinden de ultramontanen meer en meer steun bij de invloedrijkste dagbladen. DuitscMand. De populariteit van von Bismarck neemt met den dag toe. Hij is de eenige staatsman, zegt men, die den strijd met de ultramontanen aandurft. Geen enkel gouvernement, dat zich niet aan laakbare zwakheid jegens hen heeft schuldig gemaakt. Pruisen3 tegenwoordige koning wel het al lermeest, en dat nu het verzet juist van dien kant moet komen, maakt de verwijdering nog grooter. Amerika. Naarmate de guano, waardoor Peru zulke winsten heeft behaald, vermin dert, vestigt men weder de aandacht op den rijkdom van mineralen in den bodem. De uitnemende kwikzilvermijnen van Huance velica worden nagenoeg niet meer geëxploi teerd evenmin als de rijke goud- en zilver mijnen. Tegenwoordig, nu de wetenschap op dit gebied zulke groote vorderingen heeft gemaakt, kan Peru door die industrie weder een der rijkste landen worden; maar voor eerst ontbreekt het nog aan kapitaa Kerk- en Schoolnieuws. ADVERTENTIE N. Getrouwd: Getrouwd: JL A. SCnOTERMAI. Eene aanzienlijke partij Goldsmit, lid van het Lagerhuis (Engeland); baron Bleichröder en professor dr. Lazarus te Berlijn (Pruissen); Crémieux, ex-minister van buitenl. zaken en Isidore, opperrabbijn van Frankrijk (Frankrijk)J. R. Bischofs- heim, lid van den Senaat en Astruc, opper rabbijn van België (België); nir. J. E. Goud- sniit, hoogleeraar, Leiden; H. E. Tels, ad vocaat, Rotterdam en J. A. Levj, advocaat, Amsterdam (Nederland). Maandag heeft de beproeving plaats gehad van de spoorwegbrug over de rivier de Oude Maas voor Dordrecht, door middel van twee treinen, ieder van vijf locomotiven en twee zandwagens. De doorbuiging van de twee groote spanningen bedroeg 22, die der kleine 12 a 13 millimeters en van de groote draaibrug 11 millimeters. De grootste blijvende doorbuiging is voor enkele span ningen 1 millimeter. Daily News deelt onder het opschrift: het vergaan van een groote passagiersboot, nog eenige bijzonderheden mede omtrent het vergaan van de Batavier. Zaterdag, even na twaalf uren, vertrok de Batavier, de fraaiste en best ingerichte der booten van de Nederlandsche stoombootreederij, onder den gezagvoerder C. Janses, met passagiers en een kostbare lading van Blackwall naar Rotterdam. Toen de Batavier Barking- Reach naderde, waar de stoompompen staan van de Southern Outfall-riolen van Londen, kwam het groote Turksche oorlogsschip Charkee, de rivier opstoomen. Dit schroef- stoomschip, van 1800 tonnen, was door de Turksche regeering naar Engeland gezonden tot het plaatsen van nieuwe machines, en het was den vorigen dag uitgezeild, om deze machines te beproeven. Voortgestuwd door den vloed, naderde de Turk den Batavier, hoewel de rivier op dat oogenblik buitenge woon vrij van schepen was. Hetzij door de moeielijkheid voor schroefbooten om bij vollen vloed te sturen, of door een misver stand, stoomde de Charkee met volle kracht tegen de Batavier aan. Acht voet diep drong de steven midden in het schip. De schok was zoo hevig, dat op beide booten iedereen verschrikt opsprong en naar het dek stormde. De passagiers en bemanning van het Hol- landsche schip, waarin het water binnen- sloeg en in een oogenblik de vuren uitdoofde, zagen onmiddellijk dat de Batavier reddeloos verloren was. De kreet wij zinken" weer klonk overal. De onsteltenis en schrik waren onbeschrijfelijk; eenigen vielen op hun knie- en, de doodsangst stond op ieders gelaat. De sloepen der beide booten werdeu onmiddelijk te water gelaten. De vrouwen en kinderen werden in de eerste boot gelaten. Zij die in de Batavier bleven, berekenden op angstige wijze of zij gered zouden worden vóór 't schip zonk. Gelukkig werden binnen weinige mi nuten allen (naar men aanvankelijk dacht) gered, grooteudeels ook door tijdige tusschen- komst van een sleepboot. Doch in de ver warring en schrik was een kind, die in de kajuit te slapen was gelegd, vergeten, ter wijl de scheepsjongen eveneens verdronk. Het zinkende schip werd verlaten toen het water over het dek spoelde. De geredde passagiers zagen nu het plechtige en vree- selijke tooneel van een groote stoomboot, die onder de golven verdwijnt. Toen het water zich gesloten had over de Batavier borrelde de lucht uit het gezonken schip in groote bellen omhoog. Alles wat lichter was dan het water kwam naar boven en bin nen korten tijd was de rivier twee Engelsche mijlen ver, overdekt met hout en koopwaren uit het vergane schip. De ramp verwekte in den omtrek algemeene ontsteltenis, hoe wel men zich geluk wenschte dat bijna alle passagiers en manschappen gered waren. De passagiers verloren bijna al hun bagage en eenige Hollandsche Joden verloren al hetgeen zij op de wereld bezaten. Een hun ner o. a. een groote som gelds, welke hij naar Holland overbracht. De plaats waar de Batavier gezonken is, wordt aangeduid door een boei, waarop een roode signaal-vlag, met dc woorden »A wreek", geplant is. N.v.d.D Engeland. Livingstone heeft aan den minister van Buitenl. Zaken geschreven, dat hij zeer getroffen is door de moeite en kos ten, die men zich heeft getroost met de ex peditie, die afgezonden was om hem op te sporen, en waarvan hij nog geen kennis droeg, toen de Amerikaan Stanley hem be zocht. Hij betreurt het, dat die expeditie terug is gekeerd alvorens hem gevonden te hebben, dewijl hij met hare hulp het Victo ria meer had kunnen onderzoeken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlaardingcn J. A. A. Ploos van Amstel, te Hilversum; te Nijkerk G. Ringnaldste Doornspijk; to Lemmer E. B. Gunning, te Nunspeet; te Eemncs- Buiten J. T. F. U. Lauts, te Zuid-Beierland; tc Schoon hoven J. C. K. Nonhcbel, te Elburg; te Houten B. H. Belgrovercand.tc Vist J. A. A. Ploos van Amstel j tc Hilversum. Toe7.egoi.ng van beroep naar Driebergen J. Riemens, te Voorthuizen; naar Waverveen (Prov. Utrecht) Th. H. van Dolderte Kage en Abbcncss. Aangenomen naar Jaarsveld door A. II. de Boer, cd. Bedankt voor St. Maartensdijk G. Doedes, te Biczo- linge; voor de Lemmer E. B. Gunning, tc Nunspeet. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Putten door k. Kleinendorst, te Vlaar dingcn. Ilet Ned. Protestantenverbond zal te Utrecht een alge- gcmceDe vergadering houden op Donderdag 31 Oct. Tot director aan de Utrechtsche Zendings-verecni- ging is benoemd Ds. H. Smeding, pred. te Nederhorst den Berg. De Senaat van het Utr. Studentenkorps is, naar het U. D. meldt, op zijn verzoek op de korps-vergadering van zijne function ontheven als een gevolg van eene motif, af keuring van door den Senaat aan sommige novitii opge legde straffen. In November zal een nieuwe Senaat gekozen worden. De heer C. P. Tiele, pred. te Rotterdam, heeft zijne benoeming tot hoogleeraar bij het Seminarie van de Rem. Broederschap aangenomen. Bij gelegenheid van het jubilé van Prof. Donders is hem door studenten o. a. eene medaille aangebodendoor den heer S. de Vries, te 's Have, in goud, zilver en brons vervaardigd. Aan de eene zijde bevindt zich de uitmuntend uitgevoerde afbeelding van den jubilaris met het opschrift: „Franciscus Cornelis Donders." Aan de keerzijde leest men„Pracceptori-Carissimo Soci.-Senat. Veteran. Et non- pasci corp. studios, ultraject. adseripti. DXV. M. Octob. an M.D.C.C.C.L.XXIII. Het getal afdeelingen van het anti-schoolwetverbond bedraagt thans 29. Opmerkelijk is het feit den 5den dezer in dc gemeen teraadszitting te Groningen voorgevallen. Het lid van den Raad J. Leopold stond op de voordracht voor een lid der plaatselijke schoolcommissieen verzocht niet in aanmer king te komen. Op voorstel van den Voorzitter werd nu die voordracht naar B. en W. gcrenvoyeerd. Eén raadslid wilde echter de reden van weigering van den heer L. weten, waarup de Voorzitter, na verlof van den heer L., voorlezing liet doen van een schrijven van gezegden heer, in hetwelk deze op oudubbelzinnige wijze, zijne meening openbaarde, dat hij het zeer verkeerd achtte eene schoolcommissie an ders samen tc stellen dan uit mannen, die, geschikt kunnen worden geacht de meeste kennis te bezitten van de zaken waartoe ze geroepen worden te adviseeren, met andere w oorden uit onderwijskundigen. De heer L. zeide die mce- ning te uiten, zonder daaruit het gevolg te w illen getrok ken zien, alsof hij eene onaaugenaame vingerwijzing had willen geven. R. CRUIJFF en J. W. DE RIDDER. Amerongen, 24 October 1872. J. J. P. YALETONJr., Tlieol. doet. en beroepen pred. te Varik en A. C. VOORHOEVE, die mits dezen, ook namens hunne weder- zijdsche oudershunnen hartelijken dank betuigen voor de talrijke en treffende be wijzen van vriendschap en deelneming hun bij deze gelegenheid van alle kanten op allerlei wijzen geschonken. Amersfoort, 24 October 1872. •v-™De ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat met November nieuwe LEER LINGEN tot zijn reeds geopenden kunnen worden toegelaten. De Deurwaarder N. S. 'ÉÊÈÊr BLOM is voornemensom op Donderdag 7 November a.s.des voormiddags ten 9 ure, in het Koffiehuis den Arend bij de Slijkpoort alhierpubliek te verkoopen Bij dezen verkoop kunnen GOEDEREN worden bijgevoegd, mits uiterlijk Maan dag 5 November bij den Deurwaarder BLOM daarvan zij kennis gegeven. Gedrukt bij G. W. Boonstra, te Barneveld.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 4