BINNENLAND. BUITENLAND. Frankrijk. De uitslag der verkiezingen heeft aan 't licht gebracht, dat de Bonapar- tisten, waar zij alleen stonden, bijna geene stemmen hebben verkregen. Daar echter, waar de legitimisten en ultramontanen geen kans zagen een eigen kandidaat te verkie zen, stemden zij op een Bonapartist, omdat zij aan de regeering van een Bonaparte bo ven de Republiek de voorkeur geven, en toch is Thiers zoo welwillend jegens de ul tramontanen, dat een pausgezind blad on langs mededeelde, dat de Republiek ten slotte nog wel eens kon blijken goed voor, en bestaanbaar met de kerk te zijn. Er is een nieuw posttarief met Frankrijk tot stand gekomen. Vroeger kostte het vervoer van een brief van Parijs naarNcw-York ƒ0,70; van Londen daarheen slechts 0,15. Men stuurdo daarom de brieven voor Amerika bestemd naar agenten in Engeland, waar zij op de post bezorgd werden. Onlangs zeide de Heer Thiers»Ons leger is thans niet het sterkste, maar het best georganiseerde van Europa." Do dwaasheid hiervan blijkt uit het volgende. Eene compagnie zieken dragers 80 man sterk moest onder geleide van een sergeant van Parijs naar 't kamp van Chalons. Het kwam te laat aan den generaal Mijer zoo onbarmhartig ontslagen 54 ambtenaren thans weder in hunne rang orde op de lijst zijn hersteld; dat omtrent de zendelingen vervolgingen op Almaheira nog geen rapport was ontvangendat de treurige toestand van het Inlandseh onder wijs ter harte zou worden genomen, ofschoon eu thans op Java en Madura reeds 92 scho len bestaan; dat omtrent het Omhilien- steenkolenterrcin onderzoekingen worden ingesteld; dat omtrent de oorzaak der on lusten op Deli voor als nog niets kon worden medegedeeld boven hetgeen in de Staats courant daaromtrent had bericht, en dat de op hoog gezag ingevoerde koffiecultuur zoo veel doenlijk zou gehandhaafd worden. Het ontwerp tot aanwijzing der middelen in Nederland werd met 62 tegen 2 stemmen (die van Hoffman en Nierstrasz), en het ge lijksoortig ontwerp in Indië met 61 tegen 2 stemmen (die van Nierstrasz en van Eek) aangenomen. Maandag IS November begint de behan deling der Staatsbegrooting. De geruchten, volgens welke Z. M. de Ko ning eerstdaags naar Parijs zou vertrekken blijken onjuist te wezen. Aan H. M. de Ko ningin valt, bij haar bezoek aan Engeland allerwege eene schitterende ontvangst ten deel. In het 11. Zondag te 's Gravenhage ge houden Groot-Oosten der Orde van vrijmet selaren in Nederland, dat belegd was naar aanleiding van den wcnsch van Prins Frede- rik om als Grootmeester Nationaal af te tre den, is eene motie aangenomen, waarbij de vergadering den wensch uitdrukt, dat in HD. plaats Prins Hendrik worde verkozen. Prins Frederik blijft de function, gedurende 57 jaren door hem bekleed, waarnemen tot dat ziju opvolger zal zijn benoemd. Do herstemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer en van twee leden voor den gemeenteraad, zal te Amster dam plaats hebben op Dingsdag 5 Nov. e.k. In de plaats van wijlen den heer W. 11. Suringar, is Dr. E. Laurillard, tot voor zitter van commissarissen der Yereeniging Nederlandsch Mettray gekozen. Van goed ingelichte zijde vernemen wij zegt de Gron. Ct. dat het plan be staat tot het leggen van een tweede brug over den Oceaan, daar de Nederlandsche in dustrieel bij uitnemendheid, de heer W. A. Scholten, te Groningen, concessie heeft aan gevraagd voor een stoombootdienst tusschen Rotterdam en New-York. De te bezigen stoombooten, die de kolossale inhoudsruimte zullen bezitten van ongeveer 4000 tounen, zullen tijdelijk, wegens nog te verbeteren waterstand, tusschen Vlissingen en New- York in de vaart worden gebracht. Het lichten van de stoomboot de Batavier schijnt met groote moeielijkheden gepaard te gaan. Men begint ernstig te vreczen voor geheele mislukking. Zondag had een bagagemeester van het Staatsspoor, die voor ééii dag als con ducteur dienst deed, tusschen Arnhem en Velp, tegenover Bronbeek, het ongeluk van den trein te vallen. Ofschoon de trein den gewonen gang had, kwam de man met een paar ligte kwetsuren en den schrik vrij. Oosterbeek28 Oct. Door een vermogend heer alhier is het plan gemaakt om eene kunstmatige en natuurlijke vischteclt aan te leggen en daarvoor gekozen een terrein op den Hemelschcn Bergheden is daar voor de eerste spade in den grond gesto ken, waarvan men veel goeds verwacht. Naar wij vernemen zijn alreeds aan gewezen om iu Pruisen opgeleid te wor den tot ambtenaar voor het boschwezen in Indië de H.H. Van Rauwenhorstte Apeldoorn, Van Schermbeek, te Maastricht, en Van Dijk, te Zutfen. Den 12cn Nov. a.s. vangt te Gorin- ckcin de groote internationale tooneelwed- strijd aan. i Tc Kampen is dezer dagen door den Burgemeester de eerste steen gelegd voor den eersten pijler der nieuwe ijzeren brug over den IJsel. Muziekuitvoering, feest diner en illuminatie zetten aan dien dag den noodigen luister bij. In de Zaterdag gehouden vergade ring der Kon. Acad, van Wetensch. is me degedeeld een adresdoor de commissie voor de waarneming van den overgang van Venus over de zon op 8 Dec. 1874 aan den Min. van Binnenl. Zaken gericht. De commissiebestaande uit de H.H. V. S. M. van der Willigen, F. J. Stamkart en II. G-. van de Sande Bakhuizen, meent dat voor het deel dat Nederland in de alge- meene waarneming behoort bij te dragen, eene som van f 17,000 vereischt wordt. Teyler's stichting te Haarlem levert den photograpliischen hoofdtocstel (tot het be handelen waarvan Dr. P. J. Kaiser wordt aanbevolen), en de sterrewachtte Leiden zou eenige andere instrumenten in leen kunnen afstaan. De waarnemingen wensclit de commissie te zien volbracht in Japan of in de nabijheid van het eiland Mauritius. Naar het Vcid. verneemt, heeft de ex- kapitein Janssen gemeend voor de hem vanwege het Departement van Oorlog ge dane offerte te moeten bedanken. Dit ver wondert het blad niet. De heer Janssen heeft alleszins recht te vorderen, dat in de eerste plaats zijn ontslag alsnog in eervol ontslag worde veranderd. Ook gaf de hem aangebo den betrekking zulke geringe fmancieele voordeelen, dat ook dit bezwaar waarschijn lijk bij zijn beslissing heeft gewogen. Het Iloog mil. gerechtshof te Utrecht hoeft het vonnis van den krijgsraad te 's Bosch ten aanzien van de luits. II. en J. die belknoppen afrukten, bevestigd. Daarop is de krijgsraad weer vergaderd om het von nis definitief uit te spreken. De veroordeel den zullen Z. M. den Koning om gratie ver zoeken. Het Hof in Zuid-Holland heeft den Leidschen dokter, die eencn collega een oor vijg toediende, tot een geldboete van f 50, of subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen, veroordeeld. De Arr.-Rechtbank te Leiden had, zooals men weet, 3 dagen gevangenis straf opgelegd. De Standaard spoort belanghebben den aan om zich met een verzoekschrift te wenden tot de Eerste Kamer der Staten- Generaal, ten einde te voorkomen dat de koepok-inenting verplicht zou worden ge steld voor de opneming van kinderen op de scholen. Mogt het adres aan de Eerste Ka mer niet baten, dan wil het blad dat men zich tot den Koning zal wenden. Naar aanleiding der vaccinatic-quaes- tie schrijft B. C. K. D. in de oude Rt. Ct. »Er bestaat niets op deze wereld, of het is vervloekt. Dus ook in de artsenijen. Waar om zouden we dan iets aanwenden, dat door God vervloekt is Iets aanwenden, dat niet helpt, is de grootste dwaasheid ter wereld. Ik geloof dan ook, M. de Red., dat het in deze weinige regelen voldoende bewezen is, dat de vaccinatie zonde is, en het is daarom, dat ik al het geschrevene samenvat in deze weinige woorden »Iets, dat door God vervloekt is, kan geen heilzame uitwerking hebben, daar zijn zegen er niet op berust. Het aanwenden dus van dat vervloekte middel is God tergen, en dus wel degelijk zonde." In een grensdorp van Limbug, te Neeritter, waar men vroeger lang tevergeefs getracht had een hulponderwijzer te vinden voor de som van f 200, werd, in te gaan met 30 Mei 1872, een hulponderwijzer aange steld op een belooning van f250. Niemand zal het verwonderen dat een jongmcnsch, met toelating voor de wiskunde, aanspraak mag maken op een hooger traktement. Te Neeritter wilde of kon het bestuur geen hoogere belooning geven, wat wonder dus dat die hulponderwijzer spoedig uitzag naar een betere betrekkingTe Budel in Noord- Brabant solliciterende (f 400 plus een veran derlijk inkomen) vroeg hij natuurlijk aan den burgemeester van Neeritter, met wicn hij altijd op een goeden voet had gestaan, een getuigschrift van goed gedrag. Na her haalde aanvrage ontving hij er dan ook een van den volgenden inhoud »De ondergeteekende, burgemeester der gemeente Neeritter, hert. Limburg, ver klaard bij deze dat de persoon van geboren tedensedert den 30 Mei jl. de plaats van hulponderwijzer in deze gemeente heeft waargenomen en dat hij gedurende dien tijd van een goed gedrag is geweest, echter dat ik mij van de overige handelwijze van gemeldehoege naamd niet [vlijen kan. »In oorkonde van waarheid heb ik de te genwoordige gratis afgegeven, om te dienen tot aflegging van vcrgelijkings examen als hulponderwijzer. Te Neeritter den 7. October 1872. L. S. De burgemeester." Dit ongelukkig getuigschrift ging verge zeld van de volgende nog ongelukkiger missive Meester »Voldoende aan den inhoud van uwen brief van gister bekomt gij hierbij het ge vraagde bewijs van goed gedrag. »Ik kan mij niet genoeg verwonderen dat gijnaar slechts vier maanden hier in de school werkzaam te zijn geweest, andermaal, omdat u dezen post op een of ander plaats eenige gulden meer zal opbrengen, tracht te veranderen; hadden wij dit voorzien, weest verzekerd, nooit of ooit hadden wij u aange- uomen; ook is dit heel 't gansch niet de ma nier van doen van een fatsoenlijk man maar wel die van eenen hongerlijder, en kan ik u bijgevolg niet genoeg mijne ontevredenheid deswege uiten. »Ook behoudt ik mij voor, dat wanneer gij soms op een of ander plaats zult aange nomen zijn, dat ik mij als dan haasten zal uwe manier van handelen aan het bestuur aldaar kenbaar te maken opdat dit dan weten mag met wie het te doen heeft, hetgeen ons eerst de onderv(ind)ing heeft doen leeren. De burgm. van Neeritter. Neeritter, 7 Sbr. 1872." Bij Kon. besluit van 29 Oct. jl. is in gesteld eene staatscommissie om te onder zoeken welke nadeelen voor Nederland te duchten zijn, tengevolge van de maatrege len in den laatsten tijd in naburige rijken op het gebied van 't muntwezen genomen. Zij zal aan den Koning, bij do mededceling der uitkomsten van 't onderzoek, zoo noodig de middelen voorstellen, die zouden kunnen worden aangewend om de voor Nederland gevreesde nadeelen te voorkomen. Tot leden dier commissie zijn benoemd de Oud-Minis ters Van Bossc cn Vrolijk, de President der Ned. Bank Mees, de Hoogleeraar Vissering, te Leiden, en de Heer Van Riemsdijk, lid van 't muntcollegie te Utrecht. Tevens is benoemdtot voorzitter dier commissie de Heer van Bosse en tot secretaris do heer Van Riemsdijk.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3