ONTVANGEN. ST. NICOLAAS. BUITENLAND. Frankrijk. De ultramontanen zien er vreemd van op, dat hun medestander, de bekende dagbladschrijver Veuillot zoo uit vaart tegen de Republiek onder Thiers, die in den laatsten tijd op zoo goeden voet staat met de Roomsche curie. De kardinaal Bon- nechose moet zelfs aan den paus hebben ge schreven, dat Z. H. op den bijstand van Thiers kan rekenen. Om zich populair te maken laat de Heer Thiers uitstrooien, dat de Fransche krijgsgevangenen in Duitsch- land slecht zijn behandeld. De Engelsche bladen komen hier tegen op. Na den oor log werd door het Engelsch gouvernement een officier gezonden naar de hoofddepóts der krijgsgevangenen. De eenige klacht, die hem gedaan werd, was het harde werken, waartoe zij gedurende vijf uren van den dag verplicht waren. Twee Fransche geestelijken door een comité tot het verstrekken van hulp gezonden, hebben alle gevangenen be zocht en niet kunnen nalaten de edelmoedig heid der Duitschers te prijzen. Een der uit den Elzas verdreven Jezuiëten verkon digt, dat Duitschland tot zijne schade zal ervaren, dat Erankrijk voor de Kerk en voor Europa noodig is. Het moet nog wel een bloedigen burgeroorlog doorleven, doch dan zal het zoowel Italië als Duitschland van de vrijmetselaars, die aartsvijanden der Jezuië ten, bevrijden. Als nu dit doel maar bereikt wordt, komt het op een bloedigen burger oorlog meer of minder niet aan. De offi cier Carré de Bellen:are, tijdens den oorlog door Ducrot tot gener. bevorderd, is door de commissie van revisie voor de rangen weder gedegradeerd. Carré heeft zijne zaak voor den staatsraad gebracht, die zijn advocaat met den meesten bijval aanhoorde, toen deze uiteen zette, hoe hier alleen partijzucht der Bonapartisten had voorgezeten; hoe zijn cliënt zich in den oorlog roemrijk had onder scheiden, en alleen zulke officieren bevorderd of gehandhaafd waren, die gecapituleerd, of achter den lessenaar gezeten, hadden. Pleiter eindigde met er op te wijzen, dat niet één der officieren, die den Minister van Oorlog op dit oogenblik omringen, den veldtocht medegemaakt, maar wel allen het tractement van den velddienst genoten hadden. Engeland. De Regeering heeft een sub sidie toegestaan voor een maandelijkschen postdienst tusschen Aden en Zanzibar. De Britsch-Indische stoombootmaatschappij is met den dienst belast, die den 5 December zal aanvangen. Door Aden (in 't Z. W. van Arabië) tot uitgangspunt te kiezen staan zoowel Indië als Engeland in directe ver binding met de Oostkust van Afrika. In een geschil met Portugal, dat door Enge land beschuldigd wordt den slavenhandel op een deel van de Oostkust van Afrika toe te laten, is Thiers tot scheidsrechter geko zen. Het Geographisch Genootschap heeft twee expedities in Afrika op touw gezet. De eene zal onder Sir Bartle Frère uit Zanzibar vertrekken en zich met Livingstone in ver binding zoeken te stellen; de andere heeft San Paolo de Loanda tot uitgangspunt en zal de Congo onderzoeken. Italië. Het Zuiden van dit rijk, waar vroeger dispotisme en geestelijkheid in de beste harmonie het volk regeerden, gelijkt nog steeds een roovershol. Zoo lang werkt het kwaad nog na. De hoogere ambtenaren van de steden zijn over 't algemeen eerlijke lieden, maar hunne ondergeschikten hebben geen hooger doel dan plunderen. Zakken rolders en dieven, die op alle pleinen en in alle schouwburgen en eetzalen hun schande Beigië. Den 82jarigen burgemeester van Clavier nabij Luik, sedert jaren geabbon- neerd op het Journal de Lïhge, is door zijn pastoor, op straffe van geen absolutie te kun nen verkrijgen, verboden genoemd dagblad, in 't vervolg te lezen. De oude man vraagt of de inquisitie weder is ingevoerd. Zwitserland. Het aantal oud-Katho lieke gemeenten neemt bij den dag toe. Afrika. De Khedive van Egypte heeft van den Sultan verlof bekomen Abissynië te annexeeren. Amerika. Een vreeselijke brand heeft een gedeelte van Boston verwoest. Azië. De eerste openbare leesbibliotheek in Japan is te Tokei (Jeddo) geopend. Kerk- en Schoolnieuws. INGEZONDEN. De Amersfoortsche Klok. AD VEE TEN TIÉN. Een prachtige collectie Pa- rij sche Bloemen, Bouquetten en Planten, alsmede vele nieu wigheden voor C. M. BREIJL. De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is ter hervatting harer werkzaamheden, tegen Maandag 18 Nov. bijeengeroepen. Door den Heer intendant van Z. K. H. Prins Hendrik zijn dezer dagen aan verschil lende armen uit Baarn en Soest en omstre ken aanzienlijke giften in geld uitgereikt. Het arbeidsloon is verhoogd en vele aanzien lijken hebben het voorbeeld van den Prins gevolgd. De Prins heeft, zooals alle jaren, reeds veel werk gegeven. Groot is het voordeel, dat Soestdijk en omstreken van Z. K. H. genie ten, de armen door de commissiën van wel dadigheid, die geneeskundige hulp, voeding en kleêren geven op last van den Prins, de burgers door werk en leverantien aan het Hof. Dagbl In den Haagschen gemeenteraad fis het voorstel gedaan om de kermis af te schaffen. Dit voorstel is verworpen met 24 tegen 11 stemmen. Ter viering van het 25-jarig bestaan van het Delftsche studentenkorps, zal in de maand Juli a.s. een maskerade worden ge houden voorstellende »den intocht van Karei van Egmond lier tog van Gelre binnen Arnhem, in den jare 1492." Aan het Dagblad schrijft men uit Maastricht: »Een allergewichtigst rechtsgeding is dezer dagen voor de rechtbank alhier aanhangig gemaakt. Het wordt gevoerd tusschen den heer Chassepot, te Parijs, den bekenden uit vinder van het achterlaadgeweer, dat zijn naam draagt, en den heer de Beaumont, te Maastricht, die het model geleverd heeft van het geweer, hetwelk voor de bewapening van het Nederlandsche leger aangenomen i?en door wien reeds eenige duizenden geweren, volgens dat model, aan de Rege ring afgeleverd zijn en nog andere moeten afgeleverd worden. »De heer Chassepot, die hier te lande voor zijn stelsel van geweer geoctrooieerd is, be weert dat het geweer van den heer de Beau mont in werkelijkheid niets anders is als een chassepotgeweer, waaraan eene enkele wijzi ging is aangebragt. Zich beroepende op zijn octrooi, beschuldigt hij derhalve den heer de Beaumont, van ongeoorloofde namaking van het geoctrooieerde voorwerp en vraagt bij hem betaling eener som van f 499,000, als vertegenwoordigende den koopprijs der reeds afgeleverde geweren, onder voorbe houd om zijne rechten te doen gelden op de geweren die nog nader moeten afgeleverd worden. »De heer Chassepot doet uitkomen, dat in zijn octrooi wel is waar bedongen is, dat het niet geldt voor de geweren, die de Neder landsche Regering zou kunnen goedvinden te laten Vervaardigen in hare eigene werk plaatsen, of in particuliere fabrieken hier te lande; maar dat dit beding geene toepas sing vindt op de geweren door den heer de Beaumont afgeleverd, wijl deze in Pruis- sen vervaardigd zijn. Ook, zegt hij, kan de heer de Beaumont zich niet beroepen op een octrooi, dat hij van zijne zijde ver kregen heeft voor eene verbetering van het chassepot-geweer, daar dit octrooi hem al leen bevoegdheid geeft om die verbetering op chassepot-geweren toe te passen, niet om zelf chassepot-geweren te vervaardigen of in te voeren. »Men verzekert, dat de heer Chassepot voornemens is de geweren, die nog door den heer de Beaumont moeten afgeleverd wor den", in beslag te nemenzoodra zij hier te lande zullen aankomen." Vrijdag 8 Nov. overleed te Utrecht, in den ouderdom van ruim 70 jaren, de heer Joost baron Taets van Amerongen van Na- tewisch, den 18den Maart 1802 te Emme rik geboren. In 1836 koos de Ridderschap van Utrecht hem tot lid der Provinciale Staten, in 1841 werd hij lid van Gedepu teerde Staten van Utrecht. In 1859 kozen de Provinciale Staten van Utrecht hem tot lid van de Eerste Kamer. In het laatst van 1870 nam hij, wegens hoogen ouderdom, als zoodanig zijn ontslag. The Board of Trade heeft geweigerd een gerechtelijk onderzoek in te stellen naar de oorzaken der aanvaring van de Ba tavier, daar het feit, dat beide buitenland- sche schepen zijn, de kennisname dezer zaak aan zijne competentie onttrekt. De zaak zal echter waarschijnlijk voor The Admiralty, Court beslist worden. Naar verzekerd wordtis 't wrak van de Batavier door midden gebroken, en dus reddeloos verloren. lijk bedrijf uitoefenen, staan op den besten voet met de gendarmes, die gretig hunne percenten ontvangen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Odijk de candidaat W. A. van Griethuy- sen; te Heemse E. F. II. Wolf, te Utrecht; te NijkcrkJ. J. A. Ploos van Amstel, te Hilversum. Bedankt: voor Wavervecn door T. H. van Bolder, te Kagevoor Schoonhoven door J. C. K. Nonhebcl, te Elburg; voor Hellevoctsluis door R. W. Hulstijn, te Vreeswijk. Ev. Luth. Kerk. Te Amsterdam is een „Ned. Luth. Genootschap voor in- en uitwendige zendiDg" geconstitueerd. Het hoofdbestuur bestaat uit de hh. D. C. C. Lentz, Ds. J. R. Eilers Koch, Ds. C. L. W. AVesthoff, Prof. J. G. B. Martens, Th. Egidius, Casp. H. van Buuren en J. G. Borghart. Be.vereeniging zal in anti-modernen geest werkzaam zijn, Waalsche Kerk. Het gerucht betreffende Dr. Réville is, volgens het Nieuw Kerk. Wcekbl., volkomen waar. Hij heeft officieel aan den kerkeraad en officieus aan eenige vrienden te Rotterdam bekend gemaakt, dat hij tegen 1 Mei a. s. zijn eervol emeri taat verlangt. Het groote motief is de toestand van Frank rijk. Be Heer Réville wenscht in Frankrijk te wezen ter beschikking van zijn land. Hij zal zich in de omstreken van Bieppe metterwoon vestigen. Aan de H. Burgerschool te 's nage moeten benoemd worden een lecraar in de werktuigkunde, het rechtlijnig teekenen en de beschrijvende meetkunde, op eene jaarwedde van f 2000, en een leeraar in het boekhouden, jaarwedde f 500. Adres vóór 23 November. Te Leiden zal benoemd worden een leeraar in de wiskun de en cosmographie, op eene jaarwedde van f 1600; adres vóór 23 November. Boor den Raad te Groningen is besloten het tractement van den rector aan het gymnasium, Br. J. A. Wijnnc, te brengen op f 2700, en over te gaan tot de benoeming van een tweeden leeraar in de Buitsche taal. Heden Zaterdag herdenkt prof. C. H. B. Buijs Ballot den dag, waarop hij voor 25 jaren te Utrecht het professo raat aanvaarde. Bevorderd: te UtreehtTtot dbcter iu de reehten, na verdediging van stellingen, de Heer J. J. Willinge, gcb. te Emmen, prov. Brenthe. Dat men het torenuurwerk 5 a 10 minu ten laat verloopen bij den spoortijdten einde ingezetenen, die de gewoonte hebben wat achteraan te komen, de teleurstelling te besparen van den trein, waar zij in wilden stappen, juist te zien wegrijden, getuigt van eene hooge mate van welwillendheid. Jam mer, dat die maatregel in 't nadeel is van hen, die precies op hun tijd zijn. Niet alleen toch wachten zij gewoonlijk langer dan noo dig isjaan 't station, maar zij komen bedro gen uit als zij rekenen: 9.1 vertrekt de eerste trein uit Amersfoort; hij komt daar dus vóór negenen aau; indien ik nu met dien trein uit Harderwijk naar Amersfoort ga, kan ik precies te negen uren in de Utrecht- sche straat zijn. Zou het eigenlijk niet beter wezen den Amersfoortschen tijd juist in overeenstem ming te brengen met den spoortijd

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3